ZARZĄDZANIE BARWĄ – Profil ICC – wstęp do zapanowania nad drukiem

0

Miałeś kiedyś wrażenie, że kolory pomiędzy tym, co widzisz na ekranie aparatu, następnie na monitorze a finalnie na wydruku wyglądają inaczej. To faktycznie może być denerwujące. Na szczęście przy zarządzaniu barwą istnieje profil ICC – swoisty słownik, tłumaczący różnym urządzeniom, jak dany kolor powinien wyglądać.

Każde urządzenie, które nie jest w żaden sposób skalibrowane i sprofilowane, interpretuje barwy w inny sposób. Matryce różnych producentów mają różne oprogramowanie, przez co pojawiają się pewne odchylenia od tego, w jaki sposób aparat rejestruje dany kolor. Efekty oglądamy na monitorze, który finalnie może inaczej odzwierciedlać kolory niż nasza drukarka czy minilab, gdzie chcemy oddać zdjęcia do druku – jak więc nad tym wszystkim w prosty sposób zapanować? Z pomocą Przychodzi profil ICC.

Worklflow – czyli gdzie zamieścić profil ICC

Poniższy schemat z grubsza upraszcza, gdzie należy stosować profile

  • Aparat – najlepiej stworzyć jego profil kolorystyczny za pomocą takiego narzędzia, jak colorchecker, który otworzymy na ekranie monitora. Kilka zdań więcej o tym przydatnym wzorniku znajdziesz we wpisie:

ColorChecker – zapanuj w pełni nad kolorem

  • Monitor – szerokogamutowy i skalibrowany monitor to podstawa – wszak na nim będziemy dokonywać wszelkich poprawek lub zmian. O tym, dlaczego warto mieć monitor dedykowany dla fotografa, odsyłam Cię do wpisu:

 Monitor graficzny – klucz do zapanowania nad kolorem

  • Drukarka i papier – przed wydrukiem, podczas eksportu pliku z oprogramowania, należy dołączyć do niego profil danej drukarki i papieru. Możemy łatwo je znaleźć na stronie producentów, tj. Epson czy Canon. Oczywiście odwzorowanie będzie dokładne tylko w przypadku korzystania z oryginalnych pigmentów.

Najważniejsza jest konsekwencja, aby każdy z elementów był skalibrowany i posiadał swój profil (aparat, monitor, drukarka) – w przeciwnym wypadku do procesu wkrada się element przypadkowości, nad którym nie mamy kontroli. Dodatkowo odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy może mieć wpływ na to, jak postrzegamy daną barwę.

Dla nietypowych powierzchni wydruków nie ujętych przez producenta Profile ICC możemy wykonać samodzielnie za pomocą spektrofotometru i dołączonego oprogramowania

Dla nietypowych powierzchni wydruków nie ujętych przez producenta Profile ICC możemy wykonać samodzielnie za pomocą spektrofotometru i dołączonego oprogramowania

Słownikowo – profil ICC to zbiór danych (pliki o rozszerzeniu .icc), które charakteryzują kolor wejścia albo wyjścia urządzenia, zgodnie z normami ogłoszone przez International Color Consortium (ICC) – tak „rzecze” Wikipedia. Jest to o tyle ważne, że jeżeli zależy Ci, aby Twoje zdjęcia wyglądały dokładnie tak, jak chcesz na różnych monitorach czy wydrukach – to taki profil pozwoli na ich właściwe wyświetlanie bądź druk.

Podziel się.

O Autorze

Doradca klienta w branży foto od kilku lat. Zwolennik fotograficznego minimalizmu - zarówno w kwestii sprzętu jak i kadru. Zadeklarowany miłośnik Kaukazu.

Zostaw komentarz

izmir escort