Budżetowy, optymalny czy topowy? Sprawdź 3 zestawy do fotografii lotniczej z Sony

0
Fotografia lotnicza to wymagająca dziedzina, która stawia wysokie wymagania nie tylko przed samym fotografem, ale i jego sprzętem. Żeby uchwycić ciekawe momenty z samolotem w kadrze konieczny będzie przede wszystkim długi teleobiektyw i aparat z szybką migawką. Które modele sprawdzają się najlepiej? W tym artykule znajdziesz propozycje trzech zestawów z różnych półek cenowych, wszystkie oparte o sprzęt Sony. Jeśli planujesz zakup swojego pierwszego bezlusterkowca, zmieniasz system na Sony albo rozglądasz się za czymś, co urozmaici Twój dotychczasowy zestaw – czytaj dalej!


Zestaw budżetowy – łącznie około 7 tys zł


Sony Alpha 6100 to obecnie najtańszy bezlusterkowiec tego producenta w naszej ofercie. Jest to aparat z matrycą APS-C, co sprawia, że jest mniejszy i lżejszy niż inne modele z tego zestawienia. Posiada szybki, hybrydowy i celny autofokus z 425 punktami ostrości opartymi o działanie detekcji fazy i 425 opartymi na detekcji kontrastu, co pozwala ustawić i śledzić ostrość na dowolnym punkcie kadru. Reakcja AF zajmuje mu zaledwie 0,02 s. Prędkość migawki – 11 kl/s – może zostawiać niedosyt u bardziej ambitnych fotografów, którym polecam pozostałe dwa, droższe zestawy.

Skąd w tym zestawie wziął się obiektyw obiektyw 16-50 f/3.5-5.6 ? Body w zestawie z obiektywem KITowym to koszt zaledwie 100 zł więcej niż zakup samego aparatu, więc zdecydowanie bardziej się opłaca. Poza tym, oprócz fotografowania samolotów na pewno będziesz robić jeszcze inne, bardziej „przyziemne” zdjęcia, więc warto mieć pod ręką coś szerokokątnego. Sony A6100 z ob. 16-50 to świetny pomysł by zacząć.

Obiektyw Sony 70-350 mm F4.5-6.3 to szkło z bagnetem E dedykowane do tzw „małej klatki”. Wśród obiektywów o podobnej ogniskowej miażdżąco wygrywa ceną, a wśród obiektywów o podobnej cenie miażdżąco wygrywa długością ogniskowej. Nie mogło go więc zabraknąć w tym zestawieniu. Ogniskowa 350 mm to parametr, który pozwoli Ci posmakować dużych zbliżeń, których nie dadzą Ci konstrukcje typu 70-200. Chcąc natomiast fotografować z ogniskową 400 mm trzeba by podwoić stawkę. Wybór wydaje się być zatem oczywisty.


Zestaw optymalny – łącznie około 16-20 tys zł


Aparat Sony A7 III to kultowy model, hit ostatnich kilku lat, którego nikomu raczej nie trzeba przedstawiać. Organizacja TIPA w 2018 roku uznała go za najlepszy, specjalistyczny, bezlusterkowy aparat pełnoklatkowy. To bezlusterkowiec klasy premium idealny dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z Sony od razu od pełnej klatki. Więcej o aparacie przeczytasz w naszej recenzji:

Czy warto kupić Sony A7 III w 2021 roku? >>

 

Obiektyw Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS doskonale sprawdza się w fotografii lotniczej. Jest przede wszystkim wygodny i uniwersalny. Pozwala zarówno na mniejsze jak i większe zbliżenia oraz dynamiczne kadrowanie, a wiadomo, że samoloty, jak również dzikie zwierzęta, do fotografowania których ten obiektyw super się sprawdzi, potrafią zaskoczyć kierunkiem swojego lotu i zrywem. Ponadto obiektyw jest kompatybilny z telekonwerterami 1.4x i 2.0x, które pozwolą osiągnąć jeszcze większe zbliżenia – możesz dosłownie zajrzeć pilotowi do środka kokpitu i zobaczyć emocje wypisane na jego twarzy. Konstrukcja obiektywu Sony 200-600 jest przy tym dość lekka jak na tę kategorię sprzętu – waży około 2kg. Dla porównania, stałoogniskowy obiektyw Sony FE 600 mm 4.0 waży aż 3 kg. Cenną informacją może być również to, że podczas zoomowania cała konstrukcja pozostaje zwarta a tubus nie wysuwa się do przodu, co ma miejsce np. w tańszym odpowiedniku tego obiektywu czyli Sigmie 150-600 z mocowaniem Sony. Dzięki takiemu rozwiązaniu środek ciężkości mamy zawsze w tym samym miejscu, co ma niebagatelne znaczenie, gdy mówimy o wygodzie a także pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo sprzętu i jego wodoszczelność. Stabilizacja działa w 3 trybach, co ułatwi panoramowanie i kadrowanie przez wizjer. Obiektyw zdobył nagrodę EISA 2020-2021 w kategorii Najlepszy Telezoom.

Marka Sony co roku odwiedza ze swoim sprzętem pokazy lotnicze Aerobaltic w Gdyni. Spotterzy mogą w cenie biletu na lotnisko testować dowolny sprzęt z oferty, w tym również najlepsze teleobiektywy. Moim faworytem pokazów Aerobaltic 2021 był zdecydowanie obiektyw Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS – najbardziej uniwersalny, przystępny cenowo, wygodny i lekki (oczywiście jak na tę kategorię sprzętu), co dla mnie jako kobiety miało decydujące znaczenie.

Więcej zdjęć wykonanych tym obiektywem i relacja z wydarzenia >>

W zestawie opcjonalnie znalazł się jeszcze obiektyw 24-105 4.0, który świetnie sprawdzi się w sytuacjach, gdy potrzebne jest szersze pole widzenia, np. do uchwycenia krajobrazu z lecącym samolotem, zdjęć na płycie lotniska czy pokazów grup lotniczych.


Zestaw topowy – około 104-113 tys. zł


A co gdyby finansowe ograniczenia nie istniały? Puśćmy wodze fantazji i zróbmy listę zakupów, która zacznie się, alfabetycznie, od aparatu A1.

Sony A1 to najbardziej zaawansowany korpus tego producenta. Wymieniając jego zalety należałoby zacząć od 50-megapikselowej matrycy, która pozwala kropować, kropować i kropować… co jest bardzo pożądane w fotografii lotniczej. Zapisuje przy tym aż 30 klatek na sekundę, co ułatwi uchwycenie decydujących momentów, np. tzw „mijanek” w trakcie airshow. Oferuje przy tym śledzenie AF/AE oraz potężny bufor zapisujący dane na kartach CFexpress typu A. Autofokus spisuje się perfekcyjnie w trybie śledzenia oka, które działa nie tylko u ludzkich modeli ale i u ptaków! To świetna wiadomość dla tych, których oprócz samolotów, fascynuje także dzika natura. Aparat bezkompromisowo radzi sobie także z filmowaniem 8K. Oferuje przy tym oszałamiającą jakość obrazu, ale czego innego można by się spodziewać po takiej cenie? Korpus ze stopu magnezu oraz uszczelnienia wszelkich możliwych newralgicznych punktów sprawiają, że to maszyna do pracy w każdych warunkach.

Więcej o tym aparacie dowiesz się, oglądając odcinek Cyfrowej Sesji Live w całości poświęcony Sony A1:

Obiektyw Sony 600 mm 4.0 to szkło do zadań specjalnych. Szybki autofokus, zachwycająca rozdzielczość i wspaniały bokeh a to wszystko w wyważonym, mobilnym teleobiektywie. Wyposażono go w podwójny silnik typu XD, który działa na specjalnie dla niego opracowanym algorytmie, skutecznie eliminującym wszelkie opóźnienia. AF działa szybko, precyzyjne i wydajnie. Obiektyw pozwala na wykorzystanie pełni potencjału wszystkich aparatów, bez wysiłku ustawiając ostrość, tam gdzie trzeba. Ponadto obiektyw został wyposażony w różne rozwiązania, które ułatwiają pracę profesjonalistom. Przełącznik FULL TIME DMF pozwala na ręczne regulowanie ostrości nawet przy włączonym trybie AF-C. Znajdziemy w nim też 3 tryby działania stabilizacji optycznej – normalny, dedykowany do panoramowania i stabilizujący obraz w wizjerze, ułatwiając tym samym kadrowanie. Jego dużą przewagą jest przysłona F4.0, która lepiej niż F6.3 we wspomnianym wcześniej Sony 200-600 mm poradzi sobie podczas nocnych pokazów lotniczych czy w ciemnym lesie podczas tropienia zwierzyny.

 

Aby zestaw w 100% trafiał w potrzeby fotografów lotniczych, będziemy potrzebować jeszcze czegoś węższego i bardziej elastycznego, a w tej roli najlepiej obsadzić obiektyw Sony FE 100-400 mm f/4.5-5.6 GM OSS. Ten obiektyw z kultowej linii G Master od Sony zdobył w roku 2018 nagrodę TIPA dla najlepszego teleobiektyw zmiennogosnikowego do aparatu CSC. Sprawdzi się większości sytuacji dostarczając do Twojego portfolio znaczny procent wszystkich wykonywanych fotografii. Połączenie podwójnego silnika liniowego z silnikiem DDSSM (napęd bezpośredni SSM) zaowocowało powstaniem wyjątkowo wydajnego systemu AF, dzięki czemu doskonale sprawdza się przy fotografowaniu ruchomych obiektów. Niezależnie od ogniskowej i ustawionej odległości ostrość jest na najwyższym poziomie. Doskonała jakość optyczna, szybki silnik AF, stabilizacja obrazu oraz uszczelniana obudowa idealnie sprawdzą się w pracy zawodowego fotografa nie uznającego kompromisów.

Aby zestaw był jeszcze bardziej uniwersalny, a w torbie nie zabrakło szkła na wszystkie okazje, do listy dorzucamy jeszcze standardowy zoom ze światłem 2.8 czyli Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM, który również pochodzi z serii G Master.


Niespodzianka na koniec – kompakt Sony daje radę!


W wypożyczalni Sony podczas pokazów Aerobaltic 2021 w Gdyni dostępny był również niepozorny kompakt, a efekty z jego matrycy mogą wprawić w zdumienie. Chodzi o Sony RX 10 IV czyli kompakt z mega zoomem. Niewymienny obiektyw Zeiss w tym aparacie oferuje zakres ogniskowych od 24 mm do aż 600 mm! (ekwiwalent dla pełnej klatki). Jasność obiektywu to od F2.4 na szerokim kącie do F4.0 przy maksymalnym zoomie. Posiada ponadto szybki, hybrydowy AF a jego sercem jest jednocalowa matryca Exmor. Do tego jest to solidny uszczelniany przed wpływem warunków atmosferycznych korpus.

Jeśli szukasz poręcznego aparatu, który sprawdzi się w podróży, w fotografii lotniczej, przyrodniczej, sportowej i w każdej innej codziennej sytuacji, do tego łatwego w obsłudze, nie kosztującego przy tym fortuny to koniecznie sprawdź ten model! Cena Sony RX10 IV to niecałe 7 tys. zł.

A teraz pora na pytanie: który zestaw TY wybierasz?


Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

Zostaw komentarz

izmir escort