Selfie stick – to nie irytujący gadżet, lecz bardzo przydatne akcesorium

0

Wokół selfie sticka narosło nieco kontrowersji, które sprawiają, iż jest postrzegany przez pryzmat irytujących turystów lub w kontekście zdjęć pod social media. Oczywiście jest to problem wszystkich wynalazków, których nieodpowiednie wykorzystanie przez część osób może prowadzić do powstawania uprzedzeń u większości. Szkoda jednak dać się zwieść stereotypom – prowadzi to do bezpodstawnej rezygnacji z korzystania z tak funkcjonalnych sprzętów, jak np. kijek do selfie. Trzeba więc odczarować te akcesorium! Zajrzyj do tego artykułu, dzięki któremu przekonasz się, że selfie stick to nie drażniący gadżet, lecz bardzo przydatne urządzenie.

Selfie stick – akcesorium o dłuższej historii niż myślisz

Chociaż powszechnie selfie stick jest postrzegany jako akcesorium wynalezione w erze smartfonów, w celu ułatwienia wykonywania zdjęć przednią kamerą urządzenia mobilnego, to stare fotografie robione przez naszych dziadków zdradzają, iż sprzęt ten ma dużo dłuższą historię. Za najstarsze znane zdjęcie, zarejestrowane za pomocą bardzo prostego selfie sticka uznaje się autoportret Arnolda Hogga wraz z żoną Helen. Fotografia powstała w 1926 roku! Innym przykładem dawnego stosowania kijków do selfie jest zdjęcie autorstwa Helmera Larssona, który także uwiecznił się z żoną Naemi, pomagając sobie przy tym czymś na wzór selfie sticka (który wygląda jak zwykły kij). Swoje zdjęcie wykonał w 1934 roku.

selfie stick arnold hogg

Fot. Arnold i Helen Hogg

selfie stick larson

Fot. Helmer i Naemi Larsson

Wynalazek przypominający selfie stick pojawił się także w filmie science fiction z 1969 roku zatytułowanym „Panowie, zabiłem Einsteina”. Współczesny kijek do selfie został opatentowany w 1983 roku przez Uead Hiroshi i Mima Yujiro. Początkowo jednak został uznany za bezużyteczny gadżet, jednak wrócił do łask, gdy około 2014 roku nastąpiła eksplozja jego popularności. W 2014 roku Time umieścił go na liście 25 najlepszych wynalazków tego roku.

Kijek do selfie – akcesorium okryte złą sławą?

Powyższe sympatyczne i niewinne fotografie nie zapowiadały takiej kariery selfie sticków, wokół których narosło sporo kontrowersji. Stereotypowy użytkownik takiego urządzenia jest natrętnym turystą lub narcyzem. Jak każdy stereotyp, takie myślenie jest krzywdzące (zarówno dla kijka, jak i ich właścicieli). Rzeczywiście często zdarzało się tak, iż użytkownicy selfie sticków nieco się zagalopowali, przeszkadzając np. w muzeach innym zwiedzającym lub potrącając eksponaty. Takie incydenty doprowadziły do tego, iż w niektórych popularnych miejscach, takich jak muzea, parki rozrywki czy galerie, korzystanie z selfie sticków zostało zakazane.

seflie stick turysta

Chociaż w niektórych miejscach zdarzają się obostrzenia, co do korzystania z selfie sticków, to w większości popularnych, turystycznych miejsc można ich używać swobodnie, ułatwiając sobie tym samym wykonywanie zdjęć.

Z selfie sticków nie można korzystać także na większości koncertów czy wydarzeń sportowych. Ma to nie tylko służyć zapewnieniu komfortu innym uczestnikom imprezy, ale także zwiększeniu bezpieczeństwa. Kijek do selfie jest postrzegany jako potencjalnie niebezpieczne narzędzie, które mogłoby posłużyć jako broń biała, stąd ochrona zabrania wnoszenia ich na teren imprez masowych. Nie jest to jednak specjalnie wyjątkowa sytuacja, gdyż jak wiadomo na teren takich imprez nie można wnosić wielu innych przedmiotów.

Inną kontrowersję stanowi fakt, iż kijek do selfie jest często postrzegany jako atrybut współczesnych narcyzów. Myślę jednak, iż uwaga niesłusznie skupia się na narzędziu, a nie intencji jego użycia. Kijek do selfie stał się symbolem pejoratywnych cech społeczeństw zachodnich, takich jak np. egocentryzm. Z drugiej jednak strony, wszystko zależy od wykorzystania danego sprzętu, a kłam jedynie narcystycznym pobudkom korzystania z selfie sticka zadaje możliwość wykonania sobie dzięki niemu zdjęć z bliskimi. Trzymając smartfona w dłoni zazwyczaj nie uda się objąć kilku osób, na co pozwala skorzystanie z selfie sticka.

selfie stick zdjecie grupowe

Selfie stick to świetne narzędzie do robienia sobie zdjęć grupowych.

Selfie stick – zastosowanie i ciekawe modele

Zasady działania selfie sticka nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jego podstawowa budowa zakłada wykorzystanie kija i uchwytu do smartfona (lub kamery sportowej czy innych urządzeń) tak, aby oddalić aparat od użytkownika i pozwolić mu na wykonanie zdjęcia z innej perspektywy. Dzięki temu możliwe jest ujęcie szerszego wycinka świata niż w przypadku fotografowania z „wyciągniętej ręki”.

Warto pamiętać także o tym, iż wykonywanie autoportretów obiektywem szerokokątnym (jaki jest zainstalowany w przedniej kamerze smartfona) wpływa na niekorzystne odwzorowanie proporcji twarzy. Oddalając aparat nieco od twarzy można ograniczyć ten efekt, uzyskując bardziej udane zdjęcia. Zmiana perspektywy na fotografii ma związek nie tyle z użytym obiektywem, co właśnie z odległością aparatu od fotografowanego motywu, stąd oddalenie aparatu jest najlepszym rozwiązaniem, nawet jeśli zamierzasz przyciąć zdjęcie, tak aby w kadrze umieścić jedynie własną twarz (lub grupę osób).

selfie stick z reki

Zdjęcia z ręki wymuszają przyjęcie nienaturalnej pozycji. Co więcej trzymanie aparatu w dłoni, zwłaszcza w orientacji poziomej, jest dużo mniej poręczne niż korzystanie z kijka do selfie, co zwiększa ryzyko wypuszczenia z ręki urządzenia mobilnego.

selfie stick iphone

Mocowania gwarantujące bezpieczeństwo smartfona, takie jak np. te zastosowane w selfie sticku Fresh`n Rebel, zwiększa dodatkowo komfort podczas wykonywania selfie.

Po złożeniu selfie stick ma bardzo kompaktowe rozmiary.

selfie stick sredni

Teleskopowe ramię kijka do selfie umożliwia swobodne dostosowywanie jego długości.

selfie stick dlugi

Maksymalna długość selfie sticka Fresh`n Rebel wynosząca 80 cm pozwala na znaczne oddalenie smartfona od modela.

selfie stick kabelek

Najprostsze kijki do selfie, takie jak np. Forever JMP-200, łączą się ze smartfonem za pośrednictwem kable. Bardziej zaawansowane modele wykorzystują łączność bezprzewodową.

selfie stick ladowanie

Selfie stick może być z łatwością naładowany w podróży za pośrednictwem power banku.

selfie stick kompaktowy

Selfie sticki to kompaktowe i poręczne akcesoria – zmieszczą się do kieszeni lub np. nerki.

Poza wykonywaniem pojedynczych autoportretów, opisywane akcesoria świetnie sprawdzają się także podczas robienia grupowych selfie (które nazywane są także usies). Kąt widzenia przedniej kamery i odległość na jaką można oddalić aparat trzymając go w dłoni często utrudnia sfotografowanie większej liczby osób, jeżeli te stoją blisko aparatu. Selfie pozwala oddalić smartfona i uzyskać dużo szerszą perspektywę. Kijki do selfie są także wykorzystywane do fotografowania z nietypowego punktu widzenia. Mogą się przydać także do tworzenia zbliżeń obiektów znajdujących się nieco nad głową lub w niedostępnym miejscu.

selfie stick blitz

Kijki do selfie zdecydowanie ułatwiają wykonywanie zdjęć z bliskim – w szczególności jeśli oferują dodatkową funkcjonalność, taką jak zintegrowany mini trójnóg. Przykładem takiego akcesorium jest BlitzWolf BW-BS3.

selfie stick pod woda

W sprzedaży dostępne są także selfie sticki dedykowane do kamer sportowych. Dzięki nim możesz uzyskać ujęcia z bardzo ciekawej perspektywy i pokazać emocje towarzyszące uprawianiu sportów ekstremalnych.

Jak widać selfie sticki są bardzo praktycznymi i niezwykle uniwersalnymi akcesoriami. Przydadzą się na imprezie, w trakcie rodzinnej wycieczki czy podczas vlogowania. Nie warto zniechęcać się do nich stereotypowym myśleniem – lepiej zadbać o własną wygodę i możliwość swobodnego uwiecznienia wszystkich wspaniałych momentów przeżywanych z bliskimi lub w pojedynkę.

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z naszymi poradnikami, newsami i testami.

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wierszę i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort