Lubisz fotografowanie nocą? Sprawdź, co powinieneś ze sobą zabrać

0

Fotografowanie nie kończy się wraz z zachodem słońca. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać naprawdę udane zdjęcia również po zmroku. Jeśli zgadzasz się z tą tezą i chcesz się dowiedzieć, jakie akcesoria są przydatne podczas nocnych wypadów foto, czytaj dalej. 

Plan minimum – obiektyw lub aparat ze stabilizacją

Wbrew pozorom, w niektórych sytuacjach fotografowanie nocą nie wymaga jakiś szczególnych akcesoriów, a wszystko zależy od tego, co zamierzamy fotografować. Jeśli będą to zwierzęta, czas naświetlania musi być dość krótki, a czułość ISO zwiększona. Poniższe zdjęcie wykonałem z czasem ekspozycji 1/20 s. Mimo stosunkowo długiej ogniskowej (420 mm), nie widać na nim poruszenia. Gdyby nie VC (Vibration Control), prawdopodobnie musiałbym skorzystać z czasu naświetlania w 1/400 s, a to uniemożliwiłoby wykonanie zdjęcia z uwagi na brak czułości ISO w moim aparacie.

Dlaczego warto fotografować nocą - 1

Drugim wyjściem (w przypadku lustrzanek i bezlusterkowców) jest aparat ze stabilizowaną matrycą, która zastąpi stabilizację obiektywu. Korzyści prezentują się podobnie i z naszego punktu widzenia nie ma znaczenia, co redukuje drgania – najważniejsze, że nie widać ich na zdjęciach. W tym miejscu warto przypomnieć recenzję Olympusa 300/4, który we współpracy ze stabilizowanym korpusem pozwalał mi uzyskać ostre zdjęcia przy czasach rzędu 1/2.5s!

OLYMPUS M.ZUIKO DIGITAL 300 MM F/4.0 ED IS PRO – CZY SPRAWDZA SIĘ W FOTOGRAFII PRZYRODNICZEJ?

Dlaczego warto fotografować nocą - 2

Długie czasy naświetlania – bez statywu ani rusz

Nie ulega wątpliwości, że fotografia nocna niejednokrotnie wymaga czasów naświetlania powyżej kilku sekund (nie rzadko nawet kilku minut). Wtedy  żadna stabilizacja nie spełni naszych oczekiwań i jedyne, co nam pozostanie, to unieruchomienie aparatu. W tym kontekście najlepiej sprawdzi się statyw z odpowiednią głowicą. Więcej na temat wyboru statywu napisałem tutaj, natomiast informacje niezbędne do wyboru odpowiedniej głowicy znajdziesz w tym artykule.

DOBIERZ ODPOWIEDNI STATYW I FOTOGRAFUJ WYGODNIE W PLENERZE

GŁOWICA STATYWOWA – NIEZBĘDNE AKCESORIUM FOTOGRAFA PRZYRODY

Dlaczego warto fotografować nocą - 3

Polecane statywy:

Genesis Gear ABT Kit – lekki i wytrzymał statyw z aluminium, w zestawie z głowicą kulową. Posiada szybkozłączkę, więc montaż sprzętu będzie bezproblemowy.

Statyw jak dla amatora bardzo dobry w stosunku do ceny, ładnie trzyma aparat, nic nie opada. Głowica chodzi bardzo płynnie i co najważniejsze jest możliwość odczepienia nogi do makro. Bardzo lekki ale i bardzo solidnie zrobiony. Za te pieniądze bardzo polecam . Gdybym miał kupować jeszcze raz to wybrał bym ten sam. Godny uwagi i polecenia.

– ŁysyFryzjerCessi

Triopo M130 z głowicą KK-0S

Mobilny statyw mieszczący się w plecak po złożeniu.
Miło że jest wytrzymały pokrowiec i ma woreczek na głowice w zestawie.
Na największym wyciągnięciu spokojnie utrzymuje OM-D E-M1 + 12-40/2.8.

Na minus, szybko uszkodziła się jedna z poziomic w głowicy.

– beryslaw

Zdalne wyzwalanie –  metoda na super ostre zdjęcia

Bywają sytuacje, w których mimo, iż korzystaliśmy ze statywu, zdjęcia są mniej ostre niż te, które robiliśmy z ręki. Problem najczęściej ma dwie przyczyny. Pierwsza z nich dotyczy aparatów wszystkich typów i jest nią naciskanie spustu migawki. Warto więc wyposażyć się w akcesoria do zdalnego wyzwalania migawki, o których szerzej napisałem w niniejszym tekście. Na szczęście w przypadku wielu nowszych aparatów zakup dodatkowych akcesoriów nie jest konieczny, ponieważ wyposażono je w zdalną obsługę przez Bluetooth lub Wi-Fi. Jeśli mówimy o lustrzankach, to problem poruszenia może być dodatkowo spowodowany ruchem lustra, które wywołuje niewielkie, ale zauważalne na zdjęciach drgania, wpływające na ich jakość. Aby się przed tym uchronić, należy skorzystać z trybu wstępnego podnoszenia lustra. Wspomniane problemy są szczególnie widoczne podczas korzystania z dłuższych czasów naświetlania.

ZDALNE WYZWALANIE W FOTOGRAFII PRZYRODNICZEJ

Dlaczego warto fotografować nocą - 4

Polecane akcesoria do zdalnego wyzwalania

  • Delta MeiKe RC-6 – „Bardzo przydatny gadżet, który uwolnił mnie od kabla – teraz ustawiam zamaskowany aparat w pobliżu ptasiego siedliska, karmnika itd., obserwuję sytuację z daleka i… pstryk!
    Polecam!  ” – Krzysztof
  • Pixel TW-282 – „Zanim zdecydowałem się na zakup tego urządzenia, przez parę dni buszowałem po forach foto w sieci, gdzie na ogół znajdowałem bardzo pochlebne opinie. Jest to „chińszczyzna”, ale bardzo poprawnie wykonana i posiadająca wszystkie funkcje dużo droższych markowych pilotów radiowych. Zasięg dużo większy od deklarowanego – ok 12o m w terenie niezabudowanym. Przetestowałem z moją Alfą funkcję interwalometru
    – bez zarzutu ! Jak będzie z trwałością urządzenia – zobaczymy – biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia mogę z czystym sumieniem polecić tego pilota kolegom chcącym pobawić się w „Timelapsy”  – Tadeusz
  • Hahnel Giga T Pro
  • Phottix Pilot Cleon II

Filtry szare

Filtry połówkowe są szczególnie przydatne podczas fotografowania miasta nocą. W przypadku uliczek oświetlonych niewielkimi latarniami wspomniany filtr nie jest konieczny.

dsc_3474

Czym innym jest sytuacja, gdy fotografujemy rozświetlone miasto na tle nieba, wtedy filtr połówkowy okaże się bardzo pomocny, gdyż pozwoli na zmniejszenie różnicy między budynkami i ulicą a niebem. Dzięki temu prostemu zabiegowi unikniemy prześwietleń. Ponadto będzie możliwe wydłużenie czasu naświetlania w przypadku, gdy chcemy uzyskać dłuższe smugi świateł za samochodami.

Dlaczego warto fotografować nocą - 5

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat filtrów szarych? Koniecznie zajrzyj tutaj!

NIE DAJ ZROBIĆ SIĘ NA SZARO, CZYLI ZASTOSOWANIE FILTRÓW SZARYCH W FOTOGRAFII

Polecane filtry
Marumi GC – „Filtr połówkowy szary jest nieodzowny przy niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Szczególnie przy zdjęciach w plenerze gdy jest znaczna różnica pomiędzy ciemną częścią zdjęcia (z reguły jest to obszar ziemi) a jasną częścią kadru (niebo). Obsługa sklepu „Cyfrowe.pl” jak zawsze na najwyższym poziomie. Polecam. ” – Jacek

W tej kategorii mamy też szeroki wybór filtrów prostokątnych systemu Cokin czy Nisi.

Dodatkowe akumulatory

Fotografowanie nocą powoduje, że akumulator aparatu rozładowuje się szybciej niż za dnia. Dzieje się tak z kilku względów. Jedną z przyczyn jest niska temperatura, która powoduje szybsze wyczerpanie akumulatora. Poza tym dochodzą kilkukrotne, długie ekspozycje oraz korzystanie z trybu live view. Większość fotografów poleca wybór oryginalnych akumulatorów, aczkolwiek zamienniki takich firm jak: Duracell, Blumax czy Newell również się sprawdzą. Osobiście korzystam z produktów wspomnianego Newella oraz Phottixa i jak do tej pory nie dostrzegłem żadnych niepożądanych zachowań mojego Nikona.

DODATKOWE ZASILANIE DO APARATU – JAK WYBRAĆ ZAMIENNIK BATERII I ŁADOWARKĘ

Podziel się.

O Autorze

Zawsze znajdę czas na analizę sprzętu fotograficznego czy rakiet tenisowych. Każdorazowo muszę zapoznać się z parametrami i przejrzeć miliony wykresów. Tak, lubię cyferki i to bardzo! Poza tym pasjonuje mnie fotografowanie dzikiej przyrody i gra w tenisa ziemnego.

Zostaw komentarz

izmir escort