Porównanie GoPro Hero 7 Black, Silver i White – którą wybrać?

3

Najnowsza odsłona znanej i lubianej marki GoPro jest już na rynku od kilku miesięcy. W tej już siódmej odsłonie firma postanowiła zróżnicować ofertę, wydając trzy modele jednocześnie. Każdy w innym przedziale cenowym i dla różnych użytkowników. Jakie są najważniejsze różnice między odmianami GoPro 7 i która z nich będzie najlepsza dla Ciebie? 

GoPro Hero 7 występuje w trzech wariantach:

Barwy identyfikują model czarny jako najbardziej zaawansowany, srebrny jako średniozaawansowany oraz biały jako poziom podstawowy. To ogólne oznaczenie niewiele nam mówi, dlatego przejdźmy do bardziej wnikliwej analizy różnic między tymi modelami.

Sprawdź, jakie promocje Cyfrowe.pl przygotowało dla Ciebie na lato! #WykadrujWakacje

Wygląd i obudowa

Wszystkie wersje kamer Go Pro 7 mają ten sam ogólny wygląd. Są naprawdę małe i lekkie (6,2 x 4,4 x 3,2 cm), mniejsze od poprzednich kamer z tej serii, co przekłada się na dużą wygodę podczas transportu (kamera mieści się w kieszeni) i korzystania z niej, np. z przymocowanej na kasku lub klatce piersiowej.
Kształt kamery jest taki sam w każdym przypadku a konstrukcja z portem obiektywu w prawym górnym rogu jest jednolita w całym zakresie. Wersja czarna jest nieco cięższa, jednak i tak jest zdecydowanie lżejsza od poprzednich odsłon GoPro.
Wszystkie trzy mają także 2-calowy ekran dotykowy z tyłu i są wodoodporne do 10 m bez dodatkowej obudowy. Jedną z najbardziej zauważalnych różnic między wersją czarną, srebrną i białą jest to, że czarna ma ekran z przodu. Pozwala to kontrolować np. stan baterii, ustawienia i tryb fotografowania, które mogą być przydatne, jeśli nagrywasz sam.
Ani srebrna, ani biała nie mają przedniego ekranu LCD, co oznacza, że jeśli przymocujesz ją do przedniej części snowboardu, zasadniczo nagrywasz w ciemno. Może to być frustrujące, jeśli zrobisz jakiś fajny trik, który warto uwiecznić, a po zjeździe okaże się, że chwilę przed tym trikiem padła bateria.

Stabilizacja wideo HyperSmooth

W kamerach GoPro Hero 7 pojawia się kilka nowych funkcji, które nie są dostępne w każdym z modeli tej serii. Przykładem jest tutaj stabilizacja wideo HyperSmooth, dostępna tylko w wersji Black. Funkcja Jest naprawdę imponująca. Sama marka GoPro twierdzi, że dostarcza „materiał wideo podobny do tego z gimbala”, ale bez potrzeby posiadania prawdziwego gimbala.

Chcesz kupić gimbala? Wybierz jeden z tych trzech modeli! Blog.cyfrowe.pl>

Gimbal – dla przypomnienia – jest to obrotowy stabilizator kamery, który zmienia drżący materiał w gładkie ujęcia. Z GoPro Hero 7 Black na prawdę nie potrzebujesz tego urządzenia, ponieważ posiada ona wewnętrzną trójosiową stabilizację, która aktywnie koryguje nierówności, wstrząsy i wibracje. Poniżej zabawny przykład jak bardzo sprawdza się stabilizacja.

SuperPhoto HDR

Mimo iż większość ludzi używa GoPro do filmowania, najnowszy model został zaprojektowany jako urządzenie zdolne także do robienia dobrych zdjęć. Opcjonalny tryb SuperPhoto wybiera i stosuje jedno z czterech ulepszeń fotograficznych: wysoki zakres dynamiki (HDR), redukcja szumów w wielu klatkach, lokalne mapowanie tonów i brak przetwarzania. Nie musisz się martwić, jeśli nie rozumiesz, czym one są, ponieważ GoPro robi to automatycznie. Jedynie HDR można obsłużyć ręcznie, co polega na tym, że aparat wykonuje kilka zdjęć w krótkich odstępach czasu, a następnie łączy je w jeden idealny obraz. Jeśli jednak nie chcesz się w to bawić, po prostu zostaw to zaawansowanej technologii, która poradzi sobie z tym bez Twojego udziału. Ten tryb jest wyjątkowo dobry do fotografii krajobrazowej, gdy chcesz uchwycić wiele kolorów i tekstur na jednym zdjęciu. Funkcja SuperPhoto HDR dostępna jest tylko w wersji Black.

Kamera dla Vlogera – jak Sony HDR-CX625 i GoPro HERO 7 sprawdzają się na co dzień? >

 

Wideo TimeWarp

To kolejna funkcja, która dostępna tylko w wersji Black. Jeśli kiedykolwiek chciałeś robić ujęcia poklatkowe, to teraz masz okazję. TimeWarp to świetny dodatek do nowego GoPro. Opcja ta jest w pełni zautomatyzowana. Istnieją pewne ograniczenia, np. maksymalny czas nagrywania wynosi pięć minut, co w rezultacie pozwala utworzyć 10-sekundowy film. Oznacza to, że nie nagrasz całego zachodu słońca, ale daje to możliwość tworzenia interesujących filmów, np. z przejażdżek rowerowych lub biegów. Dzięki wbudowanej stabilizacji i redukcji szumów otrzymujesz niezwykle płynne i stabilne wideo. Poniżej świetny przykład zastosowania TimeWarp.

Przekaz na żywo – livestreaming

Przekazywanie obrazu w czasie rzeczywistym jest czymś, z czego coraz częściej korzystają vlogerzy, żeby być na bieżąco ze swoimi widzami. Ponownie, tylko wersja Black posiada tą funkcję. Co ciekawe, automatyczne ustawienia pozwalają na strumieniowanie obrazu tylko na Facebooka. Może ta opcja zmieni się przy następnej odsłonie, dodając możliwość przesyłania obrazu do Youtube lub na Instagrama.

Wszystkie 3 modele mają dotykowy ekran

Wszystkie 3 modele mają dotykowy ekran

Fotografowanie/filmowanie w pionie

Kolejną nową funkcją, dostępną tym razem dla wszystkich trzech wersji Black, Silver i White jest automatyczny obrót obrazu do pionu. W kamerach poprzedniej generacji brak takiego rozwiązania oznaczał, że film trzeba było edytować ręcznie za każdym razem, gdy chcieliśmy nakręcić film w pionowej orientacji. Teraz możesz filmować jak chcesz, a obraz będzie prezentował się poprawnie.
Teraz już nie musisz obawiać się nagrywania w pionie Teraz już nie musisz obawiać się nagrywania w pionie

Samowyzwalacz

Drobna, ale warta uwagi funkcja, dostępna dla wszystkich wersji to samowyzwalacz. Wbudowany licznik pozwala wybrać od 3 do 10 sekund opóźnienia. Dzięki tej funkcji, łatwiej będzie robić selfie oraz zdjęcia grupowe.

Wysoka rozdzielczość wideo

Jeśli chodzi o serię Go Pro Hero 7, wersja Black jest w stanie nagrywać wideo w rozdzielczości 4K z prędkością 60kl/s. W wersji Silver mamy do dyspozycji 4K oraz 30kl/s, a w przypadku modelu White jest to Full HD i 60kl/s. Dla profesjonalistów wideo w 4K to ważna sprawa. Jednak dla większości użytkowników rozdzielczość 1080×1920 będzie wystarczająca.

Wymienna bateria

O dziwo tylko wersja Black ma możliwość wymiany baterii. Podobnie jak większość dzisiejszych smartfonów, Hero 7 Silver oraz White nie pozwala już na wyjęcie baterii. Oznacza to, że gdy padnie bateria, musisz przerwać nagrywanie i ją naładować.

Jakość zdjęć

Istnieją pewne różnice w jakości zdjęć między trzema urządzeniami. GoPro 7 Black zrobi zdjęcia w jakości 12MP, a biała i srebrna tylko do 10MP. Zakres od 10 do 12 MP jest obecnie standardem w większości aparatów cyfrowych, a różnica między nimi jest naprawdę znikoma, szczególnie jeśli fotografujesz z myślą o oglądaniu zdjęć na komputerze a nie wielkoformatowych wydrukach.

Opcja Protune

Podobnie jak w przypadku GoPro Hero 6, Hero 7 Black ma opcję Protune. Umożliwia to ręczne ustawianie takich wartości jak ograniczenia czułości ISO, czas otwarcia migawki, ekspozycja i balans bieli. Wersja Biała i Srebrna nie mają tej funkcji. Wszystko odbywa się automatycznie w oparciu o warunki środowiskowe. Dla amatora dostęp do Protune jest raczej zbędny.

Slow motion – nagrywanie w zwolnionym tempie

Wszystkie trzy modele GoPro Hero 7 mają możliwość nagrywania w zwolnionym tempie, ale ponownie: wersja Black robi to lepiej. Oferuje ośmiokrotne zwolnienie tempa obrazu, podczas gdy Silver i White tylko dwukrotne.

Black, Silver czy White – który jest dla Ciebie?

Hero 7 Black to najbardziej zaawansowana kamera sportowa, kiedykolwiek wydana przez markę GoPro. Żeby wykorzystać jej możliwości trzeba jednak posiadać nieco wiedzy z zakresu filmowania i fotografowania. Do amatorów kierowane są dwie skromniejsze wersje: Silver i White, które różnią się głównie dostępnością 4K, trybu HDR i śledzenia GPS (dostępne tylko w srebrnym). Wszystkie trzy modele różnią się od siebie cenowo, dlatego warto zastanowić się, które funkcje są dla nas niezbędne, a bez których możemy się obejść.

Sprawdź ofertę kamer sportowych w Cyfrowe.pl >

Jeśli filmujesz profesjonalnie lub wybierasz się w daleką podróż, gdzie wszystko może się wydarzyć, to wersja Black będzie dla Ciebie najlepsza. Jeśli chcesz mieć małą kamerę/aparat z prostą obsługą, to rezultaty, które otrzymasz od Hero 7 Silver i White, na pewno Cię nie rozczarują. Ci, którzy przede wszystkim udostępniają swoje nagrania w mediach społecznościowych i nie spędzają dużo czasu na edycji zdjęć, będą pod wrażeniem jakości materiałów prosto z kamery.

Subtelne różnice pomiędzy wersją srebrną, a białą sprawiają, że należy dobrze zastanowić się przed zakupem, aby cieszyć się z w pełni świadomie dokonanego wyboru. Niezależnie od tego, który model wybierzesz, musisz wiedzieć, że jest to obecnie najlepszy sprzęt do robienia zdjęć oraz filmowania w swojej klasie, dlatego możesz być pewien, że każda decyzja będzie dobra.

Podziel się.

O Autorze

Z wykształcenia operator, reżyser i montażysta. Z zamiłowania przyrodnik i pisarz. Twórca jedynego w Polsce bloga o tematyce filmów przyrodniczych, Natura w Kadrze. Zdobywca podwójnej BAFTy (Brytyjska Akademia Sztuki Filmowej). Poza filmem uwielbia jeździć koleją, słuchać muzyki i czytać dobrą literaturę.

3 komentarze

 1. Tomasz Wojtas w

  Witam,
  A jak z nagrywanym dzwiękiem w 7 silver w porównaniu do np 7 black – i ogólnie jak się ma ten dzwięk do najnowszej go pro 8. Wszędzie znajduje informacje o stabilizacji, o jakości ale o mikrofonach nic :( Tylko tyle, że 7 black ma gniazdo na dodatkowy.

 2. Witam. Jeśli nie zależy mi kompletnie na 4K i zaawansowanych ustawieniach a jedynie na dobrej stabilizacji to, która kamerę Pan poleca GPH 5 czy GP H 7 White? Madmieniam, że kamerę będę wykorzystywał do utrwalania wakacji i snurkowaniu. Z góry dziekuję za odpowiedź.

  • Aleksandra Polkowska w

   Jest spora różnica pod tym kątem między 5 a 7, więc jeśli stabilizacja jest dla Ciebie ważna to zdecydowanie polecam 7.

Zostaw komentarz

izmir escort