Jaki ekran projekcyjny do kina domowego?

2
Projektor pozwala w domu poczuć magię kina. Dostarcza także niezapomnianych wrażeń podczas oglądania ulubionych seriali, programów, klipów czy grania w gry. Jednak aby w pełni cieszyć się jakością projektora i zapewnić sobie pełnię wrażeń, w kinie domowym niezbędny jest ekran. Zajrzyj do naszego poradnika, aby dowiedzieć się, jak wybrać ekran projekcyjny do kina domowego i które modele będą najciekawszą opcją.

Czy w ogóle potrzebujesz ekranu projekcyjnego?

Artykuł zacznę nieco przekornie. Otóż na początek należy zastanowić się, czy w ogóle potrzebujesz ekranu projekcyjnego. Często zdarza się tak, że korzystając z projektorów obraz wyświetla się po prostu na ścianie. Czy nie wystarczy zatem rzucić projekcji na jedną ze ścian i darować sobie zakup ekranu projekcyjnego?

Moim zdaniem nie. Oczywiście w wielu zastosowaniach taka projekcja wystarczy. Ale raczej postrzegałbym to jako awaryjne lub tymczasowe wyjście. Jak np. w sytuacji korzystania z projektora mobilnego, który zechcesz zabrać do znajomych, by tam podczas imprezy odtwarzać w tle na dużym ekranie teledyski z YouTube. W takiej sytuacji jakość obrazu jest sprawą drugorzędną i ściana będzie pewnie wystarczająca. Chociaż i tak najlepiej by było, jeśli często zdarza Ci się w ten sposób wykorzystywać mini projektor, dokupić do niego przenośny ekran.

Jaki projektor mobilny wybrać? Poradnik >>

ekran projekcyjny

Ekrany projekcyjne w kinie domowym pozwalają na uzyskanie pełni wrażeń podczas oglądania filmów, sportu, seriali itp.

Ale nawet jeśli ktoś uzna, że jakość projekcji na ścianie mu nie przeszkadza, to jeszcze trzeba tę wolną ścianę mieć. Ja przykładowo w swoim mieszkaniu za sprawą dużej liczby powieszonych wydruków, rysunków, postawionych przy ścianach mebli i innych pamiątek nawet nie znajduję odpowiednio dużo wolnej przestrzeni, aby swobodnie rzucać obraz o bardzo dużej przekątnej. Oczywiście dałoby się je pościągać, ale po co rezygnować z ulubionego wystroju, jak można zastosować ekran do projektora.

Do tego dochodzą jeszcze kolory ścian. Rzadko kiedy ściana ma kolor idealnie biały lub odpowiednią szarość. Różne barwy farb będą z pewnością wpływały na kolorystykę i pogarszały a nawet utrudniały odbiór projekcji. Ściany mogą mieć też różną fakturę (np. może być położony tynk dekoracyjny) lub nawet… kształty. W jednym ze studenckich mieszkań miałem zaokrągloną ścianę. Polscy deweloperzy miewają naprawdę niebanalne pomysły.

ekrany projekcyjne

Ekrany projekcyjne umożliwiają wyświetlanie obrazu niezależnie od tego, jaką fakturę i kolor mają ściany.

Podsumowując – ekran projekcyjny do kina domowego przyda się każdemu. Nie używanie go jest jak zakupienie świetnego, zaawansowanego body do aparatu i podpięcie do niego kitowego obiektywu.

Czym jest współczynnik projekcji i dlaczego to takie ważne?

Zanim przejdę do omawiania poszczególnych parametrów i funkcji ekranów, które należy brać pod uwagę przy wyborze właściwego modelu, to warto na moment zatrzymać się przy współczynniku projekcji projektora. Parametr ten określa jakiej szerokości obraz da projektor po umieszczeniu go w danej odległości od powierzchni odbijającej (ekranu).

Gdyby współczynnik ekranu wynosił 1:1 oznaczałoby to, że projektor ustawiony 100 cm od ekranu da obraz o szerokości 100 cm. Parametr ten jednak może wynosić zarówno 1,60:1 (wtedy z odległości 160 cm da obraz o szerokości 100 cm) lub 0,58:1 (w takiej sytuacji z odległości 58 cm szerokość ekranu wyniesie aż 100 cm), czyli może być większa lub mniejsza od 1. Istnieje ogromna ilość możliwości – różne projektory mają różny współczynnik projekcji.

Aby swobodnie korzystać z projektora i uzyskać duży ekran bez konieczności użytkowania urządzenia w bardzo dużym pomieszczeniu, warto sięgnąć po taki sprzęt, w którym współczynnik proporcji będzie określony przez liczbę mniejszą od 1 znajdująca się przed :1 (gdzie x:1, czyli np. 0,8:1 będzie korzystniejszy od 1,6:1).

Jak znaleźć dobry projektor do kina domowego? Poradnik >>

ekran do kina domowego

Współczynnik projekcji projektora określa, jakiej wielkości ekran da projektor z danej odległości. Modele o ultra krótkim rzucie pozwalają na uzyskanie bardzo dużej przekątnej nawet z odległości kilkunastu centymetrów.

Na co zwrócić uwagę, kupując ekran projekcyjny do kina domowego?

Proporcje ekranu

W kinie domowym najczęściej wykorzystuje się projektory Full HD lub 4K, których natywne proporcje ekranu wynoszą 16:9. Mówiąc krótko, należy wybierać ekrany o proporcjach odpowiadających natywnym proporcjom ekranu rzutowanego przez projektor. Informacje na ten temat znajdziesz w parametrach i w instrukcji.

Powierzchnia odbijająca

Ekrany projekcyjne oferują białe i szare powierzchnie odbijające. W pomieszczeniach, które nie pełnią jedynie funkcji kina domowego i nie mogą być w pełni wyciemnione, a ściany nie są pomalowane na czarno lub ciemną szarość zaleca się szare ekrany projekcyjne. Głównie dlatego, że lepiej pochłaniają światło otoczenia, stąd lepiej sprawdzą się np. podczas oglądania projekcji w ciągu dnia itp. Jeśli przygotowujesz jednak kino domowe w osobnym pokoju, które będziesz mógł w 100% dostosować do warunków projekcji, to lepszym wyborem będzie biały ekran.

ekran projekcyjny

Ekrany projekcyjne takie jak np. Suprema dostępne są w proporcjach obrazu 16:9, który jest najlepszym wyborem do kina domowego.

Wielkość ekranu

Przy doborze wielkości ekranu trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim to, jakiej wielkości ekran zmieści się w pomieszczeniu, a także jak daleko od niego będą znajdowali się widzowie i projektor. To wszystko zależy jednak głównie od projektora i jego współczynnika projekcji, a także rozdzielczości danego modelu. W przypadku projektorów Full HD ogromne powiększenia obrazu mogą nie dać satysfakcjonujących rezultatów, stąd mając do dyspozycji taki projektor lepiej spróbować uzyskać nieco mniejszy obraz, ale o lepszej jakości.

Więcej na ten temat napisałem już wcześniej przy okazji omawiania samych projektorów, ale warto uważać, aby nie wziąć zbyt dużego ekranu. Z jednej strony nie będzie się to dobrze prezentowało i nie pozwoli na wykorzystanie pełni możliwości sprzętu, a z drugiej będzie to niepotrzebne „przeinwestowanie”.

ekran do kina domowego

Bardzo duże ekrany znajdują zastosowanie w naprawdę obszernych pomieszczeniach, takich jak sale konferencyjne, gdzie oglądający znajdują się daleko od obrazu i jeszcze często mają mieć swobodę odczytywania drobnego tekstu czy danych. W kinie domowym satysfakcjonujące mogą być nawet mniejsze ekrany, gdyż warto pamiętać, że w salonie nawet 60” telewizor potrafi zrobić bardzo duże wrażenie podczas oglądania. Przy 100” robi się już naprawdę ciekawie.

Czarne ramki i pas rozbiegowy

W kinie domowym w szczególności przydadzą się czarne ramki i pas rozbiegowy. Są to czarne pasy materiału znajdujące się wokół ekranu i nad powierzchnią odbijającą światło. Pozwalają one na „odcięcie” obrazu od otoczenia, co ułatwia skupienie się na projekcji. Dodatkowo zwiększają one kontrast oglądanego obrazu. Pas rozbiegowy pozwala z kolei na bardziej swobodne dobieranie wysokości położenia ekranu, czyli jego mniejsze lub większe rozwinięcie, tak aby jeszcze bardziej elastycznie konfigurować projekcję.

ekran do kina domowego

Czarne ramki i pas rozbiegowy zdecydowanie zwiększają komfort w trakcie oglądania.

Sposób montażu 

Ekrany projekcyjne mogą być montowane do ściany lub do sufitu. Tutaj wybór zależy głownie od przestrzeni, w której będzie zorganizowane kino domowe. Istotne jest także to, na jaką ingerencję w pokoju możesz się zdecydować. Przykładowo bardzo dobrze prezentują się ekrany projekcyjne, które po złożeniu chowają się w podwieszanych sufitach. Na czas nieużywania kina domowego ekran dyskretnie znika z pokoju. 

Ekrany sufitowe umożliwiają wykorzystanie ściany znajdującej się za projektorem, np. tak aby po zwinięciu ekranu powiesić na niej fotografie i inne elementy wystroju. W przypadku ekranu ściennego konieczne jest zostawienie wolnej przestrzeni. Niezależnie od tego jaki typ ekranu wybierzesz, estetyczne kasety zapewnią jego dobrą prezencję zarówno podczas użytkowania, jak i w przerwach od kinowych wrażeń. 

Alternatywnym rozwiązaniem są ekrany ramowe (jak na zdjęciu  wyżej), które montowane są na stałe na ścianie. Dzięki zastosowaniu ramy i naciągnięciu na nią materiału odbijającego ekran jest wolny od efektu falowania wywołanego ruchem powietrza (gdy ktoś np. przejdzie koło ekranu). Takie ekrany są jednak dobrym rozwiązaniem jedynie, gdy można tak zorganizować przestrzeń, że nie będzie konieczności ich chowania. W ekranach zwijanych również ogranicza się efekt falowania poprzez stosowanie sztywniejszych materiałów lub wykorzystywanie systemów naciągania materiału.

Dla tych, którzy nie mogą z przyczyn lokalowych pozwolić sobie na zainstalowanie na stałe ekranu projekcyjnego, alternatywnym rozwiązaniem są ekrany przenośne. Rozstawia się je na statywie i z łatwością chowa na czas nieużywania projektora. Jednakże w porównaniu z ekranami instalacyjnymi każdorazowe ich rozłożenie może wymagać korekty projekcji (trudno zawsze identycznie rozstawić ekran), a i samo rozkładanie wymaga nieco dłuższych przygotowań do oglądania kina domowego. I niestety takie ekrany mniej integrują się z wnętrzem.

ekran do kina domowego

Ekrany przenośne takie jak np. seria Suprema Libra to bardzo ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na montaż ekranu w pomieszczeniu.

Sposób rozwijania

W odniesieniu do rozwijania i zwijania ekranów projekcyjnych dzielimy je na dwa typy: ręczne i elektryczne. Tutaj głównym czynnikiem decyzyjnym będzie cena. Ekrany rozwijane elektrycznie dają dużo większą swobodę, ale są też nieco droższe. Możesz jednak dzięki nim rozwijać wygodnie ekran za pomocą sterownika montowanego na ścianie lub pilota. To drugie rozwiązanie jest szczególnie wygodne, gdyż umożliwia sterowanie ekranem bez konieczności wstawania z kanapy.

ekran do kina domowego

Sprytne mechanizmy ręcznego rozwijania ekranów Suprema zapewniają szybkie, bezpieczne i wygodne działanie. Niemniej taki typ ekranu ma swoje wady, jak np. to że do ich obsługi konieczne jest wstawanie z kanapy.

Polecane modele

Ekran sterowany elektrycznie – Suprema Andromeda Elegant

ekran do kina domowego

Suprema Andromeda Elegant

Ekrany projekcyjne z serii Andromeda Elegant zapewniają bezkompromisową jakość wyświetlanego obrazu i zintegrowany system sterowania za pomocą pilota IR. Poza świetną powierzchnią odbijającą, głównym ich wyróżnikiem jest duża swoboda w zakresie instalacji i konfiguracji. Zastosowano w nich matowe wykończenie o cechach antyrefleksyjnych, które chronią przed efektem „świecenia”.

Ekran projekcyjny do zabudowy – Suprema POLARIS PRO

do kina domowego

Suprema Polaris Pro

Seria Suprema Polaris Pro posiada specjalną kasetę, która umożliwia ukrycie jej w zabudowie sufitowej. To oznacza, że po naciśnięciu przycisku w ścianie lub na pilocie ekran wysunie się elegancko, choć wcześniej był zupełnie niewidoczny w pomieszczeniu. Poza tym ten ekran to świetna powierzchnia odbijająca ACU HD-P, która zapewnia nasycone kolory i czyste biele.

Ekran rozwijany ręcznie – Suprema Feniks Elegant

ekran do kina domowego

Suprema Feniks Elegant

Ta seria ekranów projekcyjnych dowodzi, że rozwijanie ręczne może być także wygodne. Decyduje o tym zwijanie i rozwijanie z automatycznym hamulcem, które gwarantuje bezpieczne i komfortowe operowanie ekranem. Dzięki temu mechanizmowi z łatwością ustawisz ekran w zaplanowanej pozycji. Poza tym seria Feniks Elegant oferuje wysokiej jakości powierzchnię odbijającą, która zapewnia głębokie czernie.

Ekran projekcyjny ramowy – Suprema Taurus Multiformat

ekran do kina domowego

Suprema Taurus Multiformat

Ekrany ramowe świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których nie ma konieczności chowania ekranu. Wersja Multiformat daje możliwość dopasowania obszaru wyświetlania do proporcji wyświetlanego materiału. Można więc wyświetlać filmy 16:9 lub 21:9 tak, aby zajmowały całą powierzchnię odbijającą, dając w pełni kinowe efekty. Jak każda linia ekranów projekcyjnych Suprema Taurus oferuje wysokiej jakości powierzchnię odbijającą, która w tych ekranach zalicza się do klasy Premium.

Masz pytania? Zapytaj naszego eksperta

Mam nadzieję, że teraz wybór idealnego ekranu projekcyjnego i stworzenie wymarzonego kina domowego będzie dużo prostsze. Jeśli masz więcej pytań lub potrzebujesz pomocy w doborze konkretnych parametrów ekranu skorzystaj z porady naszego eksperta!

Damian Langner, projektory@cyfrowe.pl

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

2 komentarze

  1. Witam chciałbym kupić ekran pod zabudowę sufitowa. Odległość od widzą to ok 300cm (całe pomieszczenie ma szerokość 380cm. Proszę o ofertę ekranu z napinaczami, ropem ok40cm i ramkami bocznymi.

Zostaw komentarz

izmir escort