Fotografia stomatologiczna wewnątrzustna – jak ustawić aparat do najważniejszych ujęć

0

Pojawienie się potrzeby czy też konieczności robienia zdjęć stomatologicznych oraz zakup odpowiedniego sprzętu to podstawa, aby zacząć. O doborze sprzętu pisałem w pierwszym artykule z tej serii. Kolejny krok to, jak fotografować, aby zdjęcia wyglądały dobrze. Wskazówki, jakich ustawień użyć i jakie ujęcia wykonać, znajdziesz poniżej.  

Jak prawidłowo ustawić parametry aparatu?

Skupiając się na fotografii stomatologicznej wewnątrzustnej oczekujemy konkretnych rezultatów – zdjęć ostrych, nieporuszonych, powtarzalnych i dobrze oświetlonych.

Fotografia w stomatologii – wywiad z lekarzem stomatologiem i ortodontą Anną Urbaniak

Poprawne ustawienie ostrości

Najważniejszym parametrem, odpowiedzialnym za tzw. “głębię ostrości” jest odpowiedni otwór przysłony. Aby uzyskać dużą głębię ostrości, musimy mocno przymknąć przysłonę. Najlepszym ustawieniem będzie więc przysłona w okolicach f:11 czy f:16. Jeśli pomimo tego nadal głębia ostrości jest za mała, a obiektyw nam na to pozwala, można też wybrać przysłonę f/22. Należy jednak pamiętać, że przy tak mocno zamkniętej przysłonie jakość optyczna obiektywów nie jest najlepsza.

Równie istotną kwestią, jak ustawienie dużego otworu przysłony, jest ustawienie ostrości w odpowiednim miejscu.

Ponieważ głębia ostrości rozkłada się proporcjonalnie (⅓ do przodu ⅔ do tyłu), aby jak najefektywniej wykorzystać głębię ostrości, punkt ostrości ustawiamy na 2-3 ząb.

O precyzyjnym ustawieniu ostrości należy pamiętać szczególnie wtedy, gdy głębia ostrości “ledwo sięga”.

Dobór czasu naświetlania

Równie ważnym parametrem jak przysłona jest tzw. czas naświetlania. Odpowiada on zarówno za naświetlenie zdjęcia (by nie było zbyt jasne lub zbyt ciemne), jak i poruszenie.

Korzystając z lampy błyskowej nie możemy pozwolić na użycie zbyt krótkiego czasu, jednak nie może on być też zbyt długi, by nie było widoczne poruszenie ze strony fotografa, jak i pacjenta. Optymalnym czasem naświetlania będzie 1/125 s. lub 1/180 s. Przypominam, że do tego rodzaju zdjęć używamy lamp dedykowanych do makrofotografii.

Dobór odpowiedniej czułości ISO

Podobnie jak w każdego rodzaju fotografii, tak i w fotografii stomatologicznej trzecim parametrem tworzącym tzw. “trójkąt ekspozycji” jest czułość ISO.

Ponieważ wystarczającą ilość światła zapewniliśmy sobie kupując lampę do makrofotografii  – patrz art. pt. “Fotografia stomatologiczna (wewnątrzustna) – na co zwrócić uwagę przy doborze sprzętu?” możemy sobie pozwolić na używanie jak najniższych czułości ISO. Zapewnią nam one najwyższą jakość obrazu, szczegółowość i brak tzw. szumu cyfrowego. W większości aparatów będzie to 100 lub 200 ISO.

Przykładowy zestaw ustawień będzie więc wyglądała tak:

  • Czas naświetlania: 1/125 s.
  • Przysłona: f/16 – f/22
  • Czułość ISO: 200

Fotografując ustawiamy aparat w tryb manualny.

przykładowe ustawienie parametrów w fotografii wewnątrzustnej

Najważniejsze ujęcia w fotografii wewnątrzustnej

Kiedy wiemy już, jak ustawić aparat, pozostaje pytanie  – jakie ujęcia wykonać.

Rodzaj wykonanych ujęć będzie w dużej mierze zależeć od specjalizacji stomatologa, a więc celu, do jakiego potrzebuje użyć zdjęć. Poniżej przedstawiam przykłady najczęstszych ujęć, potrzebnych do dokumentacji i planowania leczenia.

zdjęcie zębów z przodu

zdjęcie z lusterkiem z boku

zdjęcie pojedynczego zęba

zdjęcie górnej szczęki (z użyciem lusterka)

zdjęcie dolnej szczęki (z użyciem lusterka)

Zdjęcia zostały wykonane na modelach ortodontycznych. W przypadku pacjenta konieczne będzie użycie retraktorów i pomoc asystenta.

Fotografia stomatologiczna (wewnątrzustna) – na co zwrócić uwagę przy doborze sprzętu?

Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal masz wątpliwości lub problemy ze zrobieniem dobrych zdjęć stomatologicznych, zapraszamy na warsztaty fotografii stomatologicznej.

Podziel się.

O Autorze

Jakub Kaniuka

Fotografii uczył się w łódzkiej "Filmówce" i w gdańskiej ASP. Teraz sam prowadzi kursy i uczy innych. W Cyfrowe.pl pełni rolę Redaktora Opisów Produktów.

Zostaw komentarz

izmir escort