Aparaty FujiFilm X z matrycą APS-C – który wybrać?

2

Nie ma wątpliwości – bezlusterkowce zdominowały rynek aparatów fotograficznych. Nic więc dziwnego, że producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych i udoskonalonych modeli. Aby z łatwością odnaleźć się w ofercie przygotowaliśmy dla Was serię poradników, które ułatwiają rozeznanie wśród przeróżnych bezlusterkowców. Tym razem przyszła pora na to, aby przyjrzeć się co ma do zaoferowania FujiFilm.

Dotychczas opisaliśmy dla Ciebie bezlusterkowce Nikona, Canona i Sony. W każdym z nich znajdziesz nie tylko opisy najciekawszych modeli, ale także ogólne wskazówki, charakteryzujące ofertę poszczególnych producentów. Artykuły umożliwiają więc pewien wgląd w strategię firmy, tak aby w pełni świadomie wybrać dla siebie najlepszego bezlusterkowca.

 Bezlusterkowce Nikon Z – czym się różnią poszczególne modele?

 Przewodnik po pełnoklatkowych bezlusterkowcach Canona. Który pasuje do Ciebie?

Aparaty FujiFilm – bezlusterkowce APS-C, średni format i zaawansowane kompakty

Obecnie oferta FujiFilm obejmuje bezlusterkowce z matrycami APS-C, bezlusterkowce średnioformatowe i zaawansowane kompakty oraz wytrzymałe aparaty ekstremalne. Oprócz tego oczywiście istnieje świetna seria aparatów natychmiastowych FujiFilm Instax, ale tą zajmowaliśmy się już we wcześniejszych artykułach. Wielu użytkowników z sentymentem i szacunkiem wspomina lustrzanki tego producenta, jednakże Fuji zaprzestało udzielania się w tym segmencie rynku. Na szczęście z dużym powodzeniem wciąż wykorzystuje doświadczenie nabyte podczas produkcji aparatów z lustrami.

Fujifilm x

FujiFilm GFX 50S to przykład średnioformatowego bezlusterkowca. Poza tym producent oferuje jeszcze aparaty APS-C i kompakty.

FujiFilm X a GFX oraz inne serie – różnice

Bezlusterkowce FujiFilm możemy podzielić zatem na 2 duże serie – X i GFX. Pierwsza obejmuje aparaty z matrycami formatu APS-C, natomiast druga to profesjonalne, średnioformatowe modele. Od symbolu X zaczynają się także nazwy aparatów kompaktowych klasy premium X100V i XF10. Są to jednak modele ze zintegrowanym obiektywem (więcej na ten temat w dalszej części artykułu). Najprostszym sposobem, aby po nazwie natychmiast odróżnić bezlusterkowca od kompaktu Fuji jest „-„ występujący po literze X (np. FujiFilm X-E4 to rasowy bezlusterkowiec).

FujiFilm X-Pro3 to przykład aparatu bezlusterkowego z serii X. Poza świetnymi parametrami FujiFilm X stawia także na stylistykę retro.

Fujifilm – bezlusterkowce dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych fotografów

Aparaty FujiFilm X z matrycami APS-C, którymi zajmę się w tym artykule, dzielą się na kilka serii. Najpopularniejsze z nich to:

Sa to zminiaturyzowane bezlusterkowce, stylistyką nieco bardziej nawiązujące do współczesnych aparatów, choć oczywiście zachowują odpowiednie nawiązania do filozofii firmy.

Fujifilm x

Seria FujiFilm X obejmuje kilka modeli aparatów i bardzo dużą liczbę dedykowanych obiektywów.

Tak pokrótce przedstawia się obecny podział modeli bezlusterkowców FujiFilm i strategia tej firmy. Ogólnie Fuji celuje w aparaty mocno nawiązujące stylistyką do klimatu retro, które za sprawą matrycy APS-C mają mniejsze gabaryty, świetnie nadając się dla fotografów ulicznych, ale nie tylko. Również dla wszystkich tych, którzy poszukują bezkompromisowego aparatu, który jednocześnie będzie można mieć zawsze przy sobie. Chociaż obecnie dominuje trend tworzenia aparatów pełnoklatkowych, to matryca APS-C wciąż ma wiele zastosowań, o czym możesz przeczytać we wcześniejszym artykule: Pełna klatka – potrzeba czy moda?.

Aparaty FujiFilm X dla początkujących

FujiFilm X-T200

FujiFilm X-T200 to świetny aparat na początek. To dobry punkt wyjścia aby rozpocząć przygodę z fotografią, filmem czy vlogowaniem. Kompaktowa konstrukcja i uniwersalność sprawiają, że to dobra alternatywa dla tych, którzy szukają aparatu rodzinnego i chcą znaleźć coś o większych możliwościach niż smartfon. Nie wyciągnijcie jednak zbyt pochopnych wniosków, gdyż X-T200 bije na głowę nawet flagowe modele urządzeń mobilnych. Nagrywanie filmów 4K, matryca APS-C 24 MP, zaawansowany procesor obrazu, odchylany ekran LCD, tryb symulacji filmów czy dostęp do linii obiektywów Fuji X zaskakują jak na tę cenę sprzętu.

Bezlusterkowce dla zaawansowanych

FujiFilm X-T30 II

FujiFilm X-T30 II jest skrojony na miarę podstawowych potrzeb, zachowując przy tym wciąż dobre parametry. Podstawowa zmiana względem wersji pierwszej to przede wszystkim zastosowanie matrycy Xtrans 4 CMOS 26,1 MP, która jest znana z wyższego modelu X-T4. Wspiera ją procesor obrazu X-Processor 4 i już same te 2 podzespoły świadczą, że mamy do czynienia ze sprzętem adresowanym do bardziej wymagających użytkowników. Dzięki temu model ten jest w stanie zainteresować nawet profesjonalistów, którzy poszukują małego aparatu na co dzień, a nie chcą wszędzie zabierać ze sobą sprzętu, którym realizują zlecenia.

FujiFilm X-T4

X-T4 oo obecnie najbardziej zaawansowany model FujiFilm X. Dla tych, którzy stawiają tej serii największe wymagania. Mimo zastosowania tych samych najważniejszych podzespołów co w X-T30II, konstrukcja X-T4 pozwala na uzyskanie jeszcze się większej wydajności. Przykładowo ten aparat oferuje tryb zdjęć seryjnych działający z prędkością 15 kl./s (w X-T30 II mamy 8 kl./s.). Wyróżnikiem najbardziej zaawansowanego modelu X jest m.in. system stabilizacji IBIS. Co ciekawe przy tej wydajności aparat jest w stanie wykonać do 600 zdjęć na jednym ładowaniu, co jest imponujące jak na bezlusterkowca.

Najmniejszy bezlusterkowiec FujiFilm X

FujiFilm X-E4

FujiFilm X-E4 to most pomiędzy zaawansowanym kompaktem X100V a serią Fuji X. Jest to najmniejszy spośród bezlusterkowców tego producenta, którego gabaryty zostały ograniczone poprzez konstrukcję wizjera elektronicznego nawiązująca do dalmierzy czy brak wystających elementów. Wewnątrz jest to jednak sprzęt oferujący matrycę X-Trans BSI CMOS 4, możliwość nagrywania 4K 30 kl./s i Full HD 240 kl./s czy hybrydowy autofokus 425 pól AF. Wybór pomiędzy tym aparatem a X-T30 będzie więc opierał się głównie o ich budowę zewnętrzną i to, który będzie Ci lepiej leżał w dłoni.

Bezlusterkowiec z wizjerem optycznym

FujiFilm X-Pro3

Główną różnicą pomiędzy FujiFilm X-Pro3 a X-T4 to obecność w tym pierwszym hybrydowego wizjera. Jest to bardzo ciekawa opcja dla tych, którzy nie do końca przekonani są do bezlusterkowców właśnie ze względu na brak obecności wizjera optycznego w tego typu aparatach. Po zamknięciu głównego ekranu LCD na obudowie widoczny jest mały ekranik, który może wyświetlać podstawowe parametry lub nawiązywać do trybu symulacji filmu. X-Pro3 jest to więc najciekawsza opcja dla tych, którzy chcą poczuć klimat fotografii tradycyjnej w cyfrowym sprzęcie.

