Jaki projektor mobilny wybrać? Oglądaj filmy gdziekolwiek chcesz, nawet pod gołym niebem!

0

A może by tak wziąć ze sobą projektor i wyświetlać ulubione filmy czy zdjęcia na balkonie, w ogrodzie, pod gołym niebem czy w dowolnym pomieszczeniu? Poznaj miniprojektory, czyli najłatwiejszy sposób na zorganizowanie wieczoru filmowego u znajomych lub projekcji klipów na dużym ekranie podczas imprezy. Te mobilne projektory oferują pracę z dala od gniazdka i jednocześnie zachowują wysoką jakość obrazu i dźwięku. Pozostaje jednak pytanie – który wybrać? 

Projektory mobilne – czym różnią się od tradycyjnych projektorów

Już sama nazwa – niezależnie od tego czy użyć sformułowania projektor mobilny czy miniprojektor – zdradza podstawową różnicę pomiędzy tego typu sprzętem a tradycyjnymi projektorami. Omawiane urządzenia zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić wyświetlanie w dowolnej przestrzeni, a w szczególności tam, gdzie trudne lub niemożliwe jest zapewnienie sobie dostępu do prądu z sieci czy ekranu projekcyjnego. Projektory mobilne wyróżniają się zatem kompaktową i lekką konstrukcją, która ułatwia ich przenoszenie. Posiadają także akumulator pozwalający na odtwarzanie multimediów w każdym miejscu.

miniprojektor Asus ZenBeam

Asus ZenBeam E1 LED to przykład miniaturowego projektora, który zmieści się w kieszeni.

Projektory mobilne mogą przydać się zatem w trakcie organizowania wieczoru filmowego pod gołym niebiem, np. w ogrodzie, na balkonie, na tarasie, ale także w dowolnym pomieszczeniu, gdy zależy Ci na łatwym przemieszczaniu się ze sprzętem. W tym drugim przypadku przykładowym zastosowaniem jest impreza, podczas której chcesz wyświetlać klipy z YouTube na ścianie, a zabawa przenosi się pomiędzy różnymi pokojami czy nawet mieszkaniami. Taki miniprojektor może też przydać się do wyświetlania przepisu podczas gotowania, by potem umilić posiłek odcinkiem serialu.

miniprojektor na biwak jaki kupic?

Konstrukcja projektorów mobilnych pozwala na wykorzystanie ich np. na biwaku.

Mobilny projektor to także bardzo przydatne urządzenie w podróży lub gdy realizujesz prezentacje dla klientów w różnych miejscach – np. w restauracji. Mając do dyspozycji często naprawdę kieszonkowe rozmiary czy wydajne baterie, możliwości są niemal nieograniczone. Więcej ogólnych informacji na temat tej grupy produktów znajdziesz w poniższym artykule, a my tymczasem przejdźmy do wyboru idealnego projektora mobilnego.

Projektory mobilne – wyświetlaj multimedia i ciesz się rozrywką, gdziekolwiek jesteś >>

Najważniejsze parametry projektorów mobilnych

Każda miniaturyzacja wymaga pewnych kompromisów, a specyfika mobilnych projektorów sprawia, że nie można rozstrzygać ich parametrów 1:1 w porównaniu do ich większych pobratymców. Chociaż mowa o miniprojektorach, to wciąż w odniesieniu do rozdzielczości, jasności i kontrastu im więcej tym lepiej, z tym że istnieje pewne ale…

Rozdzielczość

Oczywiście najlepiej jest, gdy projektor oferuje jakość Full HD lub 4K, ale w przypadku miniprojektorów często modele proponują rozdzielczość… 854×480 pikseli. Nie brzmi to zbyt okazale, ale w praktyce taki model jest w stanie się obronić. Otóż w warunkach, w których wykorzystuje się projektory mobilne wystarczający może być obraz o przekątnej 40’’, a wtedy taka rozdzielczość staje się zadowalająca. W szczególności jeśli miniprojektor jest wykorzystywany do wyświetlania treści z YouTube lub z mediów społecznościowych.

miniprojektor do konferencji i webinarów

Miniprojektory nawet o niskiej rozdzielczości mogą znaleźć szereg ciekawych zastosowań. Przykładowo możesz używać ich do ćwiczeń z trenerem prowadzącym kanał na YouTube lub z trenerem personalnym online. Wtedy rozdzielczość nie jest aż takim priorytetem, a na przód wysuwają się inne zalety miniprojektora.

miniprojektor na imprezę

Podobnie miniprojektory mogą być używane do odtwarzania klipów w trakcie imprezy. Taka projekcja z pewnością ubarwi zabawę. I znów rozdzielczość nie będzie tak kluczowa, jak swoboda użytkowania oferowana przez mobilne projektory.

Dostęp do 40-calowego obrazu w każdym miejscu (także w plenerze) brzmi już bardzo atrakcyjnie i konieczność pójścia na kompromis w odniesieniu do rozdzielczości zaczyna brzmieć bardziej sensownie. 

Rozdzielczość 854×480 czy 720p dotyczy jednak w dużej mierze najmniejszych, naprawdę kieszonkowych sprzętów. W ofercie znajdziesz także wiele projektorów Full HD, w tym także 4K. Takie modele mogą mieć już nieco większe gabaryty, ale to wciąż kompaktowa konstrukcja umożliwiająca łatwe przeniesienie ich w torbie lub w plecaku. Oferują przy tym zasilanie akumulatorowe więc zachowują pełną mobilność.

Jasność i kontrast miniprojektora

Projektory stacjonarne mają średnią jasność 3000 ANSI lumenów, natomiast w odniesieniu do miniprojektorów wartość 2000 ANSI lumenów będzie już rekordowa. Tutaj przeciętnie projektory oferują 500-800 ANSI lumenów. Dlatego są to urządzenia, które raczej trudno użyć bez zasłaniania okien w środku słonecznego dnia.

Pocieszające jest jednak to, że nie samymi ANSI lumenami projektor świeci. Ważny jest też kontrast i technologia świecenia. Im wyższy kontrast, tym większa czytelność obrazu i możliwość jego wygodnego oglądania nawet w nie w pełni zaciemnionym pomieszczeniu. W projektorach mobilnych stosuje się często technologie zwiększające jasność, takie jak np. DLP IntelliBright w ASUS ZenBeam E1.

Mobilne projektory nie są tytanami jasności, ale w wielu zastosowaniach spokojnie sobie poradzą. Przykładem są wieczory filmowe na tarasie lub na biwaku.

Mobilne projektory nie są tytanami jasności, ale w wielu zastosowaniach spokojnie sobie poradzą. Przykładem są wieczory filmowe na tarasie lub na biwaku.

Najmniejsze modele mają także bardzo małą jasność – rzędu ok. 100 ANSI lumenów. To naprawdę mikro wartości w porównaniu do 3000 i więcej ANSI lumenów dla tradycyjnych projektorów. Znów rodzi się pytanie – czy takie sprzęty mają sens? Otóż mają i to jak na ich gabaryty całkiem spory. Podobnie jak dla rozdzielczości możliwość skorzystania w dowolnym miejscu z ekranu odpowiadającego sporemu telewizorowi rekompensuje fakt, że trzeba albo poczekać do wieczora na projekcję albo szczelnie wyciemnić pomieszczenie.

Podsumowując – wszystko zależy od tego, jakie masz oczekiwania co do działania miniprojektorów. Czy ma to być urządzenie multimedialne wykorzystywane w ciągu całego dnia, np. do oglądania wiadomości przy śniadaniu, umilania sobie czasu serialem w trakcie obiadu czy do treningów fitness? Jeśli tak, potrzebny Ci jest bardzo jasny projektor minimum 1000 ANSI lumenów. Ale jeśli chcesz położyć się wieczorem do łóżka i wyświetlać multimedia na suficie, wystarczający będzie maleńki projektor o jasności około 150 ANSI lumenów.

Projektor mobilny przyda się także wdomu, możesz oglądać filmy nawet na suficie

Akumulator – to dzięki niemu projektor staje się naprawdę mobilny

Pora przejść do tego, co poza rozmiarami sprawia, że projektor może zasłużyć sobie na miano w pełni mobilnego – akumulatora. Tu sprawa jest niezwykle prosta. Im dłużej projektor pozwoli Ci na zabawę bez prądu z gniazdka tym lepiej. Z tym że trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Mobilne projektory o dużej jasności i rozdzielczości będą siłą rzeczy szybciej zużywały energię akumulatora. Na jego wydajność wpływa też tryb pracy urządzenia – przy pełnej wydajności ilość energii może drastycznie się skurczyć. To też jest zresztą dosyć istotna sprawa, gdyż chociaż producenci niemal zawsze podają czas pracy na baterii projektora (np. w specyfikacji) to jednak często dotyczy to pracy w trybie ekonomicznym.

projektor mobilny Asus

Nie musisz już szukać gniazdka czy pamiętać o zasilaczu. Mobilny projektor może działać w oparciu o wbudowany akumulator. Własna bateria pozwala także zastosować miniprojektor jako powerbank. Zresztą bez przeszkód podładujesz go z banku energii.

Złącza i system operacyjny w miniprojektorze

Miniprojektory są zoptymalizowane pod kątem używania ich ze smartfonami, stąd raczej większość modeli zapewnia łatwe łączenie się z nimi poprzez HDMI/MHL, Chromecast czy łączność bezprzewodową (Bluetooth i Wi-Fi). Warto jednak przy tym pamiętać, że łączność bezprzewodowa zużywa sporo energii, stąd w zastosowaniach plenerowych lepiej sięgać po kabel.

Ciekawą grupą miniprojektorów są te wyposażone w system operacyjny AndroidTV. Dzięki niemu mogą działać niezależnie, bez konieczności podłączania urządzeń zewnętrznych (czy to komputera czy smartfona). Masz wtedy dostęp do wielu platform, takich jak np. YouTube bezpośrednio z mobilnego projektora. Taki system operacyjny umożliwia też m.in. surfowanie w sieci czy przeglądanie plików PDF, stąd jeśli zależy Ci na maksymalnej swobodzie podczas korzystania z miniprojektora sięgnij po ten z systemem Android.

projektor z Androidem

AndroidTV pozwala wykorzystywać projektor niezależnie bez wsparcia zewnętrznych urządzeń.

Dźwięk w miniprojektorach

Chociaż już niemal wszystkie projektory posiadają wbudowane głośniki, to w mobilnych projektorach jest to szczególnie kluczowa cecha. Trudno wyobrazić sobie wygodę i swobodę mobilnego projektora, gdy trzeba jeszcze organizować dodatkowe głośniki. W większości tego typu urządzeń trudno o kinową jakość audio, ale z pewnością będzie to dźwięk wystarczający do cieszenia się ulubioną rozrywką.

Niektórzy producenci stosują bardzo rozbudowane głośniki opracowywane np. z Harman/Kardon. Niemniej jeśli dźwięk nie jest Twoim priorytetem lub nie szukasz typowego sprzętu All-in-One tylko prostego projektora, to już głośniki 2W będą dawały optymalną głośność. Te bardziej zaawansowane urządzenia dają także czasami możliwość zastosowania ich jako bezprzewodowy głośnik Bluetooth. Jest to o tyle ciekawe, że w takim zastosowaniu projektor może działać nawet przez 12 godzin.

Niektóre modele posiadają bardzo rozbudowany system audio, który jest w stanie wypełnić wysokiej jakości dźwiękiem duży pokój.

Wygląd projektora

Tym co wyróżnia jeszcze mini projektory, to ich design. Świadczy o tym fakt, że wielokrotnie tego typu urządzenia wyróżnianie są w prestiżowych konkursach designu, takich jak np. red dot design award. Z łatwością wpasują się w nowoczesne pomieszczenie. O ile w tradycyjnych projektorach (zwłaszcza biznesowych i edukacyjnych) wygląd sprzętu jest sprawą drugorzędną, o tyle przy mobilnych projektorach, Ci którzy lubią stylowe dodatki i przywiązują wagę do tego, jak się prezentuje urządzenie, mogą poczuć się całkiem swobodnie. Wybór będzie rzecz jasna kwestią gustu, ale trzeba przyznać, że w przeciwieństwie do stacjonarnych, dużych projektorów przy zakupie mobilnego, wygląd może być istotną i czasami nawet decydujacą kwestią.

Projektory z serii XGIMI HORIZON będą cieszyć oczy nawet, gdy pozostaną wyłączone.

Tabelka z podsumowaniem parametrów

Na koniec przygotowałem dla Ciebie małe zestawienie, które wyróżnia główne kategorie projektorów mobilnych i zbiera dotychczasowe wnioski. W dalszej części znajdziesz także kilka ciekawych modeli miniprojektorów, które zostały wybrane przez naszą redakcję.

Miniprojektory kieszonkowe Mobilne projektory typu All-in-One
Charakterystyka Najmniejsze projektory mobilne o zminiaturyzowanych gabarytach, które pozwalają schować je nawet w kieszeni kurtki. Ich rozmiary i waga są nieco większe, ale wciąż umożliwiają łatwy transport (choć mogą wymagać do tego plecaka czy torby). Oferują wiele funkcji multimedialnych, takich jak np. zaawansowane głośniki czy system operacyjny Android.
Rozdzielczość ok. 854×480 ok. 720p / Full HD
Jasność ok. 150 ANSI lumenów 500-800 ANSI lumenów w tańszych modelach / 1000-2000 ANSI lumenów w droższych sprzętach
Dodatkowe opcje Wydajne akumulatory, pozwalające nawet na kilkugodzinne oglądanie multimediów. System operacyjny Android, głośniki Harman/Kardon.
Dla kogo? Projektory te można mieć właściwie cały czas przy sobie, tak więc pozwalają na spontaniczne oglądanie filmów na imprezie, podczas wizyty u znajomych czy na kempingu. Urządzenia te trudno nazwać kieszonkowymi, ale wciąż nie ma przeszkód, aby schować je do plecaka i zabrać do znajomych. To ciekawe urządzenia dla tych, którzy chcą w prosty sposób stworzyć domowe centrum rozrywki, a jednocześnie czasami móc je przenosić w różne miejsca.
Przykładowe modele ASUS ZenBeam E1 LED, Kodak Mini DLP LED HDMI, Kodak LUMA 150 WiFi HDMI LED Nebula Mars II Pro, XGIMI MOGO PRO,

 

Ciekawe modele projektorów mobilnych – wybór redakcji

Asus ZenBeam E1 LED

Asus ZenBeam E1 LED

Projektor, który zmieścisz w dłoni. Chociaż ma jasność 150 ANSI lumenów, to czytelność obrazu zdecydowanie poprawia wysoki kontrast 3500:1. Wydajność akumulatora wynosząca do 5 godzin pozwala na używanie go wszędzie. Po prostu wrzuć go do plecaka lub wsadź do kieszeni i uzyskaj dostęp do dużego ekranu, gdziekolwiek przebywasz. 

Asus ZenBeam LATTE L1

Asus ZenBeam LATTE L1

Asus ZenBeam LATTE L1

Ten model to już nieco bardziej rozbudowany E1, ale wciąż zachowujący kompaktową budowę. Jego rozdzielczość natywna wynosi całkiem przyzwoite 720p. Wbudowane głośniki Harman/Kardon pozwalają wykorzystać go jako urządzenie 2w1 – projektor lub głośnik Bluetooth. Jest to fajna baza do stworzenia domowego centrum rozrywki, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej mobilności.

Nebula CAPSULE II

Nebula CAPSULE II

Nebula CAPSULE II

Projektor ten to konkurent powyższego Asusa. Zachowuje zbliżone parametry i wydajność, z tym że działa w oparciu o system operacyjny AndroidTV 9.0. Dla tych, którzy chcą uwolnić się od konieczności korzystania z zewnętrznego źródła sygnału, będzie jak znalazł. Takie rozwiązanie to nie tylko wygoda, ale również większa swoboda, gdyż nie trzeba pamiętać o naładowaniu 2 urządzeń (projektora i komputera lub smartfona czy tabletu).

XGIMI Elfin

XGIMI Elfin

XGIMI Elfin

Ten mobilny projektor da Ci możliwości, które śmiało mogą konkurować z wieloma tradycyjnymi, stacjonarnymi projektorami. Oferuje przede wszystkim rozdzielczość Full HD, tryb gracza z latencją 26,5 ms zaawansowane technologie wideo X-Vue 2.0, HDR10+ i MEMC czy automatyczną korekcję Keystone. Jasność 800 ANSI lumenów pozwala na użycie go nawet w dzień (choć może być konieczne lekkie zaciemnienie pomieszczenia).

XGIMI HORIZON PRO

XGIMI HORIZON PRO

XGIMI HORIZON PRO

Ten projektor nie lubi kompromisów. Przy całkiem mobilnej konstrukcji oferuje rozdzielczość 4K, jasność 2200 ANSI lumenów, technologie X-VUE 2.0, MEMC, HDR10 i 10-bitową głębia kolorów. Jest to sprzęt, o którym w zasadzie mógłbym też pisać w artykule dotyczącym projektorów do kina domowego. Mobilność nie wymusiła na nim żadnych ustępstw, dając możliwość uzyskania pełni wrażeń z cyfrowej rozrywki w niemal w dowolnym miejscu.

Chcesz więcej? Zapisz się newsletter!

Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!

Zapisz się >

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort