JESTEM Nikon

0

Jak się to wszystko zaczęło?

Historia produkcji aparatów marki Nikon bierze swój początek w momencie, kiedy to na rynku pojawił się pierwszy model nazwany Nikon I. Wiele dekad minęło, zanim w aparatach pojawiły się elektroniczne sensory, mające w przyszłość na dobre zastąpić drobinki srebrowe. Już na początku lat 80-tych Nikon rozpoczął prace nad pierwszymi aparatami cyfrowymi, jednakże najbardziej dynamiczny rozwój w tym kierunku nastąpił pod koniec XX w., a nowe millenium pokazało i nadal pokazuje, jak wiele jeszcze w tej dziedzinie może zrobić i jak mocnym zawodnikiem jest marka Nikon.

Skupmy się więc na ostatnim dziesięcioleciu, kiedy to Nikon zaskakiwał świat zarówno genialnymi konstrukcjami, ale również często mniej przemyślanymi decyzjami, wprowadzając na rynek różne, niekoniecznie potrzebne, nazwijmy to „wynalazki”. Niezaprzeczalnym faktem jest, że Nikon znajduje się w czołówce producentów sprzętu fotograficznego, a produkty tej marki wybierają zarówno amatorzy jak i profesjonaliści.

Na początek trochę liczb i faktów

  • Amatorzy mogli się cieszyć pierwszą lustrzanką na każdą kieszeń w 2004 r., gdy Nikon pokazał najnowszy model skierowany do mniej zaawansowanych użytkowników, czyli D70. Aparat ten sprzedawany był w zestawie z obiektywem DX 18-70mm F3.5-4.5G IF-ED, a premierowa cena wynosiła 1299$.
  • Pierwszy aparat z pełną klatką Nikon zaprezentował światu w 2007 roku i był to model D3, będący sygnałem dla konkurencji (w szczególności dla Canona), że Nikon chce walczyć o rynek profesjonalnych fotografów reportażowych. W tym samym roku Cyfrowe.pl otworzyło swój drugi sklep, tym razem w Warszawie, a pierwsi chętni mogli w nim kupić D3 pod koniec 2007r. w cenie ok. 15 tys. zł.
  • Najwięcej obiektywów Nikon zaprezentował w 2010 roku – premierę miało 9 nowych konstrukcji.
  • Od 2010 roku widać istotną tendencję do zwiększania produkcji aparatów kompaktowych – od 2010 roku do teraz liczba ta jest największa w historii tego producenta i wynosi średnio 16 nowych Coolpixów na rok.
  • Rok 2011 – świat poznaje aparaty Nikon 1 – pierwsze „bezlusterkowce” tej marki.
  • Najwięcej lustrzanek Nikon zaprezentował w 2012 roku – 5 modeli. Były to dwa modele amatorskie D5200 i D3200 oraz trzy modele profesjonalne D600, D800 i D800E.

Zaawansowany aparat na każdą kieszeń?

Model D70 był bardzo oczekiwanym aparatem, nie tylko ze względu na to,
że największy konkurent – firma Canon – miał już model skierowany do amatorów fotografii, ale również dlatego, że zapełniając lukę między półką profesjonalnych lustrzanek, a serią najbardziej zaawansowanych aparatów kompaktowych, miał dać początek nowej kategorii lustrzanek konsumenckich, przyciągając tym samym do fotografii amatorów i przywiązując ich do marki. D70 zapoczątkował bardzo popularną i przystępną cenowo rodzinę lustrzanek z matrycą APS-C skierowaną to pasjonatów fotografii. Młodszy brat D70, model D90, który został zaprezentowany w 2008 roku, stał się hitem sprzedażowym. W sklepie Cyfrowe.pl żaden inny model lustrzanki nie był tak długo w sprzedaży i nie został sprzedany w tak ogromnej ilości, co więcej, nadal jeszcze można go kupić.

A co z profesjonalistami?

Oni też doczekali się pełnej klatki ze stajni Nikona – modelu D3. Wprawdzie było to dopiero w 2007 roku, czyli znacznie później niż zrobił to Canon (2004 r.), ale warto było poczekać. Aparat został dobrze przyjęty przez fotoreporterów, głównie ze względu na kombinację pełnoklatkowej matrycy, szybkiego autofocusa i dobrej jakości zdjęć przy wysokich czułościach. Na tym producent rozpoczął serię „trójek”, gdzie następnie pojawił się Nikon D3x (12.2008), a po nim D3s (10.2009), których premiery były równie spektakularnymi wydarzeniami.

W ostatnim dziesięcioleciu profesjonaliści dostali od Nikona również kilka świetnych konstrukcji obiektywów w tym teleobiektywy Nikkor 70-200 f/2.8 ze stabilizacją oraz wspomniany już 200-400mm f/4G AF-S VR, a także szerokokątny Nikkor 14-24, który mógł zastąpić kilka stałoogniskowych obiektywów, wcale nie ustępując im jakością obrazu, a nawet dowodząc, że wbrew powszechnej opinii, można zrobić dobry zoom.

Nie kompakt, nie lustrzanka

W 2011 światło dzienne ujrzał Nikon 1. „To najważniejsza premiera firmy Nikon od czasu, gdy 14 lat temu wprowadziliśmy na rynek aparaty cyfrowe” – mówił Takami Tsuchida, prezes Nikon Europe. Jednakże mimo pokładanych w nim nadziei, aparat nie stał się rewelacją. Intensywna kampania reklamowa, która miała skusić do tej grupy aparatów nowych użytkowników, nie odniosła najwyraźniej oczekiwanego efektu, gdyż sprzedaż tych aparatów w porównaniu z podobnymi modelami konkurencji (Olympus PEN, Sony NEX), była dość niska. Co było tego powodem – zbyt wysoka cena w stosunku do możliwości, czy zbyt późne wprowadzenie bezlusterkowca? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Mimo niezbyt udanego debiutu, był to ważny i konieczny krok, bo wszystko wskazuje na to, że technologia aparatów bez lustra będzie się rozwijać.

JESTEM obserwatorem

Nie możemy również zapomnieć, że firma Nikon, to przede wszystkim producent optyki, w tym optyki obserwacyjnej, czyli lornetek, lunet i dalmierzy. W Polsce lornetki i dalmierze Nikon stosowane są przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe między innymi do obserwacji i pomiarów lawin. Małe lornetki Nikon stanowią element ekwipunku uczestników kursów lawinowych, którzy uczą się jak oceniać zagrożenie lawinowe i jak ratować osoby uwięzione pod śniegiem.

Sklep Cyfrowe.pl przez stronę internetową Lornetki.pl zaopatruje myśliwych, żeglarzy, turystów i wszelkich pasjonatów obserwacji w sprzęt obserwacyjny Nikona. Premiery nowych modeli lornetek zdarzają się o wiele rzadziej, niż w przypadku sprzętu fotograficznego. Niektóre modele produkowane są nieprzerwanie od kilkunastu lat,
np. seria „E II” od 1999r., seria „Action EX” od 2003r. Dlatego też na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat w świecie optyki nie działo się tak wiele, jak w przypadku sprzętu fotograficznego. W naszym sklepie w ostatnich latach największą popularnością cieszyły się 3 modele lornetek:

  1. LORNETKA NIKON Action VII 10×50
  2. LORNETKA NIKON Action EX 10×50
  3. LORNETKA NIKON Action VII 10×40 CF

W 2013 Nikon postanowił wprowadzić nową serię lornetek – Aculon i są już one dostępne w naszym sklepie. Kilka nowych modeli ma szansę pretendować do bestsellerów, tak samo jak ich poprzednicy seria Action.

JESTEM mały i kolorowy

Nikon to nie tylko optyka, czy profesjonalne lustrzanki, ale także szeroka gama aparatów kompaktowych – od kieszonkowych, kolorowych “małpek” (seria S i L), przez uszczelnione, podwodne aparaty z serii AW, po zaawansowane modele dla wymagających fotoamatorów (seria P). W tej ostatniej grupie znajduje się najpopularniejszy kompakt Nikona w sklepie Cyfrowe.pl – Coolpix P80 .

A na koniec edukacja od Nikona

„Szeroki Kadr” (www.szerokikadr.pl) to ciekawa inicjatywa edukacyjna Nikon Polska, skierowana do wszystkich, którzy chcą poznać tajniki fotografii. Przejrzysta strona internetowa, mnogość kursów, których forma jest przyjazna i merytoryczna, przyciąga coraz więcej użytkowników. Serwis powstał w 2008 roku i od tamtego czasu prężnie się rozwija. Jest to z pewnością jedna z ciekawszych propozycji dotyczących samokształcenia się w dziedzinie fotografii.

 

autor: Natalia Zwolińska

TAGI:   
Podziel się.

O Autorze

Istniejemy od 2003 roku i obecnie jesteśmy największym specjalistycznym sklepem foto-wideo na polskim rynku e-commerce. Prowadzimy sprzedaż nie tylko w obszarze Internetu, ale posiadamy także sklepy stacjonarne w pięciu różnych miastach - Gdańsku, Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Szczecinie. Zespół obsługujący sklep tworzy już prawie 40 młodych i dynamicznych osób. Oprócz konsultantów handlowych, z którymi macie do czynienia podczas kontaktu z naszą firmą, jest jeszcze kilka osób "niewidzialnych". Jest to obsługa logistyki i magazynu, serwis techniczny, programiści, redaktorzy strony internetowej oraz administracja. Wszyscy staramy się, aby sklep Cyfrowe.pl stał się największym i najczęściej odwiedzanym fotograficznym sklepem internetowym.

Zostaw komentarz

izmir escort