Jak filmować smartfonem i jakie akcesoria warto mieć, żeby widzieć lepsze efekty?

1
Filmujesz smartfonem? Jeśli tak to powinieneś zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, które z całą pewnością ulepszą Twoje filmy.

Mówi się, że najlepszy aparat to ten, który masz pod ręką. Jako miłośnicy fotografii i filmowania polecamy zakup aparatu, bo to on zapewni najlepszą jakość pracy. Wiemy jednak, że nie każdy może sobie pozwolić na aparat.

Każdy za to ma w kieszeni smartfona, który można wykorzystać zarówno jako aparat, jak i kamerę. Podpowiadamy, co warto dokupić do smartfona, żeby filmowanie nim dawało jak najlepsze efekty.

Sprawdź polecane zestawy do filmowania >>

Jak filmować smartfonem?

Zacznijmy od tego, jak korzystać ze smartfona do nagrywania filmów. Żeby uzyskać jak najlepsze efekty, trzeba się nieco zagłębić w menu z opcjami i wybrać te najlepsze.

Jakość Full HD w smartfonach nie jest równoważna z tą w aparatach. Obraz może być często niewystarczająco ostry. Warto więc korzystać z rozdzielczości 4K, która powinna zapewnić lepsze efekty. Jeśli natomiast zależy Ci na płynnym filmie oraz możliwości spowolnienia go w postprodukcji, dobrze będzie filmować z prędkością 50 kl./s, a nie 25.

Nowsze smartfony oferują kodek H.265 do zapisywania filmów. Jest on na tyle nowy, że starsze urządzenia i niektóre programy nie będą w stanie odtworzyć tych materiałów. Jeśli jednak wiesz, że Twój komputer sobie z nimi radzi, warto nagrywać w tym kodeku, bo pliki, przy tej samej jakości, zajmują znacznie mniej miejsca.

Ważnym elementem jest również stabilizacja obrazu. Pozwoli ona na zapewnienie obrazu pozbawionego drgań. Jednak najlepsze efekty zapewni jedynie optyczna stabilizacja. Stabilizacja cyfrowa może pogorszyć jakość wideo. By zapewnić lepszą stabilność bez stabilizacji optycznej możemy zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria.

Jakie akcesoria do filmowania smartfonem?

Żeby przypiąć dodatkowe akcesoria do smartfona będziemy potrzebować specjalnego riga. Posiada on gorącą stopkę, zwykle więcej niż jedną. Dzięki temu przypniemy do telefonu każde potrzebne akcesorium. Dodatkowo ma też wejście statywowe. Zatem rig gwarantuje nam te same wejścia w smartfonie, co w zwykłych aparatach.

Do gorącej stopki możemy przypiąć mini tripod. To pozwoli postawić smartfon na twardym podłożu, chociażby na stole. Jednak nawet gdy będziemy filmować z ręki, to trzymając statyw zniwelujemy mikrodgrania, a więc obraz już będzie bardziej stabilny niż gdybyśmy trzymali telefon bezpośrednio w ręce.

Statywy do telefonów >>

Wbudowany w smartfonie mikrofon nie zapewni dobrego dźwięku. Fatalnie wypadnie zwłaszcza podczas wietrznej pogody. Dlatego wśród dodatkowych akcesoriów obok riga powinno znaleźć się miejsca na mikrofon podłączany do wejścia 3,5 mm. Jeśli będzie posiadał osłonę przeciwwietrzną to możemy być pewni, że poradzi sobie w każdych warunkach.

Mikrofony do telefonów >>

Choć smartfony oferują coraz jaśniejsze obiektywy, to nadal w wielu sytuacjach, chociażby we wnętrzach, jasność może nie być wystarczająca. Brak światła oznacza ziarno na filmie, czego chcielibyśmy uniknąć. Dlatego warto zaopatrzyć się również w jakąś niewielką lampę, która doświetli kadr.

Oświetlenie mobilne >>

Filmowanie smartfonem – polecane zestawy akcesoriów

 

1. Synco zestaw do filmowania, vlogowania i podcastów za około 350 zł

Zamiast kupować wszystko oddzielnie najlepiej będzie od razu zakupić cały zestaw. Dzięki temu możemy liczyć na lepszą cenę niż przy zakupie każdego elementu osobno i mieć pewność, że wszystko będzie ze sobą kompatybilne. W sklepie Cyfrowe.pl znaleźć można, np. zestaw vloggera ze sprzętem od Synco, który mojej ocenie wypada najbardziej optymalnie, tzn oferuje dobrą jakość za stosunkowo niską cenę. W jego skład wchodzi wspomniany wczesniej rig, niewielki mikrofon kierunkowy, mała lampka LED o temperaturze barwowej 2700-6500K oraz mini tripod.

Mikrofon podłączamy do wejścia słuchawkowego 3,5 mm, z kolei lampka może być zasilana z telefonu dzięki kablowi USB. Cały zestaw kosztuje niecałe 350 zł i za tę cenę możemy całkowicie przeobrazić smartfona w bardziej profesjonalne narzędzie.

2. Synco zestaw do filmowania, streamowania, webinarów za około 220 zł

Jeśli zamierzasz korzystać ze smartfona do streamowania, możesz wybrać tańszy zestaw, który nie posiada gripa, ponieważ podczas streamów kamera może spokojnie stać, np. na biurku. W tym zestawie znaleźć można mini tripod z uchwytem na telefon, mikrofon kierunkowy i małą lampkę LED.

3. Rode zestaw dla vlogerów / podcasterów

Jeśli nie ogranicza Cię cena, możesz również kupić zestaw od uznanego producenta, jakim jest Rode. Tutaj z kolei znajdziesz mikrofon kierunkowy, mini tripod, malutką lampkę oraz uchwyt na telefon wyposażony w gorącą stopkę. Zestaw ten kosztuje jednak dwa razy więcej niż konkurencyjna pozycja od Synco, a przy tym nie posiada bardzo przydatnego podczas vlogowania gripa. Normalnie kosztuje prawie 800 zł teraz w promocji 600 zł – warto skorzystać lub rozważyć w/w Synco.

 

Gimbal do filmowania smartfonem

Jak już wspomniałem, bez dobrej stabilizacji w smartfonie trudno o płynne ujęcia. Jednak nawet najlepszy system stabilizacji nie zapewni tak dobrych efektów jak gimbal. Urządzenie to jest w stanie praktycznie całkowicie wyeliminować drgania wywołane przez stawianie kroków, gdy chodzimy z kamerą. Użycie gimbala bez wątpienia sprawi, że Twoje filmy będą wyglądały bardziej profesjonalnie.

Dobrym wyborem będzie DJI OM 5. DJI to producent znany z najlepszej jakości sprzętu do stabilizacji na rynku. Wiemy to, bo testowaliśmy jego topowe modele – DJI RS2 i DJI RSC-2.

DJI OM 5 jest kompaktowy, ale bardzo pomysłowo wykonany. Posiada wbudowany wysięgnik, który pozwala korzystać z niego jak z kijka do selfie. To szczególnie przydatne podczas vlogowania, bo pozwala objąć całą postać bez konieczności filmowania cały czas na wyprostowanej ręce. Dodatkowo stabilizator ten posiada funkcję Active Track 4.0, dzięki której gimbal może sam podążać za postacią, którą każemy mu śledzić.

DJI OM 5 – sprawdź cenę >>

Kamera sportowa – spróbuj filmowania na dwie kamery

Gdybyś w przyszłości chciał nieco rozszerzyć swoje domowe studio, możesz pomyśleć o zakupie kamery sportowej, by kręcić materiały na dwie kamery. To znacząco wzbogaci Twoje filmy. Pozwoli montować materiały w ciekawszy sposób, chociażby niezauważalnie wycinać z filmu momenty, w których się pomyliłeś. Albo chociażby montować film w oparciu o plan szeroki i bliski. Możliwości jest naprawdę sporo.

Dobrym wyborem będzie DJI POCKET 2. To bardzo niestandardowa kamera z wbudowanym gimbalem. Ją również mieliśmy okazję testować, więc możemy szczerze polecić. Kamera ta gwarantuje kręcenie filmów w 4K i Full HD, a dzięki wbudowanemu gimbalowi zapewnia znakomitą płynność ujęć.

DJI Pocket 2

DJI Pocket 2

Tutaj również znajdziemy tryb Active Track pozwalający na śledzenie wybranego obiektu. Poza tym mamy też opcję kręcenia filmów poklatkowych, czy chociażby robienia panoram. A to wszystko w urządzeniu, które mieści się na dłoni i waży mniej więcej tyle, co elektryczna szczoteczka do mycia zębów.

Początek kariery filmowca

Jeśli zatem Twój budżet jest ograniczony, ale mimo wszystko chcesz się sprawdzić w roli filmowca, to sam widzisz, że Twoja pierwsza kamera jest w kieszeni. Musisz tylko ją nieco podrasować i przystosować do ambitniejszych planów, dokupując kilka niedrogich akcesoriów. Dzięki nim Twoje filmy mogą stać się znacznie lepsze, a to pozwoli Ci na kolejne inwestycje.

W następnych dniach znajdziesz u nas teksty dotyczące polecanych zestawów dla bardziej zaawansowanych filmowców, których podstawą są bezlusterkowce. Może to będzie Twój następny krok?

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Nadal jednak wierzę, że czasem najlepszy aparat to ten, który akurat masz przy sobie.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

izmir escort