Filtry optyczne do smartfonów – niezwykle przydatne akcesoria dla fotografów i filmowców

0

W odniesieniu do smartfonów słowo „filtry” powszechnie kojarzone jest z Instagramem i innymi aplikacjami, umożliwiającymi szybką edycję i stylizację zdjęć oraz wideo. Jednakże jeżeli chcesz uzyskać maksimum możliwości podczas rejestrowania obrazów urządzeniami mobilnymi, z pewnością zainteresują Cię także filtry optyczne do smartfonów. Pozwalają one osiągnąć efekty niedostępne w cyfrowej ciemni (lub których uzyskanie byłoby karkołomne). Zajrzyj do artykułu, aby poznać kilka ciekawych zestawów filtrów i sposoby ich wykorzystania w fotografii oraz filmie.

Jak korzystać z filtrów optycznych do smartfonów?

W tradycyjnych aparatach filtry optyczne przykręca się bezpośrednio do gwintu w obiektywie lub umieszcza w specjalnym adapterze. W przypadku smartfonów konieczne jest zastosowanie tego drugiego rozwiązania. Producenci stosują różnorodne mocowania, które mają za zadanie nie tylko umożliwić korzystanie z filtrów optycznych, ale również uczynić to możliwe najprostszym i najwygodniejszym. W tym celu wykorzystuje się m.in. klipsy, specjalnie zaprojektowane pokrowce umożliwiające wymianę obiektywów i zamontowanie filtra lub uchwyty pozwalająca na wsunięcie szklanych elementów. Dobrej jakości mocowania posiadają wyściełane elementy, które zapobiegają rysowaniu obudowy smartfona.

filtry optyczne do smartfonów polar pro mocowanie

System filtrów Polar Pro Iris mocowany jest za pomocą specjalnego adaptera, do którego wsuwa się filtry. Mocowanie może być dostosowane do różnych modeli smartfonów.

filtry optyczne do smartfonów nisi mocowanie

Filtry NiSi Prosories 1 mocowane są za pomocą klipsa i adaptera, które przypomina te stosowane w lustrzankach.

filtry optyczne do smartfonów aukey mocowanie

Mocowanie za pomocą klipsa pozwala na wykorzystywanie filtrów nie tylko ze smartfonami, ale również z tabletami. Przykładem takich akcesoriów są filtry Aukey.

Wykorzystanie różnorodnych mocowań sprawia, że filtry optyczne są uniwersalne, dzięki czemu przy zmianie smartfona nie jest konieczna wymiana zestawu akcesoriów. Cześć filtrów może być stosowana zarówno z przednią, jak i tylną kamerą.

Chociaż mocowania filtrów są lekkie, to w przypadku filmowania z wykorzystaniem gimbali, takich jak np. DJI Osmo Mobile 2, może pojawić się konieczność zastosowania dodatkowej przeciwwagi. Producenci znaleźli proste rozwiązanie tego problemu – Polar Pro oferuje przeciwwagę dedykowaną do ww. stabilizatora, która pozwala na efektywną pracę z zestawem filtrów tego producenta.

filtry optyczne do smartfonów przeciwwaga polapro

Przeciwwaga Polar Pro pozwala na łatwe skompensowanie wagi adaptera z filtrami w przypadku korzystania z gimbala DJI Osmo Mobile 2.

Filtry optyczne do smartfonów w fotografii mobilnej

Ciekawą propozycją adresowaną do fotografów wykorzystujących smartfony jest zestaw filtrów NiSi Prosories P1. Jest to zminiaturyzowana wersja rozwiązań oferowanych do tradycyjnych aparatów. Adapter mocujący pozwala na umieszczanie przed obiektywem prostokątnych filtrów i modyfikowanie ich położenia, co pozwala na dostosowywanie ich działania. Klips umożliwia obracanie filtrem w zakresie 360°, co dodatkowo zwiększa możliwości. Adapter pozwala na zamocowanie maksymalnie 2 filtrów, dzięki czemu możliwe jest łączenie różnych ich typów. Całość została wykonana naprawdę solidnie, a trzymanie filtrów jest pewne i stabilne. Klips posiada miękkie wykończenia, tak więc smartfon pozostaje bezpieczny.

filtry optyczne dla smartfonów nisi zestaw 1

W zestawie z filtrem NiSi Prosories 1 znajdują się filtr polaryzacyjny i połówkowy szary GND8 (0.9). Możliwe jest również dokupienie dodatkowych filtrów.

filtry optyczne do smartfonów nisi zastosowanie

Zminiaturyzowana wersja filtrów NiSi pozwala wnieść fotografię mobilną na nowy poziom. Przy codziennym użytkowaniu smartfona mogą być co prawda mniej praktyczne niż np. filtry Aukey, ale za to doskonale sprawdzą się, gdy urządzenie mobilne stanowi uzupełnienie bezlusterkowca i lustrzanki. Takie połączenie może wydawać się ekstrawagancją, ale jest niezwykle praktyczne, czego dowodzi np. zwycięska praca Mateusza Pisiaka w kategorii Panorama międzynarodowego konkursu iPhone Photography Awards 2018. Swoją znakomitą fotografię wykonał smartfonem, gdyż tylko to narzędzie oferowało mu w tej konkretnej sytuacji tak szeroki kąt widzenia, niezbędny do uzyskania pożądanego kadru.

