10 najładniejszych rzeczy w Cyfrowe.pl

0

Jak to słusznie zauważył Antoine de Saint-Exupéry, „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. I choć nie miał przy tym z pewnością na myśli sprzętu foto-wideo, to trzeba przyznać, że najistotniejsze są bebechy każdego aparatu, kamery i pozostałych urządzeń, z których korzystamy, tworząc swoje dzieła. Ale z drugiej strony, świetnie gdy całość bardzo dobrze wygląda i po prostu cieszy oczy. Dlatego przygotowałem subiektywne zestawienie 10 najładniejszych sprzętów.

1. FujiFilm X-T5

Połączenie nowoczesności i stylu retro często wychodzi pretensjonalnie, ale nie jeśli bierze się za to FujiFilm. Seria X to linia aparatów z matrycami APS-C zbudowana wokół nawiązań do tradycyjnych lustrzanek na film światłoczuły. Aparat nie musi przyciągać wzroku – powinny robić to za niego zdjęcia, które generuje – ale przyjemnie jest wziąć do ręki tak urodziwy sprzęt, jak przykładowo FujiFilm X-T5. Choć sam jestem Nikoniarzem, to Fuji i design aparatów tego producenta ma u mnie zawsze 10 punktów.

2. Nikon Z30

Przyznałem się do swojego nikoniarstwa (choć jak na Nikoniarza przystało, przygodę z fotografią cyfrową zaczynałem od… Canona, o czym piszę tutaj), stąd w zestawieniu nie może zabraknąć aparatu i tego producenta. Tu pewnie zaskoczenie, ale modelem, który najbardziej mi się podoba, jest Nikon Z30. Ponoć nie ładne to, co ładne, lecz to, co się komu podoba, tak więc mnie po prostu urzeka zgrabność tego połączenia – dużego gripu zaczerpniętego od większego rodzeństwa z rodziny Z i pozostałej części body niczym z zaawansowanych kompaktów.

3. Polaroid Now+ Gen 2

Są sprzęty, których stylistyka jest już po prostu ikoniczna. Tak właśnie jest z Polaroidami – nawet współczesne modele nawiązują do tego, co działo się w ich wyglądzie jeszcze przed erą cyfrową. Nic dziwnego, ogólny plan budowy Polaroidów ma to coś, i stanowi bazę dla niemal wszystkich modeli. Design ten został na tyle doceniony, że Lego przygotowało nawet specjalny zestaw klocków, umożliwiający zbudowanie i postawienie na półce własnego klockowego Polaroida.

4. Apple HomePod Mini

Kolejna ikona stylu – Apple. Producent, który udowodnił, że ludzie lubią otaczać się designerskimi sprzętami, godząc się nawet w tym celu płacić często dużo większe sumy. Głośnik bezprzewodowy Apple HomePod Mini jest ciekawym przykładem minimalistycznej stylistyki – wpasuje się w każdą przestrzeń. Nie zdradza też swej natury – przypomina aromatyzer, doniczkę lub jakąś rzeźbę.

5. Peak Design Travel Tripod

A czy coś tak utylitarnego jak statyw może przy tym oferować świetny design? I czy w ogóle jest taka potrzeba? Peak Design Travel Tripod pokazuje, że tak. Ale jego ciekawy wygląd nie jest wynikiem jedynie chęci zachowania wyróżniającej się stylistyki. To tak naprawdę efekt uboczny specjalnej konstrukcji, która zmniejsza jego gabaryty po złożeniu. To jeden z niewielu statywów na rynku, który bez problemu mieści się w podręcznej samolotowej walizce i nie zabiera w niej za dużo przestrzeni.

6. Peak Design Travel Duffel

Peak Design to producent, który przywiązuje szczególną uwagę do wyglądu produkowanego przez siebie sprzętu. Nawet drobne akcesoria uzupełniające statywy, torby, plecaki i paski świetnie się prezentują. Ale oczywiście pełnię możliwości pokazuje przy flagowych produktach takich jak np. torba Peak Design Travel Duffel. W szczególności w wersji szarozielonej podoba mi się nie tylko jej kształt, ale również połączenie odcieni.

7. LaCie USB Rugged Secure

Linia dysków zewnętrznych LaCie Rugged została zaprojektowana przez Neil Poultona – uznanego projektanta przedmiotów użytkowych. Krzykliwie pomarańczową, przywołującą na myśl ponton obudowę tego sprzętu można kochać lub nienawidzić. Skoro pokazuje go w tym artykule, to powinienem należeć do tej pierwszej grupy, ale tak naprawdę dodaję go głównie przez to, że mam do niego sentyment.

Ten sprzęt jest już bardzo długo na rynku, a mi jego widok przypomina zawsze na myśl przynoszenie moich szkicowych fotografii na uczelnię. No i nie da się nie wspomnieć o tym dysku w takim artykule, gdy stał się częścią kolekcji muzeum sztuki współczesnej Centre Georges Pompidou w Paryżu. Nawet jeśli po drodze wymieniłem go na też fajnie prezentujący się Sandisk SSD Extreme Portable (choć nie działa już na wyobraźnię tak jak projekt Poultona).

8. Godox Retro Lux Senior

Znów sprzęt, którego design czerpie pełnymi garściami z klimatu retro. I pod względem stylistyki wyszło to moim zdaniem bardzo udanie. Ciekawa forma, interesujące wykończenia i przyciągające wzrok wersje kolorystyczne. Jedynie minus za czarne pokrętło w większości odmian kolorystycznych, co zaburza odbiór całości. Porównaj sobie przykładowo zieloną i białą wersję. Niemniej wśród stosunkowo nudnych pod względem designu lamp błyskowych, ten sprzęt wyróżnia się na plus.

9. XGIMI Horizon Ultra

Urządzenia tego producenta są projektowane tak, aby nie tylko rzutowały piękne obrazy, ale same w sobie były czymś, co przyciąga wzrok. Nie trzeba ich chować do szafy w sytuacji, gdy kino domowe jest współdzielone z salonem czy sypialnią. Projektor XGIMI będzie zdobił pomieszczenie także pomiędzy seansami.

10. Manfrotto Pixi

Miło jest otaczać się ładnymi przedmiotami – także wtedy, gdy są to takie drobiazgi jak mini statyw. Świetnym przykładem jest Manfrotto Pixi. Ten miniaturowy trójnóg dowodzi jeszcze jednej rzeczy – dobry design nigdy się nie starzeje. Model ten jest obecny na rynku już ponad 10 lat! A wciąż wygląda tak, że każdy by uwierzył, że jego premiera miała miejsce wczoraj. Siła w prostocie – jego wydłużonych, wiosłowatych nogach i sferycznym środku. Manfrotto Pixi doczekał się rozbudowanej wersji Evo, ale choć oferuje jeszcze więcej funkcji, to nie dorównuje bezpretensjonalności designu podstawowej wersji.

Podsumowanie

To zestawienie jest bardzo subiektywne – z jakiegoś, czasami zupełnie nieuzasadnionego powodu wpadły mi w oko powyższe sprzęty. A jako że gdyby była nieco nowsza, to z chęcią kupiłbym Multiplę, to możecie mi zaufać – wiem co robię. Podziel się w komentarzu, jaki sprzęt dostępny w ofercie Cyfrowe.pl wyróżnia się dla Ciebie designem.

Fiat Multipla – przez wielu uważany za jedno z najbrzydszych aut w dziejach. Ja uważam jednak, że ma dużo uroku.

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort