10 ważnych pytań o to jak i czym streamować

7
Dziś wszyscy jesteśmy streamerami. Życie publiczne przeniosło się do sieci, a na facebookowym profilu Cyfrowe.pl widzimy się na żywo co czwartek o godz 18. Tematem ostatniego spotkania było właśnie streamowanie. Specjalnie dla osób, które nie miały okazji go obejrzeć, zebraliśmy kilka najciekawszych pytań do naszego eksperta. W artykule m.in. odpowiedź na to, co jest potrzebne do streamowania aparatem? Czy można streamować z kamery GoPro i jak zapewnić widzom materiał bez zakłóceń?

streamowanie live

Live w każdy czwartek o godzinie 18 na profilu Cyfrowe.pl na Facebooku!

1. Czy można streamować bezpośrednio z kamerki GoPro?

Żeby móc streamować za pomocą GoPro musimy ją najpierw podłączyć do komputera, żeby pracowała jako webcam, czyli tak jak działają kamerki internetowe, np. Logitech. Różnica między kamerą sportową GoPro a kamerą internetową Logitech jest taka, że ta druga jest wyłącznie kamerą komputerową. GoPro jest znacznie bardziej uniwersalna, bo może służyć po prostu do nagrywania filmów a w razie potrzeby także do streamowania. To narzędzie dla osób, które lubią rozwiązania 2w1. Niestety bez komputera się nie obejdzie. Streamowanie prosto z kamer stosuje się tylko w przypadku kamer profesjonalnych w przemyśle filmowym i telewizji, za pomocą innych dodatkowych urządzeń.

Czytaj więcej o GoPro na blog.cyfrowe.pl >>

2. Co jest potrzebne, żeby robić stream aparatem fotograficznym?

Przede wszystkim musisz sprawdzić, czy Twój aparat ma tzw. czyste wyjście HDMI. Nie wszystkie popularne aparaty takowe posiadają. Ma je, np. Canon 5D mk IV. Niezbędne będzie także odpowiednie oprogramowanie do streamowania, np. Xplit lub OBS. Potrzebujemy też tzw. grabbera albo capture card – jest to urządzenie, które przetwarza sygnał video HDMI lub SDI na klasyczny strumień danych, które można wysłać do internetu przez USB lub Thunderbolt. Może to też być tzw. PCI Express, jeśli chcemy, aby była to wewnętrzna karta do komputera. Podczas live Cyfrowe.pl na Facebooku używaliśmy Blackmagic Web Presenter pierwszej generacji. Na koniec pozostaje nam oczywiście wybór platformy, czyli tego, gdzie chcemy streamować, np. na Facebooku, Youtubie, Twichu itp.

Domowe studio do fotografii projektowej – 6 najciekawszych pytań od widzów >>

Mówiąc w skrócie:

  •  Aparat z czystym wyjściem HDMI
  •  Urządzenie do przechwytywania obrazu
  •  Oprogramowanie odbierające sygnał z kamery
  •  Platforma do streamowania, np. Facebook, Yotube

3. Za słaba bateria i limit czasu nagrywania w aparacie – jak sobie z tym poradzić podczas długiego streamingu?

Przerywanie streamu tylko po to, żeby wymienić baterię w aparacie może słabo wyglądać wobec widzów. Ponadto, jeśli oprócz nadawania na żywo, chcesz także nagrać materiał, żeby później ponownie go wykorzystać, musisz zapewnić sobie nieco inny rodzaj zasilania. Przykładowo Fuji X-T3 może filmować bez przerwy 30 minut, a X-T30 15 minut w Full HD i 10 minut w 4K. Konieczne będzie użycie zewnętrznego zasilacza, którym podłączymy aparat do prądu sieciowego. Do zasilacza będzie też potrzebna specjalna przejściówka, wyglądająca jak atrapa baterii. Drugim sposobem może być powerbank. Niektóre nowsze modele aparatów mają możliwość ładowania przez złącze USB C. Można, np. w przypadku Fujifilm X-T3 zasilać go z powerbanka. Przykładowo powerbanki Xtorm, które maja po 20 tys. mAh spokojnie wystarczą nam na jakieś 8 godzin ciągłego nagrywania. Prędzej padnie prelegent niż kamera ;).

4. Czy Panasonic GH5 można zasilić z USB C, żeby przedłużyć sobie czas nagrywania?

Niestety nie ma takiej możliwości. Producent nie zdecydował się wprowadzić tej funkcji i tłumaczy to kłopotami związanymi z chłodzeniem urządzenia. Aparaty te potrafią się trochę nagrzać podczas długiej pracy.

5. Co warto kupić oprócz wspomnianego już Blackmagic Web Presenter?

W Cyfrowe.pl mamy też Blackmagic Intensity Shuttle. To karta do przechwytywania obrazu, dzięki której też można streamować. Jest ona dodatkowo wyposażona w łącze analogowe, więc jeżeli będziemy chcieli zgrać do komputera kasetę VHS z komunii albo ślubu rodziców to ona też pomoże. Występuje ona w wersji USB 3.0 albo w wersji Thunderbolt dla posiadaczy Maca.

Blackmagic Intensity Shuttle

Blackmagic Intensity Shuttle / materiały producenta

Mamy też jeszcze zestawy urządzeń AVerMedia. Są to urządzenia dedykowane dla graczy (typowy drapieżny wygląd, czarna obudowa, czerwone napisy itd.). AVerMedia natomiast w ogóle nie przejmuje się tym, czy podłączamy do niego kamerę, aparat czy konsolę do gier, bo sygnał HDMI to sygnał HDMI – nie ma różnicy. Jedyne czego to urządzenie nie puści i większość tego typu urządzeń będzie miała z tym problem, to sygnał zabezpieczony przed zapisem. Może się to zdarzyć przy niektórych płytach blueray oraz przy sygnale bezpośrednio z dekodera kablówki. Do każdego z takich urządzeń dołączone jest oczywiście odpowiednie oprogramowanie, które pozwala się połączyć z Facebookiem i Youtubem. Można ich też używać w Xsplicie i OBS. Takie urządzenia są też używane przy streamowaniu z dwóch kamer i umożliwiają swobodne przełączanie się na obraz raz z jednej raz z drugiej kamery – wystarczy mieć dwa urządzenia AVerMedia – dla każdej kamery osobno. Po co? Żeby nie było różnic w elektronice przy ewentualnych opóźnieniach.

6. Co sądzicie o Blackmagic Atem Mini?

Dostawy tego sprzętu znikają z magazynów w okamgnieniu, a na całym świecie jest to obecnie towar deficytowy. Dostajemy o niego bardzo dużo zapytań i staramy się sprowadzać do Polski jak najwięcej sztuk.  Dlaczego Atem Mini zdobył aż taką popularność? Jest to sprzęt, który pomoże nam ogarnąć za jednym zamachem parę tematów, po pierwsze streaming, po drugie jest też jednocześnie mikserem video. Mikser można co prawda kupić osobno, ale ich ceny zaczynają się od około 3.5 tys zł (np. miksery firmy Datavideo) i musimy się jeszcze podpiąć jakimś grabberem, np. kartą capture do komputera. Z Blackmagic Atem Mini mamy to wszystko w 1 urządzeniu. Niestety z plotek na portalach branżowych wiemy, że producent ma problemy z produkcją tego modelu, stąd taka kiepska dostępność w sklepach.

Blackmagic Atem Mini

Blackmagic Atem Mini / materiały producenta

7. Czy zdarzyło się wam streamować z kilku smartfonów jednocześnie, gdy osoby były w różnych miejscach. Jak to zrobić?

W streamingu najważniejsze jest oprogramowanie, bez niego zwyczajnie nie istnieje. Najpopularniejsze programy do streamowania to Xsplit i OBS (darmowe) oraz Vmix, który można nazwać profesjonalną „kobyłą”, która za odpowiednią cenę (program płatny) potrafi praktycznie wszystko. Na odpowiednio mocnym komputerze, można nim obsłużyć mecz piłkarski na żywo w telewizji, koncert albo konferencję nadawaną z kilku różnych miejsc na świecie. Pierwsze dwa takich możliwości już nie mają. Do łączenia różnych kanałów, kilku mówców i ich prezentacji, często potrzebna będzie dodatkowa osoba nazywana realizatorem obrazu, która będzie czuwać nad „montażem” tego w całość.

8. Jak osiągnąć najlepszą jakość streamu, bez lagów, bez zakłóceń?

Ogromne znaczenie ma prędkość złącza, zwłaszcza teraz, gdy każdy z nas intensywnie korzysta z internetu. Załóżmy, że w domu rodzice pracują zdalnie, a dzieci uczą się on-line. Może to już powodować pewne obciążenia. Żeby strumień danych był płynny musi być zachowana pewna stała wartość przesyłu danych, musi to być bardzo stabilne i nie może mieć wahań, bo inaczej pojawiają się lagi i opóźnienia, dlatego warto mieć w domu jak najlepsze łącze. Bardzo fajnym rozwiązaniem są łącza symetryczne, czyli takie w których wysyłanie sygnału jest tak samo szybkie jak jego pobieranie. Często oprogramowanie do streamingu automatycznie sprawdza, jakie jest maksymalne obciążenie łącza i dopasowuje strumień danych do aktualnej sytuacji, żeby nie przeciążać łącza.

9. Co kupić, jeśli zależy nam na wysokiej jakości obrazu bez opóźnień?

Kartę / protokół PCI-E express, na dużo większe i stabilniejsze przesyłanie danych niz USB, nawet w 4K.

10. Transmisje live w dużym pomieszczeniu. Czy lepiej korzystać z długich kabli HDMI czy SDI, które będą pewniejsze?

Złącza HDMI to złącza dedykowane do domowych projekcji video, komputerów, konsol, DVD, blueray. Na rynku profesjonalnego video, gdzie musimy mieć pewność sygnału, stosowane są kable SDI. Kabel SDI zakończony jest specjalną beczułką, którą zakręca się na urządzeniu, np. na kamerze i odbiorniku. Dzięki temu kabel ten nie wyrwie się z gniazda. Dodatkowo sam sygnał jest trochę inny, mocniejszy. Podczas realizacji takich imprez jak np. miejski sylwester, transmisje z wielu kamer do internetu, koncerty albo duże festiwale, używamy kabli na bębnach, a kable te mają nawet do 100 m długości. Jeśli będziemy chcieli zrobic coś takiego na złączach HDMI to będziemy potrzebować kabli o długości co najmniej 15 m i przejściówki, która prześle sygnał po światłowodzie a następnie zamieni go z powrotem w HDMI. Jest to dość drogie rozwiązanie, ale możemy wtedy osiągnąć jeszcze większe odległości. Widuje się też bardzo rzadko kable HDMI o długości 20-25 m, ale trzeba i tak stosować na ich końcu jakiś wzmacniacz sygnału albo mikser, który ma zasilanie, żeby ten sygnał „popchnąć”. Im większa odległość, tym lepsze będą kable SDI.

Sprawdź promocje na sprzęt do vlogowania i streamowania >>


Ekspertem, który odpowiadał na Wasze pytania jest Łukasz Drobnik.

Studiował „Montaż fabularny i dokumentalny” w Państwowej Szkole Filmowej w Łodzi. Tworzy filmy od 1999, autor nagradzanych filmów niezależnych w 1999-2003. Od 2002 roku produkuje filmy promocyjne dla klientów biznesowych. Montażysta reklam, filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych dla TBN Polska, TVP, TVN, TLC, Puls TV. Od 2019 Product Manager w Cyfrowe.pl odpowiedzialny za ofertę sprzętu video.

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

7 komentarzy

  1. Testuje możliwości streamingu. Mam Canona EOS 600D, podłączyłem go w trybie filmowania przez hdmi i capture card do OBS w windowsie, ale obraz jest dziwnie spłaszczony (w porównaniu do obrazu z Handy cam Sony), jakby w panoramicznym prostokącie w dodatku z dodatkową ramką czarną dookoła. Czy to normalny obraz z takich lustrzanek?

  2. Dzięki za artykuł. Ja używam do transmisji Fuji x-t3 podpiętego do komputera za pomocą Avermedia lgp lite. W podglądzie jest minimalne opóźnienie z uwagi na USB 2.0. Do streamowania używam OBS Studio.

Zostaw komentarz

izmir escort