Zdjęcia w pełnym słońcu – jakie akcesoria ułatwią Ci pracę w plenerze?

0

Na pewno nie raz słyszałeś już o tym, żeby zdjęcia plenerowe wykonywać wcześnie rano lub popołudniu w trakcie tzw. „złotej godziny”. Mamy wtedy dostęp do najlepszych warunków oświetleniowych, czego nie można powiedzieć o fotografowaniu w samo południe. Światło w środku dnia jest zdecydowanie za mocne i zbyt ostre a różnice między cieniami i jasnymi partiami ciężko jest zbalansować. Całe szczęście są akcesoria i triki, które uratują Twoje zdjęcia – sprawdź jakie!

Sprawdź, jakie promocje Cyfrowe.pl przygotowało dla Ciebie na lato! #WykadrujWakacje

  1. Muszla oczna
  2. Wizjer powiększający na LCD
  3. Filtr polaryzacyjny
  4. Filtr szary
  5. Blenda
  6. Ekran dyfuzyjny
  7. Osłona przeciwsłoneczna na obiektyw
  8. Plenerowa lampa błyskowa

1. Muszla oczna – dla korzystających z wizjera w aparacie

Tradycyjną muszlę oczną można zastąpić modelem, który znacznie lepiej poradzi sobie z nadmiarem promieni słonecznych, np. JJC Muszla oczna ES-A6500 do Sony. Jej ergonomiczny kształt i wykonanie z gumowego tworzywa sprawi, że wygodnie dopasuje się ona do kształtu naszego oka. To ważne, bo jej głównym zadaniem jest blokowanie światła docierającego z otoczenia do wizjera w aparacie. Dzięki temu widzimy wyraźniej i bardziej kontrastowo i możemy lepiej skupić się na fotografowanym obiekcie podczas kadrowania. Muszlę oczną tego typu można obracać, co pozwoli na fotografowanie zarówno prawym jak i lewym okiem.

2. Wizjer powiększający – wygodne filmowanie i wyświetlanie zdjęć

Lato, godzina 12, słońce razi Cię w oczy a na ekranie LCD aparatu wydaje się być całkowicie czarno – wszystko przez zbyt dużą ilość światła z otoczenia. Robienie cienia z dłoni nic nie daje, lepiej wyposażyć w wizjer powiększający. Montowany na wyświetlaczu LCD umożliwi komfortowe oglądanie zdjęć i kadrowanie za pomocą live view bez odblasków. Wyposażony w funkcję dioptrii -/+ 3 zapewnia korekcję optyczną dla osób z wadą wzroku.

3. Filtr polaryzacyjny – pozbądź się odblasków i podkręć kolory

Filtr polaryzacyjny redukuje odblaski powstające na powierzchniach niemetalicznych, takich jak woda, szkło, liście, budynki itp. Jest szczególnie przydatny podczas robienia zdjęć przez szybę, gdyż usuwając z niej odbicia pozwala sfotografować to, co jest za nią. Na tej samej zasadzie pozwala ująć to, co znajduje się na dnie zbiornika wodnego. Filtr polaryzacyjny sprawia także, że kolory wydają się żywsze i bardziej nasycone, co robi niesamowicie dobre wrażenie na zdjęciach krajobrazowych i fotografiach nieba. Pod tym linkiem znajdziesz cały cykl artykułów poświęcony filtrom fotograficznym. Jeśli jesteś pierwszy raz na naszym blogu, koniecznie przeczytaj.

Filtr polaryzacyjny sprawi, że Twoje zdjęcia z urlopu, bez żadnego dodatkowego wysiłku, będą wyglądały na znacznie lepsze niż do tej pory. a) Marumi Filtr polaryzacyjny kołowy CPL 52 mm DHG b) Hoya Filtr polaryzacyjny kołowy 58 mm HD NANO c) Marumi Filtr polaryzacyjny kołowy C-PL (LP) 52 mm EXUS

4. Filtr szary – okulary przeciwsłoneczne dla Twojego aparatu

Filtry szary, nazywany inaczej filtrem ND (ang. neutral density) zmniejsza ilość światła, jaka wpada na matrycę aparatu przez obiektyw. Niezbędny w słoneczne dni do wykonywania zdjęć z małą głębią ostrości, np. portretów na przysłonie F/1.4. Przyda się także w fotografii krajobrazowej do rozmycia płynących po niebie chmur i wygładzenia wzburzonych, morskich fal. Filtry szare posiadają różny stopień kompensacji światła a ich moc określa się symbolem ND (od ND2 aż po ND10000). W sprzedaży są również filtry o zmiennej gęstości (ang. variable density). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat – jak ich używać, jaką moc kupić i które modele polecamy, koniecznie zobacz nasz poradnik: “Nie daj zrobić się na szaro, czyli zastosowanie filtrów szarych w fotografii”.

Filtry szare różnią się od siebie mocą oraz ilością i jakością powłok, które wpływają m.in. na jakość obrazu i łatwość czyszczenia. a) Marumi Filtr szary ND8 55 mm DHG b) Hoya Filtr NDx32 67 mm PRO c) Marumi Filtr szary ND 1000 49 mm Super DHG

Zobacz, jaki efekt daje stosowanie filtra szarego. a) Zdjęcie bez filtra b) Z filtrem szarym Marumi. Im wyższa moc filtra, tym większe rozmycie wody możemy uzyskać.

5. Blenda

Blenda to rzecz, bez której nie warto ruszać się z domu. Panel w kolorze białym pomoże rozbić cienie pod oczami, rzucane przez wysoko górujące słońce. Srebrny i złoty panel dadzą mocniejsze, bardziej ukierunkowane światło, z którego wielu fotografów lubi korzystać przy robieniu zdjęć pod słońce. Kolor srebrny może zadziałać prawie jak lampa błyskowa a złoty przyda Ci się na plaży do „ocieplenia” i “opalenia” skóry modelek. Blendy występują w różnych kształtach, np. owalnym, okrągłym i trójkątnym oraz w różnych rozmiarach, małym (do 80 cm), średnim i dużym (ponad metr). Można je też zamocować na specjalnym uchwycie.

6. Ekran dyfuzyjny

Dyfuzor to neutralny kolorystycznie, półprzepuszczalny materiał, którego zadaniem jest zmiękczanie światła słonecznego. Umiejscowiony nad głową modela rozprasza światło, dając efekt fotografowania w lekkim cieniu. Dyfuzor występuje często jako dodatkowy panel w blendach 5w1 i 7w1, np Blenda GlareOne 5w1 60×90 cm lub osobno w formie dużych, kilkumetrowych ekranów, zamontowanych na stelażu, np. Panel Fomei półprzeźroczysty z filtrem UV 150x200cm.

Dyfuzor słoneczny - Fomei Sun Shade Panel

Dyfuzor słoneczny – Fomei Sun Shade Panel o szerokości 2.5m umieszczony na szybko rozkładalnej, aluminiowej konstrukcji. Ekrany Sun Shade można stosować podczas kręcenia we wnętrzach i w plenerze, kiedy potrzebne jest złagodzenie padającego światła.

a) Zdjęcie w pełnym słońcu b)Zdjęcie z dyfuzorem c) zdjęcie w cieniu drzewa

Zobacz, jakie efekty daje stosowanie dyfuzora w południowym słońcu. a) Zdjęcie w pełnym słońcu b) Z dyfuzorem c) W cieniu drzewa.

7. Osłona przeciwsłoneczna na obiektyw

Osłona przeciwsłoneczna, w żargonie fotograficznym nazywana także tulipanem, chroni przed powstawaniem flar i odblasków na zdjęciach robionych zarówno w studio jak i w plenerze. Dodatkowo zwiększa kontrast obrazu i chroni soczewkę obiektywu przed urazami mechanicznymi. Warto korzystać z niej przez cały czas, nie tylko w trakcie słonecznej pogody i zdejmować tylko wtedy, kiedy uzyskanie flary i innych tego typu artefaktów jest naszym zamierzonym celem.

8. Plenerowa lampa błyskowa (na baterie lub generator prądu)

Można by się zastanawiać, po co komuś lampy w plenerze, skoro ma pod dostatkiem światła słonecznego? Czyż lampy nie są potrzebne wtedy, gdy jest ciemno? Otóż, okazuje się, że lampy błyskowe mogą przydać się także w środku dnia, np. do wypełnienia cieni i zbudowania ciekawszego oświetlenia niż płaski i nudny efekt, jaki daje słońce o godzinie 12.

Kupując lampę błyskową do fotografowania w plenerze mamy do wyboru dwa ich rodzaje. Pierwsza, tańsza opcja to lampy reporterskie z mocowaniem na gorącej stopce aparatu, np. Lampa błyskowa Canon Speedlite 600EX II-RT. Do ich działania potrzebne są najczęściej tylko baterie AA oraz wyzwalacz radiowy, jeśli chcemy wyzwalać błysk na odległość. Drugą, droższą opcją są lampy w komplecie z generatorem prądu. Są to specjalistyczne lampy o ogromnej mocy, które bez problemu „przebiją się” przez mocne światło słoneczne, np. Profoto B2 250 AirTTL location kit lub Elinchrom ELB 500 TTL To Go.

Podsumowanie

Czyste, błękitne niebo nie zawsze powoduje uśmiech na twarzy fotografa i filmowca, choć tak często reaguje nasza rodzina i klienci. Z drugiej strony nie musi też zwiastować tragedii: portretów ze zmrużonymi oczami i wypranych kolorów. Dzięki dobraniu odpowiednich akcesoriów fotografowanie w słońcu może być naprawdę wygodne i efektowne. Daj znać w komentarzu, które z nich już stosujesz!

Podziel się.

O Autorze

Aleksandra Polkowska

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

Zostaw komentarz

izmir escort