Fotografia stomatologiczna (wewnątrzustna) – jaki aparat, obiektyw i lampę kupić?

0

Fotografia stomatologiczna to wąska, specjalistyczna dziedzina fotografii i jako taka wymaga doboru odpowiedniego sprzętu. Fotografowanie uzębienia i jamy ustnej odbywa się przy zachowaniu dużej skali odwzorowania (tzw. close up) a czasami wręcz uzyskania skali makro (odwzorowanie 1:1). Sprzęt potrzebny do tego typu zdjęć będzie więc bardzo zbliżony do innych typów fotografii zbliżeniowej.

Od czego zacząć?

Wybierając sprzęt do fotografii stomatologicznej (wewnątrzustnej) musimy skupić się na 3 aspektach – wyborze odpowiedniego aparatu, obiektywu oraz oświetlenia.

Jaki aparat do fotografii stomatologicznej?

Lustrzanka czy bezluterkowiec?

Jeśli poważnie myślimy o fotografii stomatologicznej, na wstępie możemy odrzucić wszelkiego rodzaju aparaty kompaktowe czy smartfony. Nie zapewnią nam one odpowiedniej jakości, możliwości rozbudowy ani powtarzalności uzyskanych efektów. Do wyboru pozostają więc lustrzanki lub tzw. bezlusterkowce.

Oba typy aparatów (choć różniące się nieco konstrukcją) idealnie sprawdzą się w fotografii wewnątrzustnej.

Rodzaj matrycy

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na lustrzankę czy bezlusterkowca pozostaje wybór wielkości matrycy. Podstawowy podział rozróżnia 3 standardy matryc – pełnoklatkowe, APS-C oraz micro 4/3.

Dowiedz się więcej z poprzednich artykułów:

Wybór wielkości matrycy jest ściśle powiązany z wielkością samego aparatu oraz pasujących do niego obiektywów. Ma też wpływ na głębię ostrości. Ponieważ w fotografii stomatologicznej potrzebujemy dużej głębi ostrości (tak by wszystko było ostre), lepiej pod tym kątem sprawdzą się aparaty z matrycą APS-C lub micro 4/3. Aparaty z pełną klatką zapewnią z kolei możliwość docinania kadru, przybliżania detali, większa rozpiętość kolorystyczną i szczegółowość.

Inne funkcje i przykładowe modele

Zaawansowane funkcje aparatu, takie jak uszczelniana obudowa, duża prędkość zdjęć seryjnych czy szybki AF nie będą konieczne, stąd też z powodzeniem wystarczą korpusy klasy średniej, np.

Przejdź do strony z kompletnymi zestawami >>

Jaki obiektyw do fotografii stomatologicznej?

Zdecydowanie ważniejszą kwestią od wyboru korpusu jest wybór obiektywu.

Aby dało się wykonywać fotografię zbliżeniową i makrofotografię, niezbędny będzie obiektyw makro. To taki typ obiektywu, który przy dużej skali odwzorowania będzie w stanie ustawić ostrość. Przykładem takiego obiektywu będzie np.

oraz cała gama pokrewnych obiektywów do makrofotografii, w tym firm niezależnych jak Sigma.

Co to jest minimalna odległość fotografowania?

Wybierając obiektyw makro do fotografii wewnątrzustnej, należy zwrócić uwagę na minimalną odległość fotografowania. To odległość, z jakiej będziemy w stanie ustawić ostrość. Z reguły dłuższa ogniskowa obiektywu makro pozwoli na fotografowanie z większej odległości, a to zapewnia większy komfort zarówno dla stomatologa, jak i pacjenta. Warto więc wybrać obiektyw o ogniskowej minimum 60 mm. Krótsza ogniskowa może się przydać w sytuacji, gdy stomatolog pracuje sam i chciałby jednocześnie mieć możliwość operowania akcesoriami dodatkowymi (rozwieracze, kontrastory lusterka) wykonując przy tym zdjęcie.

Dowiedz się więcej o obiektywach makro:

Oświetlenie do fotografii stomatologicznej

Podstawowym narzędziem oświetleniowym w fotografii stomatologicznej jest lampa do makrofotografii. Lampę taką zakłada się bezpośrednio na przód obiektywu. W przeciwieństwie do lampy reporterskiej, zakładanej na aparat, lampa makro świeci bezpośrednio na fotografowany obiekt.

Wśród lamp makro możemy rozróżnić lampy pierścieniowe (błyskowe lub ledowe) oraz lampy 2-palnikowe. Te drugie dają większe możliwości w kreowaniu oświetlenia i pozwalają na “wejście światła” w głąb jamy ustnej pacjenta.

Lampy pierścieniowe dają równomierne oświetlenie, jednak mają ograniczoną możliwość kreacji oświetlenia. Jeśli już zdecydujemy się na lampę pierścieniową, zdecydowanie warto skupić się na lampach błyskowych. Lampy z diodami LED, najczęściej chińskiej produkcji, mogą negatywnie wpływać na odwzorowanie koloru, co ma szczególne znaczenie w stomatologii estetycznej. Lampy LED mają też znacznie mniejszą moc niż lampy błyskowe, co całkowicie dyskwalifikuje je do wykonywania zdjęć innych niż fotografia zbliżeniowa.

Poniżej kilka przykładów, które warto wziąć pod uwagę:

Jest to sprzęt mocno specjalistyczny, więc widząc go w sklepie, nie zrażaj się napisem „towar na zamówienie”. Może się okazać, że trzeba będzie na niego kilka dni zaczekać lub poprosić o dobranie zamiennika w szybszym terminie.

Dowiedz się więcej o lampach do makrofotografii:

Gotowe zestawy do fotografii stomatologicznej

Jeśli nadal po przeczytaniu artykułu nie wiesz jaki aparat, obiekty i lampę kupić do swojego gabinetu, możesz zdecydować się na jeden z gotowych zestawów do fotografii stomatologicznej lub skontaktować się z naszym ekspertem. 

Zestaw z Canon EOS RP i obiektywem makro 100 mm

Canon EOS RP oferuje wiele rozwiązań, które automatyzują proces powstawania fotografii i umożliwiają łatwe wykonywanie świetnych ujęć bez konieczności profesjonalnej znajomości fotografii. W połączeniu z obiektywem Canon F 100 mm f/2.8 L Macro IS USM, lampą błyskową Canon E-TTL Macro Ring Lite MR-14EX II, kartą pamięci SanDisk SDXC EXTREME 64GB 170MB/s V30 UHS-I U3 i adapterem Macro Ring Lite 67 otrzymujesz kompletny zestaw do fotografii stomatologicznej, który zapewni Ci bezproblemowe rejestrowanie procesu leczenia.

Aparat sam podpowiada użytkownikowi, jakie ustawienia dobrać do danej sceny. Wyniki wyświetlane są w czasie rzeczywistym, co pomaga w znalezieniu odpowiedniego wyglądu pasującego do emocji i tonów obrazu. Aparat pokazuje również objaśnienia w formie tekstu  oraz przykładowych zdjęć, które ilustrują daną funkcję. Dzięki temu jest świetnym narzędziem do eksperymentowania.

Obiektyw Canon RF 100 mm 2.8L posiada największy w swojej klasie współczynnik powiększenia makro (biorąc pod uwagę pełnoklatkowe szkła z AF do bezlusterkowców), co pozwala rejestrować zjawiskowe zbliżenia.

Zestaw z Nikonem Z5 i obiektywem 105 mm

Pełnoklatkowa matryca aparatu Nikon Z5 zadba o wysoką szczegółowość obrazów i niski poziom szumów nawet przy stosowaniu wysokich czułości ISO. Dołączony obiektyw NIKKOR Z MC 105mm f/2.8 VR S zapewni ostre obrazy nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Lampa pierścieniowa Nissin MF18 ma specjalny okrągły palnik, który okalając obiektyw zapewnia równomierne rozłożenie światła w ciasnej przestrzeni jamy ustnej. Całość uzupełnia wydajna karta pamięci od SanDisk.

IKKOR Z MC 105mm f/2.8 VR S oferuje minimalny dystans ostrzenia wynoszący zaledwie 29 cm i skalę odwzorowania 1:1, co pozwala na wykorzystanie go przy obrazowaniu wielu różnych motywów. Wyróżnia się znakomitą ostrością i rozdzielczością w całym obszarze kadru, a także znakomitym odwzorowaniem kolorów.

Kliknij i sprawdź więcej zestawów >>

Fotografia stomatologiczna wewnątrzustna – jak ustawić aparat do najważniejszych ujęć

Fotografia w stomatologii – wywiad z lekarzem stomatologiem i ortodontą Anną Urbaniak

Podziel się.

O Autorze

Fotografii uczył się w łódzkiej "Filmówce" i w gdańskiej ASP. Teraz sam prowadzi kursy i uczy innych. W Cyfrowe.pl pełni rolę Redaktora Opisów Produktów.

Zostaw komentarz

izmir escort