Jaki powerbank na wakacje? Test Xtorm Brick i Solar Booster

0

Wakacje, wypady za miasto, kempingi, wycieczki rowerowe i festiwale – to świetne okazje, aby zabrać ze sobą aparat i dotrzeć w miejsca, o których marzysz od dawna. Wybierając się na łono natury zadbaj o dostęp do zapasowego źródła energii. Czy powerbanki Xtorm dadzą radę w plenerze? Przedstawiamy dziś test dwóch nietypowych powerbanków – Xtorm Brick i Xtorm Solar Booster 14 W. Pierwszy z nich to powerbank o ogromnej pojemności 21 000 mAh z możliwością ładowania 220V/80W, a drugi to składana mata solarna, która zapewni dostęp do niewyczerpywalnego źródła energii.

Więcej informacji na temat parametrów testowanych urządzeń znajdziesz pod linkami

Xtorm Powerbank Brick 21000 mAh

Xtorm Solar Booster 14 W

Xtorm Brick – test praktyczny

Ile to razy przebywając na wycieczce poza miastem, kempingu czy w inny sposób wypoczywając na łonie natury przydałoby się mieć dostęp do gniazda 220V/80W. Dzięki niemu możliwe byłoby naładowanie akumulatorów urządzeń, których nie da się zasilać za pośrednictwem USB, czyli większości lustrzanek, bezlusterkowców czy komputerów. Właśnie taką możliwość daje powerbank Xtorm Brick.

Brick oferuje pojemność 21 000 mAh, która umożliwia niemal trzykrotne naładowanie akumulatora ultrabooka. To urządzenie może także zasilać telewizor przez około 120 minut, co pozwala na obejrzenie meczu w terenie (pod warunkiem, że nie będzie karnych i wyłączycie ekran na czas przerw). Daje to naprawdę ogromne możliwości, chociaż oczywiście pełne ładowanie tak pojemnego ogniwa wymaga nieco więcej czasu. W przypadku Xtorm Brick proces ten trwa około 6 godzin. Pocieszeniem jest jednak fakt, iż ten powerbank zachowuje kompatybilność z matami solarnymi, co pozwala na niemal stały dostęp do energii.

xtorm brick ladowanie aparat

Możliwość naładowania w terenie akumulatorów profesjonalnych aparatów to jedna z największych zalet Xtorm Brick.

Ogromna pojemność ogniwa sprawia, że urządzenie waży nieco ponad 0,5 kg, jednakże dzięki zwartej konstrukcji jego transportowanie nie przysparza problemów. Można go z łatwością zmieścić w przegrody na obiektywy w plecakach fotograficznych czy w zewnętrznych kieszeniach z siatki. Szkoda że urządzenie nie zostało dodatkowo zabezpieczone przed działaniem wilgoci, pyłu i kurzu, chociaż wyjście 220V/80W można schować pod gumową zaślepką. Z drugiej strony takie wzmocnienia zwiększałyby cenę urządzenia, a i bez nich Brick sprawia wrażenie solidnego.

Xtorm Brick jest nieco mniejszy od półlitrowej butelki.

Ten powerbank można z łatwością schować do zewnętrznej kieszeni z siatki.

Złącze 220V/80W oferowane przez Xtorm Brick jest chowane pod gumową osłoną.

Użytkowanie Xtorm Brick jest niezwykle proste. Całość obsługuje się za pomocą tylko jednego przycisku power. Mały wyświetlacz informuje o poziomie naładowania akumulatora. Poza wyjściem 220V/80W powerbank oferuje trzy gniazda USB (w tym USB-C). Jedno z nich wykorzystuje technologię Quick Charge 3.0, która zapewnia 3-krotnie szybsze ładowanie. Świetne rozwiązanie, gdy podczas postoju czy przerwy w wędrówce konieczne jest szybkie podładowanie urządzenia mobilnego. Szkoda tylko że złącza USB nie są także zabezpieczone zaślepkami, tak jak ma to miejsce w przypadku wyjścia 220V/80W. Xtorm Brick wykorzystuje wentylator, który jednak uruchamia się tylko w trakcie pracy ze złączem 220V/80W. Działa na tyle cicho, iż nie jest uciążliwy.

Podsumowując Xtorm Brick to bardzo wydajne i funkcjonalne urządzenie. Szkoda że nie jest wzmocnione i wodoodporne, a już z pewnością można by w nim zastosować zaślepkę na porty USB. Niemniej pomimo tych mankamentów oferuje wysoką jakość wykonania i niezawodność charakterystyczną dla produktów Xtorm. Na podkreślenie zasługuje jego uniwersalność, wynikająca w szczególności z zastosowania wyjścia 220V/80W. Xtorm Brick to świetny towarzysz wypadów za miasto, zwłaszcza że można go podładowywać matą solarną.

Mata solarna Xtorm Solar Booster 14 W – test praktyczny

Mata solarna daje dostęp do niewyczerpanego, odnawialnego źródła energii, które jest dostępne niemal wszędzie. Dodatkowo korzystanie z takiego akcesorium pozwala na ekologiczne ładowanie urządzeń. Brzmi idealnie, ale jak to wygląda w praktyce?

Często możliwość korzystania z mat solarnych kojarzy się jedynie z bezchmurnymi letnimi dniami, w ciągu których promienie słoneczne padają bezpośrednio na panele. W przypadku Xtorm Solar Booster 14 W nie ma konieczności czyhania jedynie na takie warunki. Urządzenie umożliwia ładowanie urządzeń także w przypadku pojawienia się na niebie chmur. Oczywiście w takiej sytuacji jego wydajność spada, ale jednak wciąż możliwe jest kontynuowanie ładowania.

xtorm mata brick

Chociaż najlepsze efekty daje ładowanie w trakcie bezchmurnego dnia, to gdy na niebie pojawią się obłoki i przesłonią Słońce, to wciąż można zasilać podłączone urządzenia.

Mata Xtorm Solar Booster 14 W została więc zaprojektowana tak, aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną. Poza wydajnymi panelami oferuje całkiem ciekawą, przemyślaną konstrukcję. Zastosowano w niej kilka uchwytów, które umożliwiają przymocowanie jej do plecaka za pomocą karabińczyka (dołączony w zestawie). Dodatkowo posiada kieszeń, w której można umieścić ładowane urządzenie. Kieszeń ta może także posłużyć do schowania kabli, gdy nie korzysta się z maty. Zastosowano w niej długi rzep, który pozwala na szczelne zamknięcie tak, aby chronić urządzenia przed wypadnięciem w trakcie wędrowania. Chociaż da się w niej zmieścić nawet dwa smartfony, to szkoda że owa kieszeń nie została rozszerzona na większą część maty. Wtedy mogłaby mieć dwa razy większe rozmiary i umożliwiać schowanie tabletu.

xtorm mata iphone

Zastosowana w macie kieszeń jest bardzo praktyczna, jednakże mogła być nieco głębsza.

Mata sprawia wrażenie naprawdę solidnej. Została wykonana przy użyciu wytrzymałych materiałów i można jej używać nawet podczas deszczu. Dzięki temu nawet jeśli przejściowe opady ograniczą dostęp do promieni świetlnych, to nie ma przymusu chowania jej do plecaka. To bardzo ułatwia korzystanie, gdyż możesz ją połączyć np. z powerbankiem Xtorm Limitless , zostawić na zewnątrz kempingu i nie martwić się o uszkodzenia sprzętu, jeśli zdarzy Ci się zapomnieć o sprzętach w trakcie deszczu.

Korzystanie z maty jest bardzo proste i intuicyjne. Solidna, elastyczna konstrukcja sprawia, że jej rozkładanie i składanie nie stanowi żadnego problemu. Po złożeniu mata nie zajmuje zbyt wiele miejsca i z łatwością można ją umieścić np. w przegrodzie na laptopa. Jest także lekka, co ułatwia korzystanie w trakcie długich wędrówek. Przymocowany do niej interfejs posiada dwa gniazda USB i wyświetlacz informujący o natężeniu prądu. Całość została wykonana z dbałością o szczegóły – zastosowano także solidne zaślepki zabezpieczające złącza.

xtorm plecak przymocowanie

Mata Xtorm może być przymocowana do plecaka i zasilać urządzenia w trakcie całodziennej wędrówki.

Xtorm Solar Booster 14 W przyda się na każdym wypadzie za miasto. Z łatwością można ją przymocować do plecaka i po prostu przemierzać szlak bez martwienia się o energię. Solidna konstrukcja umożliwia korzystanie w każdych warunkach i brak zmartwień w trakcie przechowywania. Jedynym mankamentem jest to, że nie zastosowano w niej nieco obszerniejszej kieszeni, która pozwalałaby na schowanie w niej większych urządzeń.

Podsumowanie

Xtorm Brick i Xtorm Solar Booster 14 W to urządzenia, które ułatwią spędzanie czasu na łonie natury. Zabierając je na biwak, wędrówkę, wycieczkę rowerową czy festiwal muzyczny uzyskasz stały dostęp do energii, w szczególności jeśli połączysz się ich siły.

Poznaj także pozostałe urządzenia Xtorm, które sprawdzą się w trakcie wakacyjnych wypadów:

Zobacz, jak powerbanki Xtorm sprawdzają się w podczas zajęć outdoorowych i w pracy fotografa

Powerbanki Xtorm – jak sprawdzają się podczas zajęć outdoorowych?

Akcesoria Xtorm w pracy fotografa

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Zostaw komentarz

izmir escort