To już nie są zwykłe selfie sticki – funkcje, które na pewno chcesz mieć!

0
Niezależnie od tego czy zamierzasz tworzyć vloga, webinar na żywo, czy po prostu chcesz uwieczniać wspólne chwile z rodziną, niezbędne będzie posiadanie selfie sticka. Wybór tak małego i niepozornego gadżetu może zabrać nam niespodziewanie dużo czasu. Mnogość ofert i dodatków, spore różnice w cenie nie pomagają w szybkim zakupie. W tym poradniku pomożemy Ci wybrać najbardziej odpowiedni i dopasowany do twoich potrzeb selfie stick.


Rodzaje kijków do selfie czyli co jest do wyboru?


Kijek do robienia sobie zdjęć z ręki czyli tak zwany selfie stick nie musi być jedynie wysuwanym drążkiem lub monopodem, do którego przytwierdza się telefon. Obecne selfie sticki to coraz bardziej zaawansowane, bezprzewodowe urządzenia kompatybilne ze smartfonami lub małymi kamerami. Posiadają elektronikę i dużo dodatków często zawartych w jednym urządzeniu.

Poza opcją kijka lub monopodu urządzenie do robienia selfie może być również mini statywem. Posiada wtedy wbudowane w rękojeść 3 nóżki do postawienia go na stole lub podłodze aby nagrać siebie samego, np. w czasie webinaru. Ale to nie koniec…

Selfie sticki mogą służyć do utrzymania smartfonów, ale też małych kamer sportowych jak GoPro. Przykładem dedykowanego kijka jest GoPro 3-Way 2.0 Z GoPro kompatybilne będą też selfie sticki innych firm, trzeba tylko zwrócić uwagę na tę informację w specyfikacji urządzenia.

W pewnym sensie selfie stickiem może być też gimbal. Jest wtedy o wiele krótszy, ale zyskujemy stabilizację podczas nagrywania filmów w ruchu.

gimbal DJI Osmo Mobile 3

Gimbal DJI Osmo Mobile 3 stabilizator do nagrywania video

Jeśli dysponujesz większym budżetem i chcesz mieć zarówno dobrą, sportowa kamerę, gimbal oraz krótki selfie stick w jednym to DJI Osmo Pocket będzie strzałem w dziesiątkę, sprawdzi się m.in przy tworzeniu filmików w ruchu, nie tylko sportowych. Dzięki bardzo szerokiemu kątowi będzie idealna do nagrywania vlogów z ręki.

DJI Osmo Pocket kamera, gimbal i uchwyt czyli 3 w 1

DJI Osmo Pocket kamera, gimbal i uchwyt czyli 3 w 1


Dodatkowe funkcje selfie sticków, które warto mieć


Powszechną obecnie opcją w selfie stickach jest łączność bluetooth, która pozwala nam zdalnie wyzwalać migawkę w telefonie. Część urządzeń posiada w zestawie specjalny pilot lub oferuje robienie zdjęć za pomocą przycisku umieszczonego na uchwycie pod kciukiem. Obie funkcje mają swoich zwolenników i przeciwników. Pilot może się łatwo zgubić, za to często umożliwi wygodniejsze wykonywanie ujęć niż przycisk na uchwycie.

Na jakie inne funkcje oprócz bluetooth warto zwrócić uwagę?

Regulacja kąta widzenia

Bluetooth oprócz wyzwalania migawki, pozwala też regulować elektronicznie kąt nachylenia naszego telefonu i obracanie go wokół własnej osi. Wymaga to od producenta urządzenia wyposażenia go w specjalne silniczki, które posiada m.in. selfie stick marki Pictar.

Na uchwycie<a href="https://www.cyfrowe.pl/pictar-uchwty-smart-selfie-stick-smoky-white-p.html" target="_blank" rel="noopener noreferrer"> selfie sticka Pictar Smart</a> znajdziemy więcej guzików niż w przypadku innych kijków do selfie. Za pomocą bluetooth łączą się one z dedykowaną aplikacją na telefonie i umożliwiają m.in pochylanie i obracanie telefonu, zoomowanie kamerą itp. co jest bardzo wygodne i oszczędza czas!

Na uchwycie selfie sticka Pictar Smart znajdziemy więcej guzików niż w przypadku innych kijków do selfie. Za pomocą bluetooth łączą się one z dedykowaną aplikacją na telefonie i umożliwiają m.in pochylanie i obracanie telefonu, zoomowanie kamerą itp. co jest bardzo wygodne i oszczędza czas!

Aplikacja na smartfona

Najprostsze kijki do selfie oferują nam wyłącznie wyzwalanie migawki. Bardziej zaawansowane opcje dostępne są przez dedykowaną aplikację, którą instalujemy na telefonie. Dzięki niej możemy robić zoom, używać różnych filtrów czy funkcji wspomagających wykonywanie kreatywnych ujęć. Wspomniany już wcześniej Pictar w połączeniu z aplikacją oferuje około 20 różnych trybów fotografowania, np. dostęp do trybu manualnego, priorytetu przysłony czy migawki, a także udostępnia kompensację ekspozycji, histogramy, wyświetlanie siatki i poziomicy, punkty ostrości czy formaty TIFF i RAW.

Wbudowane oświetlenie

Ciekawym dodatkiem w selfie stickach jest lampa. Często występuje pod postacią leda wbudowanego w uchwyt, choć dostępne są też rozwiązania ze światłem błyskowym. Najpopularniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza wśród kobiet, wizażystek oraz vlogerów, jest selfie stick z lampą pierścieniową. Lampa pierścieniowa świetnie sprawdza się w fotografii portretowej, do zdjęć z makijażem oraz do filmowania. Jej światło rozprasza się równomiernie na całą twarz, dając delikatne rozjaśnienie i uwypuklenie naszej twarzy względem tła. Na ekranie smartfona będziemy również widzieć docelowy efekt takiego oświetlenia przed zrobieniem zdjęcia, czego nie zobaczymy w przypadku lampy błyskowej. Lampa pierścieniowa daje też ciekawy efekt zauważalny wokół źrenicy oka, podkreślając spojrzenie.

BlitzWolf BW-BS8 Pro selfie stick z lampą pierścieniową i pilotem. Lampa w tym modelu posiada 3 kolory światła, ciepłe, neutralne i chłodne, które możemy zmieniać w zależności od warunków.

BlitzWolf BW-BS8 Pro selfie stick z lampą pierścieniową i pilotem. Lampa w tym modelu posiada 3 kolory światła, ciepłe, neutralne i chłodne, które możemy zmieniać w zależności od warunków.

BlitzWolf BW-BS8 3w1 z lampą błyskową. Lampa posiada 3-stopniową regulację mocy błysku oraz funkcję stroboskopu, dzięki czemu Twoje zdjęcia zawsze będą odpowiednio oświetlone. Nie zabrakło również trybu SOS, który poprawi Twoją widoczność w terenie. Zasilanie wyzwalacza pozwala na zrobienie nawet 50 tysięcy zdjęć na jednym ładowaniu.

Jeśli Twój kijek do selfie nie posiada wbudowanej lampy, możesz ją kupić osobno.

Sprawdź oświetlenie do smartfonów >>

Przenośne studio nagrań czyli uchwyt z lampą i mikrofonem

Jeśli celem Twojego zakupu jest wykorzystywanie selfie sticka do filmowania czy vlogowania, rozważ opcję zestawu z oświetleniem i mikrofonem.

BlitzWolf BW-BS15 oferuje w zestawie lampę i mikrofon, których bateria pozwoli na 2-3 godziny nagrywania, czyli w sam raz do nagrania odcinka vloga.

BlitzWolf BW-BS15 oferuje w zestawie lampę i mikrofon, których bateria pozwoli na 2-3 godziny nagrywania, czyli w sam raz do nagrania odcinka vloga.

W selfie sticku ze zdjęcia, marki BlitzWolf, lampa umożliwia dostosowanie jasności światła, posiada tryb SOS i migającego światła a wbudowany akumulator o pojemności 1500 mAh pozwala na ok. 2 godziny pracy. Pełne ładowanie trwa tylko 2,5 godziny.

W zestawie znajduje się także wysokiej jakości mikrofon, którego czułość pozwala na swobodne zbieranie dźwięków i nagrywanie rozmów. Funkcja redukcji szumów zapewnia świetną jakość dźwięku nawet w trudniejszych warunkach nagraniowych. Mikrofon możesz wykorzystać z różnymi urządzeniami, nie tylko ze smartfonem. Będzie współpracował również z tabletami, kamerami, lustrzankami, bezlusterkowcami, komputerami, laptopami czy dyktafonami.

Gwint 1/4” do mocowania dodatkowych akcesoriów

Gwint 1/4″ umieszczony najczęściej na rękojeści lub pod nią umożliwia zamocowanie dodatkowych akcesoriów, np. umieszczenie selfie sticka na profesjonalnym statywie fotograficznym. Posiada go większość średnio i wysoko półkowych modeli.

Gwint może też być dostępny pod odkręceniu uchwytu na smartfona, jednak warto zauważyć, że nie wszystkie modele to umożliwiają. W najtańszych modelach często uchwyt zamocowany jest na stałe. Umożliwia to wówczas fotografowanie innymi urządzeniami niż smartfon, dzięki czemu zyskujemy bardziej uniwersalne zastosowanie.

Smartfon jako monitor poglądowy do Go Pro

Jeśli zawsze denerwowało Cię robienie zdjęć za pomocą Go Pro bez podglądu, to może to być rozwiązanie dla Ciebie. Gdy kamera robi zdjęcie, znajdując się na szczycie wysięgnika, Ty widzisz cały kadr na ekranie swojego smartfona, który umieszczony jest w uchwycie obok rączki. Kamera, selfiestick i smartfon komunikują się oczywiście za pomocą Bluetooth.

Selfie Sticki zrobione są z plastiku, aluminium, poliwęglanu czy stali nierdzewnej. Użyty materiał będzie wpływał na cenę i trwałość. Lekki, tani plastik spowoduje obniżenie nie tylko wagi urządzenia czy ceny gadżetu, ale także jego jakości. Musisz więc zastanowić się czy Twój kijek będzie służył Ci w trudnych warunkach np w czasie podróży, czy może nie zależy Ci tak bardzo na niezniszczalnym materiale.

Zwróćmy uwagę czy dany selfiestick współpracuje z telefonami o konkretnej szerokości ekranu. Niektóre po prostu nie nadają się do większych smartfonów, bo nie obejmie ich uchwyt kijka. Smartfony są też często duże i ciężkie a tańszy statyw może nie utrzymać takiej wagi.


Jak wybrać selfie stick? Zastanów się do czego jest Ci potrzebny:
Zdjęcia, vlogowanie, webinary, podróże?


Funkcja statywu do nagrań live i zdjęć nocnych

Współczesne telefony komórkowe posiadają tak dobrą jakość obrazu, że wielu popularnych vlogerów i twórców filmików, robi je właśnie przy pomocy smartfonów. Żeby nagrać siebie z odległości i swobodnie móc ruszać rękami, musimy postawić nasze urządzenie na biurku lub podłodze. Wtedy opcja statywu w selfie sticku będzie niezbędna. Nie da się przecież prowadzić webinaru na żywo trzymając w ręku kijek do selfie. Niestety wiele bardzo tanich selfie sticków jest niestabilnych w funkcji statywu. Przy cięższym telefonie mogą się bujać na boki, przewracać, a lekki wiatr może popsuć całe nagrywanie i to nie od strony dźwiękowej. Czasem lepiej zainwestować w cięższy, wykonany z lepszego materiału i stabilniejszy kijek z opcją tripodu.

Nagrywanie w pionie i poziomie

Zwróć uwagę czy selfie stick daje Ci możliwość nagrywania w orientacji poziomej i pionowej. Pionowa jest popularna na Instagramie, np. w Insta Stories. W przypadku tworzenia tego typu kontentu będziesz żałować zakupu, jeśli nie zwrócisz na ten aspekt uwagi.

selfie stick z funkcją statywu Benro Selfie BK15

Benro Selfie BK15 posiada możliwość trzymania smartfona w orientacji pionowej i może udźwignąć aż 1,5 kg sprzętu. Wysuwa się na długość ponad 80 cm. Zamontujesz na nim nie tylko dużego smartfona, ale i bardziej profesjonalną kamerę.

Odporność na niewygody

Jeśli wybieramy się w podróż, gdzie dużo czasu spędzamy aktywnie i narażeni jesteśmy na niesprzyjające warunki atmosferyczne, musimy wybrać solidniejszy model. Gdy wypadnie nam w trakcie biegu lub wspinaczki nie popsuje się jego elektronika albo nie połamie jego konstrukcja.

Selfie stick BlitzWolf BW-BS0 plasuje się w niższej półce cenowej, nie ma zbyt wielu bajerów ale, jest wytrzymały, ma prostą budowę i jest kompatybilny z GoPro. Nie zrobimy z niego statywu, ale dla podróżnika nagrywającego dużo z ręki sportową kamerą będzie świetnym i wygodnym rozwiązaniem.

Selfie stick BlitzWolf BW-BS0 plasuje się w niższej półce cenowej, nie ma zbyt wielu bajerów ale, jest wytrzymały, ma prostą budowę i jest kompatybilny z GoPro. Nie zrobimy z niego statywu, ale dla podróżnika nagrywającego dużo z ręki sportową kamerą będzie świetnym i wygodnym rozwiązaniem.


Co za ile? Polecane modele z kategorii cenowych do 50, 100 i 200 zł


Selfie sticki kosztujące mniej niż 50 zł

W przypadku tanich i lekkich selfie sticków problemem może być ich niestabilność. Przy większym telefonie czy powiewach wiatru mogą się przewracać. Mimo że ich używanie w warunkach podróżniczych może być ograniczone, zdecydowanie wystarczą do zdjęć rodzinnych czy filmików nagrywanych z biurka. Zwracaj też uwagę na to, czy nóżki statywu posiadają gumowe stopki, które wspierają kijek.

Kijek do selfie BlitzWolf BW-BSO reklamowany jest jako stabilny a jednocześnie lekki. Dzięki gumowym nóżkom tripodu, które dobrze przywierają do powierzchni, będzie się w stanie utrzymać na nogach i nie porysuje blatu.

Kijek do selfie BlitzWolf BW-BSO reklamowany jest jako stabilny a jednocześnie lekki. Dzięki gumowym nóżkom tripodu, które dobrze przywierają do powierzchni, będzie się w stanie utrzymać na nogach i nie porysuje blatu.

Selfie sticki do 100 zł

Największą popularnością cieszą się selfie sticki w przedziale cenowym 70-100 zł. Można tu już dostać naprawdę dobrze doposażony kijek i jednocześnie nie wydać za dużo pieniędzy.

W tej kategorii cenowej mamy, np. BliztWolf BS3 wykonany z aluminium, z Bluetooth i pilotem do wyzwalania zdjęć. Jest również tripodem, więc można go używać do wszelkiego rodzaju aktywności w social mediach i tworzenia filmików.

W tej kategorii cenowej mamy, np. BliztWolf BS3 wykonany z aluminium, z Bluetooth i pilotem do wyzwalania zdjęć. Jest również tripodem, więc można go używać do wszelkiego rodzaju aktywności w social mediach i tworzenia filmików.

Puluz Selfie stick  ma pierścieniową lampę LED z 9 stopniową regulacją i 3 kolorami emitowanego światła. Można ładować ją szybko kablem usb, działa z Bluetooth i posiada pilota. Opcja lampy będzie przydatna nie tylko w trudniejszych warunkach oświetleniowych, ale też do zdjęć produktów czy zdjęć typu beauty. Możemy wybierać odcienie cieplejsze i zimniejsze zależnie od światła zastanego.

Puluz Selfie stick  ma pierścieniową lampę LED z 9 stopniową regulacją i 3 kolorami emitowanego światła. Można ładować ją szybko kablem usb, działa z Bluetooth i posiada pilota. Opcja lampy będzie przydatna nie tylko w trudniejszych warunkach oświetleniowych, ale też do zdjęć produktów czy zdjęć typu beauty. Możemy wybierać odcienie cieplejsze i zimniejsze zależnie od światła zastanego.

Zrobiony z aluminium sportowy statyw  BliztWolf BS3 Sport jest lekki i wytrzymały. Sprawdzi się w trudniejszych warunkach, np. w czasie podróży. Kompatybilny z GoPro, działa bezprzewodowo w orientacji poziomej i pionowej. Ma obrotową głowicę dzięki czemu można elektronicznie zmieniać kąt nachylenia pilota.

Zrobiony z aluminium sportowy statyw  BliztWolf BS3 Sport jest lekki i wytrzymały. Sprawdzi się w trudniejszych warunkach, np. w czasie podróży. Kompatybilny z GoPro, działa bezprzewodowo w orientacji poziomej i pionowej. Ma obrotową głowicę dzięki czemu można elektronicznie zmieniać kąt nachylenia pilota.

Za około 100 zł mamy kompaktowy, ale wytrzymały i solidny selfie stick BlitzWolf BS10 zrobiony z aluminium. Posiada łączność Bluetooth i pilota. Antypoślizgowe nóżki dodatkowo sprawią, że będzie można używać go jako statyw do nagrywania, np. webinarów. Można też zabrać go w podróż bez strachu o to, że kijek złamie się nam w plecaku.

Za około 100 zł mamy kompaktowy, ale wytrzymały i solidny selfie stick BlitzWolf BS10 zrobiony z aluminium. Posiada łączność Bluetooth i pilota. Antypoślizgowe nóżki dodatkowo sprawią, że będzie można używać go jako statyw do nagrywania, np. webinarów. Można też zabrać go w podróż bez strachu o to, że kijek złamie się nam w plecaku.

Selfie sticki do 200 zł

W tej kategorii znajdziemy zaawansowane rozwiązania naszpikowane elektroniką, bogato wyposażone zestawy lub nawet monopody, które mogą posłużyć jako wysięgniki do selfie.

Baseus Lovely to selfie stick, gimbal i tripod w jednym. Będzie doskonale stabilizował smartfona przy nagrywaniu w ruchu, posłuży do robienia zdjęć z ręki i można postawić go na stabilnych nóżkach. Dodatkowo posiada pilota działającego na 10 metrów i oczywiście Bluetooth.

Baseus Lovely to selfie stick, gimbal i tripod w jednym. Będzie doskonale stabilizował smartfona przy nagrywaniu w ruchu, posłuży do robienia zdjęć z ręki i można postawić go na stabilnych nóżkach. Dodatkowo posiada pilota działającego na 10 metrów i oczywiście Bluetooth.

Inteligentny kijek do selfie Pictar Millenial Pink ma najbardziej zazaawansowaną aplikację z wymienionych w tym artykule. Wykonany jest z trwałego materiału a do tego można wybrać jeden z 3 modnych kolorów. Użytkownikom szczególnie przypadł do gustu pudrowy róż. Bezprzewodowa łączność oparta o ultradźwięki pozwala na lepszą komunikację urządzenia z telefonem.

Inteligentny kijek do selfie Pictar Millenial Pink ma najbardziej zazaawansowaną aplikację z wymienionych w tym artykule. Wykonany jest z trwałego materiału a do tego można wybrać jeden z 3 modnych kolorów. Użytkownikom szczególnie przypadł do gustu pudrowy róż. Bezprzewodowa łączność oparta o ultradźwięki pozwala na lepszą komunikację urządzenia z telefonem.

Sprawdź pozostałe selfie sticki >

Więcej podobnych artykułów >

 

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

Zostaw komentarz

izmir escort