Nie zdawałem sobie sprawy, ile używam akumulatorów AA i AAA dopóki nie wysiadła dotychczas używana przeze mnie ładowarka. Co prawda większość z nich przypadała na zabawki, zegarki, piloty itp., ale dużo ich potrzebuje także sprzęt foto-wideo (chociaż coraz częściej w nowych urządzeniach stosuje się przeznaczone do nich akumulatory litowo-jonowe). Zabierając się więc do zakupu nowej ładowarki, postanowiłem podzielić się swoją wiedzą, aby ułatwić Ci wymianę wysłużonego urządzenia. Albo uprościć przeniesienie się z wiecznie kupowanych jednorazowych paluszków na ładowalne akumulatorki.
Aby znaleźć idealną ładowarkę do Twoich akumulatorów AA i AAA (a także innego typu ogniw powszechnie nazywanych bateriami), najlepiej odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Oto one.
Jakie typy akumulatorów obsługuje ładowarka?
Przede wszystkim pytanie, czy dana ładowarka naładuje używane przez Ciebie akumulatory. Obecnie chyba wszystkie ładowarki ładują duże i małe paluszki, czyli R6/AA i R03 AAA. Ważne jest jednak dowiedzieć się, czy poradzi sobie z różnymi typami ogniw – NiMH, NiCd (coraz rzadziej używane) i Li-ion. Sprawdź, z jakich korzystasz rodzajów ogniw i dobierz odpowiednio ładowarkę. Poza ładowaniem AA i AAA część ładowarek pozwala na zasilanie także akumulatorów 9V.

Ładowarka Panasonic Basic Charger BQCC51 do akumulatorów AA i AAA.
Ile akumulatorów można naładować jednocześnie?
Ładowarki umożliwiają jednoczesne ładowanie 2, 4, 6, czy 8 akumulatorów. Wszystko to jest uzależnione od poszczególnych modeli, a to, po którą sięgniesz, powinno wynikać z tego, ile tak naprawdę w domu czy w sprzęcie foto-wideo używasz akumulatorów. Ja zasilając AA i AAA nie tylko akcesoria fotograficzne, ale również samochody na pilota, lokomotywy kolejki, latarki, krótkofalówki, golarkę do ubrań, starego kompakta (to akurat sprzęt foto), piloty, zegarki i wiele więcej mam wrażenie, że potrzebuję ładowarkę na kilkadziesiąt akumulatorów. Ale nic, 8-stanowiskowa też daje radę.

Ładowarka Panasonic kompaktowa BBQCC63 na 8 akumulatorów.
Czy ma niezależne kanały ładowania?
Niezależne kanały ładowania w uproszczeniu oznaczają, że ładowarka podchodzi do każdego ogniwa indywidualnie. Umożliwia to więc ładowanie każdego z wsadzonych do niej ogniw osobno. Co to daje? Przede wszystkim możliwość jednoczesnego ładowania różnego rodzaju akumulatorów (nie tylko typów, ale także pojemności). Ponadto taka ładowarka dostosuje parametry ładowania do każdego ogniwa, co zapewni optymalne zasilanie, tak aby zadbać o ich bezpieczeństwo i nie obniżać ich wydajności wraz z każdym procesem ładowania.
Jak długo potrwa ładowanie AA i AAA daną ładowarką?
Jedna z kluczowych kwestii. Co z tego, że na rynku dostępnych jest wiele bardzo tanich ładowarek, jak ładowanie nimi może potrwać wieczność. No może nie wieczność, ale przykładowo 8 godzin. To niezbyt zadowalający wynik.
Jak dowiedzieć się, ile potrwa ładowanie rozważaną przez Ciebie ładowarką? Zajrzyj do opisu lub instrukcji i odszukaj informację, jakie są prądy ładowania dla poszczególnych gniazd dla danego typu akumulatora (AA, AAA, 9 V itd.) wyrażony mA (miliampery). Możesz skorzystać z poniższego wzoru:
- Czas ładowania w minutach = (Pojemność akumulatora w mAh x 1,4 x 60) / prąd ładowania produktu w mA
I tak przykładowo jeśli masz do naładowania akumulator AA o pojemności 2000 mAh, a Twoja ładowarka podaje prąd ładowania 500 mA (co możesz sprawdzić w instrukcji bądź w opisie produktu), to czas ładowania wyniesie zgodnie z tym wzorem ok. 336 minut (5,6 godziny). Zwróć uwagę, czy faktycznie odczytujesz mA dla danego kanału, a nie całościowo dla wszystkich, gdyż wtedy przy użyciu ładowaniu kilku ogniw prąd ten będzie dzielony, a czas ładowania ulegnie wydłużeniu.
Do tego wzoru poniekąd można by wprowadzić jeszcze wartość π (liczbę Pi), gdyż są to obliczenia Pi razy oko. Ostateczny wynik jest uzależniony wszak od kondycji akumulatora, jego typu, temperatury czy stanu naładowania przed włożeniem do ładowarki. Ale tak na poważnie (zapomnij o tym Pi) wzór ten daje wyobrażenie, jakie są możliwości danej ładowarki.
Warto wiedzieć, że bardzo szybkie ładowanie może wpływać na kondycję stosowanych akumulatorów (np. zmniejszając liczbę cykli ładowania), ale wysokiej jakości ładowarki posiadają odpowiednie zabezpieczenia, które ograniczają negatywny wpływ takiego ładowania na efektywność ogniw, a dodatkowo ich parametry są dobrane w optymalny sposób, łącząc dbanie o akumulatory ze sprawnym ładowaniem.

Czas ładowania jest uzależniony w głównej mierze od parametrów i kondycji samego akumulatora.
Czy ładowanie będzie bezpieczne?
Wysokiej jakości ładowarki renomowanych producentów wykorzystują rozwiązania, które zapewniają bezpieczeństwo umieszczonym w nich akumulatorom. Należą do nich zabezpieczenie przed przegrzaniem, przeładowaniem, zwarciem, odwrotną polaryzacją czy rozpoczęciem ładowania standardowych baterii (co doprowadziłoby do jej uszkodzenia i wycieku). Zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie sprzęt, to ma.
Czy da się przewidzieć, ile potrwa ładowanie?
Ładowarki do AA i AAA można podzielić na 2 duże grupy – z wyświetlaczami i bez. Te pierwsze pozwalają podejrzeć dosyć dokładnie stopień naładowania akumulatorów, czy odczytać jeszcze kilka innych informacji, takich jak np. przewidywany czas do ukończenia ładowania. Druga grupa wykorzystuje tylko diody LED, które dają ograniczone informacje – przykładowo, że trwa ładowanie, że doszło do jego zakończenia lub że wykryto uszkodzone ogniwo. To, który typ sprzętu wybierzesz, zależy głównie od zakładanego budżetu, gdyż modele z wyświetlaczami są siłą rzeczy droższe.

Ładowarka Panasonic BQCC65 z wyświetlaczem, który podaje rozbudowane informacje o ładowanych ogniwach.
Modele z wyświetlaczami polecam tym, którzy muszą mieć pełną kontrolę nad procesem ładowania (przykładowo wykorzystują ogniwa AA i AAA w profesjonalnych zastosowaniach), bądź chcą jasno odpowiedzieć na pytanie „kiedy”, usłyszane od dzieci czekających na możliwość pobawienia się zabawką na baterie. W pozostałych przypadkach diody będą wystarczające.
Czy ładowarka posiada dodatkowe funkcje, takie jak np. odświeżanie i rozładowywanie?
Dobre ładowarki AA i AAA nie tylko pomagają w zasilaniu tych ogniw, ale także w utrzymaniu ich w optymalnej kondycji. A do tego służą różne przydatne funkcje, takie jak odświeżanie czy rozładowywanie akumulatorów. Po co one? Tak naprawdę to temat na osobny artykuł, ale w dużym skrócie dzięki nim możesz zadbać o zachowanie możliwie najlepszej wydajności akcesoriów. W szczególności jeśli używasz starsze ogniwa, czy bardzo intensywnie z nich korzystasz, warto wziąć pod uwagę ładowarkę z takimi funkcjami.

Ciekawą opcją jest także ładowarka AA i AAA z funkcją powerbanku, taka jak np. Panasonic BQ-CC87.
W jaki sposób jest zasilana dana ładowarka AA i AAA?
Interfejs USB wkroczył także do świata ładowarek do AA i AAA. Dzięki niemu masz większą swobodę w podłączaniu ładowarki do źródeł prądu, ale taka ładowarka będzie ładowała stosunkowo dłużej w porównaniu do modelu zasilanego bezpośrednio z sieci. Wynika to przede wszystkim z faktu podawania niższych prądów ładowania. Niemniej jeśli zdajesz sobie sprawę z tego ograniczenia, to ładowarka na USB może być bardzo pomocnym sprzętem, w szczególności gdy dużo podróżujesz.

Ładowarka Patona na akumulatorki AA lub AAA z Micro USB
Jakie są wymiary i waga ładowarki AA/AAA?
A jeśli już mowa o podróżowaniu, to jeśli chcesz zabierać taki sprzęt w drogę lub na plan zdjęciowy, to warto go zmierzyć i zważyć. A przynajmniej sprawdzić te dane w specyfikacji. W szczególności modele USB będą oferowały mniejsze gabaryty, ale także ładowarki sieciowe potrafią być bardzo zgrabne. Jeśli szukasz ładowarki podróżnej, warto rozważyć kompromis w postaci rezygnacji z wbudowanego wyświetlacza.
Podsumowanie
Niezależnie od tego, jaką wybierzesz ładowarkę, staraj się sięgać po wysokiej jakości ogniwa. Nawet jeśli mogą być nieco droższe od akumulatorków nieznanych producentów, to ostatecznie zapewnią lepszą wydajność i żywotność, przekładającą się ostatecznie na oszczędności. Interesującą alternatywą dla ładowarki AA/AAA jest korzystanie z akumulatorów z wbudowanym złączem USB-C. Jeśli jednak masz w domu arsenał akumulatorów AA/AA i potrzebujesz nową ładowarkę, bądź korzystanie z takiego urządzenia jest dla Ciebie wygodniejsze niż zasilanie z USB-C, to po myślę, że po lekturze tego artykułu, z łatwością dokonasz odpowiedniego zakupu.