Zrobił aż 120 sesji Polaroidem. Nietypowy projekt fotograficzny

0
„120 portretów na 120-lecie Sopotu” to projekt fotograficzny Krzysztofa Salwarowskiego w całości wykonany aparatami Polaroid. Zdjęcia zachwycają oryginalnością a historie ich bohaterów wzruszają! Obejrzysz je na wystawie w Cosma Gallery w Sopocie do 19.09.21. Partnerem projektu jest Cyfrowe.pl i Polaroid a wystawa jest częścią Festiwalu Fotograficznego „W ramach Sopotu”. Zobacz fotorelację z wernisażu!

W projekcie Krzysztofa Salwarowskiego wzięły udział postacie w różny sposób zasłużone i charakterystyczne dla Sopotu, a projekt jest pewnego rodzaju „hołdem” dla ludzi, którzy tworzą te wspaniałe miasto. Wśród sportretowanych osób znajdziemy nazwiska znane na całym świecie, m.in. zdobywcę oskara, medalistów zawodów sportowych, artystów i znanych muzyków. Coś, co czyni ten projekt naprawdę wyjątkowym, to obecność osób, które na co dzień nie żyją na świeczniku, a są bardzo cenione przez lokalną społeczność, np. barmana z Monciaka, który okazuje się być kolekcjonerem zabytkowych samochodów, rzemieślnika, który swój zakład prowadzi już od czasów powojennych, uczestniczkę powstania, seniorkę znaną z grania na Playstation itp.

Każdy portret jest zupełnie inny. Na wystawie znajdziemy zdjęcia w sepii, czarno-białe i bardzo elegancko wykadrowane. Są też zwariowane eksperymenty z wielokrotną ekspozycją i kolorami, co daje widzowi wskazówki do rozszyfrowania portretowanej osobowości.

 

„Polaroid od dzieciństwa był moim marzeniem, dużo wcześniej, przed erą cyfrową był czystą magią, zdjęcia były prawie od razu. Wybrałem do tego projektu Polaroida z kilku powodów. Po pierwsze czas – miałem tylko miesiąc na sfotografowanie 120 osób. Po drugie – specyfika wyboru zdjęć na wystawę – od początku założyłem sobie, że to osoby na zdjęciach decydują, które zdjęcie znajdzie się na wystawie. Chciałem, by sami decydowali, na którym zdjęciu najlepiej się ze sobą czują. Po trzecie – chęć nawiązania relacji – krótki czas oczekiwania na zdjęcie, możliwość rozmowy w trakcie, wspólny wybór a na koniec przekazanie kilku fotografii w prezencie osobie fotografowanej, od razu, bez czekania. I satysfakcja, gdy osoby na zdjęciach od razu wstawiały zdjęcia do swoich albumów lub stawiały je na półkę. To bardzo osobiste doświadczenie”. Krzysztof Salwarowski

 

Jak powiedział podczas wernisażu sam autor – nie udało mu się sportretować wszystkich, którzy chcieli wziąć udział w projekcie i tych, którzy naprawdę zasługują, by znaleźć się w tym gronie. Dlatego już dziś planuje ze swoją partnerką Łucją Stefaniuk kontynuację projektu i wydanie zdjęć w formie albumu, który ma pomieścić 400 portretów i więcej. „Nikomu nie odmówimy portretu”.

 


Krzysztof Salwarowski to artysta zakochany w fotografii analogowej. Wykładowca w Sopockiej Szkole Fotografii, na co dzień związany z Cyfrowe.pl, gdzie pracuje jako specjalista ds. kluczowych klientów. Jego fotografie ukazywały się w wielu popularnych magazynach fotograficznych i modowych. Artykuły jego autorstwa na temat aparatów, fotografii analogowej i Polaroidów znaleźć można również na naszym blogu.


Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

Zostaw komentarz

izmir escort