Bądź zawsze pełen energii! PowerBank w fotografii mobilnej

2

Sposobów na zapewnienie sobie dodatkowego źródła energii dla swojego sprzętu jest naprawdę sporo – ładowarki samochodowe, maty solarne, gripy umożliwiające korzystanie z baterii jednorazowych czy zapasowe akumulatory. Wśród nich znakomitym rozwiązaniem problemu z brakiem zasilania są PowerBanki. Urządzenia te są proste w obsłudze i zapewniają mobilność. Pozwalają naładować każde urządzenie, które wykorzystuje do tego złącze USB, niezależnie czy znajdujesz się w dalekiej podróży, czy wychodzisz ze znajomymi do pubu. Możesz zasilić nie tylko urządzenia mobilne, ale również coraz większą liczbę aparatów cyfrowych, kamer, dronów czy różnego rodzaju akcesoriów. Poznaj więc kilka faktów, które pomogą Ci wybrać PowerBank dopasowany do Twoich potrzeb oraz zobacz przykłady ciekawych modeli.

PowerBanki to urządzenia, które mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Ich podstawowym  zadaniem jest dostarczanie energii dla urządzeń mobilnych. Za pomocą tego typu akcesoriów można z łatwością naładować smartfon lub tablet, nawet kilkukrotnie w zależności od pojemności takiego banku energii. Z tego powodu PowerBanki stanowią niemal nieodzowny element fotografii mobilnej. Zresztą biorąc pod uwagę parametry najnowszych modeli smartfonów (ostatnio głośno było o rewelacyjnych wynikach Apple iPhone 8 Plus i Google Pixel 2 w testach DxOMark) może niebawem nie będzie miało sensu rozróżnianie tej kategorii fotografii.

Hama POWER PACK (POWERBANK) 2600 mAh powerbank

Hama POWER PACK (POWERBANK) 2600 mAh

PowerBank można wykorzystać również do ładowania wybranych modeli aparatów – warto zajrzeć do specyfikacji, czy taka funkcja jest dostępna. Pozwalają na to modele takie, jak m.in. Nikon COOLPIX W100, Canon PowerShot SX730 HS, Canon PowerShot G9 X Mark II czy Olympus TOUGH TG-5. Nawet jeżeli aparat, z którego korzystasz, nie pozwala na ładowanie za pomocą USB, to power bank może być przydatny do zasilania akcesoriów, których używasz zarówno w trakcie fotografowania, jak i filmowania. Przykładami są mikrofon RØDE Videomic PRO+ lub głowica do timelapsów Genie Mini. Za pomocą PowerBanku możesz także ładować kamery – np. GoPro Hero lub Panono 360º. Ponadto możesz wykorzystać specjalne ładowarki, które dostarczają energię akumulatorom za pośrednictwem portu USB (np. Olympus UC-90).

Canon PowerShot G9 X Mark II powerbank

Canon PowerShot G9 X Mark II może być ładowany za pomocą powerbanku.

rode powerbank

Powerbank możesz również wykorzystać do ładowania akcesoriów, takich jak np. mikrofon Rode Videomic PRO+.

olympus ladowarka powerbank

Ładowarka Olympus UC-90 może być zasilana zarówno z gniazdka sieciowego jak i gniazda USB.

powerbank czytnik

Powerbank może posłużyć do naładowania akcesoriów nie związanych bezpośrednio z fotografią. Jednocześnie wielu fotografów nie wyobraża sobie podróży np. bez czytnika e-booków.

Na co zwrócić uwagę, kiedy kupujesz PowerBank?

Pojemność

Pojemność Powerbanków wyrażana jest w mAh, czyli mili amperogodzinach. Wydawać by się mogło, że kwestia pojemności jest łatwa do rozstrzygnięcia – im więcej tym lepiej. Okazuje się, że nie zawsze tak musi być. Na początek powinieneś zastanowić się, do czego chcesz wykorzystywać PowerBank. Jeżeli tylko do awaryjnego podładowania urządzenia mobilnego lub akcesoriów, to wystarczy model o mniejszej pojemności, np. 2600 mAh. Ma to o tyle znaczenie, że wraz ze wzrostem pojemności rosną gabaryty urządzenia. Oczywiście PowerBank o pojemności 9000 mAh nadal jest bardzo mobilnym urządzeniem, choć możesz mieć problemy, aby zmieścić go do kieszeni. Poniższe fotografie ilustrują różnice w gabarytach poszczególnych wersji power banków:

freshnrebel powerbank

Porównanie gabarytów powerbanków Fresh`n Rebel – od lewej o pojemności 3000 mAh (waga: 78 g) i 9000 mAh (waga: 198 g).

powerbank torba foto

powerbank kieszeń

Powerbanki o pojemności 10000 mAh i większej wciąż zachowują na tyle kompaktowe wymiary, że można je z łatwością spakować do torby fotograficznej lub kieszeni.

Wiele osób błędnie interpretuje, że pojemność 9000 mAh umożliwia 3-krotne naładowanie baterii o 3000 mAh. Faktyczne możliwości takiego akcesorium zależą od jego jakości – tanie urządzenia charakteryzują się bardzo dużymi stratami energii. Niestety nawet wysokiej jakości markowe produkty nie są wolne od takich niedoskonałości, jednakże owe straty cechują się dużo niższym poziomem. Pierwsza kategoria urządzeń może charakteryzować się ubytkami wynoszącymi ponad 50%, natomiast druga grupa – zaledwie 10-20%. Robiąc przybliżone oszacowania można powiedzieć, że PowerBank o pojemności 9000 mAh pozwala na 3-krotne naładowanie smartfona i 1-krotne tabletu.

powerbank ładowanie usb

Powerbanki można ładować bezpośrednio z gniazdka lub za pomocą złącza USB. Zwiększa to dodatkowo ich mobilność.

Natężenie prądu

Ważnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru PowerBanku, jest obsługiwane natężenie prądu. Standardowo urządzenia tego typu umożliwiają ładowanie prądem o natężeniu 1 A, co wystarczy do efektywnego zasilenia smartfona. Jednocześnie, aby naładować tablet, potrzebne jest wyższe natężenie, np. 2,4 A. Obsługa wyższych wartości zwiększa również prędkość ładowania. Wiele urządzeń posiada 2 wyjścia, dzięki czemu można dostosować je do różnorodnych typów urządzeń. Możesz też wybrać PowerBank, który automatycznie dopasowuje poziom wyjściowy i wydajność pod kątem podłączonego urządzenia (przykładem jest Xiaomi Powerbank 10000 mAh). Jeżeli chcesz ładować większą liczbę urządzeń jednocześnie lub zależy Ci na czasie, możesz rozważyć zakup PowerBanku, który obsługuje ładowanie kilku sprzętów naraz.

powerbank output

Wiele modeli powerbanków posiada 2 wyjścia, umożliwiające ładowanie prądem o różnym natężeniu.

Xiaomi Powerbank 10000 mAh powerbank

Xiaomi Powerbank 10000 mAh automatycznie dostosowuje poziom wyjściowy i wydajność pod kątem ładowanego urządzenia.

Bezpieczeństwo

Proces ładowania jest nieco wymagający dla każdej baterii, a dbanie o jego odpowiedni przebieg jest gwarancją sprawnego działania akumulatora przed długi czas. W związku z tym wybierając powerbank, zwróć uwagę, czy zapewnia Twojemu sprzętowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Urządzenia takie jak np. Redleaf PowerBank PB-GP4 mają wbudowany mikroprocesor, który chroni baterie przed przegrzaniem oraz przeładowaniem, a specjalny moduł automatycznie wyłącza PowerBank po każdym naładowaniu.

Redleaf Power Bank PB-GP4 powerbank

Redleaf Power Bank PB-GP4 ma wbudowany mikroprocesor chroniący baterie przed przegrzaniem oraz przeładowaniem, a specjalny moduł automatycznie wyłącza powerbank po każdym naładowaniu.