Porównanie aparatów FujiFilm X-Pro 2 i X-Pro 3.

Fuji X dla filmowców

FujiFilm X-S10

Tym, czym wyróżniają się aparaty FujiFilm X, są nawiązania do stylistyki retro. Nie polegają one jedynie na designie, ale również umieszczeniu na obudowie pokręteł kompensacji ekspozycji czy zmiany czasu naświetlania – dokładnie takie jakie były używane w dawnych aparatach małoobrazkowych.

FujiFilm X-S10 pokazuje jednak, że również fani nowoczesnego designu znajdą coś dla siebie! Model ten idealnie trafia w trend bezlusterkowców znany z oferty Nikon Z, Canon R czy Sony Alpha.

Wewnątrz jednak ten aparat zachowuje się jak rasowy Fuji X, oferując m.in. matrycę X-Trans, czy procesor X-Processor 4. Nowością względem pozostałych bezlusterkowców tego producenta jest 5-osiowa stabilizacja matrycy czy duży grip. Model ten jest też wyraźnie adresowany do filmowców.

Aparat kompaktowy klasy premium

FujiFilm X100V

Chociaż artykuł jest głównie poświęcony bezlusterkowcom z matrycą ASP-C, to nie sposób nie wspomnieć przy okazji o tym interesującym zaawansowanym kompakcie. Aparat ten podobnie jak seria X wykorzystuje matrycę APS-C (dokładniej X-Trans IV CMOS), ale posiada zintegrowany obiektyw. I to właśnie przez niego jest to dosyć kontrowersyjny aparat, gdyż oferuje stałą ogniskową 23 mm (kąt widzenia odpowiadający 35 mm dla pełnej klatki) i jasnością f/2. To sprawia, że jest adresowany do węższego grona klientów niż większość zaawansowanych kompaktów.

Dla kogo jest ten aparat? Można przyjąć, że adresowany jest do pasjonatów fotografii ulicznej lub fotografów bardzo świadomych swoich potrzeb, którzy w pełni zdają sobie sprawę ze specyfiki korzystania z obiektywu stałoogniskowego. Swoją drogą wszyscy na co dzień korzystamy w przeważającym stopniu z aparatów ze stałoogniskowym obiektywem – smartfonów. Czy zatem X100V jest drogim gadżetem czy ciekawym narzędziem twórczym, to już pozostaje tematem na osobną rozmowę.

Podsumowanie i info o dalszych odcinkach

Tak pokrótce prezentuje się przegląd oferty aparatów FujiFilm X. Starałem się wyciągnąć wspólny mianownik z poszczególnych modeli i skupić na tym, kto powinien się nimi zainteresować. Pełen wgląd w specyfikacje tych modeli i bardziej szczegółowe opisy znajdziecie w sklepie Cyfrowepl.  W kolejnym artykule zajmę się serią średnioformatowych bezlusterkowców FujiFilm GFX.

Który model z serii X najbardziej do Ciebie przemawia? Co myślisz o stosowaniu matrycy APS-C we współczesnych bezlusterkowcach? Napisz w komentarzu

Jeśli masz jakieś pytania związane z wyborem najlepszego dla siebie Fuji to pytaj śmiało w komentarzu. Z chęcią pomogę!

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

2 komentarze

  1. FujiFilm X100V to piękny aparacik. Zgrabny ale….. strasznie podrożało ostatnio! Wręcz nieprawdopodobnie jak poszedł w górę z cena. Czy jeszcze warto nad nim sie zastanawiać?

  2. Przydatne info, super. Ja się zdecydowałam na X-E4 m.in ze względów ergonomicznych, bardzo poręczny przez brak wystających elementów i stylistykę dalmierzową. Dobrze mi służy też do nagrywania filmów 4K.

Zostaw komentarz

izmir escort