Jak zamienić aparat w kamerę? Klatka Smallrig – obowiązkowa przy filmowaniu!

0

Możliwości filmowe współczesnych aparatów bezlusterkowych są tak duże, że wykorzystywane są już nie tylko przy reportażu, tworzeniu treści na YouTube, ale nawet do nagrywania seriali telewizyjnych na Netflixie. Choć jakością obrazu spokojnie dorównują kamerom, to ergonomia ich budowy w dalszym ciągu bardziej sprzyja fotografom. Jest jednak jedna rzecz, która zmienia aparat w narzędzie do filmowania. To klatka do aparatu Smallrig!

Klatka operatorska Smallrig — baza wszystkich modyfikacji

Podstawowym akcesorium używanym przy filmowaniu jest klatka operatorska. Umożliwi Ci ona podpięcie pozostałych elementów filmowych systemu Smallrig.

Klatka operatorska Smallrig

Zwiększa też wagę całego zestawu, co ułatwia stabilizowanie naszych ujęć oraz ochroni Twój aparat przed potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi. To w zasadzie element, którego po zamontowaniu raczej nigdy już nie ściągniesz. Niezależnie od tego, czego akurat będziesz oczekiwać od aparatu podczas filmowania, ten jeden element zawsze będzie niezbędny. 

Jak dobrać klatkę do aparatu?

Klatkę operatorską zawsze dobierasz do konkretnego modelu aparatu. To gwarancja idealnego dopasowania. W przypadku popularnych aparatów do wyboru może być kilka modeli różniących się układem otworów montażowych i designem. Do Canona R6, z którego korzystam, mamy do wyboru aż trzy różne. Niezależnie od wyboru, zasada jej działania jest taka sama. Ze względu na jej układ zdecydowałem się na model Smallrig 2982 i taki też Ci polecam na początek!

Klatka operatorska Smallrig

Montaż klatki Smallrig

Montaż klatki Smallrig jest bardzo prosty. Nakładasz ją od przodu aparatu (warto wcześniej odpiąć obiektyw) i przykręcasz jedną śrubę. Gotowe! Klatka posiada od spodu dwa dodatkowe punkty stabilizujące, które w połączeniu ze śrubą zapewniają pewne połączenie. Możesz skorzystać z dołączonego klucza płaskiego (montowanego na magnes pod klatką) lub skorzystać z dedykowanego multitoola Smallrig 2213.

Jest to jedno z tych narzędzi, które zawsze warto mieć przy sobie. Śruby mają tendencję do luzowania i w trakcie dłuższego dnia filmowego niektóre z nich powinieneś kontrolnie dokręcać. Choć klatka otacza obudowę aparatu z każdej strony, zapewnia ona w dalszym ciągu swobodny dostęp do wszystkich przycisków funkcyjnych. Także do karty pamięci, komory na baterie czy też odchylanego ekranu dostaniesz się bez problemu!

 Pewny chwyt przy filmowaniu z Smallrig top handle

O ile klatka Smallrig jest produktem dedykowanym do poszczególnych aparatów, tak kolejne akcesoria będą już raczej uniwersalne. Jednym z najbardziej podstawowych i najczęściej używanych w połączeniu z klatką jest górna rączka, tzw. top handle. Poszczególne modele różnią się ceną, wyprofilowaniem, ale także sposobem mocowania. Najtańszy i zarazem najmniej ergonomiczny jest uchwyt Smallrig 1638. To klasyczny montaż na dwie śruby imbusowe. Na podstawie własnych doświadczeń polecam Ci jednak top handle Smallrig z mocowaniem ARRI.

Uchwyt Smallrig Top Handle Arri

Nie tylko zapewnia większą stabilność połączenia, ale także jest szybsze w montażu. Może to być kluczowe jeśli często przewozisz swój sprzęt i ciągle go rozkręcasz. System ARRI posiada dwa punkty stabilizujące oraz jedną śrubę. Tu jednak masz do dyspozycji wygodne pokrętło. Aby je dokręcić, możesz wspomóc się kluczem imbusowym. Trzecią opcją jest uchwyt Smallrig Top Handle z szyną montażowa typu NATO, o której opowiem w części o uchwytach bocznych.

Klatka do aparatu Smallrig z dużym ekranem

Smallrig top handle nie tylko ułatwi Ci przenoszenie swojego aparatu. Ułatwi Ci filmowanie przy wszystkich ujęciach, gdy kamerę masz blisko ziemi. Umożliwi Ci to także podpięcie dodatkowych akcesoriów, np. monitora poglądowego. Ekrany poglądowe zazwyczaj posiadają w opakowaniu dedykowany uchwyt, nie zapewnia on jednak możliwości regulacji kąta wychylenia ekranu.

Multitool Smallrig Scredrivers Set

Z pomocą przychodzi uchwyt na monitor Smallrig, który wsuwasz bezpośrednio do top handle i dokręcasz w sposób analogiczny do systemu ARRI. Do uchwytu ekranowego przykręcamy monitor poglądowy w ten sam sposób.

Uchwyt do monitora Smallrig

Niezależnie od tego czy filmujesz ze statywu, czy z dołu masz możliwość pochylenia ekranu dla pełnej wygody.

