Astrofotografia, czyli fotografujemy niebo nocą – Księżyc

0

Jak zrobić dobre zdjęcie gwieździstego nieba? Jaki sprzęt najlepiej wybrać? Luneta czy teleskop? A może teleobiektyw? Astrofotografia to wymagająca dziedzina fotografii. Wymaga nie tylko umiejętności i wiedzy, ale także odpowiedniego sprzętu. Jedno jest pewne – fotografowanie nieba, gwiazd czy zjawisk astronomicznych to  spore, ale warte podjęcia wyzwanie. 


Artykuł powstał z uwagi na ostatnie wydarzenie, o którym w ostatnich dniach było dość głośno. Nasz naturalny satelita był możliwie najbliżej Ziemi, co dawało fantastyczną pełnię, którą można było zaobserwować podczas poniedziałkowej nocy (14-15.11.2016). Ostatni raz taka pełnia miała miejsce w 1948 roku, a kolejny raz zapowiadana jest na 2034 roku. Zjawisko, gdzie Księżyc nazywany jest „superksiężycem”, po raz pierwszy nazwał astrolog Richard Nolle w 1979 roku, określając moment, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc jest dodatkowo w swoim perygeum, czyli w punkcie orbity okołoziemskiej, który znajduje się najbliżej Ziemi.

Wybierz odpowiednie miejsce

Dobrze jest znaleźć miejsce poza światłami miast. Jednak z uwagi na pełnię Księżyca, a co za tym idzie – na jego bardzo dużą jasność, dobrą fotografię możemy zrobić również z balkonu naszego mieszkania. Osobiście wybrałem się w swoje ulubione do tego typu zdjęć miejsce, a mianowicie na Kaszuby, w okolice Wieżycy (woj. pomorskie). To idealne miejsce, jeśli potrzebujemy przestrzeni, ciszy i pięknych widoków nieba.

Pomyśl, czym zrobisz zdjęcia

Skoro mamy już miejsce, gdzie możemy spokojnie patrzeć w niebo, to teraz najważniejsze pytanie brzmi: czym zrobić to jedno, wymarzone ujęcie. Wykonywać zdjęcia w dzisiejszych czasach można praktycznie wszystkim – od smartfona, aparatu kompaktowego po zaawansowanej klasy sprzęt foto. Ja na test i na potrzeby tego artykułu miałem do dyspozycji tą ostatnią kategorię – część sprzętu była moja, część z wypożyczalni. Nie oznacza to jednak, że tańszymi modelami nie da się zrobić tego typu zdjęć. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Dla mnie najważniejsze było to, aby cały Księżyc wypełniał pełny kadr na matrycy. Zależało mi, abym po zrobionym ujęciu nie musiał dodatkowo kadrować zdjęcia, ze względu na utratę jego jakości.

d11a9357

Skompletuj sprzęt

Jak widzicie na poniższym zdjęciu na statywach zostały ustawione lustrzanki, kolejno Canon 5DsR oraz Canon 7D Mark II. Do pełnej klatki 5DsR została podłączona bardzo wysokiej jakości optycznej luneta Swarovskiego ATS 80 HD, za pomocą odpowiedniego adaptera Swarovski Optik TLS 800 Telephoto, który daje nam fenomenalną ogniskową 800 mm. Wadą całego układu jest ustawienie ostrości w trybie manual, co oznacza, że przy tak dużym powiększeniu drgania często utrudniają poprawne jej ustawienie. Cały zestaw podłączony był to stabilnego statywu Slik z serii Pro.

img_9340

Drugi aparat z matrycą typu APS-C, podłączony do obiektywu Sigma 150-600 DG Sport, dał ogniskową 960 mm (dla 35 mm). Niestety jak to w przypadku tego typu matryc, na zdjęciu pomimo małej wartości ISO, widać jest znaczniej więcej zakłóceń (szum – ziarno) oraz zdecydowanie mniejsza ilość detali. Dużym plusem jest jednak fakt, że każdą ogniskową mnożymy przez tzw. krotność, która w przypadku Canona wynosi 1.6. Stała ta powoduje wydłużenie ogniskowej, co w tej sytuacji było dużą zaletą. Przy takiej ogniskowej na pewno lepiej wybrać obiektyw fotograficzny. Dzięki elektronice, którą mamy wbudowaną w obiektyw, ustawienie chociażby ostrości na tego typu obiektach nie stanowi żadnego problemu. Dodatkowo w tym obiektywie umieszczony został bardzo wydajny układ stabilizacji obrazu, która daje możliwość fotografowania nawet bez konieczności użycia statywu. Nie martwimy się wówczas, że zdjęcie będzie poruszone.

Dobierz odpowiednie parametry

Kadry z obu aparatów możesz obejrzeć w galerii poniżej. Pod zdjęciami napisałem pokrótce, czym dane zdjęcie zostało wykonane. Parametry każdego kadru były bardzo podobne:

  • przysłona rzędu f8,
  • ISO 200,
  • czasy otwarcia migawki, w zależności czy chciałem wyciągać szczegóły z cieni czy bardziej doświetlić kadr, wahały się w przedziale 1/500-1/800 sek.

Pamiętaj, że księżyc jest bardzo jasnym obiektem, więc czas otwarcia migawki wbrew pozorom kompletnych ciemności, jakie wówczas panowały, był bardzo krótki. Takie zdjęcia można spokojnie wykonywać nawet bez użycia statywu. Dużych różnic w jakości nie widać z uwagi na to, że księżyc w pełni ma bardzo mało szczegółów, które można wyodrębnić (np. kratery).

7dmk2150600

Fot. Bartosz Bujak / Canon EOS 7D Mark II + Sigma 150-600 mm f/5-6.3 DG OS HSM

7dmk2swarovski

Fot. Bartosz Bujak / Canon EOS 7D Mark II + Swarovski ATS 80 HD

5dsrswarovski80hd

Fot. Bartosz Bujak / Canon EOS 5DsR + Swarovski ATS 80 HD

5dsr150600

Fot. Bartosz Bujak / Canon EOS 5DsR + Sigma S 150-600 mm f/5-6.3 DG OS HSM

Podsumowując – według mojej oceny najlepszą szczegółowość uzyskał zestaw Canon 5DsR + Sigma 150-600 Sport. Luneta Swarovskiego miała natomiast najmniejsze aberracje, co skróciło proces obróbki takiego zdjęcia.

Zapraszam raz jeszcze do galerii i komentowania, zadawajcie pytania, chętnie na wszystkie odpowiem.

Podziel się.

O Autorze

Specjalista ds. sprzedaży w gdańskim oddziale Cyfrowe.pl. Pasjonat fotografii lotniczej, miłośnik awiacji, od dziecka stały bywalec lotniska w Rębiechowie, a od 2005 roku członek EPGD Spotters. Operator dronów, posiadający Świadectwo Kwalifikacji z uprawnieniami VLOS.

Zostaw komentarz

izmir escort