Domowe studio do vlogowania – jaki sprzęt kupić?

1
Jak zbudować własne studio do kręcenia vlogów i streamowania? Podpowiadamy, jak je wyposażyć, żeby uzyskać dobrą jakość i wyróżnić się na tle innych! A jeśli nie chcesz wydawać własnych pieniędzy, możesz wygrać takie studio w konkursie Pimp My Chanel. Sprawdź, jak je zdobyć!

Jeśli zamierzasz na poważnie zajmować się kręceniem filmów, potrzebujesz do tego odpowiedniego sprzętu. Sam aparat nie wystarczy. Bowiem film to nie tylko obraz, ale również światło i dźwięk. Dopiero połączenie tych elementów sprawia, że możemy uzyskać profesjonalny, może nawet kinowy wygląd.

W co wyposażyć domowe studio filmowe – kamera i akcesoria

Podstawą każdego studia filmowego musi być rzecz jasna kamera. Obecnie jednak najczęściej kamerę zastępuje aparat, bo aparaty do filmowania często kosztują mniej niż kamery, a oferują mnogość opcji. Jeśli zamierzasz kręcić sam, bez niczyjej pomocy, dobrze, by aparat oferował Ci podgląd samego siebie. Powinien więc być wyposażony w obrotowy ekran, co pozwoli na dogodne ustawienie pod wieloma kątami.

Jaki aparat do vlogowania? Który model wybrać i czym się kierować? >>

Aparat zamontować możemy na stałe na statywie. I tutaj możliwości jest kilka. Jest bowiem opcja korzystania z niewielkiego statywu typu GorillaPod. Taki statyw postawisz na biurku, ale też zahaczysz o gałąź drzewa, jeśli akurat przyjdzie Ci filmować w terenie. Przyda się też jednak pełnowymiarowy, wysoki statyw, który będziesz mógł postawić na podłodze i nagrywać na stojąco. Najlepiej mieć oba typy statywów, żeby nic nas nie ograniczało.

Jeśli planujesz ujęcia, które będą imitować tzw. jazdę kamerową dobrze też zainwestować w gimbala. Urządzenie to zapewni stabilne i płynne kadry, które będą wyglądać tak, jakbyś korzystał z profesjonalnej jazdy kamerowej. Sprzęt taki sprawdzi się w studiu, by dodać ruch w ujęciach. Okaże się też niezbędny w terenie, gdy chcesz chodzić z aparatem, bo wyeliminuje drgania ręki.

Gimbal do vlogowania – jaki model wybrać? >>

W co wyposażyć domowe studio filmowe – światło i dźwięk

Wspomniałem też o świetle. Dobre oświetlenie potrafi całkowicie zmienić wygląd ujęć. Jest też niezbędne, gdy zamierzasz filmować wewnątrz. Jeśli masz w pokoju standardowe światło żarowe, to nie dość, że jest ono prawdopodobnie ciemne, to jeszcze w dodatku żółte. To wszystko zapewni fatalne efekty. W dodatku ujęcie świecone zwykłą pokojową lampą od góry będzie się wydawać płaskie, a osoba przed kamerą może mieć nieestetyczne cienie na twarzy.

Dlatego zakup dobrej lampy jest koniecznością. A najlepiej dwóch, co pozwoli Ci odpowiednio oświetlić kadr w każdych warunkach i całkowicie uniezależnić się od światła w pokoju. Dzięki dodatkowemu światłu możesz też zasłonić rolety w pokoju, dzięki czemu nie będzie Ci przeszkadzało zmieniające się słońce – które np. może wpływać na balans bieli.

Po obrazie i świetle czas poświęcić kilka słów dźwiękowi. Całkowicie zrezygnuj z mikrofonu w aparacie, bo dźwięk nagrany w ten sposób będzie brzmiał amatorsko. Zamiast tego zainwestuj w mikrofon zewnętrzny. Tutaj opcji jest kilka. Może to być kierunkowy mikrofon nakamerowy, jak i bezprzewodowy system audio z mikrofonem krawatowym. Najlepiej mieć oba te rozwiązania pod ręką i wybrać dany mikrofon w zależności od sytuacji.

Test mikrofonów Synco. Sprawdzamy aż 8 modeli! >>

Jeśli chcesz być prawdziwym zawodowcem w kwestii dźwięku, doceniasz dobry dźwięk na nagraniach u innych i chcesz czymś się wyróżniać, to oprócz mikrofonów zainwestuj również w mikser audio. Dzięki niemu możesz podpiąć na raz kilka źródeł dźwięku. Takie rozwiązanie sprawdzi się podczas streamów, na których jest więcej niż jedna osoba. Przyda się też do nagrywania podcastów. Okaże się również niezastąpiony dla wszystkich, którzy grają na instrumentach, bo tylko dzięki ich podłączeniu uzyskamy najlepszy, emisyjny dźwięk.

Miksery audio. Sprawdź ceny >>

Domowe studio filmowe – polecany sprzęt

Skoro już wiesz, jakie elementy są potrzebne, żeby zbudować własne studio filmowe, to zbudujmy je wspólnie w oparciu o konkretne, wybrane produkty. Przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy w miarę uniwersalny zestaw, który sprawdzi się dobrze w niemal każdej sytuacji.

1. Aparat cyfrowy Sony ZV-E10

Polecamy ten aparat, ponieważ gwarantuje świetny stosunek ceny do jakości. Filmuje w 4K, posiada płaskie profile filmowe, ma obrotowy ekran, a także wejście mikrofonowe. To dobry sprzęt, który może stanowić podstawę domowego studia, zapewniając ostry i wyraźny obraz.

2. 4-kanałowy mikser audio Synco MC4

Mikser ten kosztuje naprawdę niewiele, jak na tę klasę sprzętu. Posiada aż cztery kanały dźwiękowe, co pozwoli na niezależne podpięcie kilku rozmówców lub instrumentów. Urządzenie zapewnia zaawansowane możliwości obsługi, pozwalające na profesjonalne nagrywanie podcastów. Z kolei dzięki kablowi USB możemy zasilać go z powerbanku, co sprawia, że zabierzemy go ze sobą wszędzie.

3. Bezprzewodowy system mikrofonowy Synco G2A2

Zestaw ten pozwala na w pełni bezprzewodowe nagrywanie dźwięku w filmach. Dzięki temu możemy nagrywać rozmówcę nawet z bardzo dużej odległości. Zestaw wyposażony jest w nadajnik i odbiornik, który możemy przypiąć do aparatu. Dzięki temu odpada konieczność późniejszej synchronizacji dźwięku z obrazem w postprodukcji.

4. Synco MA38 ramię mikrofonowe ze zintegrowanym kablem XLR

Stylowe ramię mikrofonowe, które bardzo lubią streamerzy, chociażby streamujący gry. Ramię to jest bardzo elastyczne, dzięki temu daje się dowolnie ustawiać.

5. Synco V1 mikrofon pojemnościowy USB z odsłuchem

Ten mikrofon krawatowy różni się nieco od klasycznych urządzeń. Wyposażony jest w gniazdo słuchawkowe TRS 3,5 mm, które daje możliwość bezpośredniego podpięcia słuchawek do mikrofonu i monitorowania zapisu dźwięku w czasie rzeczywistym. Dzięki temu mamy możliwość bieżącej kontroli jakości nagrania podczas filmowania.

6. Gimbal Zhiyun Crane M3 Pro

Ten zaawansowany gimbal zapewnia kompaktową budowę i wiele ciekawych rozwiązań. W tym wbudowane źródło światła o jasności 800 lumenów i temp. barwowej 2600-5400K . Pozwala też na zintegrowanie z zewnętrznym mikrofonem.

7. Statyw Manfrotto BeFree Live Carbon

Dobry statyw to ważny element domowego studia. Manfrotto oferuje wysokość 150 cm i 4-sekcyjną konstrukcję. Nie bez znaczenia jest również obecność głowicy wideo, która zapewni wygodne panoramowanie i płynne kadry.

8. Statyw Joby GorillaPod Mobile Vlogging Kit

Oprócz dużego statywu warto wyposażyć się w GorillPod. Dzięki jego elastycznej konstrukcji możemy go przyczepić w każdym miejscu. Sprawdzi się dobrze chociażby do umieszczenia drugiej kamery w niestandardowej pozycji.

Aby móc wykonywać ciekawe zdjęcia z wykorzystaniem drzew wystarczy owinąć nogi statywu Joby GorillaPod Hybrid wokół gałęzi, dbając przy tym o to, aby był zamocowany na tyle pewnie, by nie odpaść od drzewa w trakcie fotografowania.

9. Lampy GlareOne Panel 20 BiColor

2 lampy LEDowe GlareOne Panel 20 BiColor dobrze oświetlą filmowy plan, bo ich jasność odpowiada żarówkom 200W. Oferują regulowaną temperaturę barwową 2700-6000K oraz bezstopniowe ściemnianie. Dodatkowo mogą być zasilane również przy pomocy akumulatorów, a więc pracować bezprzewodowo.

10. Statywy GlareOne Alki 200 cm

Do lamp potrzebujemy statywów, na których je postawimy. Statywy GlareOne Alki sprawdzą się w tej roli idealnie. Pozwalają na rozłożenie do wysokości 2 metrów, a dzięki solidnej konstrukcji odpowiednio zabezpieczą nasze lampy.

11. GlareOne Blenda 2w1 srebrno biała, 60x90cm

Blenda w znakomity sposób potrafi odbić światło i zniwelować cienie na twarzy. Dobrze sprawdza się w terenie, ale również w domowym studiu. Może służyć również do rozproszenia światła. GlareOne 2w1 to duża blenda, z jednej strony biała, z drugiej srebrna, a więc uniwersalna.

Blenda – rozmiary, kolory i ceny, czyli jak za kilkadziesiąt złotych robić lepsze portrety? >>

12. Uchwyt do blend GlareOne Kenku 130

Uchwyt ten pozwoli na wygodne przymocowanie blendy. Posiada regulowaną wysokość w zakresie 54-130 cm i bez problemu przymocujemy go do statywu.

Składamy zestaw do filmowania dla początkujących – 3 różne budżety

Szukasz więcej darmowych porad na temat filmowania sprzętem Sony? Znajdziesz je tutaj:

jaki aparat Sony do filmowania

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Nadal jednak wierzę, że czasem najlepszy aparat to ten, który akurat masz przy sobie.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

izmir escort