Fotografia stomatologiczna (wewnątrzustna) – na co zwrócić uwagę przy doborze sprzętu?

0

Fotografia stomatologiczna to wąska,  specjalistyczna dziedzina fotografii i jako taka wymaga doboru odpowiedniego sprzętu. Fotografowanie uzębienia i jamy ustnej odbywa się przy zachowaniu dużej skali odwzorowania (tzw. close up) a czasami wręcz uzyskania skali makro (odwzorowanie 1:1). Sprzęt potrzebny do tego typu zdjęć będzie więc bardzo zbliżony do innych typów fotografii zbliżeniowej.

Od czego zacząć?

Wybierając sprzęt do fotografii stomatologicznej (wewnątrzustnej) musimy skupić się na 3 aspektach – wyborze odpowiedniego aparatu, obiektywu oraz oświetlenia.

Jaki aparat wybrać?

Jeśli poważnie myślimy o fotografii stomatologicznej, na wstępie możemy odrzucić wszelkiego rodzaju aparaty kompaktowe czy smartfony. Nie zapewnią nam one odpowiedniej jakości, możliwości rozbudowy ani powtarzalności uzyskanych efektów.

Do wyboru pozostają więc lustrzanki lub tzw. bezlusterkowce.

Oba typy aparatów (choć różniące się nieco konstrukcją) idealnie sprawdzą się w fotografii wewnątrzustnej.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na lustrzankę czy bezlusterkowca pozostaje wybór wielkości matrycy. Podstawowy podział rozróżnia 3 standardy matryc – pełnoklatkowe, APS-C oraz micro 4/3.

Dowiedz się więcej z poprzednich artykułów:

Wielkość matrycy – czy zawsze większe znaczy lepsze?
Pełna klatka – potrzeba czy moda?

Wybór wielkości matrycy jest ściśle powiązany z wielkością samego aparatu oraz pasujących do niego obiektywów. Ma też wpływ na głębię ostrości. Ponieważ w fotografii stomatologicznej potrzebujemy dużej głębi ostrości (tak by wszystko było ostre), lepiej sprawdzą się aparaty z matrycą APS-C lub micro 4/3. Zaawansowane funkcje aparatu, takie jak uszczelniana obudowa, duża prędkość zdjęć seryjnych czy szybki AF nie będą konieczne,  stąd też z powodzeniem wystarczą korpusy klasy średniej, np. Canon EOS 80D, Nikon D7500, czy Olympus EM5 MKII.

 

Dobór odpowiedniego obiektywu

Zdecydowanie ważniejszą kwestią od wyboru korpusu jest wybór obiektywu.

Aby dało się wykonywać fotografię zbliżeniową i makrofotografię, niezbędny będzie obiektyw makro. To taki typ obiektywu, który przy dużej skali odwzorowania będzie w stanie ustawić ostrość. Przykładem takiego obiektywu będzie np. Nikon Nikkor 105 mm f/2.8G AF-S VR IF-ED MICRO, Canon 100 mm f/2.8 L EF Macro IS USM, Olympus M.ZUIKO DIGITAL 60 mm f/2.8 Macro oraz cała gama pokrewnych obiektywów do makrofotografii, w tym firm niezależnych jak Sigma, Tamron czy Tokina.

Wybierając obiektyw makro do fotografii wewnątrzustnej, należy zwrócić uwagę na minimalną odległość fotografowania. To odległość z jakiej będziemy w stanie ustawić ostrość. Z reguły dłuższa ogniskowa obiektywu makro pozwoli na fotografowanie z większej odległości, a to zapewnia większy komfort zarówno dla stomatologa jak i pacjenta. Warto więc wybrać obiektyw o ogniskowej minimum 60 mm. Krótsza ogniskowa może się przydać w sytuacji, gdy stomatolog pracuje sam i chciałby jednocześnie mieć możliwość operowania akcesoriami dodatkowymi (rozwieracze, kontrastory lusterka) wykonując przy tym zdjęcie.

Oświetlenie

Podstawowym narzędziem oświetleniowym w fotografii stomatologicznej jest lampa do makrofotografii. Lampę taką zakłada się bezpośrednio na przód obiektywu. W przeciwieństwie do lampy reporterskiej, zakładanej na aparat, lampa makro świeci bezpośrednio na fotografowany obiekt.

Wśród lamp makro możemy rozróżnić lampy pierścieniowe (błyskowe lub led) oraz lampy 2 palnikowe np. Olympus STF-8, Canon Macro Twin Lite MT-24EX czy Nikon SB-R1 makro.  Te drugie pozwalają na większą kreację oświetlenia i “wejście światła” w głąb jamy ustnej pacjenta. Lampy pierścieniowe dają równomierne oświetlenie, jednak mają ograniczoną możliwość kreacji oświetlenia. Jeśli już zdecydujemy się na lampę pierścieniową zdecydowanie warto skupić się na lampach błyskowych. Lampy z diodami LED, najczęściej chińskiej produkcji mogą negatywnie wpływać na odwzorowanie koloru co ma szczególne znaczenie w stomatologii estetycznej. Lampy LED mają też znacznie mniejszą moc niż lampy błyskowe co całkowicie dyskwalifikuje je do wykonywania zdjęć innych niż fotografia zbliżeniowa.

Jeśli nadal nie wiesz jaki aparat, obiekty i jaką lampę dopasować możesz zdecydować się na jeden z gotowych zestawów stomatologicznych.

Możesz wybrać wśród zestawów opartych na lustrzankach:

Canon:

Nikon:

lub mniejszych i lżejszych aparatach bezlusterkowych Olympus:

W każdej kategorii znajdziemy zestawy z różnej klasy korpusem (pełnoklatkowym lub z matrycą APS-C) i obiektywem o innej ogniskowej. Wybór zależy od Twoich oczekiwań, możliwości oraz budżetu.

Podziel się.

O Autorze

Fotografii uczył się w łódzkiej "Filmówce" i w gdańskiej ASP. Teraz sam prowadzi kursy i uczy innych. W Cyfrowe.pl pełni rolę Redaktora Opisów Produktów.

Zostaw komentarz

izmir escort