Obudowa

Dzięki stylowej konstrukcji PowerBank może stanowić atrakcyjny wizualnie gadżet. Seria produktów przygotowana przez Fresh`n Rebel obejmuje różnokolorowe banki energii o zróżnicowanych pojemnościach. Jednakże odpowiednio dobrana obudowa ma nie tylko walory estetyczne. Jeżeli zamierzasz w podróży bardzo intensywnie eksploatować powerbank, warto zastanowić się nad urządzeniem o wzmocnionej obudowie. Przykładem może być Xiaomi Powerbank 10000 mAh, który ma aluminiową obudowę odporną na wodę i korozję.

Fresh`n Rebel powerbank kolory

Powerbanki Fresh`n Rebel dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych.

Diody LED

Nawet najbardziej wydajny powerbank na niewiele się zda, gdy nie można przewidzieć, ile jeszcze zostało w nim energii. Na szczęście większość urządzeń dostępnych na rynku zostało wyposażonych w diody LED, informujące o stanie urządzenia.

powerbank diody led

Czytelne diody LED informują o stanie ładowania i energii, która pozostała jeszcze do dyspozycji użytkownika.

Dodatkowe udogodnienia

Producenci często oferują ciekawe rozwiązania, które zwiększają atrakcyjność power banku. Część z nich to gadżety, ale z pewnością znajdą zainteresowanie. Przykładem jest Hama POWER PACK Pipe 10400 mAh wyposażony w ładowarkę – z pewnością takie akcesorium może być bardzo pomocne w podróży.

powerbank latarka Hama POWER PACK Pipe 10400 mAH

Hama POWER PACK Pipe 10400 mAH został wyposażony w podręczną latarkę.

Innym ciekawym i niezwykle praktycznym udogodnieniem jest wbudowany kabel ładujący. Korzystając z urządzeń takich, jak np. Xblitz Power bank Energy 10000 mAh, nie trzeba pamiętać o zabieraniu ze sobą kabla łączącego powerbank z ładowanym urządzeniem (jeśli używasz urządzenia Apple możesz wybrać power bank z wbudowanym kablem Lightning lub z odpowiednią przejściówką).

mophie powerbank

Powerbank Mophie PowerStation Plus (3000 mAh) ma wbudowany kabel ze złączem Lightning.

Ładowanie za pomocą energii słonecznej

Bardzo ciekawym rodzajem PowerBanków są te, wykorzystujące energię słoneczną. Forever Power Bank 5000 mAh sprawdzi się znakomicie w podróży – wystarczy wystawić go na słońce, aby uzupełnić energię. Urządzenie może być także ładowane tradycyjnie. Dodatkowym jego atutem jest wytrzymała, silikonowa obudowa, której nie zagraża wilgoć, kurz i działanie czynników mechanicznych. Jeżeli lubisz eskapady poza miasto, będzie dla Ciebie dobrą alternatywą mata solarna, taka jak np. Brofish SC14001. Urządzenie to pozwala na ładowanie sprzętu z wykorzystaniem energii słonecznej, jednakże w przeciwieństwie do PowerBanku nie gromadzi energii.

Forever Power Bank solarny 5000 mAh powerbank

Forever Power Bank 5000 mAh.

Mata solarna Brofish SC14001.

Mata solarna Brofish SC14001.

Na rynku istnieje wiele ciekawych banków energii, dlatego wybór odpowiedniego nie powinien stanowić problemu. Podobnie jest z doborem parametrów. Dlatego nie pozostaje nic innego, jak życzyć zawsze stałego dostępu do energii, tak aby nic nie zakłócało sesji zdjęciowych, rejestrowania wideo czy korzystania ze sprzętu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na temat dodatkowych źródeł energii dla Twojego aparatu, zajrzyj do poniższego artykułu:

DODATKOWE ZASILANIE DO APARATU – JAK WYBRAĆ ZAMIENNIK BATERII I ŁADOWARKĘ

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

2 komentarze

  1. Super. Świetny artykuł wkońcu sie zdecydowałem jaki powerbank kupic. Szkoda tylko ze nie przyda mi sie on poki co bo granice sa zamkniete i nie mozna podrozowac :)

    • Mikołaj Konkiewicz w

      Cieszę się, że artykuł się przydał! :) Życzę – mimo wszystko – satysfakcjonującego użytkowania sprzętu.

Zostaw komentarz

izmir escort