Test Peak Design Capture – uchwyt do aparatu, który pozwala całkowicie zrezygnować z paska

0

Peak Design Capture to akcesorium, które ma dać stały i łatwy dostęp do aparatu, uwolnić fotografa od konieczności ciągłego trzymania aparatu lub odkładania go w przypadkowych miejscach, a także owijania się nim wieszając go na paskach naramiennych. Prosty pomysł zaproponowany przez Peak Design ma rozwiązywać wszystkie te problemy naraz. Pozostaje zatem sprawdzić – jak to wygląda w praktyce? 

Podczas realizacji fotoreportaży czasami konieczne jest odłożenie aparatu. Jako że lubię korzystać z paska na rękę, a pasek naramienny ląduje wtedy w torbie, to konieczność odłożenia sprzętu wymagała ponownego chowania go do torby, postawienia na jakiejś powierzchni lub… ziemi. Wszystkie te rozwiązania średnio się sprawdzały i mogły być nawet niebezpieczne dla aparatu. W związku z tym zainteresowałem się prostym akcesorium – Peak Design Capture. Jest to mocowanie, które pozwala przyczepić aparat do paska naramiennego plecaka lub torby albo paska spodni.

Coś więcej niż uchwyt do aparatu

Uchwyt Peak Design Capture powstał jako baza dla szybkozłączek, które możesz przymocować do aparatu, a także adapterów do mocowania obiektywów i uchwytu do lornetki. Jak widać jego zastosowanie jest szersze niż tylko przypinanie aparatu. Dzięki adapterowi do obiektywów możesz mieć pod ręką dodatkowe szkła i bez zaglądania do torby z łatwością je wymieniać w trakcie realizacji zlecenia. Mocowanie na lornetkę przyda się nie tylko obserwatorom zwierząt, ale również fotografom przyrodniczym.

Więcej informacji na temat tego akcesorium i kompatybilnych z nim akcesoriów znajdziesz poniżej:

Peak Design Capture

peak design capture seria

Akcesoria z serii Peak Design Capture obejmują szybkozłączki, uchwyty, mocowanie na lornetkę i adapter obiektywów.

Peak Design Capture – kiedy najlepiej się sprawdza?

Zadanie postawione przed tym akcesorium było proste – umożliwić mi swobodne „powieszenie” aparatu na czas przerwy od fotografowania przy jednoczesnym zachowaniu łatwego do niego dostępu, tak aby natychmiast wznowić wykonywanie zdjęć, gdy w otoczeniu zacznie dziać się coś interesującego. Przykładowo taką sytuacją jest przerwa na posiłek lub napicie się wody, gdy w przypadku imprez plenerowych nie odbywa się to przy stole lecz na trawie czy po prostu na stojąco.

W takich sytuacjach większość fotografów zwyczajnie przewiesza aparat zawieszony przez ramię na pasku naramiennym. Jak już jednak wspomniałem, fotografując lubię trzymać aparat w dłoni przymocowany za pomocą mojego ulubionego paska Peak Design Clutch. Jako że jest on wyposażony standardowo w szybkozłączkę kompatybilną z mocowaniem Peak Design Capture, pomyślałem, że może to być właśnie poszukiwane przeze mnie rozwiązanie. Jednak po kolei.

peak design capture clutch

Pasek Peak Design Clutch jest mocowany do aparatu za pomocą szybkozłączki kompatybilnej z uchwytem Peak Design Capture (całość działa w systemie Arca Swiss). Dzięki temu mogłem wykorzystać swoje ulubione akcesorium.

Elementy zestawu i jakość ich wykonania

Peak Design Capture to solidnie wykonane akcesorium, składające się z czterech części – bazy do szybkozłączki, elementu dociskającego, śrub i szybkozłączki. Pierwszy z elementów został wyposażony z gumową podkładkę, która zapobiega przemieszczaniu się po zamontowaniu. Baza dla szybkozłączki obejmuje przycisk jej zwalniania, który jednak został umieszczony tak, że raczej trudno go przypadkowo wcisnąć. Nie ma więc obaw, że dojdzie do omyłkowego uwolnienia i upadku sprzętu.

Śruby dostępne są w dwóch wariantach – standardowe 15 mm i hex 16 mm. Ta druga opcja jest dostosowana do sytuacji, gdy konieczne jest mocniejsze dociśniecie mocowania za pomocą klucza imbusowego. W moim testowym zestawie takich śrub zabrakło i choć przyznam, że czułbym się z nim lepiej, to jednak te standardowe także zapewniają mocne mocowanie. Co więcej ich obsługa jest beznarzędziowa i odpowiednio wyprofilowane, radełkowane końcówki ułatwiają kręcenie. W szybkozłączkach niestety zabrakło elementu, który umożliwiałby ich dokręcanie bez dodatkowych akcesoriów. Trzeba posłużyć się imbusem lub monetą. Na szczęście płytki te są kompatybilne z Arca Swiss więc właściwie nie ma raczej konieczności ich częstego demontowania.

peak design capture sruby

W uchwycie Peak Design Capture można wykorzystać dwa typy śrub – standardowe i hex.

peak design capture szybkozlaczka

Szybkozłączki posiadają mocne śruby, które jednak trzeba dokręcać za pomocą monety lub klucza. Szkoda że nie zastosowano jakiegoś uchwytu – projektanci Peak Design z pewnością coś by wymyślili w tej kwestii.

Obsługa Peak Design Capture czyli jak to działa?

Obsługa uchwytu jest niezwykle prosta. Wystarczy poluzować śruby, włożyć pasek od spodni, plecaka lub torby pomiędzy obydwie części Peak Design Capture i dokręcić ponownie śruby. Następnie pozostaje szybkozłączkę przymocować do aparatu. Całość jest gotowa do użytkowania.

peak design capture uchwyt pasek

Peak Design Capture można wykorzystać z estetycznym i stylowym mocowaniem do paska.

Korzystanie z testowanego akcesorium również jest banalne. Aby przymocować aparat do uchwytu wystarczy wepchnąć w odpowiednie miejsce szybkozłączkę. Odpowiednie wyprofilowanie płytki pozwala na zrobienie tego bez wciskania przycisku, co w znacznym stopniu przyspiesza pracę. Blokada mocno trzyma sprzęt i zabezpiecza go przed upadkiem. Producent deklaruje udźwig do 90 kg i rzeczywiście akcesorium wzbudza zaufanie.

Aby odpiąć sprzęt konieczne jest wciśnięcie przycisku. Został tak umieszczony, iż trudno go odblokować przypadkowo. Co więcej umieszczając uchwyt tak, iż aparat nakłada się od góry, nawet po wciśnięciu przycisku sprzęt trzyma się mocowania. Oczywiście lepiej unikać takich niekontrolowanych sytuacji, ale jest to zabezpieczenie, które nie tylko chroni przed przypadkowym uwolnieniem sprzętu, ale również zwiększa jego bezpieczeństwo w trakcie demontowania.

Po zamontowaniu całości akcesorium pozostaje w zaplanowanym miejscu, dając wygodny dostęp do aparatu. Dzięki temu mogę go mieć zawsze pod ręką i wygodnie „odkładać” go sobie, gdy potrzebuję mieć wolne obydwie ręce. Okazało się to także bardzo praktyczne podczas fotografowania dziecka. Często chcąc wykonać mu zdjęcia podczas wspólnych zabaw i nachylając się, aparat powieszony na pasku przekręcał się w bardzo irytujący sposób. Przymocowanie aparatu do paska (i schowania paska naramiennego do tylnej kieszeni spodni), pozwoliło go mieć zawsze pod ręką, a jednocześnie korzystać z niego w dużo wygodniejszy sposób.

Podsumowanie

Peak Design Capture okazał się właśnie tym, czego szukałem. Wysoka jakość wykonania, pewne mocowanie, prosta obsługa i duża funkcjonalność spełniły wszystkie moje oczekiwania, pozwalają na dużo wygodniejsze i co najważniejsze bezpieczne dla sprzętu fotografowanie, czy to podczas realizacji zleceń czy wykonywania prywatnych zdjęć. Polecam każdemu, w szczególności, że wraz z adapterami do obiektywów i lornetek uchwyt Capture jest częścią środowiska Peak Desing, które oferuje wiele ciekawych rozwiązań. Z tym sprzętem mogłem spokojnie skupić się na fotografowaniu.

peak design capture linia

Peak Design to produkty, które razem współtworzą swoiste środowisko. Są ze sobą kompatybilne i często się uzupełniają. W ofercie znajdziesz torby, plecaki, paski, uchwyty czy adaptery.

peak design capture bino

Sprzęt Peak Design jest bardzo wszechstronny. Przykładowo zastosowanie standardowej śruby 1/4” w mocowaniu Bino pozwala na wykorzystanie wraz z nim np. adaptera do smartfona.

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Zostaw komentarz

izmir escort