Formaty zdjęć i papieru. Jak dobrać format odbitki?

0

A2, A3, A3+, 10×15, 13×19, 15×21 – nie musisz być matematykiem, aby swobodnie poruszać się po popularnych formatach zdjęć. Chociaż na co dzień częściej interesują nas proporcje ekranów niż papieru, to jednak wciąż warto drukować zdjęcia. Przecież są tak niebywale trwałe! Nadal mamy w szufladach odbitki sprzed 60 i więcej lat, a jakoś nie słyszałem o tak starych JPEGach. Zresztą nie o samą trwałość odbitek tu chodzi. Tak czy inaczej, zachęcam do drukowania zdjęć, a ten artykuł pomoże Ci bezproblemowo dobrać ich odpowiedni format.

Jakie są popularne formaty zdjęć?

Istnieje kilka popularnych formatów odbitek, które są najczęściej używane w fotolabach czy ich rozmiary najczęściej przyjmują papiery fotograficzne. Oto one:

Popularne formaty odbitek

Format 10×15 cm: jest to najpopularniejszy format zdjęć, który najczęściej spotyka się w albumach rodzinnych. Inaczej zwany jest „pocztówkowym”. Stanowi dobry kompromis pomiędzy komfortem oglądania obrazów a tym, ile ich da się „upakować” do albumu.

Najpopularniejszy typ albumu fotograficznego – z kieszonkami na zdjęcia 10×15 cm.

13×18 cm i 15×21 cm: nieco większe zdjęcia, które fajnie sprawdzają się jako uzupełnienie np. albumu wklejanego. To także dobry wybór do ramek. Takie odbitki wciąż są całkiem kompaktowe, ale w porównaniu z 10×15 cm ułatwiają oglądanie szczegółów.

Zdjęcia w tych formatach są świetne do zapełniania całych stron albumów wykonywanych metodą scrapbookingu.

20×30 cm: format, który sprawia czasami nieco kłopotu, gdyż jest bardzo zbliżony do A4, ale jednak różni się o milimetry. Przez to trzeba uważać przy doborze ramek.

30×40 cm: format, który fajnie pokrywa się z matrycami smartfonów i Micro 4/3, gdyż ma takie same proporcje 4:3. Daje już całkiem duże odbitki, które można wrzucić sobie na ścianę. Jest zbliżony do A3, ale podobnie jak przy ww. formacie trzeba pamiętać o milimetrach, które robią różnice.

Formaty papieru

Kolejne formaty zdjęć są tak naprawdę stricte związane z formatami papieru. Każdy z większych formatów papieru stanowi dwukrotność mniejszego, gdzie dłuższy bok mniejszego stanowi krótszy bok większego (zobacz ilustrację).

Zależności pomiędzy popularnymi formatami papieru. / Źródło: Wikimedia Commons

Format A5: jego wymiary to 148×210 mm. Można go zatem wykorzystać podobnie jak format zdjęć 15×21 cm. Taki format mają np. zeszyty.

Format A4: najpopularniejszy format – typowa kartka z bloku rysunkowego. Jej wymiary to 210×297 mm. Dobrze sprawdzi się do rodzinnej galerii ściennej bądź do zapełnienia całej strony albumu wklejanego.

Zdjęcie w formacie A4 można po prostu postawić na półce – tak jak w przypadku mojej planety pochodzącej z serii zdjęć Plane_Ty.

Format A3: dwa razy większy od A4, co daje 297×420 mm. Takie wydruki fajnie prezentują się jako ozdoba pokoju, niekoniecznie przedstawiając wyłącznie rodzinne wspomnienia. Sprawdzi się także jako finalny efekt wieńczący pracę nad daną fotografią.

Format A3+: nieco większe A3, którego wymiary wynoszą 329×483 mm. Można go przykładowo zastosować nie tylko do zdjęć, ale również plakatów.

Format A2: połączenie dwóch kartek A3 daje ten format. Jego wymiary to 420×594 mm.

Moja ekspozycja zdjęć z serii Katalog Światów w MONA INNER SPACES – MUSEUM OF THE NEWEST ART w Poznaniu. Wydruki mają wymiary zbliżone do A2.

Moje propozycje, do czego przydaje się każdy z formatów, potraktuj bardzo luźno. Rozmiarami wydruków można – a nawet trzeba – bawić się i eksperymentować tak samo, jak każdym innym elementem składającym się na obraz fotograficzny. Widziałem wystawy z ogromnymi wydrukami wielkoformatowymi i miniaturowymi odbitkami. Jeśli formaty były właściwie dobrane i korespondowały z treścią – w obu przypadkach efekt był taki sam. Niezwykłe wrażenia wyniesione z danej ekspozycji. Ale to już temat na osobny artykuł.

Tworzenie wystawy to zabawa rozmiarami zdjęć – tak jak w przypadku mojej ekspozycji Doznanie Oceaniczne w Galerii Pix.House.Tworzyły ją zdjęcia zarówno zbliżone do A4, jak i większe niż A2.

Jak dopasować swoje zdjęcia do poszczególnych formatów zdjęć?

Czasami jest tak, że format pliku nie pokrywa się z formatem odbitki. Możesz mieć fotografię w JPEG, która po wybraniu danego formatu, będzie musiała być przycięta bądź wydrukowana z białymi paskami. Wynika to z faktu, że sensory nie pokrywają się ze wszystkimi formatami.

W najbardziej uprzywilejowanej sytuacji są posiadacze matryc pełnoklatkowych i APS-C, gdyż ich sensory mają takie same proporcje jak najpopularniejszy format 10×15 cm. Posiadacze matryc o proporcjach 4:3 będą musieli tutaj już nieco przycinać obraz. Pamiętaj o tej zależności, aby uniknąć niespodzianek. Warto też poznać proporcje posiadanej matrycy, co umożliwi świadome dobieranie formatów.

Zdjęcia wykonane aparatem z matrycą Micro 4/3 będą wymagały przycięcia do 3:2 (np. 10×15 cm). / fot. Mikołaj Konkiewicz

W ostatnim czasie pojawiło się potężne narzędzie, które umożliwia łatwiejsze dopasowywanie Twoich kadrów do standaryzowanych formatów zdjęć. Mam na myśli rozszerzanie generatywne oparte o rozwiązania sztucznej inteligencji obecne w Photoshopie. Pisałem o tym obszernie w poniższym tekście. Zapoznaj się z nim, aby mieć pełną kontrolę nad swoimi odbitkami.

Wypełnianie generatywne w Photoshopie – poznaj nową funkcję 

Drukuj zdjęcia w domu lub w salonie Cyfrowe.pl

Cóż, nie pozostaje więc nic innego, jak zabrać się za druk zdjęć. Możesz skorzystać z fotolabu lub zgłosić się ze swoimi plikami do salonu Cyfrowe.pl. Wydruki są realizowane za pomocą profesjonalnych drukarek i papierów Canon i dostępne są w kilku formatach. Pliki możesz wysłać mailem i udać się do salonu już tylko po gotowe wydruki.

Możesz też przejąć pełną kontrolę nad wydrukiem własnych zdjęć, wyposażając swoją pracownię w drukarkę fotograficzną. Do dyspozycji masz drukarki drukujące w różnych formatach. Samodzielny wydruk w formacie np. A2 czy A3 będzie świetnym zwieńczeniem pracy nad własnymi dziełami. Drukarki fotograficzne A4, A3 i A2 bezproblemowo obsługują także papiery 10×15 cm, więc możesz dzięki nim stworzyć w domu prawdziwy fotolab. Jeśli zamierasz drukować do albumu rodzinnego, wyłącznie w formacie pocztówkowym, to ciekawym rozwiązaniem będą drukarki termosublimacyjne.

Canon SELPHY CP1500 – drukarka do zdjęć 10×15 cm

Canon Pixma G640 – przykład drukarki A4, która świetnie sprawdza się także do druku 10×15 cm

Canon PIXMA PRO-200 – profesjonalna drukarka A3+

Canon imagePROGRAF Pro-1000 – profesjonalna drukarka obsługująca papiery A2

Więcej na temat drukowania w domu znajdziesz w poniższych tekstach.

Drukowanie zdjęć [seria poradników]

Podsumowanie

W jakim formacie wydrukujesz następne zdjęcia? Pamiętaj, że wybór formatów odbitek nie jest arbitralny – baw się wydrukami i dobieraj rozmiary zdjęć w kreatywny sposób. Gdyby miał jednak dać jakąś orientacyjną mapę formatów, to zaproponowałbym coś takiego (potraktuj to jako punkt wyjścia):

  • 10×15 cm do albumu rodzinnego
  • Zbliżone do A4 do rodzinnych wydruków na ścianę
  • A3 i większe do zdjęć, które mają być same w sobie ozdobą pokoju

Podziel się w komentarzu, jaki format odbitek i wydruków wybierasz najczęściej.

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort