Projektor XGIMI H2 – jak sprawdził się podczas tworzenia wystawy multimedialnej?

0

Rosnąca popularność wideo i coraz częstsze sięganie po nie przez artystów sprawiły, że nikogo już nie dziwią prace multimedialne prezentowane w przestrzeniach galeryjnych. Projektory stały się ważnym elementem wyposażenia każdej galerii sztuki, muzeum czy innych instytucji prezentujących dzieła. Ja również stanąłem przed wyzwaniem zbudowania ekspozycji, której bardzo istotnym elementem była projekcja filmu. W realizacji tego zadania miał mi pomóc intrygujący projektor XGIMI H2, który wykorzystuje technologię LED, system Android i oferuje 10 watowy, wbudowany głośnik Harman/Kardon. Jak poradził sobie na wystawie?

XGIMI H2 – podstawowe parametry

XGIMI to producent projektorów typu all-in-one dedykowanych do kina domowego. Model H2 jest następcą dobrze przyjętego projektora H1. Podobnie jak poprzednik jest to projektor life stylowy, który ma znajdować uniwersalne zastosowanie. Poniżej kilka jego najważniejszych cech:

 • jasność na poziomie 1350 ANSI Lumenów,
 • natywna rozdzielczość Full HD (1920x1080p) z funkcją 3D,
 • maksymalna przekątną obrazu 300’’,
 • system Aufo Focus,
 • współczynnik projekcji 1.2:1,
 • automatyczna korekcja zniekształceń,
 • technologia łączności bezprzewodowej 2.4G/5G Dual-Band Wi-Fi,
 • porty USB 2.0, USB 3.0, LAN, SPDIF, HDMI i audio mini jack,
 • procesor Mstar 838,
 • wbudowane głośniki 10 W sygnowane marką Harman/Kardon.
 • obsługa za pomocą systemu operacyjnego Android.
xgimi h2 obudowa

XGIMI H2 wyróżnia się ciekawą stylistyką, która rzeczywiście cieszy oko. Projektor więc sam w sobie może stanowić ozdobę ekspozycji, jednakże nie zwraca na siebie przy tym przesadnie uwagi, jego designerska obudowa nie zakłóca odbioru prezentowanych prac.

Projektor w galerii – realizacja wystawy Dystans ucieczki

Wyzwaniem stojącym zarówno przede mną, jak i przed projektorem XGIMI H2 była realizacja mojej wystawy zatytułowanej Dystans ucieczki prezentowanej w Centrum Zjawisk Teatralnych prowadzonym przez Interdyscyplinarną Grupę Teatralną „Asocjacja 2006” w Poznaniu. Obejmowała ona m.in. projekcję zapętlonego filmu. Istotnym elementem ekspozycji był także dźwięk, stąd konieczne było nie tylko rozplanowanie instalacji projektora, ale również nagłośnienia. W tej sytuacji specyfikacja modelu H2 wywołała mój ogromny entuzjazm, gdyż rozwiązywała wiele problemów. Parametry urządzenia, w tym chociażby wbudowane głośniki Harman/Kardon z pasywną membraną basową zdawały się idealnie nadawać w tej sytuacji.

xgimi h2 membrana

Pasywna membrana basowa pozwala na uzyskanie głębokich basów, stąd wbudowane głośniki Harman/Kardon mogą z powodzeniem zastąpić dodatkowy zestaw audio.

Estetyczna, stylowa obudowa tego projektora świetnie wpisywała się w przestrzeń. Jednocześnie konstrukcja ta nie zwracała na siebie uwagi (co było dodatkowo ułatwione przez panujący w czasie ekspozycji półmrok). W przypadku zastosowań galeryjnych jest to oczywistą zaletą. Mały, zgrabny sześcian w ogóle nie kojarzy się z typowym wyglądem projektora, co pozwala nadać ekspozycji profesjonalny wygląd i nie wymusza ukrywania sprzętu, co czasami bywa problematyczne.

Jasność projektora wynosząca 1350 ANSI Lumenów nie jest szczególnie imponująca, ale w przypadku tej wystawy projektor miał ułatwione zadanie. Ekspozycja była ukryta w ciemnościach, otoczona z trzech stron czarnymi ścianami i dopełniona czarną podłogą, a źródłami światła były tylko projektor, telewizor i dwie lampy.

XGIMI H2 dystans ucieczki wystawa

Wystawa była tak zaprojektowana, że jednym ze źródeł światła był projektor. Mrok – będący elementem budującym nastrój wystawy – działał na korzyść XGIMI H2, który nie jest liderem w zakresie jasności.

Test XGIMI H2 podczas trwania ekspozycji

Przygotowania do tego wydarzenia związane były z ogromnym tempem pracy i presją czasu. Termin otwarcia wystawy zbliżał się nieubłaganie, a po drodze pojawiały się różne wyzwania, z którymi musiałem sobie sprawnie poradzić. Co więcej, ekspozycja była jednocześnie obroną pracy dyplomowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu – wszystko musiało więc udać się doskonale. W takich okolicznościach miałem ogromną nadzieję, że projektor będzie działał bez sprawnie i bez zakłóceń, dając mi komfort polegania na nim. Był on wszak odpowiedzialny za prezentację chyba najważniejszego, spajającego całą wystawę filmu.

Ku mojemu zadowoleniu instalacja i obsługa projektora XGIMI H2 okazała się szybka oraz bezproblemowa. Po włączeniu przycisku zasilania urządzenie jest niemal od razu gotowe do działania. Jego obsługa jest bardzo intuicyjna, stąd bez korzystania z instrukcji udało się go skonfigurować i uruchomić właściwe medium. Co istotne z punktu widzenia realizowania wystawy, menu projektora działa bardzo płynnie, stąd dostosowanie poszczególnych ustawień zajmowało krótką chwilę. XGIMI H2 oferuje wiele ciekawych funkcji, takich jak np. możliwość odwrócenia obrazu tak, aby móc korzystać z niego przy różnorodnych konfiguracjach (np. mocowanie sufitowe). Ja co prawda postawiłem go na podłodze, ale chęć wpasowania filmu w przestrzeń wystawienniczą skłoniła do wyświetlenia filmu jako odbicie lustrzane. Różnorodne możliwości instalacji XGIMI H2 okazały się więc niezwykle pomocne, nawet przy całkiem standardowym umieszczeniu projektora.

xgimi h2 projekcja ekspozycja

Kompaktowa budowa i estetyczny wygląd projektora XGIMI H2 pozwalają z powodzeniem wpisać go w każdą ekspozycję.

Jakość obrazu była naprawdę świetna i możliwe było zapewnienie widzom wysokiego komfortu w trakcie oglądania prezentowanych multimediów. Jako że wyświetlany film przedstawiał znaną wszystkim dziecięcą zabawkę – nakręcanego bączka – ważnym parametrem była płynność ruchu. Nie mam tutaj jednak żadnych zastrzeżeń, co do działania projektora.

xgimi h2 dystans ucieczki 2

Film był jednym z ważniejszych elementów wystawy i spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności.

Tryby korekcji

Tryby automatycznej, ręcznej i zaawansowanej korekcji Keystone pozwalają na łatwe dopasowanie projektora do przestrzeni. Nie trzeba więc ustawiać go szczególnie precyzyjnie, gdyż można skorygować obraz systemowo. Podobnie z łatwością można dopasować ostrość obrazu.

Pilot i sterowanie

Obsługa projektora za pomocą pilota jest łatwa i płynna, w szczególności iż posiada on funkcję myszy. Umożliwia ona poruszanie się po menu z wykorzystaniem kursora, tak samo jak w przypadku użytkowania komputerów. W pilocie zastosowano żyroskopy, tak więc nie potrzeba korzystać z żadnej podstawy, tak jak ma to miejsce w przypadku myszy laserowych – wystarczy poruszać pilotem w powietrzu. W przypadku budowania ekspozycji jest to całkiem przydatna funkcja.

xgimi h2 pilot

Dwie niedogodności

Podczas instalacji projektora na jaw wyszły niestety dwie wady. Pierwsza to dosyć krótkie śruby zastosowanych stopek, co oznacza ograniczone możliwości konfiguracji. Zależało mi na umieszczeniu projektora pod kątem, tak aby krawędź wideo stykała się z podłogą (korekcja Keystone świetnie poradziła sobie z taką pozycją sprzętu). Niestety odkręcenie nóżek nie wystarczyło i konieczne było zastosowanie dodatkowej podpórki. Bardziej istotnym mankamentem jest jednak brak zoomu optycznego, który umożliwiałby zmianę rozmiaru ekranu bez przestawiania projektora. Niemniej urządzenie posiada zoom bezstopniowy (umożliwia w razie potrzeby ograniczenie wykorzystania ekranu), a w wielu sytuacjach ekspozycyjnych i tak nie obejdzie się bez projektorów o krótkim rzucie.

xgimi h2 stopka

Świetna jakość audio

Miłym zaskoczeniem była jakość audio. Filmowi towarzyszyło nagranie dźwięku zabawkowego bączka, które było bardzo specyficzne i miało za zadanie budować atmosferę wystawy. Stanowiło więc kolejny, bardzo ważny, myślę że kluczowy element, którego brak lub nietrafione jego wyeksponowanie mogłoby przesądzić o niepowodzeniu projektu. Na szczęście głośniki Harman/Kardon zapewniły czysty, wyraźny i mocny dźwięk. Były w stanie obsłużyć przestrzeń o powierzchni około 52 m2, przy czym źródłowe nagranie cechowało się niskim poziomem głośności. Przy ścieżkach audio o bardziej wzmocnionej głośności, możliwości sprzętu byłyby jeszcze większe. Opisywana sytuacja była jednak bardzo specyficzna, co nie zmienia faktu, że głośniki Harman/Kardon projektora XGIMI H2 pozwoliły stworzyć pożądany przeze mnie nastrój i niepotrzebna była instalacja zewnętrznego systemu audio.

Diody LED

Wykorzystywanie projektora podczas wystaw wymusza długotrwałe, nieprzerwane działanie. Są to bardzo wymagające dla sprzętu warunki. XGIMI H2 oferuje diody LED, które zapewniają żywotność do 30 000 godzin pracy. Nie wymaga więc częstej wymiany lampy, co zdecydowanie obniża koszty eksploatacji. Przy intensywnym użytkowaniu, jakim charakteryzuje się zastosowanie galeryjne, jest to bardzo duża zaleta. Kilkugodzinna praca nie wpływała też na jakość projekcji a wydajny system chłodzenia zapewniał bezpieczeństwo sprzętu i zapobiegał nadmiernemu nagrzewaniu.

XGIMI H2 – podsumowanie

XGIMI H2 to bardzo ciekawy projektor, który jest uniwersalnym urządzeniem stworzonym z myślą o wielu różnych zastosowaniach. Połączenie samowystarczalnego systemu Android, dużej ilości złączy, wysokiej jakości projekcji, wbudowanych głośników Harman/Kardon, bezprzewodowej łączności i łatwej konfiguracji sprawiają, że sprawdzi się w domowej rozrywce. Ja miałem przyjemność pracować z nim w trakcie realizacji wystawy i w tym zastosowaniu również bardzo dobrze się spisał. W szczególności na uwagę zasługuje jego niezawodność – wystawa była połączona z obroną pracy dyplomowej, stąd presja, aby wszystko udało się jak najlepiej. Pomimo kilku dostrzeżonych przeze mnie mankamentów sprzęt ten jest godny polecenia.

Zajrzyj do innych naszych tekstów o projektorach:

Projektory mobilne – wyświetlaj multimedia i ciesz się rozrywką, gdziekolwiek jesteś

Sportowe emocje na dużym ekranie – jaki projektor kupić do pubu?

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Zostaw komentarz

izmir escort