5 POMYSŁÓW NA… Wakacyjne zdjęcie na Instagrama

1

Instagram to nie tylko selfie, zdjęcia jedzenia czy dziwne trendy i wyzwania. To także bardzo dobry sposób na promowanie swojej twórczości, a także dzielenie się zdjęciami z wakacji. Wykonując je w kreatywny i pomysłowy sposób można wykorzystać obie te funkcje, łącząc zabawę z możliwością dotarcia ze swymi fotografiami do szerszego grona odbiorców. Poznaj więc 5 pomysłów na wakacyjne zdjęcie na Instagrama.

1. Wakacyjna seria i typologia

Ogromną popularnością w tym serwisie społecznościowym cieszą się serie fotografii i typologie. Wielokrotnie internet obiegają profile, na których użytkownicy umieszczają zbiory zdjęć oparte o jakiś motyw. Typowym przykładem takich obrazów są fotografie publikowane przez Murada Osmana, przedstawiające jego dziewczynę, prowadzącą go za rękę przez różne lokalizacje, które odwiedzali w trakcie swoich wakacyjnych podróży. Motyw ten znalazł wielu naśladowców na świecie a parze przyniósł niemały rozgłos.

instagram mur ad osman mezczyzna dziewczyna

Profil Murada Osmana zebrał ponad 4 mln obserwujących, przyciągając uwagę serią zdjęć, na których jego dziewczyna prowadzi go za rękę przez świat.

Pomysł ten wydaje się na tyle wyeksploatowany, że namawiałbym do szukania innych rozwiązań. Niemniej pokazuje, że konsekwencja w realizowaniu danego rodzaju obrazów w trakcie wakacyjnych wojaży, może przynieść niespodziewane rezultaty. Innym przykładem ciekawego pomysłu na typologię jest profil warszawskiego rapera Sokoła. Publikuje on zdjęcia przedstawiające narożniki pomieszczeń, których bardzo duża liczba umożliwiła stworzenie ciekawej kolekcji. Wiele z nich prezentuje pokoje hotelowe, co w przypadku tego artysty oznacza bardziej pracę niż wakacje, ale może stać się inspiracją do znalezienia własnego pomysłu na interesujące posty związane z wypoczynkiem.

instagram wojtek sokol profil

Chociaż profil Sokoła prezentuje już nie tylko narożniki pokoi hotelowych, to wciąż stanowi ciekawy przykład i inspirację dla wakacyjnego lub podróżniczego Instagrama.

Znakomitym przykładem zdjęć wakacyjnych, powstających co prawda nie z myślą o Instagramie, ale tam publikowanych, jest projekt Karoliny Jonderko zatytułowany If I Lay Here. Fotografka robi sobie zdjęcia, leżąc przed znanymi obiektami lub w charakterystycznej scenerii. Jej konsekwencja i zamiłowanie do podróży pozwoliły stworzyć serię, obejmującą miejsca na całym świecie. Praca była również wystawiana m.in. w Galerii Arsenał w ramach 9 Biennale Fotografii w Poznaniu.

Jeżeli chcesz również stworzyć serię autoportretów ze swoich podróży lub serię podobnych obrazów, pamiętaj o zabraniu statywu lub selfie sticka. W przypadku wakacyjnych eskapad komfortowy może być lekki statyw, taki jak np. Genesis Gear ABT Kit lub mini statyw Manfrotto Pixi.

Statyw Genesis Gear ABT Kit waży nieco ponad 1,5 kg i oferuje maks. udźwig 10 kg. Sprawdzi się więc w trakcie każdej podróży.

2. Zachód i wschód Słońca – klasyka nigdy nie wychodzi z mody

Te klasyczne motywy cieszą się niesłabnąca popularnością na Instagramie. Hashtagi, takie jak np. #sky #sunset czy #sunrise gromadzą ogromną liczbę zdjęć i pozwalają zwiększyć zasięg. Jednocześnie pomimo banalności tych motywów ich fotografowanie i oglądanie sprawia ogromną przyjemność. Warto więc spróbować wykonać ciekawe zdjęcie wschodu lub zachodu Słońca w trakcie wakacji. W szczególności, że wyjście z aparatem bardzo wcześnie z hotelu pozwala poznać zupełnie inne oblicze miejsca, w którym przebywasz (być może wtedy uda Ci się wykonać ciekawe zdjęcia, być może ważniejsze niż te, które były bodźcem do wczesnego rozpoczęcia dnia).

instagram wschod i zachod

Wschody i zachody Słońca nieodłącznie kojarzą się z wakacjami – nic dziwnego, że cieszą się też popularnością na Instagramie.

W fotografii wschodów i zachodów Słońca niezwykle przydatnym (a można powiedzieć, że niezbędnym) akcesorium jest filtr szary połówkowy. Umożliwia on ograniczenie ilości światła docierającego do matrycy w danym obszarze fotografii. Bez takiego akcesorium konieczne byłoby wybierania pomiędzy poprawnie naświetlonym niebem i bardzo ciemną powierzchnią (lub odwrotnie). Filtry szare połówkowe pozwalają wyrównać ekspozycję. Nie musisz przy tym korzystać z aparatów systemowych z obiektywami wyposażonymi w mocowanie filtrów. Dzięki adapterowi do smartfonów firmy NiSimożesz zastosować analogiczne filtry, jak w tradycyjnej fotografii.

instagram nisi filtry

Zestaw NiSi Prosories P1 pozwala na korzystanie z filtrów szarych połówkowych, polaryzacyjnych i do fotografii nocnej oraz astrofotografii podczas fotografowania smartfonami.

instagram zachod strzelno

Filtr szary połówkowy pomaga wykonać równomiernie naświetloną ekspozycję w przypadku fotografowania bardzo kontrastowych scen, takich jak zachód Słońca.

Więcej informacji na temat filtrów dedykowanych do smartfonów znajdziesz w poniższym artykule:

FILTRY OPTYCZNE DO SMARTFONÓW – NIEZWYKLE PRZYDATNE AKCESORIA DLA FOTOGRAFÓW I FILMOWCÓW

3. Efekt makiety

Często podczas zwiedzania miejsc odwiedzanych w trakcie wakacji zdarza się wchodzić na różne punkty widokowe. Rozglądając się po okolicy warto wykonać zdjęcia ze specyficznym efektem makiety. Opisywałem go i sposoby jego wykonania w poniższym artykule (w którym zresztą wykorzystywałem fotografie z wakacji):

EFEKT MAKIETY – WYKREUJ WŁASNY MINI ŚWIAT PRZY POMOCY FOTOGRAFII!

Przywołuje ten motyw w kontekście Instagrama, gdyż udostępnianie zdjęć z odwiedzanych miejsc i opisywanie właściwymi hashtagami pozwala na zgromadzenie nowych obserwujących. Osoby planujące wakacje w danym miejscu, często przeglądają zdjęcia tam wykonane, tak aby lepiej poznać cel swojej podróży. Warto więc dodać hashtag podający lokalizację (#Warszawa #Paris), wykonywaną czynność (#toruing #exploring) i opisujący, co znajduje się na fotografii i precyzujący, gdzie zostało wykonane zdjęcie (np. latarnia morska lub nazwa własna punktu widokowego). Rozeznaj się również, które hashtagi są popularne lokalnie – często biura podróży lub miasta mają swoje znaczniki, które mają gromadzić i promować zdjęcia wykonane w danym miejscu. W moim wcześniejszym artykule poświęconym efektowi makiety opisywałem sposób jego wykonania w programie graficznym. Przebywając na wakacjach, często bez dostępu do laptopa, możesz skorzystać z aparatu wyposażonego w funkcję pozwalającą bezpośrednio tworzyć efekt miniatury i moduł łączności bezprzewodowej, który pozwoli przesłać zdjęcia bezpośrednio do smartfona w celu udostępnienia na Instagramie. Przykładami takich urządzeń są FujiFilm XP130 czy FujiFilm X-A3.

instagram fujifilm xp130 parowanie

FujiFilm XP130 może być sparowany ze smartfonem lub drukarką FujiFilm Instax Share. Dzięki temu możesz natychmiast udostępniać fotografie lub drukować. Więcej na temat tego kompakta przeczytasz w naszym teście.

instagram snapbridge nikon

Użytkownicy wybranych modeli aparatów Nikona mogą skorzystać z technologii SnapBridge, która ułatwia parowanie ze smartfonem, umożliwia zdalne sterowanie aparatem, a także synchronizowanie fotografii i ich natychmiastowe udostępnianie. SnapBridge obsługuje np. Nikon Coolpix A900.

instagram efekt diorama

Aparaty takie jak np. Olympus OMD E-M5 oferują tryb artystyczny zatytułowany diorama. Chociaż aparat operuje inną nomenklaturą, to pod tą nazwą kryje się popularny efekt makiety.

Jeżeli chcesz posługiwać się w swoich fotografiach motywem miniatur, to z pewnością zainteresuje Cię profil Tatsuy Tanaka:

4. Podróż alter ego

Interesującym i popularnym motywem, który pozwala na puszczenie wodzy wyobraźni jest stworzenie relacji z podróży z perspektywy… maskotki lub figurki. Chociaż pozornie może to brzmieć nieco infantylnie, to wielu użytkowników Instagrama potrafiło zrobić z tego naprawdę ciekawą serię. Przykładem takiego fotografa jest Jorge Saenz, który swego czasu na prywatnym profilu na Instagramie udostępniał zdjęcia przedstawiające zabawkowe dinozaury, które podróżują przez świat. Efekt był naprawdę zaskakujący, w szczególności, że na niektórych fotografiach prehistoryczne gady były umieszczane w przestrzeni tak, że zdawały się być naturalnych rozmiarów. Figurki „odwiedziły” m.in. Statuę Wolności w Nowym Jorku, Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie czy Wielki Kanion w Kolorado.

Jeżeli chcesz wykonywać takie zdjęcia z przerysowaniem perspektywy przydatny może być obiektyw typu rybie oko – możesz zastosować także te dedykowane do urządzeń mobilnych. instagram obiektyw makro smartfon

instagram smartfon fisheye

Nakładki z obiektywami na smartfony, takie jak np. Kenko Fisheye czy Aukey Fisheye 180° pozwalają uzyskać ciekawe efekty w trakcie fotografowania smartfonem.

5. Jeśli wypoczywać, to z książką!

Relaks na plaży lub górskiej polanie z książką w ręku to dla wielu najlepszy sposób na spędzanie urlopu. Jeżeli należysz do tego grona, prowadzisz profil na Instagramie i chcesz nieco przyciągnąć uwagę innych użytkowników, to możesz przygotować fotografie książek, które dodasz w ramach społeczności bookstagram. Do opisania takiego zdjęcia warto zastosować popularne hashtagi, takie jak np. #bookstagram, #instabook, #booklover, #czytambolubie czy #literatura. Znaczniki te gromadzą fotografie książek, które użytkownicy Instagram czytają, przeczytali lub po prostu otrzymali w prezencie. Podczas wakacji spróbuj znaleźć atrakcyjny motyw, który z jednej strony prezentowałby czytaną książkę, a z drugiej oddawał charakter miejsca, w którym aktualnie przebywasz.

instagram ksiazka bookstagram swiatlo

Letni wypoczynek – tylko z książką! Jeżeli możesz podpisać się pod tą dewizą, to warto połączyć przyjemne z pożytecznym i zażywając kąpieli słonecznych na plaży poczytać o… świetle. Książka Galaktyka Światło w fotografii to dobry sposób na rozwinięcie warsztatu.

Do końca wakacji (w szczególności studentów) pozostało jeszcze trochę czasu, tak więc życzę udanych i pomysłowych kadrów oraz dużo wypoczynku!

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Jeden komentarz

  1. Numer 4 bardzo do mnie przemawia :D. W mojej wersji byłby to chyba kotek Pusheen – moja ulubiona maskotka. Na razie jednak pozostaję przy nr 2 – zachody słońca zawsze przewiają się na moich fotografiach z wakacji.

Zostaw komentarz

izmir escort