3 Legged Thing – statywy, które zaskakują funkcjonalnością

1

Producent statywów 3 Legged Thing oferuje szeroką gamę trójnogów dostosowanych do różnych potrzeb użytkowników. Znajdują się wśród nich akcesoria adresowane zarówno do fotografów pracujących z małymi, kompaktowymi aparatami, jak i z rozbudowanymi zestawami, które wymagają bardzo dużego udźwigu. Spełniają nie tylko podstawowe potrzeby i wymagania – wysoką stabilność, sztywność i niezawodność, ale również oferują ciekawe, unikalne rozwiązania charakterystyczne dla sprzętu tej marki. W tym artykule poznasz kilka patentów wykorzystywanych w statywach 3 Legged Thing, które zwiększają ich funkcjonalność i komfort użytkowania.

Statywy 3 Legged Thing – oryginalne rozwiązania dla fotografów pracujących w plenerze

Pokrętła Bubble Grips

Jednym z ciekawszych rozwiązań dostępnych w większości statywów 3 Legged Thing są pokrętła zwane Bubble Grips. Wykorzystywane są one w systemie skrętnego blokowania nóg i przy śrubach blokujących głowicę. Ich charakterystyczną cechą jest specjalna faktura, pokryta owalnymi wypustkami, które zwiększają przyczepność w trakcie manipulowania. Dzięki temu ręce nie ślizgają się podczas odkręcania lub przykręcania elementów. Ułatwia to również korzystanie ze statywu w rękawiczkach.

3 legged thing bubble grips

Pokrętła Bubble Grips obecne są w nogach statywu i kolumnie centralnej. Ułatwiają także korzystanie z głowicy.

System ten jest wykorzystywany m.in. w statywach Billy, Brian czy Corey. Na podobnym rozwiązaniu oparte są także systemy blokowania, wykorzystywane w innych modelach. Np. statyw Leo oferuje system blokowania Parallel Locking, który także jest wykończony gumowymi elementami o specjalnej, antypoślizgowej fakturze. W przypadku zastosowania blokad zatrzaskowych, tak jak ma to miejsce np. w statywie Patti, również wierzchnia strona zatrzasków została pokryta warstwą podobnej faktury, jak w przypadku Bubble Grips.

3 legged thing zatrzaski

Statyw 3 Legged Thing Patti wykorzystuje zatrzaski do blokowania nóg. Zostały one pokryte warstwą faktury, która zwiększa przyczepność.

Pokrętła Bubble Grips oparte są na prostym systemie odblokowywania, który wymaga jedynie przekręcenia o odpowiedni kąt mechanizmu, bez konieczności żmudnego odkręcania i dokręcania elementów. Sekcja nogi blokuje się odpowiednio bez konieczności używania siły. Nie dochodzi przy tym do sytuacji, w której blokada została dokręcona zbyt słabo, w konsekwencji czego noga może zacząć się składać, doprowadzając do przewrócenia statywu. Takie rozwiązanie nie tylko zwiększa bezpieczeństwo sprzętu i pewność podczas pracy, ale również wpływa dodatnio na płynność oraz tempo fotografowania.

Znakomity stosunek udźwigu do wagi

Statywy 3 Legged Thing wyróżniają się znakomitym współczynnikiem maksymalnego udźwigu do wagi własnej. W przypadku np. modelu Travis wynosi on 11:1, co oznacza, że statyw ten jest w stanie udźwignąć sprzęt 11-krotnie cięższy od siebie samego. W tym przypadku nośność statywu wynosi więc 18 kg. Co ciekawe nie jest to najlepszy wynik wśród sprzętu 3 Legged Thing, gdyż np. model Leo może pochwalić się tym współczynnikiem na poziomie 21:1. Oznacza to, że przy masie własnej 1,44 kg jest w stanie udźwignąć maksymalnie 30 kg.

3 legged thing udzwig

Statyw 3 Legged Thing Travis pozwala na stabilne zamocowanie cięższego zestawu, takiego jak np. Nikon D750 i obiektyw Tamron 24-70 mm f/2.8 Di VC USD G2. Głowica kompatybilna z Arca-Swiss umożliwia korzystanie z różnego rodzaju akcesoriów – np. z szybkozłączką paska Peak Design Clutch.