filtry optyczne do smartfonów nisi natural night

Zestaw NiSi Prosories 1 umożliwia wykorzystanie filtru Natural Night przeznaczonego do astrofotografii i nocnej.

filtry optyczne do smartfonów nisi natural night 2

Filtr NiSi Natural Night umożliwia uzyskanie naturalnej kolorystyki podczas realizowania astrofotografii i nocnej. Jego działanie będzie szczególnie widoczne podczas fotografii w miastach, gdyż latarnie uliczne charakteryzują się niskim poziomem CRI – wskaźnika odwzorowania barw powodujących zanieczyszczenie świetlne.

Zastosowanie filtrów optycznych dedykowanych do smartfonów jest analogiczne do tych stosowanych w lustrzankach i bezlusterkowcach. Dokładne omówienie przeznaczenia poszczególnych filtrów znajdziesz w naszych wcześniejszych artykułach. Filtry NiSi mogą być również stosowane podczas rejestrowania wideo, co zostanie omówione w dalszej części artykułu.

NIE DAJ ZROBIĆ SIĘ NA SZARO, CZYLI ZASTOSOWANIE FILTRÓW SZARYCH W FOTOGRAFII

FILTRY POLARYZACYJNE, SZARE ND I NEUTRALNE – PRZEKONAJ SIĘ, ŻE WARTO PO NIE SIĘGNĄĆ!

FILTR POLARYZACYJNY – DLACZEGO WARTO GO ZABRAĆ NA KAŻDĄ WYCIECZKĘ?

FILTR POLARYZACYJNY – RECEPTA NA UDANE WAKACYJNE ZDJĘCIA

Filtry optyczne w filmowaniu smartfonem

Filmowanie to kolejna dziedzina, w której smartfon stał się jednym z podstawowych narzędzi pracy. Nic więc dziwnego, że powstaje wiele akcesoriów, które pozwalają zwiększyć jego możliwości podczas rejestrowania wideo. Zaliczają się do nich także filtry ND Polar Pro Iris, które mają analogiczne zastosowanie do tych wykorzystywanych podczas pracy z tradycyjną kamerą. Podobnie jak w przypadku zestawu NiSi na uwagę zasługuje fakt, że jest to świetnie wykonane akcesorium. Po zamontowaniu nie pojawiają się żadne luzy, a całość pewnie trzyma się smartfona. Filtry i adapter dostarczane są w wytrzymałym i estetycznym pokrowcu, który ułatwia transport. W zestawie z mocowaniem znajdują się filtry ND8, ND16 i ND32, ale istnieje również możliwość dokupienia dodatkowych szkieł rozszerzając kolekcję o filtry ND64, ND128 i ND256.

filtry optyczne do smartfonów iris polar pro etui

Filtry Polar Pro Iris dostarczane są wraz z poręcznym pokrowcem, który wypełniony jest gąbką zabezpieczającą i utrzymującą elementy zestawu na miejscu.

Zastosowanie filtrów to przede wszystkim umożliwienie filmowcom rejestrowanie wideo w silnym świetle, pozwalają przy tym m.in. swobodnie dostosowywać wartość przysłony, uzyskując przy tym małą głębię ostrości nawet w przypadku rejestrowania obrazu w południe na plaży. Właściwie umiejętność stosowania filtrów ND podczas filmowania jest naturalnym krokiem w rozwoju każdego filmowca, niezależnie czy korzysta z kamery czy ze smartfona. Na szczęście z filtrami Polar Pro Iris nie będzie to trudne zadanie.

Poniższe wideo prezentuje zastosowanie filtrów Polar Pro Iris:

Podobnie jak w przypadku filtrów do fotografii mobilnej, tak zestaw Polar Pro znajdzie zastosowanie nie tylko w jednym medium. Przykładowo filtr ND256 pozwala na naprawdę znaczne wydłużenie czasu naświetlania, umożliwiając uzyskanie bardzo ciekawy rezultatów w przypadku rejestrowania ruchu.

Więcej informacji na temat zastosowania filtrów podczas filmowania znajdziesz w poniższym artykule:

NIEZBĘDNE AKCESORIA W PRACY FILMOWCA – SPRAWDŹ NASZYCH 7 TYPÓW!

Filtry optyczne to nie tylko gadżety, ale bardzo praktyczne akcesoria, które mogą mieć profesjonalne zastosowanie. Ważne jednak, aby stosować wysokiej jakości akcesoria, które zapewnią znakomite rezultaty.

Zajrzyj także do poprzednich artykułów, w których znajdziesz propozycje funkcjonalnych akcesoriów do smartfonów:

AKCESORIA FILMOWE DO SMARTFONA – POSZERZ MOŻLIWOŚCI SWOJEGO URZĄDZENIA MOBILNEGO

FOTOGRAFICZNE AKCESORIA DO SMARTFONÓW – POCZUJ JESZCZE WIĘCEJ SWOBODY W FOTOGRAFII MOBILNEJ

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z naszymi poradnikami, testami i inspiracjami.

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort