Cyfrowa stomatologia i znaczenie fotografii w praktyce stomatologicznej

0

W tym artykule dowiesz się, jakie znaczenie ma fotografia w stomatologii, jak skonfigurować precyzyjny zestaw fotograficzny oraz jakie aparaty, obiektywy i lampy błyskowe są najlepsze do wykorzystania w praktyce stomatologicznej.

Lek. dent. Piotr Skrzyszewski

Ukończył studia na wydziale Lekarsko-Stomatologicznym Akademii Medycznej we Wrocławiu. Współwłaściciel Centrum Stomatologicznego Twój Uśmiech w Dzierżoniowie. Jest założycielem oraz członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Ergonomii Stomatologicznej. Zajmuje się stomatologią cyfrową, a w szczególności pasjonuje się fotografią stomatologiczną.  Prowadzi liczne kursy i warsztaty z zakresu wykorzystania cyfrowego sprzętu fotograficznego w stomatologii.

Czy cyfrowa stomatologia to nieodłączny element cyfrowej fotografii?

Od momentu pojawienia się cyfrowych aparatów, sprzęt fotograficzny stał się podstawowym narzędziem pracy w gabinetach stomatologicznych. Każde zdjęcie zawiera znacznie więcej informacji niż wiele słów, dlatego jest doskonałym narzędziem do komunikacji z pacjentem, analizy, planowania, projektowania, szkolenia i marketingu. Umiejętne wykorzystanie fotografii pozwala podnieść jakość pracy, zapewnia lepszą komunikację oraz znacznie przyspiesza wykonywanie wielu procedur. W połączeniu z innymi technologiami cyfrowymi, takimi jak skany czy badania radiologiczne, oraz odpowiednimi programami, możliwe jest wirtualne tworzenie precyzyjnych projektów, co eliminuje konieczność wprowadzania poprawek w ostatecznym etapie prac. Ogólnie rzecz biorąc, wykorzystanie fotografii ma pozytywny wpływ na rentowność pracy stomatologa.

Poznaj ofertę sprzętu do fotografii stomatologicznej w Cyfrowe.pl >> 

Jakiego typu fotografie są wykonywane w gabinetach?

W stomatologii istnieje podstawowa i dodatkowa dokumentacja, która odgrywa ogromną rolę. Ważne jest, aby w każdej praktyce przestrzegać ściśle określonych zasad i procedur, które są opisane i stosowane przez cały zespół. Podstawowe zdjęcia powinny być robione u każdego pacjenta. To zdjęcia wewnątrz zewnątrz ustne / portretowe, które pozwalają na zobrazowanie stanu uzębienia i jamy ustnej oraz analizę aspektów estetycznych. Często wykonywane są również zdjęcia w trakcie procesu leczenia, aby dokumentować stan początkowy, etapy leczenia i efekt końcowy. Dodatkowe zdjęcia często są wykorzystywane w specjalistycznym oprogramowaniu do różnych projektów i celów marketingowych. Fotografia jest również doskonałym materiałem dydaktycznym oraz służy jako zabezpieczenie prawne w przypadku ewentualnych roszczeń ze strony pacjentów.

Jaki sprzęt i co jest najważniejsze w danym typie fotografii?

Sprzęt używany w gabinecie stomatologicznym powinien być ergonomiczny, łatwy w obsłudze, lekki i kompaktowy, szybki w działaniu oraz uniwersalny w zastosowaniu. Wykonywane zdjęcia powinny charakteryzować się wysoką jakością, odwzorowywać proporcje i kolory, mieć dużą głębię ostrości oraz być odpowiednio skadrowane i naświetlone. Dlatego kluczowe jest korzystanie wysokiej jakości obiektywów i dodatkowego oświetlenia w postaci lamp błyskowych. Umiejętność fotografowania w stomatologii nie jest trudna, ale wymaga podstawowej wiedzy na temat sprzętu oraz umiejętności ustawiania odpowiednich parametrów w celu uzyskania optymalnych zdjęć. Ważne jest, aby ta wiedza i umiejętności były wspólne zarówno dla lekarzy, jak i dla asystentek i higienistek. Dlatego szkolenia fotograficzne powinny obejmować całe zespoły. W przypadku praktyk wielostanowiskowych zaleca się, aby każdy gabinet był wyposażony w identyczny zestaw podstawowego sprzętu fotograficznego, co umożliwia płynną pracę i wykonywanie zdjęć w każdej sytuacji, gdy jest to wymagane.

Dlaczego dobrej jakości smartfon nie wystarczy?

Dobrej jakości smartfony umożliwiają wykonywanie zdjęć, które są odpowiednie głównie do celów marketingowych i komunikacyjnych. Jednakże, gdy chodzi o projektowanie, ich przydatność zazwyczaj jest ograniczona ze względu na możliwość zniekształceń obrazu, co może prowadzić do nieprecyzyjnych projektów. Jakość zdjęć zrobionych za pomocą smartfonów również jest niewystarczająca w przypadku konieczności kadrowania zdjęć po wykonaniu i pracy na poszczególnych fragmentach. Szczególnie w przypadku zdjęć wewnątrz ustnych wykonywanych podczas zabiegów, ilość dostępnego światła bez możliwości korzystania z lamp błyskowych może być zbyt niewielka.

Czy gabinet musi mieć wydzieloną przestrzeń studyjną do tego typu fotografii?

Do analizy, planowania i projektowania często wykonuje się zdjęcia zewnątrz ustne, w tym portretowe i nawet obejmujące całą sylwetkę. Dlatego, jeśli istnieje taka możliwość, warto mieć dedykowaną przestrzeń studyjną, w której bez problemu można umieścić tło i oświetlenie studyjne. Taką przestrzeń można zaplanować wewnątrz gabinetu lub wykorzystać oddzielne pomieszczenie.

 

Jaki zestaw na start?

Zestaw fotograficzny używany w stomatologii powinien być precyzyjnie skonfigurowany, aby zapewnić łatwą obsługę i wysoką jakość zdjęć. Obecnie na rynku coraz popularniejsze stają się aparaty bezlusterkowe, na których producenci skupiają się głównie pod względem rozwoju technologicznego. Bezlusterkowce charakteryzują się prostszą budową, mniejszymi rozmiarami, niższą wagą i łatwiejszym korzystaniem z ekranu LCD do podglądu podczas robienia zdjęć. W przypadku matryc aparatów nie jest konieczne posiadanie pełnoklatkowych aparatów, gdyż bardzo dobra jakość jest zapewniana przez matryce w mniejszych formatach, takich jak APS-C lub micro 4/3. Warto zwrócić uwagę na wysokiej klasy obiektyw o wysokiej jasności, skali odwzorowania 1:1, który umożliwi wykonywanie zdjęć z odległości co najmniej 30 cm i zostanie dobrze dopasowany do wielkości matrycy, zapewniając odpowiednie kadrowanie i ergonomiczną pracę. Istotne są również lampy błyskowe, które mogą być montowane na aparacie lub wykorzystywane w studiu. Obecnie popularne są bezprzewodowe lampy błyskowe, charakteryzujące się dużą mocą i uniwersalnością zastosowań. Ważnym elementem zestawu są również modyfikatory światła, które pozwalają uzyskać zdjęcia wysokiej jakości.

Na rynku dostępne są doskonałe obiektywy spełniające te kryteria, takie jak Olympus M.Zuiko Digital ED 60 mm f/2.8 Macro dedykowany dla korpusów Olympus/OM System oraz Panasonic. Świetnym wyborem dla posiadaczy Canona jest obiektyw 100 mm f/2.8 L EF Macro IS USM (lustrzanki) oraz obiektyw macro RF 100 mm f/2.8 L Macro IS USM dedykowany dla bezlusterkowców Canona.

Odpowiednio do bezlusterkwców Nikona będzie to Nikkor Z MC 105 mm f/2.8 VR S czy obiektyw FE 90 mm f/2.8 Macro G OSS dla posiadaczy aparatów marki Sony.

Jeśli chodzi o lampy typu MACRO do fotografii wewnątrz ustnej, dla aparatów OM System (Olympus) dedykowana jest rewelacyjna ze względu na swoją kompaktowość I powtarzalność błysku lampa Olympus STF-8, dla aparatów Canon dobrym wyborem jest lampa Canon E-TTL Macro Ring Lite MR-14EX II. Innym, bardzo dobrym wyborem dostępnym na rynku jest lampa Godox MF 12, która jest kompatybilna z aparatami różnych producentów (Canon, Nikon, Olympus, Panasonic, Sony) za pomocą odpowiedniego sterownika. Ta bezprzewodowa lampa o dużej mocy umożliwia stosowanie modyfikatorów światła i może być używana do fotografii wewnątrz ustnej, portretowej oraz prac protetycznych.

Dla bardziej wymagających użytkowników dostępne są pełnoklatkowe korpusy, takie jak Canon serii R, Sony A7IV czy Nikon serii Z.

Dowiedz się więcej o fotografii stomatologicznej >> 

Podziel się.

O Autorze

Zostaw komentarz

izmir escort