Lubiane, doceniane, pożądane – Ranking obiektywów wg ankiety Cyfrowe.pl

8

Decyzja o zakupie sprzętu fotograficznego to bardzo często kompromis godzący ze sobą jakość i cenę. Widzimy na co dzień, co kupujecie w naszym sklepie, ale wybory te nie zawsze równają się temu, o czym zwykliście marzyć. Za pomocą ankiety chcieliśmy dowiedzieć się czego potrzebujecie NAPRAWDĘ. Z którego obiektywu korzystacie najczęściej i jesteście z niego w pełni zadowoleni? Który obiektyw jest marzeniem każdego fotografa?

Żeby się tego dowiedzieć, zaprojektowaliśmy ankietę, w której poprosiliśmy was o wymienienie 5 modeli obiektywów, które waszym zdaniem są najlepsze. Mogły to być zarówno obiektywy z waszego wyposażenia lub takie, które chcielibyście kupić w przyszłości.

Ankietę zamieściliśmy na kilku popularnych forach i portalach fotograficznych. Wypełniło ją 300 osób w różnym wieku i różnej płci z całej Polski. Nie kontrolowaliśmy tego, jaki procent ochotników to profesjonaliści lub amatorzy, ani jakiej marki aparatem fotografują. Każda osoba mogła wpisać co najmniej 1 a maksymalnie 5 obiektywów. W ten sposób zebraliśmy 823 odpowiedzi.

Obiektywy znane, lubiane i… realne

Jak widać po liczbach, lubiane, doceniane i pożądane obiektywy to niekoniecznie te, które wygrywają w profesjonalnych, technicznych i optycznych testach. Takie są bardzo często zbyt drogie, żeby ludzie traktowali je realnie. W waszych odpowiedziach zabrakło konstrukcji takich marek jak Zeiss czy Leica, nie dlatego, że są gorsze, ale prawdopodobnie dlatego, że z powodu ich ceny są one w Polsce mało znane.

Z reguły podawaliście nazwy modeli, które są bliższe waszemu codziennemu życiu, czyli konstrukcje Canona, Nikona i Sigmy. Wśród obiektywów, którym dziś oficjalnie przylepiamy łatkę HOT są nawet najtańsze z najtańszych, np. stałoogniskowy Nikkor 35mm f/1.8 (nieco ponad 700zł) i 50mm f/1.8 Canona, który kosztuje tylko 400zł. W porównaniu do zwycięzcy rankingu, Sigmy 35mm f/1.4 ART, która kosztuje ponad 3 tys. zł  albo Canona 70-200mm f/2.8L wartego prawie 8 tys. to naprawdę mało. Tanie nie znaczy gorsze.

Dużo wskazań miały też stare, poczciwe obiektywy z mocowaniem m42, np. Helios-44-4 58mm f/2.0. Takie obiektywy są dostępne głównie na wtórnym rynku i służą do specyficznych zastosowań, dlatego postanowiliśmy nie umieszczać ich na wykresie.

Niestety niektóre wasze odpowiedzi były zbyt ogólne. Nie mogliśmy wziąć pod uwagę głosów, które nie zawierały pełnej specyfikacji obiektywu. Canon 50mm to nie to samo co Canon 50mm f/1.8 lub f/1.4. Są to dwa zupełnie różne obiektywy i ciężko było nam zgadnąć, który właściwie mieliście na myśli.

Ranking ulubionych obiektywów

Ranking Obiektywów

Który obiektyw jest naprawdę najlepszy?

Na załączonej infografice widać, że chociaż główni gracze, Canon i Nikon otrzymali po 35 i 40% wszystkich głosów, a Sigma jako marka została w tyle (o Tamronie nie wspominając), to jednak głosy oddane na poszczególne modele tych dwóch największych marek rozłożyły się raczej równomiernie. W przypadku Sigmy rozkład głosów był bardziej radykalny. Jak to rozumieć?

Okazuje się, że Canon i Nikon mają w swojej ofercie wiele dobrych szkieł, które darzycie podobną sympatią. Poziom wykonania obiektywów i zadowolenie z ich używania oceniacie mniej więcej podobnie. Sigmie udało się natomiast skonstruować obiektyw, który w tym zestawieniu lśni jak perła. Obiektyw 35mm 1.4 ART wzbudza zachwyt u wielu z Was, ale pozostałe modele tej marki nie robią już tak dobrego wrażenia i zostają z tyłu stawki. Ilość głosów oddanych na ten konkretny model jest tym bardziej imponująca, że ogólna liczba głosów oddanych na tę markę jest dużo niższa od liczby głosów oddanych na Canona i Nikona. Mimo to Sigmie udało się przebić najlepsze canonowskie i nikonowskie konstrukcje.

Zaskoczeni wynikami? Spodziewaliście się takiego rozłożenia głosów, czy widzielibyście to inaczej? Które obiektywy waszym zdaniem powinny wygrać?

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

8 komentarzy

 1. Tak naprawdę jedyną poważną barierą są finanse, głowie one powodują, ze często kupujemy tańszy sprzęt. Kupno dobrego korpusu i obiektywu to wydatek rzędu np.20ty.złotych. Oczywiście, można kupować na raty, jednak zaciąganie kredytu na tego typu sprzęt, gdy się na nim nie będzie zarabiać, chyba nie ma sensu. Ważne, żeby umieć jasno określić, czego oczekujemy od sprzętu, ważne, żeby czerpać przyjemność, mieć frajdę z fotografowania! Nie dla każdego jest np. Nikon d5. Fotografuję Pentaxem KS2, mam kilka niezłych, jasnych obiektywów, statyw. Udało mi się zyskać dużo dobrych komentarzy i wyróżnień w internecie, opublikować foty w prasie niemieckiej. To potwierdza, ze nawet tanszym sprzętem można robić niezłe fotki. Po prostu fotografujmy, uczmy się, wykorzystujemy to, co mamy, a efekty z pewnością nadejdą! Pozdrawiam.

 2. PorownywaczTV w

  a dałbym głowe, że nikkon 24mm będzie wyżej niż 35

  chociaż jak się nad tym zastanowić to mało który fotograf-amator-hobbista będzie chciał wydać aż tyle na obiektyw, to rzeczywiście jest mniej popularny

  • PorownywaczTV w

   Ciężko oczekiwać, że obiektyw, który kosztuje ponad 7000 zł będzie wyżej w rankingu ulubionych modeli, gdzie ankietowani byli również amatorzy od obiektywu, który kosztuje 700zł i spełnia wszelkie wymagania początkujących/zaawansowanych fotografów :)

   • Aleksandra Polkowska w

    Masz rację, to było do przewidzenia :) Ale warto się dowiedzieć, który model jest bardziej lubiany od innego. Na podium nie znalazło się wiele fajnych, amatorskich szkieł a właśnie Nikkor 35 1.8 :)

 3. Myślę że ten ranking jest mało miarodajny. Proszę napisać, gdzie są obiektywy Carl Zeiss ? a może nie są zbyt dobre w porównaniu z obiektywami na wykresie?
  Ten ranking to może „najlepiej sprzedające się szkła”
  Co oznacza najlepszy obiektyw ? – przeciez zależy to od okoliczności, zależy do czego i jak chcemy uwiecznić chwilę …
  Ranking wyssany z palca :(

  • Aleksandra Polkowska w

   Odpowiedzi na Twoje pytania znajdują się w tekście. Jeśli zerkniesz do artykułu a nie tylko na wykres, znajdziesz wytłumaczenie na wszystkie swoje wątpliwości.

 4. Na drugim miejscu obiektyw, nad którym obecnie się mocno zastanawiam. Widać jest nad czym. Dobra ankieta.

  Na marginesie: liczba głosów, nie ilość. Głosy są policzalne, więc mówimy o ich liczbie :)

  • Aleksandra Polkowska w

   Fotografuję na co dzień Nikonem i Nikkor 35mm 1.8 był moją pierwszą w życiu stałką. Ukochałam go sobie a on mnie. Duuużo moich zdjęć jest zrobionych właśnie nim. Gdyby nie to, że przesiadłam się na pełną klatkę, nigdy bym z niego nie zrezygnowała. To jedyny obiektyw, jaki miałam w ręku ostry dosłownie od pełnej dziury. Każdy inny obiektyw, nie ważne jak drogi, zawsze przymykam :) Nie ma co się zastanawiać, nie będziesz żałował :)

Zostaw komentarz

izmir escort