Streamowanie aparatem – czego potrzebujesz na start?

0
Streaming stał się powszechnym narzędziem przekazu, które daje możliwość pokazania się od profesjonalnej strony i w dodatku z możliwością obustronnej komunikacji z klientami. Taka oto audycja Twoja/Twojej firmy w sieci, z globalnym zasięgiem. Brzmi pięknie prawda? I tak jest, jeśli świadomie z tej możliwości korzystasz. Naucz się w jaki sposób zacząć myśleć o streamowaniu w nieco bardziej zaawansowany sposób niż ten przez telefon.

Live z biura, transmisja wywiadu na żywo, streaming konferencji – pewnie wiele osób zadawało Ci pytanie czy świadczysz takie usługi? A może śledząc rynek, widzisz jak zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu rośnie? Sprawa wydaje się prosta i przyjemna, jednak aby taka była musisz wiedzieć kilka rzeczy. Postaram się oprowadzić Cię po świecie streamingu tak, aby nadawanie w sieci z Twoim aparatem dołączyło do Twojego portfolio i nie przyprawiało Cię o dreszcze :) Zacznijmy zatem od sprzętu! Tym razem skupimy się na prostym streamingu jedną kamerą, później przyjdzie czas na bardziej złożone dzieła. Ok, zatem co potrzeba, aby aparat służył do streamowania?

Aparat i obiektyw

Tutaj chyba nie będzie to odkrywcze stwierdzenie, w końcu czymś obraz i dźwięk należy przekazywać. Obecnie praktycznie każdy bezlusterkowiec nadaje się do realizowania transmisji w sieci. Warto jednak zwrócić uwagę na to czy:

jesteśmy w stanie zasilać urządzenie w czasie transmisji ewentualnie czy akumulator wytrzyma czas nadawania do sieci

  • Czy aparat ma gniazdo mikrofonowe, aby mógł nadawać również dźwięk?
  • Czy aparat może być używany jako kamera internetowa?
  • Jakie złącze video kamera posiada? (Najlepsze w tym przypadku będzie SDI lub „duże” HDMI).

Od ostatniego punktu zależy, czy będziemy zmuszeni zakupić graber, który przechwyci obraz z kamery i będzie przesyłać go do naszego komputera.

Ok, a co z obiektywami? Tutaj jak na każdym zleceniu nie istnieje jedna, prosta odpowiedź. Wszystko zależy od tego, jaki kadr mamy uzyskać, jakie warunki na miejscu posiadamy i kilku innych czynników. Tutaj zdaję się na Twoją wiedzę i doświadczenie z innych zleceń foto-video :).

Sony A7SIII z mikroportami RODE na statywie Berno - zestaw do streamowania

Sony A7SIII dzięki pełnoprawnemu złączu HDMI stanowi idealny aparat do streamowania

Komputer i internet

Eureka! Tak komputer to ważny element całości, w końcu to on musi „udźwignąć” transmisje do sieci. Warto zadbać zatem o sprzęt, który nie „budzi się” 5 minut i nie zwiesza się przy obrabianiu zdjęć czy montowaniu Video. Dedykowana karta graficzna, a na pewno solidny procesor to element, bez którego nie ruszymy. Masz wizje na transmisje? Spróbuj po prostu testowo czy Twój komputer wytrzyma to zlecenie. Dane o obciążeniu komputera znajdziesz w darmowym programie do streamowania OBS – o nim jednak za chwilę.

Jeśli mamy pewność, że nasz komputer ma tę moc i przestreamuje całą noc, to czas zadbać o element, bez którego nie ruszymy… niczym auto bez paliwa – internet! Tak, takowy musi być mocny i to przede wszystkim w zakresie uploadu. Dla pewności zawsze, ale to totalnie ZAWSZE warto sprawdzić czy łącze poradzi sobie ze streamingiem robiąc test w miejscu, z którego będziemy nadawać. Najlepiej dzień albo kilka dni wcześniej. Jeśli jest taka możliwość, unikajmy wi-fi i zdajmy się na stary poczciwy kabelek internetowy. To pomocne, gdy chodzi o stabilność łącza. A co jeśli musisz nadawać z wi-fi albo mobilnego łącza? To nie dramat i jest to możliwe, ale koniecznie sprawdź zasięg i upewnij się, że jest na przyzwoitym poziomie.

Kiedy łącze jest dobre? Jeśli nasz upload daje radę na poziomie chociaż 10-15 Mbps, to możemy być raczej spokojni.

Terenowe studio do streamowania

Spokojnie, nawet całkiem spore studio przy zapewnionym zasilaniu i internecie może działać w terenie! Tutaj przykład Cyfrowej Sesji Live podczas Aerobaltic 2021, która była transmitowana z lotniska w Gdyni.

Kabel HDMI

No jasne kabel jaki jest każdy widzi – w końcu pasuje i do komputera i do kamery. Nic bardziej mylnego! Otóż jakość kabla ma znaczenie. Warto także podkreślić, że HDMI ma sens jedynie do maksymalnie 10 m długości, później potrzebne są wzmacniacze sygnału lub w przypadku większej odległości kamery od komputera warto postawić na kable SDI. Ale wracając – kabelek HDMI w standardzie 2.1 – to ma sens!

Graber

Tak, to hasło pojawiło się nieco wcześniej. I ten punkt dotyczy właściwie osób, których aparat nie może być używany bezpośrednio jako kamerka internetowa. Czym właściwie jest to urządzenie? Otóż najprościej mówiąc, jest to narzędzie, dzięki któremu nasz komputer zobaczy, że ma wpięte zewnętrzne źródło obrazu/dźwięku. Tutaj oczywiście istnieje seria różnych urządzeń: od graberów, dzięki którym z komputerem połączymy tylko 1 źródło obrazu, po miksery video, gdzie podłączymy tych źródeł znacznie więcej.

Audio

No oczywiście, że dźwięk jest ważny, ba momentami może i ważniejszy niż obraz, bowiem live sporo osób traktuje jako rozrywkę towarzyszącą w codziennych czynnościach, zatem potrafią słuchać takowego niczym podcastu i tylko momentami spoglądać na ekran. Źródło dźwięku należy oczywiście dobrać zależnie od rodzaju materiału, jaki realizujemy. To już dłuższy temat i indywidualna decyzja czy sięgamy po mikrofon kierunkowy, mikroporty, a może reporterski. Niezależnie od tego jaki rodzaj mikrofonu wybierzemy, warto wpiąć takowy w kamerę, aby to bezpośrednio z niej odbierać do komputera dźwięk oraz obraz.

Studio Cyfrowej Sesji z Aerobaltic 2021

Pamiętaj, aby mieć odsłuch podczas streamingu – to gwarancja, że dźwięk będzie odpowiedni!

Oprogramowanie do streamowania

„Oooo Panie to pewnie drogie.” Otóż i tak i nie. Oczywiście są płatne rozwiązania, ale skupimy się tutaj na bezpłatnym programie OBS. To jedno z popularniejszych narzędzi, do którego znajdziesz mnóstwo wtyczek pozwalających urozmaicić Twoje streamingi. O tym jednak może kiedy indziej. Tym razem wspomnimy tylko, że takowy program otworzy Ci nowe możliwość stremowania.

Nie chcesz dodatkowego programu i masz zamiar puszczać live bezpośrednio z Facebooka lub Youtube? Jasne, Twój wybór. Po prawidłowym podłączeniu aparatu do komputera będziesz mógł wybrać jako narzędzie do streamowania swój aparat. Uwierz mi jednak z czasem i tak będziesz poszukiwać czegoś więcej, a wtedy uśmiechniesz się do OBSa.

Jak zacząć streamować? Poradnik dla początkujących + instalacja i konfiguracja OBS

Hub do komputera

Masz Maca, który posiada tylko USB-C albo nie masz HDMI? Możliwe, że będziesz potrzebować jeszcze hub, czyli swojego rodzaju „rozgałęziacz”, dzięki któremu zyskasz kilka dodatkowych portów w swoim komputerze.

Statyw video

Prawie zapomniałem (Ty nigdy tego nie rób!). Statyw! W końcu gdzieś nasz aparat musimy ustawić, aby stabilnie przez całą transmisję nadawał!

Ok, mamy cały niezbędny sprzęt – jak zacząć transmisję?

Otóż klasycznie – od początku! Stawiamy nasze studio do streamowania. Komputer na pozycje. Aparat na statyw, do niego źródło dźwięku. Następnie kablem HDMI lub SDI (zależnie od tego z jakiego złącza korzystamy) do grabera, który wpinamy bezpośrednio do komputera lub huba jeśli takowego używamy. Na to wszystko szczypta internetu – oczywiście wpięta w komputer no i… odpalamy nasz pierwszy streaming wprost z aparatu!

Daj znać, czy ten przepis wyszedł smakowicie i czy chcesz zgłębić kolejne kulinarne zakamarki streamingu, bo to ciekawy świat, który może Cię wciągnąć niczym serial na Netflixie!

Jak zbudować i wyposażyć domowe studio do filmowania?

Składamy zestaw do filmowania dla początkujących – 3 różne budżety

Szukasz więcej darmowych porad na temat filmowania sprzętem Sony? Znajdziesz je tutaj:

jaki aparat Sony do filmowania

Podziel się.

O Autorze

Zajawkowicz, fan muzyki i wszystkiego co z nią związane. Zaciekawiony i coraz lepiej odnajdujący się w świecie sprzętu i filmowania.

Zostaw komentarz

izmir escort