Gimbal a jego zastosowanie? Jaki gimbal wybrać do określonych zadań?

0

Nie bez powodu piszemy ostatnio więcej o gimbalach – jest to jedna z tych technologii, która szturmem wdarła się do świata fotografii i filmu, zmieniając rynek nie do poznania. Jeszcze kilka lat temu można było je spotkać tylko na planach profesjonalnych produkcji, a dziś dostępne są dla każdego – od użytkownika smartfona do profesjonalnego operatora.  Opcji jest wiele i nie każdy gimbal sprawdzi się do każdego zastosowania, dlatego postanowiłem przygotować zestawienie, ułatwiające wybór odpowiedniego sprzętu do Twoich potrzeb. Zapraszam do lektury!

Temat gimbali poruszałem już w poradniku dotyczącym wyboru ze względu na cenę. Radziłem też, na jakie cechy zwracać uwagę wybierając gimbal. Gimbale, jak wspomniałem w poprzednim artykule, to dosyć szerokie pojęcie – mimo podobnej zasady działania różnice między małym Feiyu Tech Vimble 2 a Dji Ronin-M są widoczne gołym okiem. Z tego powodu nie ma możliwości kupienia jednego urządzenia, który sprawdzi nam się w każdej sytuacji.  W tym poradniku postaram się wymienić najpopularniejsze zastosowania gimbali i spróbuję polecić najlepszy (w mojej opinii) sprzęt do tych zadań. Jeśli to Twój pierwszy kontakt z gimbalami, koniecznie zajrzyj na naszą stronę – znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje.

Najlepszy gimbal do 500, 1000, 1500, 2000 i 2500 zł. Jaki gimbal wybrać?

Zhiyun Crane 2

Zhiyun Crane 2

Filmowanie smartfonem – pierwsze kroki

Być może nie jesteś i nie zamierzasz być zawodowym operatorem, a jedynie potrzebujesz lekkiego i łatwego w obsłudze sprzętu do wystabilizowania filmów z wakacji lub swoich nagrań na media społecznościowe. W takiej sytuacji nie warto wydawać dużych pieniędzy na funkcje, których nie planujemy używać, a tylko skomplikują korzystanie z urządzenia. Dla początkujących mogę z czystym sumieniem polecić FeiYu Tech Vimble 2 – prosty i tani gimbal z funkcją autowyważania. Dodatkowo łączy się on z aparatem za pomocą bluetooth, co pozwala w prosty sposób wyzwalać aparat przy pomocy przycisków na urządzeniu, bez zbędnego okablowania. Podsumowując – jest to idealny wybór dla nowych użytkowników, szukających dobrej jakości w przystępnej cenie.

Kreatywne wykorzystanie smarftona

Jeśli masz już doświadczenie w filmowaniu i chcesz mieć większą kontrolę nad rejestrowanym obrazem, to warto zainwestować kilka złotych więcej i wybrać produkt z bardziej rozbudowanymi funkcjami, taki jak Zhiyun Smooth 4 czy Dji Osmo Mobile 2. Ten pierwszy posiada, opisany przeze mnie w poprzednim artykule, zintegrowany system sterowania z pokrętłem odpowiedzialnym za zmianę punktu ostrości lub zoomu. Osmo Mobile 2 z kolei opisywaliśmy na blogu dokładnie podczas praktycznego testu – jest to obecnie jeden z najlepszych stabilizatorów przeznaczonych do smartfonów. Wyposażony w taki gimbal możesz oddać się vlogowaniu, streamowaniu i innym zajęciom, wymagającym stabilnego obrazu ze smartfona w najwyższej jakości.

Sporty ekstremalne i użycie kamer sportowych

Aby w pełni cieszyć się ze świetnych ujęć z kamer sportowych, warto zaopatrzyć się w gimbal – gwarantuje to ujęcia pozbawione drgań i pozwalające widzowi poczuć się, jakby „był” z nami podczas naszych przygód. Kamerki sportowe świetnie sprawdzają się w sportach ekstremalnych, ale mogą też z powodzeniem zastąpić większe kamery, lustrzanki i bezlusterkowce podczas wakacyjnego wyjazdu czy nawet w zastosowaniu profesjonalnym – do wykonania ujęć, które nie byłyby możliwe przy zastosowaniu tradycyjnego sprzętu. Najciekawszymi obecnie urządzeniami do stabilizacji kamer sportowych są propozycje firmy FeiYu-Tech – FeiYu Tech WG2 oraz FeiYu Tech G5 v2. Gimbale te różnią się swoim zastosowaniem. FeiYu Tech WG2 jest wodoodporny i nie posiada rączki, przez co przeznaczony jest głównie do zamocowania na motorze, kajaku, desce surfingowej czy rowerze – czyli w każdej sytuacji, w której chcemy mieć płynne ujęcia z kamery i nie planujemy trzymać jej w ręku. Jeśli jednak chcemy korzystać z gimbala w sposób „standardowy”, to z pomocą przychodzi nam model FeiYu Tech G5 v2 – podobnie jak WG2 jest on wodoodporny, ale posiada rączkę i przyciski sterujące, przez co jego możliwości można porównać bardziej do DJI Osmo Mobile 2 czy innych gimbali do smartfona. Niezależnie, jakiego wyboru dokonasz, oba modele zagwarantują Ci płynne ujęcia najwyższej jakości, bez względu na warunki.

FeiYu Tech G5 v2

FeiYu Tech G5 v2

Złoty środek między gabarytami a jakością – stabilizowanie bezlusterkowców

Przechodzimy płynnie do stabilizowania większych sprzętów – kamer, bezlusterkowców i lustrzanek. Wykorzystanie gimbala do tych urządzeń da nam profesjonalne rezultaty – jakkolwiek ujęcia ze smartfona czy kamerki sportowej mogą być dobre, tak ciężko im konkurować z urządzeniami, przeznaczonymi do osiągania maksymalnej jakości podczas filmowania i fotografii. Stabilizowanie bezlusterkowców jest w mojej ocenie tytułowym „złotym środkiem”, czyli idealną kombinacją gabarytu, wagi i jakości nagrania. Opcji mamy multum – małe kamery jak Panasonic HC-V800 lub aparaty jak Panasonic Lumix DMC-LX100 możemy sparować z FeiYu Tech A1000, a większe, jak Panasonic DC-GH5 czy kamerę, ze „starszym bratem” czyli modelem FeiYu Tech a2000. Do tego większego polecamy klientom zestaw z uchwytem podwójnym – jest to bardzo okazyjny cenowo zestaw, a użycie dodatkowego uchwytu podwójnego pomoże nam odciążyć plecy i ręce podczas długiej pracy.  Zaproponowane rozwiązania sprawdzą się zarówno w prywatnych, amatorskich nagraniach, jak i w zastosowaniu profesjonalnym.

Bez kompromisów – zastosowania profesjonalne

Planując profesjonalne zastosowanie gimbala musimy brać pod uwagę inne czynniki niż w poprzednich podpunktach. Waga zestawu ma mniejsze znaczenie, ważniejsza jest niezawodność, wydajność silników, udźwig i dodatkowe możliwości sterowania podpiętym sprzętem. W mojej ocenie najciekawszym obecnie gimbalem do zastosowań profesjonalnych jest Zhiyun Crane 2 – w naprawdę przystępnej cenie oferuje niezawodną jakość, bardzo duży udźwig i pokrętło do kontroli ostrości. Dodatkowy mechaniczny Follow Focus znakomicie uzupełnia zestaw, dając możliwość kontroli obiektywów manualnych i systemów niekompatybilnych z gimbalem. Jeśli potrzebujemy więcej, to pozostaje nam DJI Ronin-M – jedyny w zestawieniu gimbal dwuręczny z udźwigiem 3.6 kg. Do niedawna był to oczywisty wybór wszystkich zawodowców – marka DJI znana jest z najwyższej jakości, co gwarantuje bezproblemową pracę w każdych warunkach. Na ten moment jest to najlepsze rozwiązanie do stabilizowania większych sprzętów w przystępnym budżecie.

DJI RONIN-M v2

DJI RONIN-M v2

Bez względu na okoliczności, w jakich będziemy używać gimbal, na pewno ułatwi nam on pracę i da błyskawiczny wzrost jakości naszych produkcji. Warto spróbować i przekonać się, że brak drgań i płynne ujęcia sprawią, że nawet amatorskie filmy z wakacji zyskają na wartości i będą miłe dla oka.

Poradnik Kupującego – Jak wybrać najlepszy gimbal?

Podziel się.

O Autorze

Twórca filmowy, operator, montażysta. Doświadczenie zdobywał współpracując jako asystent kamery na planach filmowych oraz przy własnych projektach. W Cyfrowe.pl zajmuje się rozwojem oferty video.

Zostaw komentarz

izmir escort