Domowe studio fotograficzne – od czego zacząć?

4

Posiadanie własnego studia to marzenie dla wielu fotografujących. Miejsce, gdzie możesz prowadzić swoje fotograficzne eksperymenty, komfortowe warunki dopasowane do Twoich potrzeb, a co najważniejsze – pracownia, która jest zawsze pod ręką – każdy fotograf tak by chciał. Masz taką możliwość i chcesz zaaranżować swój garaż, szopę, wynajętą halę lub wybudować studio od zera? W takim razie mam dla Ciebie kilka cennych wskazówek na początek.

Nie ma znaczenia, czy budujesz studio od podstaw tylko na własny użytek, czy pod komercyjne wykorzystanie z możliwością udostępnienia innym fotografom – musi być ono wyposażone i zbudowane w taki sposób, aby zapewniało płynną i swobodną pracę. Studio fotograficzne to miejsce, gdzie musisz zadbać nie tylko o sprzęt. Wiadomo, że bez lamp błyskowych, wyzwalaczy, softboxów czy blend będzie ciężko, ale jeżeli miejsce nie będzie miało przestrzeni do swobodnego przeprowadzenia sesji, to praca może być męczarnią.

domowe studio fotograficzne

Domowe studio fotograficzne – kubatura

Ten element w wielu przypadkach nie jest do końca zależny od nas. Jeżeli masz już postawiony budynek ze ścianami nośnymi, których nie da się przesunąć, to musisz zaadoptować się do danej sytuacji. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj fotografii będziesz uprawiać – co innego, gdy fotografujesz niewielkie produkty, a co innego, gdy do studia będziesz musiał wprowadzić samochód. Będzie to determinowało wielkość odejścia od przedmiotu bądź modela, abyś mógł komfortowo fotografować. Decydując się na dany rodzaj fotografii musisz uważać, aby obiektyw, z którego korzystasz, nie przerysował Ci kadru ze względu na jego wady optyczne.

Jeżeli masz mało miejsca i mimo wszystko chcesz robić sesje portretowe dla całej sylwetki, a nie jesteś w stanie objąć całej postaci obiektywem o węższym kącie widzenia niż dla 24 mm, to powinieneś raczej rozejrzeć się za innym miejscem.

Duże znaczenie ma też sama wysokość pomieszczenia. Im ono wyższe, tym światło przebywa dłuższą drogę, odbija się od większej powierzchni i bardziej miękko maluje nam zdjęcie. W przypadku korzystania z kilku lamp, duża wysokość wpływa też na to, że lampy nie odbijają światła od sufitu – co nie wpływa na doświetlenie w miejscach, w których działa inna lampa z innym modyfikatorem.

Bardzo pożądane są studia, gdzie oprócz światła błyskowego jest dostęp do światła dziennego. Wiele studiów fotograficznych ma jedną ścianę praktycznie szklaną, zasłanianą grubą kotarą, co pozwala uzyskać niepodrabialny efekt – zwłaszcza w przypadku zdjęć portretowych. Jeżeli dopiero budujesz studio – pomyśl o takim rozwiązaniu montując okna w ścianie bądź w suficie.

Domowe Studio fotograficzne – jak szybko przestawiać lampy

Posiadając kilka lamp chcemy w studio swobodnie móc je ustawić, aby doświetlić scenę w planowany sposób. Lampy muszą pozwolić nam się swobodnie poruszać i ustawiać dokładnie w tym miejscu, w jakim potrzebujemy. Sensowne rozwiązania są tak naprawdę dwa:

 • Statywy oświetleniowe z wózkami na kółkach-– bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku studio o dużej powierzchni (80-100 m²). Lampa jeździ na kółkach po całym studio, a po ustawieniu jej w docelowym miejscu po prostu zaciskasz blokadę.
 • System pantografów i szyn umieszczony pod sufitem – to rozwiązanie jest ciut droższe, wymagające wyższego sufitu (najlepiej nie mniej niż 4 m od podłogi), bardziej pracochłonne w zamontowaniu i montowane na stałe, pod wymiar danego miejsca. Jego zaletą jest to, że w przypadku studia niewielkich rozmiarów, jest w stanie zaoszczędzić nam mnóstwo cennej przestrzeni przy podłodze – przez co mamy większy komfort pracy. Dodatkowo odpada konieczność posiadania boom’u oświetleniowego, gdyż możemy świecić bezpośrednio nad głową modela.

Domowe Studio fotograficzne – zmiana tła

Możliwość szybkiej zmiany koloru drugiego planu pozwala na urozmaicenie sesji dla naszych klientów. W przypadku, jeśli dysponujesz kilkoma kartonowymi tłami na rolkach, warto zadbać o system szybkiego ich zmieniania. Do wyboru masz standardowe łańcuszkowe systemy zmiany tel lub elektryczne, które po wciśnięciu przycisku zmieniają się. Te pierwsze są zdecydowanie tańsze, ale trzeba się przy nich namachać, te drugie wygodniejsze w użyciu, droższe i efekciarskie.

Idealnie jest, jeśli jesteś w stanie wyposażyć swoje domowe studio fotograficzne w cykloramę. Cyklorama to najprościej mówiąc biała ściana z zakrzywieniem u dołu, używana jako tło. Prawidłowo wykonana nie pozwala dostrzec, gdzie kończy się podłoga, a zaczyna ściana. Właściwie oświetlona powoduje, iż mamy wrażenie braku perspektywy za obiektem oraz po odpowiednim ustawieniu lamp pozwala uzyskać biały, szary lub czarny kolor tła. Proces jej budowy wymaga naprawdę dobrej ekipy, ale warto w nią zainwestować, gdyż praca w studio automatycznie wskakuje na wyższy poziom.

Na sam koniec nie zapomnij o kilku dodatkach, które w studio są niezbędne – zwłaszcza jeżeli nie zamierzasz pracować sam:

 • modelka i wizażystka docenią osobne miejsce z lustrem o równym podświetleniu, gdzie będą mogły w spokoju przygotować makijaż;
 • wygodna kanapa i ekspres do kawy – wszak nie samą pracą człowiek w studio żyje, a podczas chwil przerwy wszyscy docenią wygodne miejsce do relaksu;
 • dobrej jakości głośnik bluetooth o mocy dostosowanej do wielkości pomieszczenia – muzyka łagodzi obyczaje i zdecydowanie uprzyjemnia pracę.

Całe wyposażenie do studia fotograficznego znajdziesz w sklepie Cyfrowe.pl

Zbuduj własne studio >


Domowe studio fotograficzne – czytaj więcej


 1. Od czego zacząć budując własne studio fotograficzne
 2. Akcesoria, o których warto pamiętać planując budżet
 3. Wady i zalety studyjnej lampy błyskowej
 4. Lampy światła ciągłego, ich wady i zalety
 5. Wady i zalety reporterskiej lampy błyskowej
 6. Murzyn, piesek, garnek – słowniczek fotograficznego żargonu
 7.  Bohater drugiego planu – tło fotograficzne
 8. Okta, softbox czy parasolka – jaki modyfikator światła wybrać?
 9. Czym wyzwolić błysk lampy? Przewodnik po wyzwalaczach
 10. Tanie studio w mieszkaniu – zaglądamy do atelier naszej klientki
 11. Domowe studio do fotografii produktowej – 6 najciekawszych pytań

 

Podziel się.

O Autorze

Doradca klienta w branży foto od kilku lat. Zwolennik fotograficznego minimalizmu - zarówno w kwestii sprzętu jak i kadru. Zadeklarowany miłośnik Kaukazu.

4 komentarze

 1. Poprawcie sobie linkowanie do spisu treści na końcu artykułu. Część linków prowadzi do „404 Page not found”. Trzeba usunąć z linków daty: np. 2018/07/11

Zostaw komentarz

izmir escort