Upowszechnienie standardu jakości wideo 4K i zwiększające się rozdzielczości matryc aparatów, obejmujące popularyzację sensorów pełnoklatkowych i średnioformatowych sprawiają, iż zarządzanie archiwum staje się coraz bardziej wymagające. Jednym z wyzwań jest płynne i szybkie przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami. Odpowiedzią na tę potrzebę jest technologia Thunderbolt 3, która umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 40 Gb/s. Co więcej pozwala także m.in. na obsługę wideo i zasilanie urządzeń. W połączeniu z wykorzystaniem złącza USB-C zapewnia prostotę użytkowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej technologii i jej możliwości, a także poznać przykłady sprzętu, który ją wykorzystuje, to zajrzyj do niniejszego artykułu.
Thunderbolt 3 – jakie są jego możliwości?
Thunderbolt 3 to przede wszystkim imponująca prędkość transferu danych osiągająca do 40 Gb/s. Jest to więc 4-krotnie szybciej niż w przypadku standardu USB 3.1. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie pełni potencjału wydajnych banków pamięci i natychmiastowe tworzenie backupu nawet najbardziej wymagających danych, takich jak filmy w jakości 4K czy pliki RAW z matryc pełnoklatkowych i średnioformatowych. Co więcej technologia ta integruje w sobie więcej zadań – pozwala na obsługę monitorów, łączenie wiele urządzeń, ładowanie sprzętów, obsługę zewnętrznych kart graficznych czy bezpośrednie przesyłanie danych pomiędzy komputerami.

Wydajne banki pamięci dedykowane do profesjonalnych zastosowań, takie jak np. LaCie 2big Dock, wykorzystują technologię Thunderbolt 3, aby zapewniać jak najszybszy transfer i największą funkcjonalność.
Dzięki Thunderbolt 3 możesz podłączyć do komputera kilka zewnętrznych monitorów (nawet cztery monitory 4K i dwa 5K). Co więcej technologia ta pozwala na wyświetlanie wysokiej jakości obrazu spełniającego wymagania stawiane przed tego typu sprzętem w procesie post produkcji i w cyfrowej ciemni. Zapewnia wysoką rozdzielczość obrazu, znakomitą głębię koloru, umożliwiając przy tym zaawansowaną pracę z fotografiami, filmami, grafiką, aplikacjami i tekstem. Thunderbolt 3 może także obsługiwać zewnętrzne karty graficzne, które umożliwiają wydajną pracę z grafiką 3D i wirtualną rzeczywistością.

Interfejs Thunderbolt 3 pozwala na obsługę kilku monitorów w jakości 4K i 5K, a także współpracę z profesjonalnymi zewnętrznymi kartami graficznymi.
Thunderbolt 3 dostarcza także urządzeniom energię, co ułatwia pracę w terenie. Możesz dzięki niemu zarówno ładować, jak i zasilać sprzęt. Wykorzystanie maksymalnej mocy do 100 W pozwala nie tylko na zasilanie urządzeń mobilnych, ale także laptopów i ultrabooków. Nawet gdy zdarzy Ci się zapomnieć zabrać ze sobą zasilacz, ale zamierzasz pracować z bankiem pamięci, to nie będziesz mieć problemu, aby przystąpić do zaplanowanych zadań.
Technologia Thunderbolt 3 jest kompatybilna wstecznie, co oznacza, iż współpracuje także z Thunderbolt i Thunderbolt 2. Dzięki temu możesz wykorzystać także starsze urządzenia. Oczywiście w takiej sytuacji dostępna będzie jedynie maksymalna przepustowość dla konkretnych technologii (odpowiednio 10 Gbps i 20 Gbps), jednakże to wciąż daje dużą swobodę w użytkowaniu sprzętu. Dodatkowo możliwe jest zastosowanie przejściówek i adapterów, które pozwolą na łączenie ze sobą urządzeń peryferyjnych wykorzystujących m.in. USB-A, micro USB, Lightning, HDMI, DisplayPort itp. Korzystanie z Thunderbolt 3 nie oznacza więc wymiany wszystkich dotychczasowych urządzeń.

Wykorzystanie prostego w użytkowaniu adaptera pozwala na łączenie urządzeń obsługujących różne typy interfejsów.
Thunderbolt 3 a USB-C
Interfejs USB-C często jest utożsamiany z USB 3.1 (Gen 1 i Gen 2). Jest to jednak błędne wnioskowanie, gdyż USB-C odnosi się do typu złącza, a nie jego specyfikacji. Takie postrzeganie tego zagadnienia wynika z niemal równoczesnego pojawienia się obu standardów. Niemniej USB-C może działać także w oparciu o USB 2.0, pomimo tego iż pozornie wydaje się zgodny z najnowszymi standardami prędkości.
Jednakże w przypadku korzystania z technologii Thunderbolt 3 możliwe jest połączenie pełnej funkcjonalności z wygodą złącza USB-C. Głównym wyróżnikiem tego portu jest jego symetryczność, co oznacza, że kabel można umieścić w dowolny sposób – nie da się zrobić tego „do góry nogami”. Pozwala to uniknąć irytującej sytuacji, gdy dochodzi do podjęcia kilku prób podłączenia urządzenia, zanim uda się to zrobić skutecznie (chociaż w przypadku starszych USB jest to wciąż bardzo prosta czynność, to nie wiadomo dlaczego często to nam przytrafiają komplikacje). Jednakże nawet jeśli nigdy nie zdarzają Ci się takie problemy, to i tak symetryczność USB-C stanowi ogromną zaletę, gdyż pozwala podłączać urządzenia na różne sposoby. Dzięki temu w niektórych, specyficznych sytuacjach można uniknąć problemów z podłączeniem urządzeń zaprojektowanych w specyficzny sposób, których budowa mogłaby utrudniać właściwe połączenie (np. korzystając z pendrive’a o wymyślnym nieregularnym kształcie).

Złącze USB-C wykorzystywane w przypadku Thunderbolt 3 jest symetryczne, co oznacza, iż każde podłączenie będzie poprawne.

Urządzenia takie jak LaCie 2Big wykorzystują nie tylko Thunderbolt 3, dzięki czemu można je dostosować do różnych środowisk pracy.
Przykładowo komputery MacBook Pro posiadają więc jedynie złącza w standardzie USB-C, które umożliwiają obsługę zarówno urządzeń wykorzystujących USB 3.1, jak i Thunderbolt 3 (a także starsze wersje tego interfejsu). USB-C stanowi więc najnowszy standard, który ma na celu ujednolicenie interfejsów, unikając dzięki temu zamieszania, jakie jest obecne w przypadku starszych rozwiązań USB (obejmujących m.in. USB-B, USB-A, Micro USB-A, Micro USB-B, Mini USB-A czy Mini USB-B). Warto wspomnieć jeszcze, iż USB-C ma bardzo małe rozmiary, dzięki czemu może być stosowane zarówno w komputerach, jak i urządzeniach mobilnych.
Thunderbolt 3 to niezwykle przydatna technologia, która imponuje szeregiem zastosowań i przepustowością. Warto więc w miarę możliwości stawiać na urządzenia wykorzystującą jej możliwości, co pozwoli na maksymalizowanie wydajności podczas tworzenia backupów, transferu i udostępnianiu danych, pracy w terenie i tworzenia środowisk pracy dla obróbki wideo oraz fotografii.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poruszanych w tym artykule, zagadnień zajrzyj do poniższego artykułu: