Bądź zawsze pełen energii! Powerbank dla fotografów i filmowców

2

Sposobów na zapewnienie sobie dodatkowego źródła energii dla swojego sprzętu jest naprawdę sporo – ładowarki samochodowe, maty solarne, gripy umożliwiające korzystanie z baterii jednorazowych, zewnętrzne akumulatory takie jak np. V-Mount czy zapasowe akumulatory. Wśród nich znakomitym rozwiązaniem problemu z brakiem zasilania są powerbanki. Urządzenia te są proste w obsłudze i zapewniają mobilność. Pozwalają naładować każde urządzenie, które wykorzystuje do tego złącze USB, niezależnie czy znajdujesz się w dalekiej podróży, czy wychodzisz ze znajomymi do pubu. Możesz zasilić nie tylko urządzenia mobilne, ale również coraz większą liczbę aparatów cyfrowych, kamer, dronów czy różnego rodzaju akcesoriów. Poznaj więc kilka faktów, które pomogą Ci wybrać powerbank dopasowany do Twoich potrzeb oraz zobacz przykłady ciekawych modeli.

Do czego przydaje się fotografom i filmowcom powerbank? Jaki powerbank wybrać?

Powerbanki to urządzenia, które mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Ich podstawowym zadaniem było dostarczanie energii dla urządzeń mobilnych. Za pomocą tego typu akcesoriów można z łatwością naładować smartfon lub tablet, nawet kilkukrotnie w zależności od pojemności takiego banku energii. Jednakże rozwój technologii i coraz lepsza wydajność ogniw sprawiła, że obecnie powerbankiem można zasilić także np. laptop czy nawet urządzenia zasilane gniazdkiem sieciowym (w przypadku powerbanków wyposażonych w wyjście AC). Z tego powodu powerbanki stanowią niemal nieodzowny element pracy fotografów i filmowców.

Powerbanki pozwalają na ładowanie coraz większej liczby sprzętów – urządzeń mobilnych, laptopów, aparatów itp.

PowerBank można wykorzystać również do ładowania wybranych modeli aparatów – warto zajrzeć do specyfikacji, czy taka funkcja jest dostępna. Pozwalają na to modele takie, jak m.in. OM System TG-7 czy Nikon Z8. Nawet jeżeli aparat, z którego korzystasz, nie pozwala na ładowanie za pomocą USB, to power bank może być przydatny do zasilania akcesoriów, których używasz zarówno w trakcie fotografowania, jak i filmowania. Przykładami są mikrofon RØDE Videomic PRO+ lub lampa LED ULANZI LED LT003. Za pomocą powerbanku możesz także ładować kamery – np. GoPro Hero. Ponadto możesz wykorzystać specjalne ładowarki, które dostarczają energię akumulatorom za pośrednictwem portu USB (np. Patona USB Smart Dual LCD). Możliwe jest także bezpośrednie ładowanie akumulatorów, które posiadają wyjście USB-C (np. Mathorn MB-111).

 

 

rode powerbank

Powerbank możesz również wykorzystać do ładowania akcesoriów, takich jak np. mikrofon Rode Videomic PRO+.

powerbank czytnik

Powerbank może posłużyć do naładowania akcesoriów niezwiązanych bezpośrednio z fotografią. Jednocześnie wielu fotografów nie wyobraża sobie podróży np. bez czytnika e-booków.

Na co zwrócić uwagę, kiedy kupujesz powerbank?

Pojemność powerbanku – 10 000 mAh, 20000 mAh czy więcej?

Pojemność powerbanków wyrażana jest w mAh, czyli mili amperogodzinach. Wydawać by się mogło, że kwestia pojemności jest łatwa do rozstrzygnięcia – im więcej, tym lepiej. Okazuje się, że nie zawsze tak musi być. Na początek powinieneś zastanowić się, do czego chcesz wykorzystywać powerbank. Jeżeli tylko do awaryjnego podładowania urządzenia mobilnego lub akcesoriów, to wystarczy model o mniejszej pojemności, np. 10000 mAh. Ma to o tyle znaczenie, że wraz ze wzrostem pojemności rosną gabaryty urządzenia. Oczywiście powerbank o pojemności 20000 mAh nadal jest mobilnym urządzeniem, ale jego wymiary i waga będą już większe. Poniższe fotografie ilustrują różnice w gabarytach poszczególnych wersji power banków:

Chociaż obydwa powerbanki Xtorm z serii Fuel nie zostały przedstawione w skali, to i tak widać, że urządzenie o pojemności 20 000 mAh (z prawej) jest w zasadzie dwukrotnie grubsze niż te o pojemności 10 000 mAh.

Chociaż powerbanki mogą mieć całkiem kompaktowe wymiary, to jednak przy dużej pojemności ogniwa zdecydowanie wzrasta ich waga. Newell Power Bank GP12 24000 mAh PD 60 W oferuje pojemność aż 24 000 mAh i waży 0,5 kg, co sprawia, że jeśli nie potrzebujesz takiej pojemności, to nie ma co dodatkowo obciążać torby czy plecaka.

Choć obecnie gabaryty powerbanków o ogromnej pojemności stały się bardziej kompaktowe, to duża pojemność wciąż generuje wyższy koszt urządzenia. Jeśli więc wiesz, że nie przebywasz z dala od gniazdka na tyle długo, żeby wykorzystać możliwości powerbanku 20 000 mAh, to nie ma co specjalnie naciągać budżetu. Z drugiej strony jesteśmy tak uzależnieni od elektroniki, że szybko przyda się dodatkowy zapas energii. A po za tym jak z wynika z praktyki, często zdarza się zapomnieć podładować powerbank, stąd zapas energii ekstra będzie pewnie często miłą niespodzianką.

Wiele osób błędnie interpretuje, że pojemność dajmy na to 10000 mAh umożliwia 4-krotne naładowanie baterii o 2500 mAh. Faktyczne możliwości takiego akcesorium zależą od jego jakości – tanie urządzenia charakteryzują się bardzo dużymi stratami energii. Niestety nawet wysokiej jakości markowe produkty nie są wolne od takich niedoskonałości, jednakże owe straty cechują się dużo niższym poziomem. Pierwsza kategoria urządzeń może charakteryzować się ubytkami wynoszącymi ponad 50%, natomiast druga grupa – zaledwie 10-20%. Robiąc przybliżone oszacowania można powiedzieć, że powerbank o pojemności 10000 mAh pozwala na 3-krotne naładowanie smartfona i 1-krotne tabletu.

Natężenie prądu i moc ładowania – jaki powerbank wybrać?

Ważnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru powerbanku, jest obsługiwane natężenie prądu. Standardowo urządzenia tego typu umożliwiają ładowanie prądem o natężeniu 1 A, co wystarczy do efektywnego zasilenia smartfona. Jednocześnie, aby naładować tablet, potrzebne jest wyższe natężenie, np. 2,4 A. Obsługa wyższych wartości zwiększa również prędkość ładowania. Wiele urządzeń posiada kilka wyjść, dzięki czemu można dostosować je do różnorodnych typów urządzeń. Możesz też wybrać powerbank, który automatycznie dopasowuje poziom wyjściowy i wydajność pod kątem podłączonego urządzenia. Jeżeli chcesz ładować większą liczbę urządzeń jednocześnie lub zależy Ci na czasie, możesz rozważyć zakup powerbanku, który obsługuje ładowanie kilku sprzętów naraz.

Wiele modeli powerbanków posiada kilka wyjść, tak aby móc jednocześnie ładować wiele urządzeń.

Moc ładowania informuje, jakie urządzenia będzie w stanie obsłużyć powerbank, a także czy możliwe będzie skorzystanie z szybkiego ładowania. Przykładowo do szybkiego ładowania smartfonów wystarczy skorzystać z USB 18 W, ale już błyskawiczne ładowanie tabletu będzie wymagało mocy np. 30 W (np. Apple iPad). Wyższa moc np. 65 W będzie niezbędna do zasilania laptopów. Zwróć więc uwagę na moc poszczególnych złączy, aby dowiedzieć się, co dasz radę zasilić danym powerbankiem.

Power bank – złącza wejściowe i wyjściowe

Podstawowym wyposażeniem powerbanków są wyjścia USB-A i USB-C. W zależności od tego, jakie sprzęty chcesz ładować, możesz znaleźć także modele ze złączami Lightning czy nawet gniazdkiem AC. Przydatna może być też zgodność z MagSafe. Przy wybieraniu powerbanka zwróć uwagę nie tylko to, jakie ma złącza wyjściowe, ale także jakie wyjściowe. Te drugie powiedzą Ci, w jaki sposób można naładować sam powerbank.

Ważne jest także to ile złącz wyjściowych posiada powerbank. Przykładowo trzy wyjścia sprawiają, że jednocześnie ładowane mogą być trzy urządzenia. Oczywiście dla takiego jednoczesnego ładowania wielu urządzeń dobrze jest zadbać o większą pojemność – np. 10000 mAh pojemności.

Powerbanki umożliwiają ładowanie nie tylko przewodowe – np. Xtorm DESIGN Alpha oferuje wbudowaną bezprzewodową ładowarkę Qi.

Powerbanki mogą oferować także gniazdka AC, umożliwiając zasilanie urządzeń, które dotychczas raczej nie kojarzyły się z mobilnością.

Bezpieczeństwo akumulatora powerbanku

Proces ładowania jest nieco wymagający dla każdej baterii, a dbanie o jego odpowiedni przebieg jest gwarancją sprawnego działania akumulatora przed długi czas. W związku z tym wybierając powerbank, zwróć uwagę, czy zapewnia Twojemu sprzętowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Częstym rozwiązaniem jest wbudowany mikroprocesor, który chroni baterie przed przegrzaniem oraz przeładowaniem, a specjalny moduł automatycznie wyłącza powerbank po każdym naładowaniu. Ważne jest także korzystanie z markowego sprzętu, który jest wyposażony w wysokiej jakości ogniwa.

Powerbank Patona wykorzystuje zabezpieczenia przed przeładowaniem, przegrzaniem i przeciążeniem ogniw.

Obudowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Dzięki stylowej konstrukcji powerbank może stanowić atrakcyjny wizualnie gadżet. Jednakże odpowiednio dobrana obudowa ma nie tylko walory estetyczne. Jeżeli zamierzasz w podróży bardzo intensywnie eksploatować powerbank, warto zastanowić się nad urządzeniem o wzmocnionej konstrukcji. Przykładem może być Xtorm Powerbank Rugged PRO 10000 mAh 20W, którego obudowa spełnia normy IP65, co sprawia, można go nawet upuścić do płytkiej wody.

Xtorm Powerbank Fuel 20000 mAh 35W ma obudowę wykonaną z materiałów pochodzących z recyklingu

Dioda LED i wyświetlacz informujący o stanie naładowania powerbanku

Nawet najbardziej wydajny powerbank na niewiele się zda, gdy nie można przewidzieć, ile jeszcze zostało w nim energii. Na szczęście większość urządzeń dostępnych na rynku zostało wyposażonych w diody LED, informujące o stanie urządzenia. Co niektóre modele posiadają także wyświetlacze, dające jeszcze bardziej precyzyjne informacje, wskazując stan ogniw poprzez podawanie ich energii w procentach.

powerbank diody led

Czytelne diody LED informują o stanie ładowania i energii, która pozostała jeszcze do dyspozycji użytkownika.

Innym rozwiązaniem jest informowanie o stanie ogniw za pomocą wbudowanego wyświetlacza, tak jak w przypadku modelu Patona Powerbank Clear 2.0, PD22,5W, 20000mAh

Dodatkowe udogodnienia

Producenci często oferują ciekawe rozwiązania, które zwiększają atrakcyjność power banku. Część z nich to gadżety, ale z pewnością znajdą zainteresowanie. Przykładem jest Hama POWER PACK Pipe 10400 mAh wyposażony w latarkę z funkcją SOS – z pewnością takie akcesorium może być bardzo pomocne w podróży.

Niektóre powerbanki oferują zintegrowane latarki.

Innym ciekawym i niezwykle praktycznym udogodnieniem jest wbudowany lub chowany w obudowie kabel ładujący. Korzystając z urządzeń takich, jak np. Xtorm Powerbank Titan USB-C 60W 24000 mAh, nie trzeba pamiętać o zabieraniu ze sobą kabla łączącego powerbank z ładowanym urządzeniem.

Ładowanie za pomocą energii słonecznej

Bardzo ciekawym rodzajem powerbanków są te, wykorzystujące energię słoneczną. Xtorm Powerbank solarny XXR105 10000 mAh 20W sprawdzi się znakomicie w podróży – wystarczy wystawić go na słońce, aby uzupełnić energię. Urządzenie może być także ładowane tradycyjnie. Dodatkowym jego atutem jest wytrzymała, silikonowa obudowa, której nie zagraża wilgoć. Jeżeli lubisz eskapady poza miasto, będzie dla Ciebie dobrą alternatywą mata solarna. Urządzenie to pozwala na ładowanie sprzętu z wykorzystaniem energii słonecznej, jednakże w przeciwieństwie do powerbanku nie gromadzi energii. Zwróć przy tym uwagę, czy wybrany przez Ciebie model faktycznie posiada wyjścia USB itp., a nie tylko takie, które pozwalają wyłącznie na dostarczanie energii do stacji zasilania.

Xtorm Powerbank solarny XXR105 10000 mAh 20W

Polecane modele – jaki będzie najlepszy powerbank

Xtorm Powerbank Fuel 10000 mAh 20W zielony

Jeśli szukasz optymanlnego, uniwersalnego powerbanku, który jednocześnie będzie bardzo mobilny, to seria Fuel będzie dobrym wyborem. Wyjścia USB-C i USB-A pozwalają na szybkie ładowanie, spełnianie wymogów bezpieczeństwa linii lotniczych i kompaktowa oraz lekka obudowa sprawiają, że przyda się podczas wyjść do miasta i wyjazdów z miasta. Dostępny jest w wersji 10 000 mAh i 20 000 mAh, tak więc kazdy znajdzie to, czego potrzebuje. Większa pojemność oznacza nieco większe gabaryty, ale to wciąż całkiem mobilny sprzęt.

Xtorm Powerbank Socket 25600 mAh 100W grafitowy

Nie będę ukrywał, że ten powerbank nie jest asem mobilności. Niestety to dosyć duży powerbank i to nie tylko w odniesieniu do jego pojemności. Waga 1 kg sprawia, że to coś pomiędzy powerbankiem a zminiaturyzowaną stacją zasilania. Niemniej daje dostęp do gniazdka AC w terenie i umożliwia korzystanie z urządzeń, które raczej dotychczas nie kojarzyły się z powerbankami. Posiada także wyjścia USB, co pozwala na jednoczesne ładowanie kilku urządzeń.

Xtorm Powerbank Titan Max 24000 mAh 200W czarny

Asem mobilności jest za to ten powerbank. Maksymalna moc ładowania wynosi nawet 200 W (z jej pomocą można naładować laptopa) pozwala na swobodne zasilanie laptopów, a akumulator o dużej pojemności 24 000 mAh zapewnia bardzo duży zapas energii. Stosunkowo kompaktowa konstrukcja umożliwia zabranie go na pokład samolotu. Dzięki takim paremetrom będziesz mieć przy sobie własną mini elektrownię. Można pomyśleć, że ładowanie takiego sprzętu musi zajmować bardzo długi czas – nic bardziej mylnego. Można ładować powerbank w czasie 1,1 godziny.

Xtorm Powerbank solarny XXR104 10000 mAh 20W

Przypnij go do plecaka za pomocą dołączonego w zestawie karabińczyka i doładowuj ogniwa w czasie wędrowania. Funkcją, która zdecydowanie wyróżnia ten model, jest zintegrowany panel LED. Z pewnością takie akcesorium będzie bardzo pomocne podczas wszystkich eskapad – nawet niekoniecznie związanych bezpośriednio z fotografowaniem czy filmowaniem. Pozwoli na naładowanie większości smartfonów. Dzięki swojej mocy obsługuje szybkie ładowanie. Dzięki wzmocnionej odporności możesz korzystać z powerbanku także przy gorszej pogodzie.

Patona Powerbank Clear 2.0, PD22,5W, 20000mAh

Pierwsze co rzuca się w oczy to przezroczysta obudowa. Ale ten powerbank to nie przerost formy nad treścią, gdyż wraz z oryginalną obudową w parze idą spore możliwości. Zapewnia zintegrowane kable USB-A, MicroUSB, Lightning i USB-C, tak więc jeśli używasz wielu różnych urządzeń, to pomoże Ci je zasilić.

Podsumowanie

Na rynku istnieje wiele ciekawych banków energii, dlatego wybór odpowiedniego nie powinien stanowić problemu. Podobnie jest z doborem parametrów. Dlatego nie pozostaje nic innego, jak życzyć zawsze stałego dostępu do energii, tak aby nic nie zakłócało sesji zdjęciowych, rejestrowania wideo czy korzystania ze sprzętu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na temat dodatkowych źródeł energii dla Twojego aparatu, zajrzyj do poniższego artykułu:

DODATKOWE ZASILANIE DO APARATU – JAK WYBRAĆ ZAMIENNIK BATERII I ŁADOWARKĘ

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

2 komentarze

  1. Super. Świetny artykuł wkońcu sie zdecydowałem jaki powerbank kupic. Szkoda tylko ze nie przyda mi sie on poki co bo granice sa zamkniete i nie mozna podrozowac :)

    • Mikołaj Konkiewicz w

      Cieszę się, że artykuł się przydał! :) Życzę – mimo wszystko – satysfakcjonującego użytkowania sprzętu.

Zostaw komentarz

izmir escort