Gumowe stopki Bootz

Statywy 3 Legged Thing wykorzystują stopki Bootz, które wieńczą każdą z nóg. Wyróżniają się one kształtem, ułatwiającym odkręcanie i przykręcanie (także w rękawiczkach). Dodatkowo statywy 3 Legged Thing oferują kilka opcjonalnych typów stopek, wśród których znajdują się różnego rodzaju kolce zwiększające stabilność na różnorodnych powierzchniach, takich jak miękki grunt, lód itp.

3 legged thing stopka

Stopki Bootz mają odpowiedni profil, który ułatwia manipulowanie – również w rękawiczkach.

Pozostałe ciekawe rozwiązania

Projektanci statywów 3 Legged Thing zaplanowali wiele rożnych rozwiązań, które sprawiają, że statywy te są bardzo funkcjonalne. Ciekawą budową odznaczają się głowice AirHed NEO, które u podstawy mają mocowania typu ostrogi, umożliwiające przyczepienie do nich rożnego rodzaju akcesoriów, np. klucza wielofunkcyjnego. Charakterystyczne są też szybkozłączki Arca-Swiss, które odznaczają się stylowym designem. Są one kompatybilne ze wszystkimi akcesoriami w systemie Arca-Swiss.

3 legged thing glowica ostrogi

Głowica AirHed NEO posiada potrójne mocowanie typu ostrogi, które umożliwia przyczepienie akcesoriów.

3 legged thing glowica

Szybkozłączki stosowane w statywach 3 Legged Thing wyróżniają się ciekawą stylistyką.

Statywy 3 Legged Thing dają także pełną swobodę podczas ustawiania położenia aparatu. W połączeniu z blokadami Bubble Grips konfigurowanie trójnogu przebiega bardzo szybko i bezproblemowo. W przypadku modelu Brian zastosowanie 4-sekcyjnych nóg i 2-sekcyjnej kolumny centralnej pozwala na uzyskanie bardzo dużego zakresu ustawień – od minimalnej wysokości 11 cm do maksymalnej wynoszącej 187 cm.

3 legged thing dwa statywy

Statywy z oferty 3 Legged Thing obejmują bardzo różne konstrukcje, zaspokajające potrzeby różnych użytkowników. W ofercie dostępne są trójnogi o bardzo małych gabarytach (np. model Corey) , adresowane np. do makrofotografów, jak i wyższe konstrukcje przydatne w krajobrazie.

3 legged thing niska wysokosc

Statyw Brian można umieścić bardzo nisko nad ziemią (min. 11 cm). Pozwala to na wykonywanie makrofotografii lub uzyskiwanie bardzo niskiej perspektywy (tzw. żabia perspektywa).

3 legged thing billy

Statyw 3 Legged Thing Billy umożliwia ustawienie aparatu w wysokim położeniu bez konieczności wysuwania kolumny centralnej. Dzięki temu zwiększa się stabilność przy jednoczesnym zachowaniu pożądanej pozycji.

3 legged thing wysiegnik

Większość statywów 3 Legged Thing posiada funkcję monopodu. Przykładowo model Brian pozwala na uzyskanie tyczki o długości 192 cm. Tak długie ramię może być wykorzystane w realizacji nagrań, np. jako wysięgnik mikrofonu lub dodatkowego źródła światła.

3 legged thing zlozone

Wszystkie statywy 3 Legged Thing charakteryzują się małymi gabarytami po złożeniu. Ułatwia to transport i poruszanie się z nimi w terenie.

Poniżej znajdziesz kilka pozostałych artykułów poruszających tematykę statywów:

Dobierz odpowiedni statyw i fotografuj wygodnie w plenerze
Czym różnią się statywy filmowe od fotograficznych?
PORADNIK KUPUJĄCEGO – Jak wybrać najlepszy statyw do filmowania
Statyw 3 Legged Thing Punks Billy – pierwsze wrażenia
5 pomysłów, jak wykorzystać mini statyw

 

 

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Jeden komentarz

  1. Dokładnie TEN SAM produkt co chiński ZOMEI za grosze. Cała różnica polega na tym, że 3 legged położyło grube siano na marketing w Eur żeby uchodzić za marke premium….najlepsze są te promocje ( po 1100-1300 przeceny :D klasyka ) Dodatkowo widać to po „parciu” jakie jest na wszystkich blogach i portalach, jaka kasa idzie w recenzje, testy, artykuły,newsy….ehh nie tym razem 3 legged ;)

Zostaw komentarz

izmir escort