Symulator głębi ostrości – przetestuj nową aplikację

0

Głębia ostrości jest niezwykle potężnym narzędziem w kreowaniu obrazu. Portreciści preferują „papierową” głębię, a z pejzażystami możemy pogadać o ostrości hiperfokalnej… Ale co to właściwie znaczy? Od czego zależy głębia ostrości na zdjęciu i jak nauczyć się jej świadomie używać?

Na to pytanie pomoże nam odpowiedzieć Dofsimulator.net, który roboczo nazwać można bokeh symulatorem. Aplikacja stworzona przez polskiego inżyniera oprogramowania (i fotografa amatora) robi teraz furorę na ogólnoświatowych forach fotograficznych i co najlepsze, jej autor Michał Bemowski podzielił się nią ze wszystkimi za darmo!

Narzędzie pozwala nam na manipulowanie każdym ustawieniem aparatu i obiektywu, który wpływa na głębię ostrości:

1. odległością aparatu od obiektu
2. ogniskową obiektywu
3. otworem przysłony

Dodatkowo pozwala zobaczyć, jak określony zestaw parametrów będzie wyglądać w warunkach realnego świata, a nie tylko wyrażony w cyfrach, jak pokazywały to dotychczasowe internetowe symulatory. W prawym górnym roku jest samouczek, który oprowadzi cię po wszystkich jej funkcjach. Mi najbardziej spodobała się ta pozwalająca przetestować różny rodzaj bokehu w zależności od konstrukcji przysłony, np. ilości i kształtu jej listków! Mimo, że zagadnienie głębi ostrości w fotografii jest mi doskonale znane, siedzę właśnie przed monitorem i bawię się tymi wszystkimi suwaczkami… Ta aplikacja jest naprawdę fajna!

Polecam ją zwłaszcza osobom, które stoją przed decyzją o zakupie obiektywu. Jeśli zupełnie nie wiesz jaki wybrać, gubisz się wręcz w gąszczu cyferek i nie łapiesz tajemniczych, technicznych oznaczeń producentów, to naprawdę warto, żebyś rzucił okiem na tę aplikację. Wyjaśni ci ona wiele spraw, m.in. :

-Jaka ogniskowa najbardziej ci się przyda.
-Z jaką wartością przysłony najszybciej się zaprzyjaźnisz.

Nie pomoże ci natomiast w tym, jaki model obiektywu konkretnie powinieneś wybrać, by połączyć wspomniane wyżej dwie cechy. O to powinieneś spytać specjalistów w sklepie. Możesz też zadać pytanie w komentarzu na blogu. Jeśli masz jakieś wątpliwości związane z głębią ostrości, pisz śmiało!

podzialka

 

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

Zostaw komentarz

izmir escort