Klatka do aparatu Smallrig Klatka do aparatu Smallrig

Komunikacja ekranu z aparatem odbywa się przez kabel HDMI. W zależności od tego, jaki aparat posiadasz, może być to HDMI lub micro HDMI. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na dedykowany kabel, czy kabel z przejściówką, skorzystaj z możliwości sztywnego przymocowania kabla do aparatu. Jednym ze sposobów jest Smallrig kabel clamp. Mocujesz go przy pomocy śrub imbusowych do klatki operatorskiej, a po wciśnięciu kabla na swoje miejsce dociskasz go przy pomocy kolejnej śruby imbusowej. Przy takim układzie nawet przypadkowe zahaczenie kabla nie wyrwie go z gniazda. Jest to kluczowe zwłaszcza przy portach micro HDMI, które są niezwykle delikatne, a ich wymiana kosztowna. 

Klatka do aparatu Smallrig i dodatkowy mikrofon

Jeśli nagrywasz wywiad lub swój odcinek na YouTube pewnie będziesz wykorzystywać zewnętrzny mikrofon. Mocowanie mikrofonu na klatce operatorskiej jest bardzo proste.  Odbiornik możesz zamontować w gnieździe typu „zimna stopka”, w sposób analogiczny jak przy uchwycie na monitor poglądowy. Takie umiejscowienie nie powinno Ci w żaden sposób kolidować z obsługą aparatu i nie wymaga długiego kabla. Mocowanie na klips do zimnej stopki jest również wygodne w przypadku częstego odpinania i podpinania urządzenia. Gdy już zaczniesz regularnie nagrywać, konieczne będzie regularnie ładowanie! A jeśli chciałbyś więcej dowiedzieć się o mikrofonach, polecam tekst na naszym blogu.

Filmuj kreatywnie z uchwytami bocznymi Smallrig

Ostatnim punktem podstawowych akcesoriów poprawiających ergonomię pracy z aparatem przy filmowaniu są uchwyty boczne.  W przypadku ujęć z dołu praca w chwycie górnym sprawdza się najlepiej. Przy pozostałych ujęciach to właśnie uchwyt boczny zapewnia najbardziej wygodną pracę.

Klatka do aparatu Smallrig

Uchwyt standardowo montujemy po prawej stronie aparatu. Możesz jednak zamontować je zarówno po lewej jak i po obu stronach. Klatka do aparatu Smallrig jest pod tym względem bardzo elastycznym rozwiązaniem. Podobnie jak w przypadku uchwytów górnych mocowanie również odbywa się przez śruby imbusowe. Uniwersaly uchwyt Smallrig to najbardziej podstawowy model w ofercie producenta. Podobnie jak przy uchwytach górnych możesz zdecydować się uchwyt Smallrig z szyną typu nato. Zaletą tych rączek jest możliwość zamocowania ich po obu stronach aparatu. To Ty decydujesz! Moim osobistym faworytem jest obrotowa rączka Smallrig, jednak są to sprawy czysto subiektywne i powinieneś dopasować uchwyt do swojej dłoni indywidualnie. 

Ostrz manualnie jak profesjonaliści ze Smallrig Follow Focus

Obiektywy filmowe zamiast ogumowanego pierścienia do ustawienia ostrości mają ząbkowany pasek. To właśnie on wykorzystywany jest przez Smallrig follow focus do ustawienia ostrości poprzez wygodne pokrętło w sposób płynny i kontrolowany.

Klatka do aparatu smallrig

Montaż focusa rozpocznij od przykręcenia płytki montażowej do klatki do aparatu Smallrig dwoma śrubami imbusowymi. Warto pamiętać, że wyklucza to użycie uchwytu bocznego po lewej stronie. W płytkę wsuń dołączoną rurkę i po zablokowaniu jej w płytce montuj na niej główne urządzenie. Zwrócić uwagę na odległość pierścienia ostrości od aparatu. W przypadku większych obiektywów może być konieczne zakupienie dodatkowej rurki montażowej Smallrig.

Po ułożeniu follow focusa w odpowiedniej odległości pozostaje Ci jedynie określenie zakresu pracy pierścienia poprzez wbudowaną blokadę. Unikniesz dzięki temu kręceniu pierścieniem w kółko. Początkowo używanie systemu follow focus wydaje się skomplikowane, jednak z czasem staje się to bardzo intuicyjne. Gdy tylko spróbujesz, nie wrócisz już do kręcenia pierścieniem podczas filmowania.

Używaj filtrów prostokątnych z Smallrig Matte Box

Smallrig Matte Box to mocowany bezpośrednio na obiektyw system blokujący refleksy i niepożądane promienie słoneczne. Ma on dodatkowo uchwyt na filtry 10,2×10,2 cm i 10,16×14,35 cm. Mocujesz go do obiektywu przez przykręcenie do adaptera tak samo jak przykręcamy standardowy filtr. Na zamontowany adapter nakładasz Smallrig Matte Box i blokujesz przy pomocy pokrętła. Klapę możesz blokować w dowolnej pozycji. Wystarczy, że użyjesz wbudowanej wajchy. Przy pełnym zamknięciu jest to bardzo skuteczna ochrona przedniej soczewki obiektywu. Koniec z pamiętaniem o dekielkach!

Klatka do aparatu Smallrig

Możliwości rozbudowy aparatu o dodatkowe akcesoria są oczywiście jeszcze większe, omówione przeze mnie punkty to raptem wierzchołek góry lodowej. Pamiętaj, że jedno idealne ustawienie nie istnieje. Jest to coś, co samemu wypracujesz z czasem pod własne preferencje!

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec i YouTuber, z Canonem od ponad 20 lat. Rodowity krakus, na co dzień pracownik korporacji.

Zostaw komentarz

izmir escort