Jak znaleźć dobry projektor do kina domowego?

0

Filmy na wielkim ekranie bez wychodzenia z domu, niezapomniane wrażenia z grania w ulubione gry czy emocje sportowe na najwyższym poziomie we własnej strefie kibica – to wszystko daje projektor do kina domowego. Jeżeli chcesz poczuć we własnych czterech kątach prawdziwą magię obrazu i zastanawiasz się, jaki projektor do domu wybrać do stworzenia własnego kina domowego, to sprawdź nasz poradnik!


Projektor multimedialny do kina domowego – jakie daje możliwości?


W porównaniu do projektorów prezentacyjnych, te dedykowane do kina domowego zostały zoptymalizowane pod kątem zapewniania najwyższej jakości rozrywki. Oznacza to jeszcze bardziej szczegółowe obrazy (większą rozdzielczość projektora, np. 4K UHD) i wiernie odwzorowaną kolorystykę podczas oglądania ulubionych filmów, seriali czy programów. To także częstotliwość odświeżania dostosowana do grania w gry wideo. Ogólnie warto kierować się tym, aby wybierać rzutnik do rozrywki o możliwie najwyższej rozdzielczości kosztem nieco niższej jasności projektora. Jest to więc nieco inne podejście niż w przypadku wyboru projektorów prezentacyjnych.


Najważniejsze parametry projektora do kina domowego


Rozdzielczość – Full HD i 4K

Rozdzielczość to właściwie jeden z podstawowych parametrów, które odróżniają projektory prezentacyjne od tych do kina domowego. Tutaj warto stawiać jedynie na projektory o rozdzielczości Full HD i wyższej. Niższe wartości nie są w stanie dać na tyle szczegółowego obrazu, abyśmy mogli na dłuższą metę cieszyć się pełnią doznań podczas oglądania filmów, seriali itd.

Świetnym kandydatem do kina domowego jest projektor 4K taki jak np. Optoma CinemaX P2.

Poza tymi dwoma rozdzielczościami istnieje jeszcze wariant WUXGA, który obejmuje 1920×1200 pikseli, a więc nieco więcej niż Full HD. Ma proporcje ekranu 16:10 i świetnie nadaje się do oglądania filmów czy telewizji. Wspominam o nim głównie dlatego, że często bywa mylony przez całkiem podobnie nazwany format WXGA, który jest jednak niższy od Full HD, a więc zarezerwowany dla projektorów biznesowych i edukacyjnych. I chociaż obecnie coraz częściej standardem jest 4K, to jednak wciąż w wielu zastosowaniach warto pomyśleć o niższych rozdzielczościach, w szczególności, gdy operuje się nieco ograniczonym budżetem.

Projektor do filmów – jaka jasność?

Magia kina to wielki ekran i wyciemniona sala kinowa. Podobny klimat można z powodzeniem stworzyć we własnym domu. W szczególności przypadnie do gustu zapalonym kinomaniakom. Dla nich wystarczające będą projektory o mniejszej jasności, które są stosunkowo tańsze. Pozwalają więc na zakup sprzętu o wyższej rozdzielczości czy z łącznością bezprzewodową. Dla tych, co uwielbiają wieczory kinowe i seriale funkcjonalne będą także projektory mobilne o stosunkowo niskiej jasności. Więcej na temat tego typu projektorów znajdziesz w osobnym poradniku:

 Projektory mobilne – wyświetlaj multimedia i ciesz się rozrywką, gdziekolwiek jesteś >>

Przechodząc do sedna – jaka jasność jest optymalna dla projektora do kina domowego? Teoretycznie im więcej tym lepiej, ale jeśli masz ograniczony budżet i faktycznie korzystasz z domowej rozrywki wieczorami lub jesteś w stanie zaciemniać pokój to np. projektor 4K o jasności 2000 ANSI lumenów będzie dobrym wyborem.

Niektórym pasjonatom kina w zupełności wystarczy projektor o niskiej jasności, gdyż oglądają filmy i seriale wieczorami, a także lubią wtedy przebywać w zaciemnionym pomieszczeniu.

Inna sprawa, jeśli taki projektor do kina domowego ma zastępować telewizor. Wtedy jego jasność powinna wynieść około 4000 ANSI lumenów, tak aby móc korzystać z niego swobodnie także w środku dnia. Przy takiej jasności nie ma potrzeby zasłaniania okien czy czekania do wieczora, aby w pełni cieszyć się rozrywką. Niemniej taki sprzęt przy rozdzielczości 4K będzie stosunkowo droższy.

Projektory o wysokiej jasności pozwalają na swobodne oglądanie multimediów nawet w środku dnia.

Technologia projekcyjna – lampa czy projektor laserowy?

W odniesieniu do technologii projekcyjnych wybór polega głównie na typie źródła światła (lampa czy laser) i technologii obrazu (DLP czy 3LCD). Kwestie te zebrałem w formie tabelek:

DLP 3LCD
Zalety Wady Zalety Wady
Głęboka czerń Efekt tęczy 3x jaśniejsze niż technologia DLP Brak głębokiej, nasyconej czerni
Wyższy kontrast Brak efektu tęczy czy migotania obrazu
Niski pobór energii Niskie zużycie energii
Brak okresowej wymiany filtrów przeciwkurzowych Wierne odwzorowanie kolorów
Brak spadku jasności czy nasycenia kolorów w miarę upływu czasu eksploatacji urządzenia Wyższa stabilność obrazu niż DLP

 

Podsumowanie: Bój pomiędzy technologią DLP a 3LCD toczy się głównie o wyświetlanie czerni. Koneserzy obrazów, przywiązujący szczególną uwagę do niuansów obrazu mogą być zawiedzeni szarością zamiast czerni w 3LCD. Z drugiej strony projektory 3LCD są 3-krotnie jaśniejsze, co ułatwia ich wykorzystanie w ciągu całego dnia. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, która technologia jest lepsza, ale można zaryzykować wskazanie, że jeśli projektor ma być wykorzystywany do domowych seansów kinowych, to lepszym wyborem będzie DLP. Sprzęt, który będzie zastępował telewizor, lepiej będzie radził sobie w oparciu o 3LCD. Jest to jednak uogólnienie i trzeba rozważać te sprawę indywidualnie, w zależności od własnego stylu użytkowania projektora.

Światło lampy Światło LED Światło laserowe
Zalety Wady Zalety Wady Zalety Wady
Projektory są stosunkowo tańsze niż LED czy laserowe Konieczność oczekiwania na rozgrzanie i ostudzenie lampy Wysoka żywotność Brak czarnego koloru (czerń jest tak naprawdę ciemnym szarym) Wysoka trwałość źrodła światła – nawet do 30 000 godzin Wyższa cena urządzeń
Wysoki kontrast obrazu Konieczność wymiany lampy Natychmiastowa gotowość do działania Niższy kontrast
Brak oczekiwania na rozgrzanie i studzenie źródła światła
Nieco głośniejsza praca poprzez konieczność zastosowania systemu chłodzenia Brak nagrzewania się źródła światła Osiąga bardzo niskie jasności
Nie wymaga konserwacji
Stosowane głównie w projektorach mobilnych Niemal natychmiastowa gotowość do pracy

 

Podsumowanie: Tutaj podobnie jak w poprzednim akapicie. Jeśli projektor ma działać jako telewizor, to lepszy będzie LED, a do domowej sali kinowej lepiej wybrać lampę. Chyba że ma się bardzo elastyczny budżet, wtedy warto inwestować w technologię laserową. Światło LED jest głównie stosowane w projektorach mobilnych, którym poświęcę jeden z kolejnych poradników.

Projektor XGIMI H2 – jak sprawdził się podczas tworzenia wystawy multimedialnej? >>

Złącza i łączność bezprzewodowa – co powiniene oferować projektor multimedialny?

W kinie domowym najczęstszym rozwiązaniem jest zastosowanie złącza HDMI, za pomocą którego projektor podłącza się do źródeł sygnału jak telewizor. Można go więc zastosować z odtwarzaczem Blu-ray, dekoderem czy komputerem. W większości zastosowań takie rozwiązanie będzie wystarczające. Złącze HDMI mają właściwie wszystkie modele, jedynie dodatkowy koszt organizowania kina domowego może generować zakup wysokiej jakości kabla HDMI.

Większość projektorów do kina domowego udostępnia większą liczbę złączy, ale HDMI jest najczęściej wykorzystywanym formatem.

Dla tych, którzy nie lubią prowadzenia kabli lub chcą zachować dużo większą elastyczność podczas wyboru źródeł sygnału, interesującym rozwiązaniem będzie łączność bezprzewodowa. Taka opcja dostępna jest w nieco droższych urządzeniach, jednakże jest na tyle popularna, że nie jest zarezerwowana dla sprzętu klasy premium i dostępna także w tańszych modelach. Projektor z Wi-Fi warto wybrać, gdy lubisz oglądać multimedia z różnych źródeł, w tym smartfonów.

Świetnym rozwiązaniem będzie skorzystanie także z projektora z wbudowanym systemem operacyjnym, np. Android TV. Taki system daje bezpośredni dostęp do wielu aplikacji streamingowych czy z rozrywką, umożliwiając bezpośrednie odtwarzanie ulubionych filmów, seriali i klipów bez konieczności podłączania zewnętrznego urządzenia.

Częstotliwość odświeżania i opóźnienie wejściowe (input lag) projektora 4K i Full Hd

Projektor do kina domowego to także świetny sposób, aby cieszyć się pełnią emocji podczas grania w gry wideo. Jednak aby było to możliwe, konieczne jest spełnianie przez niego pewnych wymagań. Chodzi o częstotliwość odświeżania i niskie opóźnienie wejściowe. Na te 2 parametry trzeba w szczególności zwrócić uwagę. Aby móc swobodnie grać w gry (w szczególności w Tomb Raider w Sylwestra), częstotliwość odświeżania powinna wynieść powyżej 100 Hz. W zasadzie im więcej tym lepiej. Opóźnienie wejściowe (input lag) powinno być jak najniższe – przykładowo 4,2 ms. Najczęściej modele dedykowane dla graczy posiadają także specjalne tryby do grania.

Granie w gry na wielkim ekranie może być przyjemnością, gdy projektor spełnia pewne warunki. Należy zwracać szczególną uwagę na częstotliwość odświeżania i opóźnienie wejściowe.


Polecane modele – najlepsze projektory do domu


Poniżej znajdziesz kilka ciekawych projektorów do domu, które warto wziąć pod uwagę, tworząc domowe centrum rozrywki. Nie jest to ranking projektorów – każdy został dopasowany pod kątem innych potrzeb i innych użytkowników. Jeśli zastanawiasz się więc, który projektor do domu kupić, to sprawdź poniższe urządzenia.

Projektor 4K UHD XGIMI HORIZON Pro

Projektory XGIMI wyróżniają się już na pierwszy rzut oka. To producent, który tworzy bardzo stylowo wyglądające projektory, skrojone specjalnie z myślą o kinie domowym. Poza bardzo dobrymi specyfikacjami modele te po prostu bardzo dobrze wyglądają w salonie, ciesząc oko i nie zaburzając przestrzeni swoją obecnością także w przerwach pomiędzy oglądaniem. Warto więc brać je pod uwagę, szukając domowego centrum rozrywki, a model Horizon Pro potrafi wyświetlać obraz 4K, zapewnia znakomitą jakość obrazu, jasność 1500 lumenów i głośniki Harman/Kardon będzie dobrym przykładem.

Projektor do domu Epson EH-TW7000

Tutaj design jest nieco mniej spektakularny (chociaż urządzenie wygląda estetycznie), ale za to parametry sprawiają, że wśród projektorów także w użyciu pozostaje powiedzenie „no patrz, a nie widać”. Rozdzielczość 4K UHD, jasność 3000 lumenów, współczynnik kontrastu 40 000:1, może wyświetlać obraz o przekątnej 500 cali to nawet nieco więcej, niż wymagane było od projektorów do kina domowego w tym artykule. Kolejny kandydat na to, aby zagościć w Twoim salonie.

Projektor Epson EF-12 z Android TV

Projektor już nie musi być sprzętem uzależnionym od zewnętrznych urządzeń – komputera czy smartfona. Dzięki systemowi Android TV możesz korzystać z projektora jak z telewizora. Przykładem takiego sprzętu jest Epson EF-12. Jest także w tym zestawieniu przykładem projektora oferującego laserowe źródło światła. Ma nieco ograniczoną maks. przekątną obrazu – pozwala wyświetlać obraz do 150 cali – ale dla wielu użytkowników to z pewnością wystarczająca wartość i gwarancja dużej przekątnej. I przecież to wciąż oglądanie filmów na dużym ekranie.

Projektor Acer H6542BDK

Ww. projektory kosztują niemalże 7000 złotych, ale czy da się zbudować satysfakcjonujące kino domowe tylko za część tej kwoty i mieć dostęp do filmów i gier na dużym ekranie? Otóż tak. Co prawda trzeba iść na pewne kompromisy, ale Acer H6542BDK to przykład solidnej propozycji o dobrych parametrach, która spełni oczekiwania wielu użytkowników, którzy chcą wydać na taki sprzęt niższe sumy. Tutaj trzeba przede wszystkim zgodzić się na zrezygnowanie z jakości 4K, gdyż maks. rozdzielczość obrazu to 1920×1080 pikseli. Bardzo duża pozostaje wciąż jasność wynosząca 4000 lumenów. Ciekawe są także dodatkowe opcje i technologie, takie jak np. Acer BlueLightShield czy Color Safe II.

Przenośny projektor Acer C250i

Ostatnia propozycja jest nieco przewrotna, gdyż w 100% nie polecałbym tego modelu do kina domowego. Otóż Acer C250i jest mini projektorem mobilnym, który powstał do nieco innych zastosowań. Jest nieco za ciemny, aby być alternatywą dla telewizora. Niemniej dzięki swojej przenośnej konstrukcji i wbudowanemu akumulatorowi może być ciekawą opcją dla tych, którzy np. chcą organizować kino domowe w różnych pomieszczeniach czy stawiają głównie na wieczorne seanse. Polecam mu się przyjrzeć i rozważyć pod kątem kina domowego także projektory przenośne.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że teraz wybór projektora krótkoogniskowego czy projektora ultrakrótkoogniskowego nie będzie już problemem. Zakup projektora nie musi być już tak dużym wyzwaniem, a stworzenie systemu kina domowego nie jest zarezerwowane tylko dla znających się bardzo dobrze na sprzęcie. Jeśli masz jakieś pytania, zostaw je w komentarzu. Z pewnością pomożemy dobrać odpowiedni projektor Samsung, Acer, XGIMI, Optoma czy innego producenta.

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort