Stabilizatory do smartfonów i kamer sportowych – czym kierować się przy wyborze?

7

Kręci Cię (nomen omen) kręcenie filmów, ale nie chcesz inwestować w profesjonalną kamerę? Na co dzień wystarcza Ci smartfon albo GoPro, ale czegoś im brakuje i chciałbyś robić to lepiej? Jeśli tak jak my z entuzjazmem podchodzisz do rejestrowania wspomnień, by zachować je na dłużej w przyzwoitej jakości, oraz zależy Ci na większej popularności na YouTube… zacznij od stabilizacji swoich filmów! Dowiedz się, jakie korzyści daje stosowanie stabilizatora i czym różnią się dostępne na rynku stabilizatory do smartfonów i kamer sportowych.

Stabilizacja rzecz święta – dlaczego warto mieć stabilizator?

Stabilizacja to najważniejsza rzecz, która odróżnia filmy dobre od złych, a galaretowaty, rozedrgany obraz, to najgorsze, co możesz zaserwować swoim widzom. Dopiero w dalszej kolejności zwrócą oni uwagę na dźwięk, rozdzielczość, kolory czy fabułę. Smartfony i kamery sportowe niestety nie są w tej kwestii ekspertami. Jeśli chcesz podnieść jakość swoich filmów, stabilizator powinien być pierwszy na liście zakupów. Dzięki takiemu urządzeniu ujęcia staną się prawie tak płynne, jak w kinie, a to, że kręcisz „z ręki” maszerując po wyboistej ścieżce, nie będzie zupełnie wyczuwalne.

Główne zalety stosowania stabilizatora ze smartfonem i kamerami sportowymi

  • „Kinowa” jakość nagrań dostępna dla osób bez wiedzy i doświadczenia filmowego
  • Przyjemne dla widza, płynne i gładkie ujęcia, imitujące zastosowanie profesjonalnych narzędzi filmowych
  • Filmy z większą ilością detali, które „nie skaczą” w denerwujący sposób i można skupić na nich wzrok
  • Wyeliminowanie wstrząsów powodowanych przez kroki operatora, drżenie rąk czy jazdę samochodem – lepszy film w każdej sytuacji
  • Lekkie i wygodne do trzymania narzędzie, które nie męczy dłoni i kręgosłupa
  • Pozwala wykorzystać możliwości technologiczne smartfonów
  • Może zastąpić selfiestick
  • Większa ilość odsłon i polubień w mediach społecznościowych
  • Ciekawa technologia do wypróbowania w czasie wolnym, lepsze filmy z wakacji, fajniejszy kanał na Youtube

Cechy stabilizatorów, które warto rozważyć przed zakupem

1. Kompatybilność – które modele stabilizatorów pasują do Twojego smartfona i kamery?

Stabilizatory to bardzo uniwersalne urządzenia. W wielu przypadkach pasują i do smartfonów, i do kamer sportowych, ale mogą być zalecane do jednej z tych opcji. Głównym kryterium są wymiary urządzenia nagrywającego – musi zmieścić się do rozsuwanego uchwytu lub posiadać gwint ¼ cala. Ważna jest też waga – każdy stabilizator ma dokładnie określone parametry, w których będzie działał poprawnie. Patrząc na maksymalny udźwig stabilizatora, weź pod uwagę, czy razem z telefonem/kamerą zamierzasz montować na nim dodatkowy mikrofon, lampę albo inne akcesoria do filmowania.

2. Sposób wyważania i gotowość do pracy – stabilizator mechaniczny vs elektroniczny

Wiele różnic pomiędzy stabilizatorami będzie wynikało z jednej, bardzo ważnej cechy: czy jest on mechaniczny, czy elektroniczny. Stabilizator mechaniczny wykorzystuje działanie grawitacji. Zanim go użyjemy, należy wykonać pewną procedurę i przygotować go do pracy. Wyważanie sprzętu robimy ręcznie za pomocą dołączonych do zestawu odważników. Trzeba to zrobić bardzo precyzyjnie i powtarzać za każdym razem, gdy zmieniany jest sprzęt nagrywający. Stabilizatory elektroniczne nazywane gimbalami same wyważają sprzęt natychmiast po zamontowaniu smartfona lub kamerki i dzięki specjalnemu oprogramowaniu wzbogacają możliwości nagrywania. Są gotowe do użytku od razu po wyjęciu z pudełka (i naładowaniu akumulatorów).

stabilizatory mechaniczne vs grawitacyjne

3. Wydajność stabilizacji

Mimo iż niektóre modele stabilizatorów wydają się czasami identyczne, mogą stabilizować obraz z różną dokładnością. Wpływ na to mają zastosowane w środku silniczki, oprogramowanie producenta (w przypadku gimbali) i precyzyjność wyważania (w przypadku stabilizatorów mechanicznych), a także to, w ilu osiach stabilizowany jest obraz. Żeby upewnić się w swoim wyborze, koniecznie obejrzyj testy i przeczytaj opinie użytkowników w internecie, np. na naszym kanale YouTube i blogu.

4. Dostępne tryby stabilizacji

W stabilizatorze grawitacyjnym mechanizm działania jest zawsze taki sam. Gimbal natomiast oferuje zazwyczaj kilka trybów działania, np. blokowanie jednej z osi lub wszystkich na raz, co pozwala uzyskać różne efekty w zależności od filmowanej sytuacji. Możliwe jest nagrywanie do góry nogami wygodne w trakcie kadrowania blisko ziemi albo w trybie odwróconym i pionowym, przydatnym dla vlogerów do filmowania samego siebie.

5. Budowa i rodzaj uchwytu

Najczęściej spotkasz się ze stabilizatorami, które z wyglądu przypominają selfiestick. Obsługuje się je bardzo wygodnie jedną ręką. Ich zaletą jest też to, że zmieszczą się nawet w damskiej torebce i nie trzeba ich demontować do transportu, dzięki czemu są zawsze gotowe do pracy. Wyglądają prosto, elegancko, ale dość amatorsko.

Stabilizator przypominający selfiestick

stabilizatory do smartfonówstabilizator

W przypadku bardziej rozbudowanych zestawów sprzętowych (kamera+mikrofon+lampa) przyda Ci się stabilizator z dwoma uchwytami, obsługiwany oburącz. Równomiernie rozkłada on ciężar sprzętu i zapewnia lepszy chwyt. Nie jest już tak łatwy do transportowania, ale wygląda bardziej profesjonalnie.

Stabilizator oburęczny

2_756254148-tile

12098426723.jpg

Niektóre mechaniczne stabilizatory do GoPro przypominają natomiast steadycamy, używane w przemyśle filmowym do stabilizowania lustrzanek i profesjonalnych kamer. Obsługuje się je jedną ręką, ale z uwagi na kształt zajmują więcej miejsca w bagażu.

Stabilizator przypominający steadycam

stabilizatory do smartfonów

Ostatnim, czwartym typem stabilizatorów są gimbale bez uchwytów, przystosowane do montowania, np. na powierzchni kasku, karoserii samochodu itp. Są bardzo małe i zaprojektowane tak, by dało się je zamocować w najdziwniejszych miejscach.

Stabilizator montażowy

stabilizatory do smartfonów

figure-2

6. Wydajność akumulatora i sposób ładowania (gimbale)

Producenci gimbali podają przeważnie maksymalny czas pracy urządzenia. Nieliczni decydują się na podanie zakresu min-max, który jest o wiele rzetelniejszym opisem. Silniczki gimbala zmuszone do intensywnej pracy, np. podczas biegów przełajowych przy silnym wietrze, pobierają więcej energii niż podczas jazdy rowerem po gładkim asfalcie.

Stabilizatory elektroniczne posiadają dedykowane akumulatory, które ładuje się w zewnętrznej ładowarce lub bezpośrednio przez gimbal za pomocą portu micro usb. Do szczególnie intensywnego filmowania wybierz sprzęt, który może jednocześnie pracować i być ładowany, np. z powerbanka. Dzięki temu nie stracisz czasu na planie, czekając aż urządzenie będzie gotowe do pracy. Zwróć też uwagę, czy energią z gimbala da się ładować telefon, bo najprawdopodobniej rozładuje się on w pierwszej kolejności.

7. Odporność i wytrzymałość

Stabilizatory grawitacyjne są wodoodporne, bo nie ma w nich elementów, które mogłyby się popsuć. Gimbale działające na baterie należy chronić przed wodą, zwłaszcza słoną. Niektóre modele elektronicznych stabilizatorów są odporne na zachlapanie i deszcz, co umożliwia ich stosowanie przy kiepskiej pogodzie. Zwróć też uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Powszechny jest plastik, lecz wcale nie rzadziej trafisz na pięknie wykończone aluminium.

8. Możliwości dedykowanej aplikacji (gimbale do smartfonów)

Filmy możesz nagrywać za pomocą jakiejkolwiek aplikacji zainstalowanej na telefonie. Wybierając do tego celu dedykowaną aplikację, która za pomocą bluetooth łączy się z gimbalem, otrzymujesz szersze możliwości sterowania ruchami gimbala oraz nowe, kreatywne pomysły na urozmaicenie scenariuszy swoich filmów. Gimbal może działać jak selfiestick – migawka wyzwalana jest guzikiem/joystickiem umieszczonym na rączce, dzięki czemu nie musisz dotykać ekranu palcem. Możesz zaprogramować tryb time laps, wykonać automatyczną panoramę, korzystać z płynnego zoomowania (nawet jeśli Twój telefon w podstawowym trybie nie posiadał takiej opcji) i prowadzić transmisję na żywo w mediach społecznościowych. Niektóre aplikacje potrafią też śledzić ruch/twarz, dzięki czemu możesz postawić sprzęt nagrywający na stole lub statywie i swobodnie filmować samego siebie bez obawy, że niechcący nie zmieścisz się w kadrze. Ogromnie zwiększa to Twoją samodzielność i sprawia, że nie potrzebujesz do tworzenia treści całej ekipy filmowej. Podane tu możliwości będą się różnić w zależności od producenta.

9. Możliwości rozbudowy zestawu

Co nieco na ten temat pojawiło się już w punkcie 1, przy okazji omawiania udźwigu. Kolejną ważną rzeczą do sprawdzenia są różnego typu złącza i mocowania, np. wyjście zasilające do lampy zewnętrznej lub gwint ¼ cala do mocowania stabilizatora na rurkach teleskopowych, statywach, czy innych uchwytach i przyssawkach. Dodatkowe akcesoria pozwolą Ci na filmowanie pod innym kątem widzenia niż tylko i wyłącznie „z ręki”, co mogłoby być nudne w dłuższej perspektywie.

10. Sposób montażu

Najczęstszym typem montażu jest rozsuwany klips, w który wkładamy telefon lub kamerę. Sporadycznie pojawiają dwie dokręcane gałeczki lub mocowanie na gwint ¼ cala (tylko do kamer). W każdym z przypadków montaż jest bardzo prosty i można go wykonać jedną ręką, bez użycia jakichkolwiek narzędzi. W przypadku kamer GoPro, posiadających wyświetlacz, warto zwrócić uwagę na to, czy klips umożliwia dostęp do ekranu i go nie zasłania.

11. Zakres obrotu osi

W przypadku urządzeń, które stabilizują dwie lub trzy osie ważny jest zakres kątów obrotu kamery/smartfona i maksymalna pozycja ich wychylenia. Im większy zakres obrotu, tym większe szanse na zarejestrowanie różnorodnych ujęć. Szczególnie atrakcyjnie wydają się gimbale, które mogą wykonać pełny obrót 360 stopni wokół własnej osi (w poziomie). Docenią to osoby często podróżujące i zdające relacje z ciekawego miejsca oraz kolekcjonerzy panoramicznych ujęć.

12. Guzikologia (gimbale)

Rozmieszczenie guzików i typ joysticka mocno wpływają na komfort użytkowania gimbala. Sprawdź, jakie dokładnie funkcje są przypisane do guzików i czy dodatkowe diody poinformują Cię o aktualnym trybie działania, stanie baterii, itp.

Wystabilizowane filmy ogląda się znacznie przyjemniej niż nagrane samym smartfonem albo GoPro. Zaskocz swoich widzów i zmień swój styl! W komentarzu możesz podzielić się linkiem do swoich filmów nagrywanych z użyciem stabilizatora lub spytać o pomoc w wyborze konkretnego modelu : )

 

 

Więcej wiedzy na naszym blogu:

TEKSTY O STABILIZACJI

TEKSTY O KAMERACH SPORTOWYCH

TEKSTY O FILMOWANIU

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

7 komentarzy

  1. Jaki polecacie gimbale do Sony action cam x3000 lub x1000? Dodam, że nie chcę używać kamerki w obudowie wodoodpornej.

Zostaw komentarz

izmir escort