Najlepsze książki o fotografii, bestsellery i pomysły na prezent

0

Wszyscy lubimy świetne aparaty, ostre jak brzytwa obiektywy czy niezawodne karty pamięci. W każdym jednak aparacie, najważniejszy jego element znajduje się… tuż za nim. Mowa rzecz jasna o fotografie. Poszukajmy zatem które książki o fotografii dostarczą nam nowej wiedzy i ciekawych inspiracji.

Światło w fotografii, wydanie III (Wydawnictwo Galaktyka)

Książka Galaktyka Światło w fotografii, wydanie III

Zaczniemy od tego, co najważniejsze w fotografii – czyli światła. Bez niego nie ma nawet najprostszego obrazu. Niezależnie od tego, co się fotografuje – ludzi, uroczystość ślubną, zwierzęta, zdumiewające krajobrazy, dzieci – zawsze fotografuje się tylko i aż światło. Dlatego jego zrozumienie jest tak szalenie ważne w praktyce każdego fotografa i fotografki. Da to spektakularny postęp i ułatwi radzenie sobie w każdej sytuacji zdjęciowej.

Aby osiągnąć ten cel warto sięgnąć po książkę „Światło w fotografii, wydanie III” wydawnictwa Galaktyka. Jest to jedna z niewielu pozycji, które skupiają się w całości i bezpośrednio na materiale, z którym my – fotografowie – pracujemy. Tutaj głównym tematem jest samo światło i to jak z nim pracować niczym z materiałem plastycznym. Fajne w tej książce jest to, że przyda się ona każdemu, niezależnie od tego jaką dziedziną fotografii się zajmuje. Jest to jednak pozycja dla nieco bardziej wtajemniczonych fotografów – nie tyle chodzi tu o trudność, bo wiedza jest przedstawiona w bardzo przystępny i zrozumiały sposób, ale o to, że autorzy zakładają, iż czytelnik ma opanowaną już obsługę aparatu i skupiają się już na tym, co dzieje się ze światłem przed aparatem.

Bryan Peterson – Kreatywna fotografia bez tajemnic – nowe wydanie (Wydawnictwo Galaktyka)

Książka Galaktyka Kreatywna fotografia bez tajemnic. Design, kolor i kompozycja w fotografii. Wydanie uaktualnione.

Do Bryana Petersona mam ogromny sentyment – od jego książek zaczynałem naukę fotografii. Zresztą nie tylko ja, bo po jego książki sięgała i sięga masa fotografów i fotografek na całym świecie. Autor ten potrafi w bardzo przystępny sposób przekazywać wiedzę i to, co najbardziej podobało mi się w jego książkach, to ciekawe porównania ułatwiające zapamiętać podstawowe pojęcia oraz zasady. Poza tym zawsze znajdował sposób, aby ułatwić zrozumienie nawet bardziej złożonych zagadnień. Do tego całość przeplata ciekawymi anegdotami dotyczącymi jego fotografowania i jego dzieł. To fajna okazja na „podejrzenie” profesjonalisty przy pracy.

W jego książkach świetne jest także to, że Bryan Peterson i jego fotografia stanowią tu tylko tło dla zrozumienia fotografii. Bije od niego ogromna pasja i zachwyt fotografią, który wynika z jego pasjonowania się światem. To też pokazuje jego ogromny szacunek do każdego – nawet najbardziej początkującego czytelnika. Całość przyjmuje postać fajnego wykładu, który – chociaż na kartach książki – emanuje przyjemną atmosferą i wrażeniem relacji bardzo skromnego i pokornego mistrza oraz ucznia.

Jako przykład w tym akapicie podałem interesującą pozycję, którą w pierwszej kolejności polecam jako każdemu fotografowi lub fotografce, gdyż obejmuje najszerszą tematykę. Jeśli poszukujesz jednak książki o fotografii, która podejmuje bardziej szczegółowe zagadnienia, to Bryan Peterson stworzył jeszcze takie dzieła:

David DuChemin – Świat w obiektywie. W poszukiwaniu wizji. Wydanie X – rocznicowe

David DuChemin – Świat w obiektywie. W poszukiwaniu wizji. Wydanie X – rocznicowe

Kolejnym autorem, którego chciałem Ci polecić, jest David duChemin. Jego książki nie skupiają się na tym, jak ustawić aparat i innych „kompetencjach twardych” w fotografii, lecz raczej na tym, jak myśleć o obrazie, jak patrzeć na świat – czyli powiedzmy „kompetencjach miękkich”. Oczywiście w jego publikacjach też jest sporo czysto praktycznej wiedzy, ale dla mnie prawdziwą siłą i wartością tekstów tego autora jest to, że daje wgląd w umysł profesjonalisty w trakcie rejestrowania obrazów. Zresztą nie o profesjonalistę tu chodzi, ale o osobę niezwykle wrażliwą, ciekawą i świadomą tego, jak patrzy na świat i co chce pokazać oraz o czym opowiedzieć za pomocą aparatu.

Świadome fotografowanie. Jeśli taki jest Twój cel lub wiesz, że to chciałaby lub chciałby zgłębić adresat lub adrestatka Twojego prezentu, to z czystym sumieniem mogę polecić Ci książki Davida duChemina. Nie ma w zasadzie większego znaczenia, od której zaczniesz. Wszystkie przyjmują postać świetnie skomponowanego miksu eseju, wykładu i porad na temat fotografowania. Dzięki nim nie tylko staniesz się bardziej świadomym fotografem, ale również widzem.

Pozostałe pozycje tego autora to:

Adobe Photoshop Lightroom Classic CC. Podręcznik dla fotografów

Książka Helion Adobe Photoshop Lightroom Classic CC. Podręcznik dla fotografów

Dotychczas były książki, które skupiają się na tym, co dzieje się chwilę przed podniesieniem aparatu do oka i w momencie naciskania spustu migawki. Teraz pora na kolejny etap pracy każdego fotografa i fotografki (nawet jeśli przyznają się do tego niechętnie lub wcale). Mowa o edycji zdjęć w oprogramowaniu graficznym.

Zrobienie zdjęcia to dopiero początek drogi – trzeba je jeszcze opracować. Do tego konieczna jest biegłość w obsłudze oprogramowania graficznego. Seria oficjalnych podręczników Adobe pomaga krok po kroku zapoznać się z różnymi funkcjami popularnych programów – Photoshopa, Lightrooma itp. Lekcje to nie suche wykładanie faktów związanych z programem. To w żadnym wypadku ładnie wydrukowana instrukcja obsługi. Lekcje prowadzone są w oparciu o konkretne zadania, które wymagają przykładowo zmiany kolorystyki zdjęcia czy zrobienia fotomontażu. Do książek dołączone są pliki, tak aby móc pracować z tymi samymi obrazami i w procesie nauki robić dokładnie te same kroki, co nauczyciele Adobe.

W serii możesz znaleźć kilka publikacji dotyczących różnych programów:

Pozostałe dobre książki dla fotografów

Mam nadzieję, że któraś z powyższych pozycji pomoże Ci zdecydowanie poprawić swój warsztat lub odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania związane z fotografowaniem. Fajnie jeśli wśród nich znalazłeś także pomysł na prezent dla fotografa lub fotografki. Poniżej znajdziesz dodatkowe ciekawe książki, które skupiają się jednak na konkretnych tematach zdjęć.

 

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Zostaw komentarz

izmir escort