Ile zdjęć może wykonać aparat?

0

Szukając używanego auta lub chcąc takowe sprzedać, jednym z kluczowych parametrów jest jego przebieg. Czy wiesz, że podobnie jest z aparatami? Jednakże tutaj zamiast przejechanych kilometrów, liczy się przebieg migawki. Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się, jaki przebieg migawki to dużo, czy i kiedy migawka Twojego aparatu będzie już mocno zużyta, a także jak to wszystko się ma do migawki elektronicznej.

Dlaczego mierzy się przebieg migawki?

Migawka mechaniczna porusza się przy każdym wyzwoleniu spustu. Jako że jest ruchomym elementem, to nieuchronnie ulega z czasem pewnemu zużyciu. Każdy z producentów przewiduje więc pewną liczbę cykli, po których może dojść do awarii migawki. W amatorskich modelach żywotność migawki to około 100 000 klapnięć, w zaawansowanych lustrzankach i bezlusterkowcach będzie to 200 000 – 300 000 uruchomień tego podzespołu. Oczywiście wartości te są przybliżone i czasami zdarzają się awarie wcześniej, a czasami po przekroczeniu ww. liczb aparat wciąż będzie sprawnie funkcjonował. Niemniej w trakcie sprzedaży sprzętu wielu użytkowników woli wybrać egzemplarz z mniejszym przebiegiem, stąd jego wycena będzie wyższa niż tego, który zrobił dużo więcej fotografii.

W poniższej tabeli możesz znaleźć przybliżony maksymalny przebieg migawki w popularnych aparatach cyfrowych. Jeżeli na tej liście nie znalazłeś swojego modelu (posiadasz starszy sprzęt), to pod tabelą znajdują się linki do stron, które pozwolą sprawdzić wydajność poszczególnych aparatów. Pamiętaj, że producenci często nie podają oficjalnych danych dla swoich aparatów, stąd są to raczej szacunki niż kategoryczne widełki (choć część z nich jest poparta oficjalnymi danymi udostępnionymi przez producentów). Tabelę tę będziemy sukcesywnie aktualizować.

Maksymalny przebieg migawki w popularnych aparatach cyfrowych:

Canon EOS R5 – aparat o najbardziej wytrzymałej migawce wśród modeli tego producenta

Przebieg migawki Canon:

Model aparatu Szacowany maksymalny przebieg migawki
Canon EOS 1D X Mark 400 000
Canon EOS 1D X Mark II 400 000
Canon EOS 7D II 200 000
Canon EOS 5D II, III i IV 150 000
Canon EOS 6D II Mark II 150 000
Canon EOS R 200 000
Canon EOS RP 100 000
Canon EOS R6 300 000
Canon EOS R5 500 000
Canon EOS R7 200 000
Canon EOS R10 200 000

Nikon D6 – model cechujący się najdłuższą żywotnością migawki wśród Nikonów

Przebieg migawki Nikon:

Model aparatu Szacowany maksymalny przebieg migawki
Nikon D4 i D5 400 000
Nikon D6 400 000
Nikon D850 200 000
Nikon D750 150 000
Nikon D500 200 000
Nikon D7500 150 000
Nikon D5600 100 000
Nikon D3500 100 000
Nikon Z6 i Z7 150 000
Nikon Z6 II i Z7 II 150 000
Nikon Z9 Nie dotyczy (brak migawki mechanicznej)
Nikon Z50 150 000
Nikon Z30 150 000
Nikon Zfc 150 000
Nikon Z5 150 000

 

Sony A9 – jeden z modeli tego producenta o szacowanym maks. przebiegu migawki 500 000

Przebieg migawki Sony:

Model aparatu Szacowany maksymalny przebieg migawki
Sony A6500, A6400, A6100 200 000
Sony A7R III 500 000
Sony A7R IV 500 000
Sony A9 500 000

 

Przebieg migawki Olympus:

Model aparatu Szacowany maksymalny przebieg migawki
Olympus OM-D E-M1 150 000
Olympus OM-D E-M1 Mark II 200 000
Olympus OM-D E-M1X 400 000

 

Bazy danych z przebiegami migawek wybranych modeli aparatów:

Jaki przebieg migawki to dużo?

Zastanawiasz się, jaki przebieg migawki może mieć Twój aparat? Zajrzyj do mojego wcześniejszego artykułu, w którym opisuję, jak to sprawdzić.

Jak sprawdzić przebieg migawki?

Przebieg migawki 300 000 klapnięć – czy to oznacza koniec?

Używasz swojego aparatu już od bardzo dawna lub bardzo intensywnie i jego przebieg migawki dobija do granicznej wartości podanej przez producenta? To jeszcze nie powód, aby od razu pozbyć się aparatu, choć zdecydowanie warto zastanowić się nad jego sprzedażą lub przygotować się na konieczność wymiany samej migawki, gdy ta odmówi już posłuszeństwa. Pamiętaj, że taki aparat z bardzo dużym przebiegiem będzie miał niższą wartość na rynku wtórnym, stąd warto planować sprzedaż sprzętu jeszcze wtedy, gdy jego przebieg nie jest aż tak duży.

W praktyce wielu doświadczonych fotografów (w szczególności sportowych) relacjonuje, że często aparat jest w stanie wykręcić przebieg migawki daleko poza graniczną wartość podawaną przez producenta (przekraczając ją o np. 200 000 klapnięć). Jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego warto pamiętać o specyfikacji podawanej przez producenta. Otóż, gdy migawka padnie przed przekroczeniem wspomnianych progów, a aparat jest na gwarancji, to można po prostu zdać się na naprawę gwarancyjną. Jeśli jednak doszło do zużycia migawki, to gwarancja może tego nie objąć.

Jak wydłużyć żywotność migawki?

Mniej i rzadziej fotografować… Oczywiście żartuję! Najlepiej się po prostu nie przejmować zbytnio przebiegami i cieszyć fotografią oraz filmowaniem. Istnieje jednak prosty sposób na wydłużenie żywotności migawki mechanicznej. Można po prostu wesprzeć się migawką elektroniczną. W czasie użytkowania tego systemu migawka mechaniczna pozostaje w spoczynku, a więc nie dochodzi do jej zużywania.

Niektórzy fotografowie mają opory przed używaniem migawki elektronicznej z obawy przed tzw. efektem rolling shutter (więcej o nim pisałem w poniższym artykule). czy z powodu problemów ujawniających się podczas fotografowania w sztucznym świetle.

Migawka elektroniczna a mechaniczna – poznaj różnice z aparatem FujiFilm X-T20

 W nowoczesnych aparatach udaje się go jednak skutecznie ograniczać, głównie poprzez bardzo dużą prędkość odczytu danych z matrycy. Co więcej, we flagowym modelu Nikon Z9 w ogóle wyeliminowano mechaniczną migawkę na rzecz elektronicznej. Niemniej, nawet gdy używasz mniej zaawansowanego aparatu z elektroniczną migawką, to gdy robisz zdjęcia w naturalnym świetle, wolniej poruszających się obiektów, warto rezygnować z rozwiązania mechanicznego w celu jego oszczędzania.

Przebieg migawki a migawka elektroniczna

Każde skorzystanie z migawki elektronicznej ogranicza liczbę klapnięć elementu mechanicznego. W związku z tym w większości modelów sprawdzenie przebiegu migawki odnosi się tylko do tej mechanicznej. Możesz więc wykonać 20 000 zdjęć za pomocą migawki mechanicznej, a przez kolejne 200 000 ekspozycji używać elementu elektronicznego, a Twój licznik przebiegu migawki wciąż będzie wynosił 20 000 zdjęć.

Przebieg migawki a wideo

Niektórzy zastanawiają się, jak ma się przebieg migawki do wideo? Początkujący obawiają się czasami, że filmowanie z prędkością np. 24 kl./s oznacza 24 wyzwolenia migawek na sekundę, a więc bardzo szybkie zużycie migawki. Na szczęście to tak nie działa (zresztą wyobraź sobie, jak uciążliwe byłyby takie klapnięcia) i po prostu w trakcie filmowania uruchamiana jest migawka elektroniczna. I to także w tych modelach, które nie dają do niej dostępu w trakcie fotografowania. Aparat podnosi migawkę i lustro (w przypadku lustrzanki) przed rozpoczęciem nagrania i opuszcza na koniec. W międzyczasie zapisuje obraz poprzez stosowanie migawki elektronicznej. Widać więc, że niezależnie od długości trwania i częstotliwości rejestrowania filmów, korzystanie z trybu wideo ma nieznaczny wpływ na kondycję mechanicznej migawki.

Czy matryca w aparacie się zużywa?

Skoro migawka mechaniczna nie zużywa się specjalnie w trakcie filmowania, to czy inne elementy nie podlegają wtedy nadmiernej eksploatacji? Wydaje się, że tak, gdyż z pewnością nagrywanie 20-minutowego filmu jest także sporym wysiłkiem dla sprzętu. Niektórzy więc zaczynają zastanawiać się, czy także matryca aparatu podlega zużyciu?

W sieci krąży na ten temat wiele mitów, ale ogólny wniosek jest taki, że prędzej dostrzeżesz potrzebę wymiany aparatu na nowszy model, niż matryca ulegnie samoistnemu zużyciu. Oczywiście konieczne jest przy tym dbanie o kondycję sensora poprzez utrzymywanie go w czystości czy unikanie źródeł światła laserowego, mogącego trwale uszkodzić czujnik. Pamiętaj, że w Cyfrowe.pl możesz skorzystać z profesjonalnej usługi czyszczenia sprzętu, która umożliwia wyczyszczenie komory lustra, matrycy itp.

Więcej informacji na temat tego, jak dbać o matrycę, znajdziesz tutaj:

Czyszczenie matrycy – przegląd środków i możliwości

Myślisz o wymianie aparatu na nowy? Zajrzyj do działu Używane w Cyfrowe.pl. Znajdziesz tam ciekawe egzemplarze używanych lustrzanek i bezlusterkowców z małymi przebiegami, a także będziesz mieć możliwość pozostawienia swojego sprzętu w rozliczeniu. Pamiętaj, aby nie zwlekać z wymianą aparatu, gdyż im większy przebieg, tym niższa jego wartość rynkowa i mniejszy zysk przy odsprzedaży.

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort