Jakimi aparatami wykonano zdjęcia World Press Photo?

0

World Press Photo to z pewnością najważniejszy i najsłynniejszy konkurs fotograficzny na świecie. Wyłaniane w nim zdjęcia stanowiły kamienie milowe i chyba nie będzie specjalną przesadą stwierdzenie, że często na tyle mocno oddziaływały na opinię publiczną, że wpływały na losy świata (niestety wciąż ten wpływ jest zbyt mały). Zapisywały się w pamięci nawet tych, którzy niespecjalnie interesują się na co dzień fotografią. W 2024 roku kolejny raz organizatorzy dali nam wgląd w najbardziej poruszające zdjęcia prasowe… a także w to czym zostały wykonane. Zebrałem i podsumowałem to wszystko dla Ciebie w tym artykule.

Fotografie wyłaniane w konkursie World Press Photo są niezwykle poruszające. Wiele można dyskutować na temat ich wyboru, a także na temat tego, jak działają na odbiorców, czy co nam mówią o świecie (do czego zachęcam w komentarzach pod tym artykułem). W tym tekście chciałem jednak skupić się na tym, czym są wykonywane te zdjęcia. Chociaż oczywiście „najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie” to jednak sprawdźmy, co mieli przy sobie fotoreporterzy wyłonieni w tym prestiżowym konkursie, gdy robili swoje fotografie.

Najczęściej używane aparaty w konkursie World Press Photo 2024

Od 2021 roku konkurs fotograficzny World Press Photo ma zmienioną formułę. Wcześniej wyróżniano zdjęcia według kategorii, do których należały m.in. Życie codzienne, Wydarzenia, Projekty długoterminowe, Przyroda, Ludzie, Sport i Aktualne wydarzenia. Obecnie główna zmiana dotyczy stworzenia regionalnej formuły konkursu. Oznacza to, że w miejsce wcześniej używanych kategorii pojawił się podział na regiony świata, przy czym w dla każdego zwycięzców wybiera osobne jury. Wciąż jednak wyróżnia się globalnych zwycięzców. Zarówno dla nich, jak i dla regionalnych wyróżnionych wyznaczono niniejsze kategorie – fotografia roku, reportaż roku, projekt długoterminowy i nagroda w otwartym formacie.

Część fotografii wyróżnionych w World Press Photo 2024 możesz zobaczyć poniżej:

Wszystkie wyróżnione zdjęcia możesz zobaczyć tutaj -> World Press Photo 2024 Gallery.

Poniżej znajduje się lista wszystkich aparatów, które użyto do wykonania zdjęć wyróżnionych w World Press Photo 2024.

Jak widać, najmocniej w tym zestawieniu reprezentowane są bezlusterkowce – i to w szczególności pełnoklatkowe. Co ciekawe, znalazł się w nim także jeden aparat z matrycą APS-C (mowa o modelu FujiFilm X-Pro2). Fotoreporterzy sięgali także po aparaty średnioformatowe. W zestawieniu znajduje się również jedna kamera do drona – Hasselblad L1D-20c. Nie zabrakło tu także – chyba można powiedzieć, że już całkiem klasycznych – lustrzanek cyfrowych Nikona, w tym modelu D3, który premierę miał 16 lat temu. Co ciekawe, część fotografii została wykonanych aparatami na film światłoczuły – należą do nich 2 ostatnie pozycje Mamiya i Toyo Field. Są więc tutaj aparaty typowo reporterskie (Canon EOS R3, Nikon Z9, Nikon D3), ale także niekojarzące się z tą dziedziną.

Biorąc pod uwagę wciąż regularnie dostępne w sprzedaży aparaty najtańszym sprzętem jest Sony A7 III, natomiast najdroższym jest Sony A9. Najwięcej zwycięskich zdjęć/projektów zostało wykonanych aparatem Canon EOS R6 i Canon EOS 5D Mark II. W zestawieniu pojawiły się w zasadzie wszystkie obecne, reporterskie flagowce, takie jak np. Nikon Z9, Z8, Sony A9 czy Canon EOS R3.

World Press Photo 2014 – czym fotografowali reporterzy 10 lat temu?

Sprawdźmy, jakich sprzętów używano 10 lat temu przy World Press Photo 2014. Jako że był to okres, w którym w tym konkursie wyróżniano jeszcze kategorie takie jak m.in. fotografia sportowa czy przyrodnicza, będzie to ciekawy przekrój przez różne gatunki tego medium.

Był to jeszcze okres współpanowania Nikona i Canona. Był to też czas wciąż niczym niezakłóconej władzy lustrzanek. Nic dziwnego, seria Sony A7, która zburzyła ten porządek, pojawiła się w październiku 2013 roku. Stąd najpopularniejszymi aparatami w konkursie były Canon EOS 5D Mark III i Canon EOS-1D X. Najpowszechniej używanymi Nikonami były modele D800 i D7000. Bezlusterkowce reprezentują tylko 2 aparaty – Olympus E-M5 i Sony NEX-5N, przy czym ten drugi został użyty z dronem.

Canon EOS Mark III

Chociaż od tamtej edycji konkursu World Press Photo minęło już 10 lat, to część z używanych wtedy aparatów wciąż mogą pomóc w zrobieniu doskonałych ujęć prasowych. Jako że znajdziesz je w ofercie działu Używane Cyfrowe.pl, to mogą być świetną alternatywą dla droższych, nowych urządzeń.

Podsumowanie

Najważniejszym elementem każdego aparatu jest człowiek, który patrzy przez jego wizjer. Wszystkie te zdjęcia nie powstały „dzięki”, lecz przy „pomocy” ww. sprzętów. W obliczu wrażliwości fotoreporterów i ich gotowości do opowiadania o najbardziej wstrząsających obliczach świata modele aparatów stają się tylko zbiorem parametrów. Jednakże powyższe zestawienia pokazują, czym pracują zawodowcy ruszający na najbardziej wymagające fotograficzne misje. Od rozmazanych zdjęć z lądowania w Normandii Roberta Capy po ultra rozdzielczość współczesnych flagowych aparatów – cel pozostaje niezmienny. Życzę, aby udało Ci się dobrze dobrać narzędzia do fotograficznych zadań, jakie przed sobą stawiasz. Niezależnie od tego, w kierunku czego skierujesz swój obiektyw.

 

TAGI:   
Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort