Jak zbudować i wyposażyć domowe studio do filmowania?

0
Wielu z nas marzy o tym, aby posiadać własny kąt, w którym w spokoju będzie można produkować filmy na YouTube, np. na potrzeby videomarketingu, robić transmisje live w social media czy nagrywać lekcje do swojego szkolenia online. Celowo używałem słowa “kąt”, bo wbrew pozorom nie musisz posiadać całego pomieszczenia do tego, aby mieć domowe studio do filmowania. Czasami wystarczy jedna ściana w Twojej kawalerce lub biurze i dobrze zorganizowana przestrzeń. Jak zbudować takie studio, aby nagrywać w nim jak najlepsze materiały video i livestreamy?


Akustyka pomieszczenia, czyli jak wyciszyć pokój?


Niezależnie od tego czy do zbudowania studio chcesz zaadaptować całe pomieszczenie, czy tylko jego fragment, to jego akustyka powinna być jednym z najważniejszych punktów na Twojej liście. Mówi się, że jakość audio często bywa ważniejsza od jakości video i ja się z tym w pełni zgadzam. Piękne video z asłuchalnym audio jest niemożliwe do oglądania, a przeciętne video z dobrym audio można obejrzeć w całości i co ważniejsze – z powodzeniem przyswoić jego treść. Dlatego zacznij od wytłumienia pomieszczenia, aby pozbyć się pogłosu.

Panele absorbujące, pianki akustyczne, a może po prostu…

Im więcej przedmiotów w pomieszczeniu tym mniejszy pogłos, ponieważ te przedmioty będą przeszkodą dla odbijających się fal dźwiękowych i będą je albo rozpraszać, albo pochłaniać. Idealnym rozwiązaniem jest zakup paneli absorbujących lub pianek akustycznych i umieszczenie ich na ścianach. Jest to jednak zabieg trwały, a nie każdy chce z pokoju robić pełnoprawne studio. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zrobić sobie ścianki z koców, położyć dywan na podłodze, a w tle, poza kadrem, pod ścianą poukładać kartony po butach i sprzętach elektronicznych. Wystarczy tak niewiele, aby prawie w pełni wyeliminować pogłos i mieć przyjemne dla ucha audio w swoich produkcjach video.

Pułapki basowe

Ważne są też pułapki basowe, które niwelują nieprzyjemne i inwazyjne dudnienie w filmie. Takie dudnienie wytwarzają rogi pomieszczenia, ponieważ w tym miejscu spotykają się fale dźwiękowe i uderzają w siebie wzajemnie. Jak zrobić domowe pułapki basowe? W rogach pomieszczenia połóż po prostu poduszki albo zwinięte koce lub kołdry. Wszystko oczywiście poza kadrem.

studio do filmowania

Tak wygląda studio nagrań w moim biurze. Możesz się nim zainspirować, ale pamiętaj, że da się nagrywać w znacznie skromniejszej przestrzeni.


Mikrofon do nagrywania filmów


Skoro już przy dźwięku jesteśmy, to trzeba omówić temat mikrofonów. Oczywiście, aby produkować jak najlepszej jakości audio, potrzebujesz po prostu nabyć… mikrofon. Każdy, dowolny mikrofon będzie znacznie lepszy, niż mikrofon wbudowany w Twój aparat czy kamerę, których pod żadnym pozorem nie używaj. Jeżeli posiadasz jakikolwiek mikrofon zewnętrzny, to zacznij od niego. Z pewnością będzie w pełni wystarczający na samym początku.

Jaki mikrofon do domowego studia dla początkujących?

Przy doborze mikrofonu, tak jak całego sprzętu, musisz zacząć od określenia swoich potrzeb. Czy przed kamerą będzie jedna osoba czy więcej? Czy pomieszczenie jest duże czy małe? Czy poziom wytłumienia pomieszczenia pozwala na skorzystanie z mikrofonu pojemnościowego czy lepiej zakupić mikrofon kierunkowy (dynamiczny)? Pytań jest wiele, odpowiedzi jeszcze więcej. Najłatwiej, najskuteczniej i najtaniej będzie jak zainwestujesz po prostu w mikrofony krawatowe, czyli takie małe pchełki przyczepianie pod szyję.

Mikrofon dla średniozaawansowanych

Jeżeli reprezentujesz poziom wyższy niż początkujący, to warto rozważyć mikrofon kierunkowy, tzw. boom/shotgun mic, np. RODE NTG4+, który montowany jest na tyczce. Mikrofon musisz ustawić tak, aby był poza kadrem, jednocześnie będąc możliwie najbliżej ust wypowiadającej się osoby. Ewentualnie możesz skorzystać z mikrofonu kierunkowego, nakamerowego typu RODE VideoMic Pro+ i umieścić go nad głową w dokładnie taki sam sposób. Sam zaskoczysz się jakością audio w swoich produkcjach.

