Drony: 8 rzeczy, o których musisz pamiętać, zanim pierwszy raz wzbijesz się w powietrze

7

Fotografowanie i filmowanie z powietrza staje się coraz popularniejsze. A czy wiesz, o czym musisz pamiętać, zanim zrobisz dronem swój pierwszy film lub sesję? Zobacz naszą checklistę. Jest na niej 8 rzeczy, które mają ogromny wpływ na to, z jakimi efektami wrócisz do domu.

1. Pogoda

Unikaj latania w wietrzne i deszczowe dni zawsze, kiedy to możliwe. Potrzeba dużo praktyki i wylatanych godzin, żeby wygrać walkę z pogodą. Na początku lepiej nie komplikować sobie życia. Wczesnym rankiem i późnym popołudniem trafisz z reguły na spokojniejszy wiatr.

2. Światło

Zwróć uwagę jakie światło jest o danej porze dnia. Przyjemniej ogląda się materiał wykonany rano lub popołudniu, kiedy światło jest miękkie, a cienie delikatne. Jeśli wylecisz w samo południe obraz będzie bardzo kontrastowy, a szczegóły w cieniach i mocno nasłonecznionych miejscach będzie trudniej zarejestrować. W bardzo słoneczne dni spróbuj wykorzystać szary filtr ND.

3. Czas

Planując, zarezerwuj sobie czas na przetestowanie różnych ustawień kamery/aparatu. Zanim zmarnujesz całą baterię na lot w złym trybie, zrób krótki lot testowy, sprawdzający różne konfiguracje. Weź też pod uwagę krótki czas działania baterii. Bateria drona wystarcza zazwyczaj na kilka lub kilkanaście minut lotu. W niektórych przypadkach odrobinę dłużej (DJI PHANTOM 3 wytrzymuje w powietrzu 23 minuty).Weź więc ze sobą zapasowe baterie, żeby uniknąć ładowania pomiędzy kolejnymi scenami.

4. Lokalizacja

Rozejrzyj się za jakąś bezpieczną (najlepiej prywatną), przestrzenią, żeby wystartować dronem. Unikaj zaludnionych, publicznych miejsc. Zwłaszcza na początku, póki nie masz wprawy. Jeśli maszyna spadnie na ziemię, może zrobić komuś krzywdę. Nie tylko obecność ludzi, ale i ukształtowanie terenu będzie miało wpływ na twoją pracę. Weź pod uwagę, że latając nad rzeką lub jeziorem ryzykujesz kąpiel, a w górach przygotuj się na piesze wycieczki w nie zawsze łatwo dostępne miejsca. Z kolei latanie w okolicach lotnisk i baz wojskowych jest surowo zabronione.

dron iglesias

To co spotkało Enrique Iglesiasa podczas jego koncertu, pokazuje, że drony to nie zabawki. Piosenkarz przytrzymał dłonią wiszącego w powietrzu drona, co skończyło się na dla niego pokaleczonymi dłońmi. Nie wolno latać dronami nad głowami tłumu, bo jest to niebezpieczne. Lepiej wykorzystywać takie urządzenia na wolnym powietrzu, a nie w halach. Na poniższym filmie widać z kolei człowieka, który w ostatniej chwili ratuje swoją maszynę przed wpadnięciem do wody, ponieważ w niefortunnym momencie wyczerpała się mu bateria.

5. Punkt widzenia

Zaprojektuj swoje ujęcia zanim zaczniesz je rejestrować. Weź pod uwagę to, że bez odpowiednich dokumentów i szkolenia nie można latać wszędzie, gdzie się chce, ani na tyle daleko, by spuścić drona z oczu. Znajdź więc sobie punkt widokowy, z którego zawsze będziesz go widział i tam wystartuj.

6. Kompozycja

Latanie wzdłuż lub bezpośrednio nad najważniejszymi elementami doda „smaczku” twoim ujęciom. Im niżej nad ziemią lecisz, tym bardziej energiczne wydaje się ujęcie. To, że kamera potrafi latać, wcale nie znaczy, że musisz wzbić ją jak najwyżej powietrze.

7. Akcja

Bez ruchu w kadrze ujęcia z drona szybko się nudzą. Wypatruj dookoła, czy coś się dzieje i spróbuj to uchwycić. Metoda prób i błędów może zużyć sporo miejsca na karcie. Weź ich odpowiednio więcej, żeby mieć pewność, że wracasz do domu z ciekawym materiałem.

8. Opowieść

Drony są świetnym narzędziem do opowiadania historii. Ujęcia z powietrza naświetlają kontekst całej sytuacji, pokazują jej tło i przestrzeń. Pamiętaj jednak, że mniej znaczy więcej. Im mniej ujęć z drona użyjesz przy montażu swojego filmu lub składania fotoreportażu, tym większe wrażenie wywrą one na oglądającym.

Jesteś przed pierwszym swoim lotem i zabrakło tu odpowiedzi na twoje obawy? Napisz w komentarzu, co nurtuje cię najbardziej. A może masz już pierwszy lot za sobą i chciałbyś coś dodać do tej checklisty? Czekamy na twoje spostrzeżenia! :) 

Podziel się.

O Autorze

Aleksandra Polkowska

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

7 komentarzy

 1. Avatar

  Warto dodać, że obecnie bez licencji operatora bezzałogowego statku powietrznego nie ma nawet co marzyć o zarabianiu na lataniu czy filmowaniu dronem.

 2. Avatar

  Komentarz rozjaśnia mi sprawę drona i posrednio jego mozliwosci !
  Może jesteście w stanie jeszcze podpowiedziec jakiego drona powinienem kupić ?
  Moje oczekiwania :
  – teren do patroliwania i robienia zdjęć 1000 m x 1000 m
  Oczywiście orientacyjnie.
  – dobre zdjęcia i filmy
  – wytrzymały dron z jakiegoś materiału który podczas ew upadku od razu się nie połamie
  -może mieć 4 lub 6 i więcej śmigiel
  -musi wracac do pozycji startowej
  -w miarę wysoko latac żeby objąć “wzrokiem” podany obszar
  -żeby mógł zawinąć na jakieś wysokości i zrobić zdjęcia
  -żeby specjalnie wiatr mu nie przeszjadzal
  -odpowiednią odległość do kontroli drona
  – dużą długość lotu
  -najważniejsze odpowiednią cena ale nie do moich wymagań tylko do moich możliwości finansowych +- 1000 płn :-(
  Mogę z czegoś zrezygnować ale cena niższa byłaby mile widziana.
  Pozdrawiam i bardzo liczę na jakąś podpowiedz.
  Sławek

 3. Avatar

  Drony to ciekawa sprawa, ale też należy uważać na bezpieczeństw swoje jak i innych, więc warto poczytać trochę o nich wcześniej.

 4. Avatar

  Bardzo fajnie, syntetycznie ujęty temat dronów. Myślę, że w dzisiejszych czasach, kiedy ludziom nie chce się czytać długich artykułów (:P) to takie wypunktowanie różnych kwestii może ich przekonać. A co do cen, to sądzę, że będą już systematycznie spadać, zwłaszcza kiedy “dronowanie” stanie się bardziej popularne.

 5. Avatar

  Jak z każdym narzędziem można być bardzo pomocne, lub można sobie nim zrobić krzywdę. Ważne jest żeby na samym początku nie przesadzać z popisywaniem się umiejętnościami pilotażu i tak samo jak w przypadku prowadzenia samochodu przewidywać wydarzenia.

 6. Avatar
  Miki Rogoźińska w

  Jestem dziewczyną ale mam trzy drony, z czego jeden półprofesjonalny z kamerą HD ale nie jestem z niego zadowolona. Pewnie jest tak, że za dobrego dgoniszona ze stabilizacja obrazu trzeba wydać z parę tysiaków…

Zostaw komentarz

izmir escort