Jak sprawdzić przebieg migawki?

2

W czasie użytkowania aparatu migawka jest jednym z najintensywniej eksploatowanym podzespołem. Od jego kondycji zależy w przeważającej mierze kondycja całej lustrzanki lub bezlusterkowca. Stąd przebieg migawki stanowi odpowiednik przejechanych kilometrów w samochodzie. I podobnie jak spojrzenie na licznik jest potrzebne do oszacowania wartości auta, tak samo sprawdzanie przebiegu migawki w aparatach pozwala określić ich ewentualną cenę przy sprzedaży. Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się, jak sprawdzić przebieg migawki.

Po co sprawdzać przebieg migawki? 

Migawka mechaniczna to jeden z niewielu elementów korpusu aparatu, który porusza się w trakcie użytkowania. Biorąc pod uwagę wielokrotność tego ruchu w trakcie wykonywania zdjęć, to nieuchronnie musi dojść do zużywania się tego podzespołu. Chociaż producenci dokładają starań, aby wytrzymałość migawek mechanicznych była naprawdę wysoka (około 100 000 zdjęć w amatorskim sprzęcie i 300 000 w zaawansowanych sprzętach), to jednak im mniej wykonanych ekspozycji, to teoretycznie tym lepsza kondycja aparatu. 

Migawka aparatu Nikon D90 / fot. Raimond Spekking dla Wikimedia Commons

Migawka aparatu Canon EOS / fot. Runner1616 dla Wikimedia Commons

Dlatego analogicznie do przejechanych kilometrów przez auto, liczba wykonanych ekspozycji (ruchów migawki) będzie bardzo istotną informacją, pozwalającą określić stan aparatu i jego cenę podczas ewentualnej sprzedaży. I właśnie przede wszystkim dlatego pomocne jest sprawdzanie przebiegu migawki – do wycenienia aparatu. Im mniejszy przebieg migawki, tym lepiej, i tym wyższą cenę można zażądać za dany egzemplarz. Ten parametr daje także informację, z jaką intensywnością użytkowane było body i czy można zawierzyć zapewnieniom sprzedawcy, że był wyjmowany z szuflady raz do roku na święta. 

Używany Canon EOS R6 z przebiegiem 8000 zdjęć.

Jak sprawdzić przebieg migawki online? 

Dla większości modeli aparatów można sprawdzić przebieg migawki online. Wystarczy skorzystać np. z tej prostej strony Camera Shutter Count – bez konieczności pobierania oprogramowania na komputer czy urządzenie mobilne. Cała procedura obejmuje jedynie upload fotografii (ostatnio wykonanej), a już po chwili strona poda przebieg migawki.

Najlepiej jest zrobić nowe zdjęcie w RAW i wrzucić je na stronę. Możliwe jest także korzystanie z JPEG, jednakże należy zwrócić uwagę, czy nie zostały usunięte niezbędne dane EXIF. Jeśli jednak masz aparat, którego strona do sprawdzania przebiegu migawki online nie obsługuje, to spróbuj poniższych rozwiązań.

Sprawdzanie przebiegu migawki Nikon

Powyższa strona świetnie radzi sobie z aparatami Nikon – sprawdzenie przebiegu migawki będzie możliwe dla większości modeli, zarówno bezlusterkowców, jak i lustrzanek. Gdyby jednak ta sztuka Ci się nie udawała, to możesz skorzystać z darmowego, prostego oprogramowania opracowanego specjalnie dla aparatów Nikon – Nikon SN. Co ciekawe, podaje zarówno przebieg migawki elektronicznej, jak i mechanicznej. Początkowo ta aplikacja powstała z myślą o Nikonie D850, ale rozwinęła się tak, iż umożliwia testowanie także bezlusterkowców z linii Z. 

Sprawdzanie przebiegu migawki Canon

Pierwsza z podanych stron niestety nie obejmowała większości aparatów Canon EOS R, tak więc jeśli korzystasz z bezlusterkowca tego producenta, a nie lustrzanki, to jego przebieg migawki możesz sprawdzić w innej specjalnej aplikacji zatytułowanej Shutter Count.  Niestety jest ona płatna, chociaż na szczęście nie aż tak dużo, biorąc pod uwagę fakt, że można to wrzucić w koszta sprzedaży korpusu. 

Sprawdzanie przebiegu migawki FujiFilm

Przebieg aparatu FujiFilm można sprawdzić z kolei na stronie Apotelyt. Obsługiwane są jednak modele, które miały premierę po FujiFilm X-T2 (X-T2 też jest uwzględniany), a więc m.in. GFX-100, GFX-50R, GFX-50S, X-E3, X-E4, X-H1, X-Pro3, X-S10, X-T3, X-T4, X-T20 i X-T30. Niestety wg informacji podanych na tej stronie przebieg migawki w FujiFilm jest zsumowany dla migawki elektronicznej i mechanicznej. Jest to więc górna granica ewentualnego zużycia i w rzeczywistości mechaniczna migawka będzie cechowała się nieco niższym stopniem wyeksploatowania.

Mini wtyczka dostępna na stronie, która pozwala na sprawdzenie przebiegu migawki FujiFilm

Sprawdzanie przebiegu migawki Pentax

Dla poznania przebiegu aparatu Pentax możesz posłużyć się tą samą stroną, którą omawiałem na początku artykułu. Obsługuje ona dużą liczbę modeli tego producenta, stąd z dużym prawdopodobieństwem uda Ci się z powodzeniem oszacować przebieg migawki w Pentaxie. 

Sprawdzanie przebiegu migawki Olympus / OM-System

W aparacie Olympus można sprawdzić przebieg migawki poprzez wciskanie odpowiedniej sekwencji przycisków. Przypomina to nieco wprowadzanie kodów podczas grania na konsoli. Po ich wprowadzeniu pojawi się ukryte menu z informacjami na temat migawki. Jak je otworzyć?

 • Wyłącz aparat
 • Naciśnij i przytrzymuj przycisk menu, w tym czasie włącz ponownie aparat
 • Puść przycisk menu i naciśnij go jeszcze raz
 • Przejdź do podmenu jasności LCD i naciśnij przycisk odpowiadający za ruch w prawo w menu
 • Naciśnij znów przycisk W prawo, następnie Info a później OK
 • Powinien pojawić się czarny ekran, teraz naciśnij sekwencję: góra, dół, lewo, prawo, przycisk migawki i góra
 • Pojawi się ukryte menu i teraz wystarczy nacisnąć znów prawy przycisk, aby przejść do następnej strony i poznać przebieg migawki wskazany przy napisie MS

W sieci możesz podejrzeć krótki wideo poradnik, jak wykonać te czynności. 

Sprawdzanie przebiegu migawki Leica

Korzystając z komputera z systemem macOS można podejrzeć w programie Podgląd (standardowa aplikacja tego systemu) informacje na temat zdjęcia i wyszukać, jaki jest przebieg migawki Leica. Innym sposobem jest wykonanie sekwencji komend – podobnie jak w Olympusie. Należy jednak uważać, aby nic nie przestawiać w wyświetlonym menu, gdyż może to doprowadzić do problemów z działaniem aparatu.

Aby sprawdzić przebieg migawki Leica z poziomu aparatu należy wcisnąć:

 • Naciśnij przycisk Delete
 • Naciśnij 2 razy przycisk W górę
 • Naciśnij 4 razy przycisk W dół
 • Naciśnij 3 razy przycisk W lewo
 • Naciśnij 3 razy przycisk W prawo
 • Naciśnij przycisk Info

Ta sekwencja ruchów powinna działać z większością popularnych modeli aparatów Leica, takich jak np. M8, M9, M Monochrom itp. 

Sprawdzanie przebiegu migawki Panasonic

Więcej informacji wkrótce.

Sprawdzanie przebiegu migawki Sony 

Przebieg aparatu Sony można sprawdzić w bardzo łatwy sposób za pomocą tej darmowej strony internetowej Shutter Tool. Podobnie jak w przypadku pozostałych stronek wystarczy wykonać upload ostatnio wykonanego zdjęcia. Ta witryna obsługuje naprawdę szeroką gamę modeli aparatów Sony, tak więc powinno się udać bezproblemowo sprawdzić migawkę Sony.

Shutter Tool dla Sony

 

Pozostaw ocenę przebiegu migawki i kondycję aparatu profesjonalistom

Czasami warto sprawdzić przebieg migawki także dla własnej ciekawości czy poznania, ile rzeczywiście zdjęć robi się w ciągu roku, ale jeśli planujesz sprzedaż aparatu, możesz to zostawić profesjonalistom. W dziale Używane Cyfrowe.pl możesz pozostawić swój stary sprzęt w rozliczeniu. Nasz zespół dokona pełnego przeglądu danego aparatu i zaproponuje Ci cenę sprzedaży. O nic nie musisz się martwić, a jedynie pozostaje Ci zostawić stary sprzęt, wybrać nowy model, wpłacić pozostałą kwotę i cieszyć się aparatem, którego przebieg migawki będzie równy 0!

PS. Warto jednak pamiętać, że samodzielne oszacowanie przebiegu migawki aparatu ułatwi i przyspieszy proces wyceny sprzętu.

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

2 komentarze

 1. Artykuł jest na pewno wartościowy i przydatny dla osób zainteresowanych zakupem używanego aparatu fotograficznego. Właściwa kondycja migawki jest kluczowa dla wydajności i trwałości całego urządzenia, dlatego informacje na temat sprawdzania przebiegu migawki są niezwykle istotne.
  Dominik z fotokuszynski.com

 2. Świetny artykuł! Bardzo pomocne wskazówki dotyczące sprawdzania przebiegu migawki. To niezwykle istotne dla każdego fotografa, ponieważ pozwala ocenić ogólny stan aparatu i jego potencjalną żywotność. Przejrzysty przewodnik krok po kroku ułatwia sprawdzenie przebiegu migawki na różnych modelach aparatów. Dziękujemy za udostępnienie tej cennej wiedzy!

Zostaw komentarz

izmir escort