 

Wybierz mikrofon dla siebie >

 

 


Oświetlenie filmowe, czyli lampy do studio


Światło to jeden z najważniejszych elementów produkcji video. Ze światła powstaje obraz. W domowym studio warto rozważyć zakup lampy, a wszystkie okna zasłonić. Dzięki temu będziesz pracował w pełni kontrolowanych warunkach, a nagrywany materiał będzie zawsze spójny, bo zawsze tak samo oświetlony.

Postaw na LEDy

Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp led, ponieważ to właśnie w ledach możesz kontrolować moc świecenia, co jest niezwykle istotne. Ponadto kluczowym elementem jest odpowiednia dyfuzja światła w celu jego zmiękczenia i rozproszenia, co nada profesjonalny wygląd Twoim produkcjom. Zakup lampę led, a na nią przyczep duży softbox, najlepiej taki, który oferuje podwójną dyfuzję (jedna blisko samej lampy, druga na końcu softboxa).

Zobacz lampy LED w Cyfrowe.pl >

Jakie lampy LED kupić?

Idealny zestaw to Aputure 120D mark II z Aputure Light Dome II. Jeżeli Twój budżet jest ograniczony to rozważ zakup lamp led od Yongnuo, a dyfuzor możesz zrobić samodzielnie, np. budując ścianę z prześcieradła i umieszczając ją między sobą, a lampą.


Jaki aparat do nagrywania w domu lub biurze?


Jakich cech i parametrów szukać w aparatach?

Aparat, który ma być wykorzystywany jako studyjny musi charakteryzować się kilkoma kluczowymi cechami:

  • musi generować ładne kolory – co oszczędzi mnóstwo czasu przy obrabianiu nagranego materiału, a samo video będzie po prostu ładne,
  • musi mieć dobry autofocus śledzący twarz – aby praca z aparatem była możliwie najłatwiejsza, a osoba występująca przed kamerą była zawsze w idealnej ostrości,
  • musi mieć port do podłączenia mikrofonu (przynajmniej minijack 3,5 mm),
  • musi długo pracować na jednej baterii lub mieć możliwość podłączenia go bezpośrednio do gniazdka elektrycznego w ścianie.

Jaki model aparatu spełnia wszystkie warunki?

Wszystkie warunki w bardzo niskim budżecie spełnia niezawodny Canon M50. Jeżeli dysponujesz nieco większym budżetem, to warto rozważyć zakup Canona EOS RP lub EOS R.

Jeżeli natomiast masz kogoś do pomocy, kto mógłby Ci ustawiać ostrość, koniecznie zapoznaj się z kamerami od Blackmagic – Pocket 4K i Pocket 6K. W tym budżecie są to najlepsze na rynku kamery, idealnie nadające się do studio.

Canon EOS R czy RP – oto jest pytanie!

Jak podłączyć aparat lub kamerę do komputera i używać ich do transmisji live?

Aby podłączyć aparat lub kamerę do komputera i realizować transmisje na żywo z ich wykorzystaniem, musisz wyposażyć się w tzw. HDMI grabbera. Jednym z lepszych rozwiązań na rynku jest Blackmagic UltraStudio Mini Recorder. Jeżeli chcesz transmitować z kilku aparatów lub kamer jednocześnie, to idealnym rozwiązaniem jest Blackmagic Atem Mini, który ponadto idealnie współpracuje z kamerami z serii Pocket.

 

Kup sprzęt do streamowania >

 

10 ważnych pytań o to jak i czym streamować


Studio nagraniowe w domu lub biurze
Nowa seria artykułów na naszym blogu


Jak widzisz, przygotowanie sobie miejsca do nagrywania materiałów video i prowadzenia transmisji live w Internecie nie wymaga ogromnych nakładów pracy i budżetu. Wręcz przeciwnie – wiele elementów wyposażenia takiego studio możesz wykonać samodzielnie lub zakupić w bardzo niskim budżecie. Najważniejsza w tym wszystkim jest wiedza – jeżeli wiesz co i jak przygotować, to Twoje materiały będą na wysokim poziomie produkcyjnym, niezależnie od tego, jakim sprzętem dysponujesz. Oczywiście drogi sprzęt z wysokiej półki ułatwia pracę i zapewnia lepszą jakość produkcyjną, ale pamiętaj, że każdy od czegoś zaczynał. Ponadto od pewnego pułapu jakościowego Twoi widzowie nie odczują różnicy. Wiedza i wartościowe treści są kluczem do rozwoju. Do dzieła!

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się newsletter!

Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!

Tak! Chcę być zawsze najlepiej informowany :)

Podziel się.

O Autorze

Prowadzi kursy dla twórców video pracujących na aparatach i uczy ich robić lepsze filmy. Produkuje przeznaczone do Internetu filmy reklamowe dla firm. Więcej na stronie igorpodgorski.pl/

Zostaw komentarz

izmir escort