Jak zmieniły się aparaty i rynek foto? (Świętuj z nami 20-lecie Cyfrowe.pl)

0

Wiesz, że pierwszy aparat cyfrowy powstał w… 1975 roku? Obiektyw pochodził z kamery, a zapis odbywał się przetwornik analogowo-cyfrowy Motoroli, na kasecie magnetofonowej. Całość ważyła około czterech kilogramów i generowała wyłączne czarno-białe zdjęcia o rozdzielczości dziesięciu tysięcy pikseli. Jednak początków fotografii cyfrowej należy zacząć szukać w 1957 roku, kiedy to Russel Kirsch skonstruował pierwszy skaner. Przy jego pomocy zdigitalizował zdjęcie swojego trzymiesięcznego syna. Plik ten był czarno-biały i miał wymiary 176x176px. Było to przełomowe wydarzenie i w gruncie rzeczy pierwsze cyfrowe zdjęcie. W 1969 roku dwójka naukowców opracowała matrycę CCD, która wiele lat później miała okazać się rewolucją…

Dziś aparaty cyfrowe to nasza codzienność. Często zapominamy, że są z nami tak naprawdę od dość niedawna – szczególne w tym konsumenckim wydaniu. Dziś jednak nie będziemy się cofać do prehistorii. Z okazji 20-lecia sklepu Cyfrowe.pl prześledzimy to jak przez te lata zmieniała się zarówno ta marka, jak i cały rynek fotograficzny w Polsce i na świecie.

Od komputerów do aparatów

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, w czasach kiedy na rynku królowały aparaty analogowe, nad polskim morzem… student pierwszego roku Informatyki na wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej, Jarosław Banacki, postanowił założyć firmę, o staropolsko brzmiącej nazwie „Jarkom”. Był to rok 1997 naszej ery.

Początkowo firma ta zajmowała się sprzedażą… sprzętu komputerowego. Firma rozrastała się dość szybko, rozszerzając swoje usługi o tworzenie stron internetowych, konfigurację serwerów, itp. Założyciel wiedział, że przyszłość to tworzenie oprogramowania w technologiach internetowych…

Aparaty Cyfrowe Jarkom – tak wyglądał sklep internetowy w pierwszych dniach funkcjonowania.

Dziś Cyfrowe.pl prezentuje się tak

Analogowe? Nie. Od teraz Cyfrowe.pl!

Na stworzonym przez siebie oprogramowaniu Jarosław Banacki założył swój sklep fotograficzny – Cyfrowe.pl. Był to początek 2003 roku i jak się później okazało – Banacki miał „niezłego nosa”, bo dokładnie w tym samym roku aparaty cyfrowe po raz pierwszy sprzedały się na rynku lepiej, niż aparaty analogowe.

Pierwsza lustrzanka cyfrowa dla amatorów

Jaki model wtedy królował na rynku? Bez wątpienia król był jeden – Canon EOS 300D (nazywany też w innych krajach „Kiss”). Na rynku debiutował też m.in. Canon 10D, jednak był to model znacznie droższy i mniej przystępny. „Trzysetka” zaskarbiła sobie sympatię głównie ze względu na cenę. Była to pierwsza lustrzanka cyfrowa, na którą po prostu było stać kogoś poza zawodowym fotografem.

Sklep coraz mocniej się rozwijał. Firma, która początkowo mieściła się w pokoju właściciela, już rok później przeniosła się na ulicę Kartuską w Gdańsku, gdzie w tamtym czasie mieścił się zarówno salon, jak i biura. Z czasem jednak na Kartuskiej pozostał tylko salon, a część biurowa trafiła na ulicę Szarą.

Przełomowy moment, aparaty zaczynają filmować!

2008 rok był mocno przełomowy w świecie sprzętu fotograficznego! To właśnie wtedy po raz pierwszy cyfrowa lustrzanka otrzymała funkcję nagrywania wideo. Kto był tym pierwszym? Dziś wydaje się być to abstrakcją, ale pierwszą filmującą lustrzanką był Nikon D90! No i choć nosi on miano pierwszego, to premiera, która miała miejsce miesiąc później, absolutnie odmieniła świat filmu. To właśnie wtedy pojawił się Canon 5D Mark II, czyli pełnoklatkowa lustrzanka, która nagrywała w rozdzielczości FullHD. To był przełom. Tym aparatem nagrano nią m.in. sceny do nagrodzonego Oskarem Czarnego Łabędzia, kilku filmów Marvela (np. Iron Man 2, Kapitan Ameryka), czy nawet Mad Maxa Fury Road! Co ciekawe, to w tym samym roku debiutuje również pierwszy w historii bezlusterkowiec – Panasonic Lumix G1… jednak ta premiera przechodzi kompletnie bez echa, a aparat dziś jest kompletnie zapomniany.

Dla Cyfrowe.pl też był to rok przełomowy. To właśnie wtedy powstał pierwszy „zamiejscowy” oddział sklepu. Gdzie? Oczywiście w warszawskim CH Land! Jednak o tyle, o ile rok później mało działo się w świecie sprzętu, tak Cyfrowe.pl poszło za ciosem i otworzyło kolejny salon. Tym razem był to (już dziś nieistniejący) salon w Będzinie. Salon ten w 2011 roku został przeniesiony do Katowic i w tym samym roku został otwarty również kolejny salon – tym razem w Poznaniu.

Pierwsze bezlusterkowce, które przeszły bez echa

2011 był także dość ciekawy na rynku foto-wideo. Canon stworzył kompletnie osobną linię – Cinema EOS, która była odpowiedzią na coraz większe potrzeby rynku wideo. Co jednak z perspektywy czasu wydaje się być też ciekawe to Sony, które wypuściło wtedy swój aparacik nazwany NEX-7. Była to kontynuacja linii NEX, która debiutowała rok wcześniej. Dlaczego było to tak ciekawe? Bo były to pierwsze aparaty z nowym mocowaniem Sony E, które w tamtym czasie przeszły jednak nieco bez echa (a Sony równocześnie produkowało swoje lustrzanki). Co też zaskakujące, to fakt, że w 2011 roku Fujifilm zaprezentowało swoja ostatnią lustrzankę i zaczęło pracę nad swoim nowym systemem.

Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta, czyli Canon vs. Nikon vs. Sony

Choć zaczynają pojawiać się na rynku bezlusterkowce, tak wyniki sprzedaży niezaprzeczalnie mówią, że dalej dominują lustrzanki, a na forach internetowych trwają dyskusję na temat wyższości Nikona nad Canonem i Canona nad Nikonem. Ogólnie sielanka… Którą w 2013 próbuje zburzyć Sony, wypuszczając swoją pierwszą pełną klatkę z mocowaniem Sony E, czyli Sony A7. Sigma po świetnym debiucie linii Art, w postaci Sigmy Art 35 1.4, idzie mocno za ciosem i w 2013 wypuszcza na rynek obiektyw, którego nigdy wcześniej nie było… Zoom 18-35 ze światłem f/1.8! Ta premiera tylko umacnia pozycję tego producenta optyki.

2013 to również 10-lecie istnienia sklepu Cyfrowe.pl, który otworzył wtedy też sklep w Szczecinie! No, ale otwarcie sklepu nie było największym wydarzeniem w historii tej marki… Bo zaszły tu znacznie, znacznie większe zmiany. Z okazji tej okrągłej rocznicy marka przeszła kompleksowy rebranding. Stare, dość przeciętne logo, zostało zastąpione minimalistycznym logotypem, który jest z nami do dziś. Jednak na zmianie znaku się nie skończyło… Zmieniła się również strona internetowa, ale i rozszerzono ofertę.

Nowa siedziba, nowy rozdział

Cyfrowe w kilka lat stało się liderem na rynku. Prócz samej sprzedaży w tamtym czasie rozwijany był szereg usług. Co jednak ważniejsze, to fakt, że Cyfrowe zaczęło stawać się również dystrybutorem takich marek jak Peak Design, czy 3LT. Pod koniec 2017 roku firma przeprowadziła się do własnego, nowo wybudowanego, biurowca na gdańskich Łostowicach, który dwa lata później stał się również domem dla nowej siostrzanej firmy – Sansy.

Śmierć lustrzanek, moda na bezlusterkowce

Nadchodzi rok 2019, który można określać rokiem końca lustrzanek. Na rynku od roku króluje Sony A7III, które wybiło „pomarańczowych” na najwyższe miejsca w rankingach sprzedaży. Na początku roku do sklepów trafiają zaprezentowane pod koniec 2018 roku Canony R, które są pierwszymi pełnoklatkowym bezlusterkowcami tego producenta. Niedługo później pojawia się Canon RP… jednak początkowo te aparaty nie cieszą się przesadną sławą (co zmienia się wraz z kolejnymi aktualizacjami korpusów). Do tego wyścigu włącza się również Nikon ze swoim systemem Z, jednak i tu początkowo bez sukcesów.

W tym też roku Panasonic, który od lat produkuje bezlusterkowce z matrycami micro 4/3, przełamuje się i wypuszcza pierwszą pełną klatkę! Jest to premiera o tyle ważna, że są to pierwsze aparaty z tzw. rodziny L-Mount Alliance, czyli kooperatywy trzech firm: Leicy, Panasonica i Sigmy. Mimo tak ogromnej konkurencji Sony w tamtym momencie ma tę przewagę, że jest już dłużej na rynku i zwyczajnie jest większy wybór zarówno pod względem korpusów, obiektywów jak i akcesoriów do nich. Nic nie wskazuje na to, że Sony zejdzie szybko z tronu.

Pierwszy w Polsce i jeden z niewielu na świecie – Canon Store

Równie dynamicznie, co rynek fotograficzny, rozwija się Sansa. Firma-córka początkowo przejmuje dystrybucję akcesoriów Peak Design i statywów 3LT, ale jeszcze w tym samym roku tworzy markę GlareOne. Lampy błyskowe, lampy LED oraz akcesoria studyjne, bardzo szybko zyskują sobie uznanie klientów, którzy doceniają ich świetny stosunek ceny do jakości. Jednak i Cyfrowe.pl dalej się rozwija i wraz z Canon Polska tworzy pierwszy w Polsce i jeden z niewielu na świecie, Canon Store na warszawskiej Woli.

Ostra walka bezlusterkowców

O tyle, co jeszcze kilka lat temu pozycja Sonego na rynku bezlusterkowców wydawała się być niezagrożona, tak w 2022 realia wydają się być już nieco inne. Sony wciąż jest jednym z najlepiej sprzedających się aparatów, jednak musi mocno rywalizować z Canonem, który w bardzo krótkim czasie nadrobił zaległości i rozbudował swój system R. W 2022 zaprezentowano m.in. Pierwsze aparaty APSC, czyli Canona R7 i R10, oraz następcę niesamowicie popularnego Canona R6, w postaci Canona R6 Mark II. Sony odpowiedziało między innymi nowym A7RV, ale i sukcesywnie rozbudowuje segment kamer prezentując Sony FX30.

Pierwsza edycja festiwalu Światłosiła

Mimo że 2022 był dość intensywny i na rynku foto-wideo pojawiło się naprawdę sporo nowości, to można powiedzieć, że więcej działo się w rodzinie Cyfrowe.pl! Dużym wydarzeniem była Światłosiła, czyli festiwal fotograficzny zorganizowany w Gdańsku. Pierwsza edycja wzbudziła ogromne zainteresowanie i praktycznie z miejsca stała się jedną z największych imprez fotograficznych w Polsce.

Światłosiła, choć była wydarzeniem bardzo dużym, to z biznesowego punktu widzenia jest jedno większe… Spółka Cyfrowe połączyła siły z European Imagine Grup. Jest to grupa, która zrzesza liderów rynku foto-wideo z kilku krajów. To otwiera drzwi do masy możliwości, bo w ramach EIG Polskie marki jak GlareOne będą dystrybuowane do krajów takich jak Anglia, Niemcy, itd., a marki z tych krajów będą łatwiej dostępne w Polsce. To zapewni jeszcze większy rozwój w przyszłości!

Co dalej w 2023?

2023 rok zapowiada się niezwykle interesująco. Zaczął się on bardzo ciekawie, jeśli chodzi o nowości sprzętowe, bo trzeba przyznać, że producenci zasypali nas ilością premier. Patrząc jednak na serwisy plotkarskie, to wygląda na to, że może się jeszcze naprawdę sporo zadziać!

Cyfrowe.pl otworzyło sklep fotograficzny w Łodzi! Zobacz zdjęcia!

Dla Cyfrowe ten rok również rozpoczął się z przytupem, bo od otwarcia kolejnego salonu w Łodzi. Jest on naprawdę zrobiony na najwyższym poziomie, stał się wręcz wizytówką marki.  Wkrótce znowu spotkamy się na Światłosile, a na pewno i w innych miejscach! Planów na przyszłość na razie nie zdradzimy… ale warto czekać na nią!

Podziel się.

O Autorze

Skupiam się głównie na reportażu i dokumencie. Doświadczenie zdobywałem pracując dla prasy, klubów, firm czy też klientów indywidualnych. Staram się dzielić swoją pasją poprzez pisanie o niej.

Zostaw komentarz

izmir escort