Thunderbolt 3 – nowoczesny interfejs o imponującej prędkości i możliwościach

0

Upowszechnienie standardu jakości wideo 4K i zwiększające się rozdzielczości matryc aparatów, obejmujące popularyzację sensorów pełnoklatkowych i średnioformatowych sprawiają, iż zarządzanie archiwum staje się coraz bardziej wymagające. Jednym z wyzwań jest płynne i szybkie przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami. Odpowiedzią na tę potrzebę jest technologia Thunderbolt 3, która umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 40 Gb/s. Co więcej pozwala także m.in. na obsługę wideo i zasilanie urządzeń. W połączeniu z wykorzystaniem złącza USB-C zapewnia prostotę użytkowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej technologii i jej możliwości, a także poznać przykłady sprzętu, który ją wykorzystuje, to zajrzyj do niniejszego artykułu.

Thunderbolt 3 – jakie są jego możliwości?

Thunderbolt 3 to przede wszystkim imponująca prędkość transferu danych osiągająca do 40 Gb/s. Jest to więc 4-krotnie szybciej niż w przypadku standardu USB 3.1. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie pełni potencjału wydajnych banków pamięci i natychmiastowe tworzenie backupu nawet najbardziej wymagających danych, takich jak filmy w jakości 4K czy pliki RAW z matryc pełnoklatkowych i średnioformatowych. Co więcej technologia ta integruje w sobie więcej zadań – pozwala na obsługę monitorów, łączenie wiele urządzeń, ładowanie sprzętów, obsługę zewnętrznych kart graficznych czy bezpośrednie przesyłanie danych pomiędzy komputerami.

thunderbolt 3 porownanie technologii

Porównanie wydajności współcześnie wykorzystywanych typów interfejsów.

thunderbolt 3 wejscia

Złącza Thunderbolt 3 oznaczone są symbolem błyskawicy.

thunderbolt 3 lacie 2big

Wydajne banki pamięci dedykowane do profesjonalnych zastosowań, takie jak np. LaCie 2big Dock, wykorzystują technologię Thunderbolt 3, aby zapewniać jak najszybszy transfer i największą funkcjonalność.

Dzięki Thunderbolt 3 możesz podłączyć do komputera kilka zewnętrznych monitorów (nawet cztery monitory 4K i dwa 5K). Co więcej technologia ta pozwala na wyświetlanie wysokiej jakości obrazu spełniającego wymagania stawiane przed tego typu sprzętem w procesie post produkcji i w cyfrowej ciemni. Zapewnia wysoką rozdzielczość obrazu, znakomitą głębię koloru, umożliwiając przy tym zaawansowaną pracę z fotografiami, filmami, grafiką, aplikacjami i tekstem. Thunderbolt 3 może także obsługiwać zewnętrzne karty graficzne, które umożliwiają wydajną pracę z grafiką 3D i wirtualną rzeczywistością.

thunderbolt 3 apple monitor zewnetrzna grafika

Interfejs Thunderbolt 3 pozwala na obsługę kilku monitorów w jakości 4K i 5K, a także współpracę z profesjonalnymi zewnętrznymi kartami graficznymi.

Thunderbolt 3 dostarcza także urządzeniom energię, co ułatwia pracę w terenie. Możesz dzięki niemu zarówno ładować, jak i zasilać sprzęt. Wykorzystanie maksymalnej mocy do 100 W pozwala nie tylko na zasilanie urządzeń mobilnych, ale także laptopów i ultrabooków. Nawet gdy zdarzy Ci się zapomnieć zabrać ze sobą zasilacz, ale zamierzasz pracować z bankiem pamięci, to nie będziesz mieć problemu, aby przystąpić do zaplanowanych zadań.

Technologia Thunderbolt 3 jest kompatybilna wstecznie, co oznacza, iż współpracuje także z Thunderbolt i Thunderbolt 2. Dzięki temu możesz wykorzystać także starsze urządzenia. Oczywiście w takiej sytuacji dostępna będzie jedynie maksymalna przepustowość dla konkretnych technologii (odpowiednio 10 Gbps i 20 Gbps), jednakże to wciąż daje dużą swobodę w użytkowaniu sprzętu. Dodatkowo możliwe jest zastosowanie przejściówek i adapterów, które pozwolą na łączenie ze sobą urządzeń peryferyjnych wykorzystujących m.in. USB-A, micro USB, Lightning, HDMI, DisplayPort itp. Korzystanie z Thunderbolt 3 nie oznacza więc wymiany wszystkich dotychczasowych urządzeń.

thunderbolt 3 adapter

Wykorzystanie prostego w użytkowaniu adaptera pozwala na łączenie urządzeń obsługujących różne typy interfejsów.

Thunderbolt 3 a USB-C

Interfejs USB-C często jest utożsamiany z USB 3.1 (Gen 1 i Gen 2). Jest to jednak błędne wnioskowanie, gdyż USB-C odnosi się do typu złącza, a nie jego specyfikacji. Takie postrzeganie tego zagadnienia wynika z niemal równoczesnego pojawienia się obu standardów. Niemniej USB-C może działać także w oparciu o USB 2.0, pomimo tego iż pozornie wydaje się zgodny z najnowszymi standardami prędkości.

thunderbolt 3 koncowka

Thunderbolt 3 wykorzystuje symetryczne złącze USB-C i oferuje ogromną wydajność.

Jednakże w przypadku korzystania z technologii Thunderbolt 3 możliwe jest połączenie pełnej funkcjonalności z wygodą złącza USB-C. Głównym wyróżnikiem tego portu jest jego symetryczność, co oznacza, że kabel można umieścić w dowolny sposób – nie da się zrobić tego „do góry nogami”. Pozwala to uniknąć irytującej sytuacji, gdy dochodzi do podjęcia kilku prób podłączenia urządzenia, zanim uda się to zrobić skutecznie (chociaż w przypadku starszych USB jest to wciąż bardzo prosta czynność, to nie wiadomo dlaczego często to nam przytrafiają komplikacje). Jednakże nawet jeśli nigdy nie zdarzają Ci się takie problemy, to i tak symetryczność USB-C stanowi ogromną zaletę, gdyż pozwala podłączać urządzenia na różne sposoby. Dzięki temu w niektórych, specyficznych sytuacjach można uniknąć problemów z podłączeniem urządzeń zaprojektowanych w specyficzny sposób, których budowa mogłaby utrudniać właściwe połączenie (np. korzystając z pendrive’a o wymyślnym nieregularnym kształcie).

thunderbolt 3 zlacza

Złącze USB-C wykorzystywane w przypadku Thunderbolt 3 jest symetryczne, co oznacza, iż każde podłączenie będzie poprawne.

thunderbolt 3 lacie 2big tyl

Urządzenia takie jak LaCie 2Big wykorzystują nie tylko Thunderbolt 3, dzięki czemu można je dostosować do różnych środowisk pracy.

Przykładowo komputery MacBook Pro posiadają więc jedynie złącza w standardzie USB-C, które umożliwiają obsługę zarówno urządzeń wykorzystujących USB 3.1, jak i Thunderbolt 3 (a także starsze wersje tego interfejsu). USB-C stanowi więc najnowszy standard, który ma na celu ujednolicenie interfejsów, unikając dzięki temu zamieszania, jakie jest obecne w przypadku starszych rozwiązań USB (obejmujących m.in. USB-B, USB-A, Micro USB-A, Micro USB-B, Mini USB-A czy Mini USB-B). Warto wspomnieć jeszcze, iż USB-C ma bardzo małe rozmiary, dzięki czemu może być stosowane zarówno w komputerach, jak i urządzeniach mobilnych.

Thunderbolt 3 to niezwykle przydatna technologia, która imponuje szeregiem zastosowań i przepustowością. Warto więc w miarę możliwości stawiać na urządzenia wykorzystującą jej możliwości, co pozwoli na maksymalizowanie wydajności podczas tworzenia backupów, transferu i udostępnianiu danych, pracy w terenie i tworzenia środowisk pracy dla obróbki wideo oraz fotografii.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poruszanych w tym artykule, zagadnień zajrzyj do poniższego artykułu:

Dyski zewnętrzne 2,5’’ – łatwy dostęp do dużej ilości danych dla mobilnych

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Zostaw komentarz

izmir escort