Filmowanie w plenerze. Co kupić i jak się spakować, gdy pracujesz w pojedynkę?

0

Kiedy filmowiec pracujący sam wybiera się w teren, zabiera najpotrzebniejszy sprzęt do filmowania – wiadomo. Wiadomo też, że jeśli jest sam, powinien mieć wszystko pod ręką. Lepiej więc, żeby wszelkie sprzęty i akcesoria były poręczne i wygodne, bo sprzęt też można w ten sposób dobrać. Sprawdź, jak ja to robię!

1 Kamera musi być bezpieczna

Pewnie masz już kamerę, więc o jej rozmiarze i rodzaju nie ma co pisać. Można za to napisać o pokrowcu na sprzęt. Możliwe, że będziesz się dużo poruszał, że będziesz w tłumie lub masz przed sobą pracę w bardzo wysokiej albo niskiej temperaturze. Warto żebyś miał dobry pokrowiec na kamerę. Ja polecam plecaki, bo sama używam plecaka (Case Logic Luminosity) do przechowywania kamery w domu jak i do pracy. Jestem z niego bardzo, bardzo zadowolona, bo sprawdza się w każdej sytuacji. Po pierwsze jest wygodny i nie czuć w nim ciężaru przenoszonego sprzętu. Po drugie, plecak ten posiada dwie obszerne, głębokie przegrody oraz kilka mniejszych, wąskich. W jednej z głębszych przegród noszę kamerę, w drugiej zazwyczaj: ZOOM’a, mikroporty, ładowarkę do akumulatora kamery oraz rzeczy osobiste – portfel, telefon, szalik czy czapkę podczas zimy. Mieszczę to wszystko na raz! W mniejszych kieszeniach, które są płaskie i mieszczą nieco mniej, trzymam najczęściej jakieś dokumenty albo tablet. Ponadto przegrody są regulowane – posiadają specjalne, przesuwalne ścianki.

Plecak jest solidny i nie muszę się bać, że coś stanie się kamerze czy czemukolwiek innemu, co tam trzymam.

Dzięki paskom z boku możesz przymocować do plecaka statyw. O ile jest mały. Do zestawu masz też dołączoną osłonę przeciwdeszczową.

2

Statyw

No właśnie. Statyw jest niezbyt wygodny podczas przenoszenia. Ja używam dużego i ciężkiego statywu Benro i muszę przyznać, że nie jest on moją ulubioną rzeczą. Źle mi się z nim przemieszcza. Jeśli posiadasz lekką kamerę, kup sobie taki statyw, bo lepiej pracuje się na ciężkim sprzęcie, mimo że jego noszenie bywa kłopotliwe. Jednak jeśli podróżujesz z kamerą naprawdę dużo, możesz poszukać lekkiego statywu, o niewielkich gabarytach albo monopodu. Może to być np. monopod Benro. Wszystko oczywiście zależy od tego, co kręcisz, jaki masz scenariusz i warunki, ale monopod czy lekki statyw to całkiem dobre rozwiązanie. Będziesz mieć więcej swobody w ruchu.

3

Dźwięk

Nie wiem jak rejestrujesz dźwięk, ale pewne jest, że podczas nagrywania musisz wszystko słyszeć. Jeśli masz ze sobą dużo rzeczy, to możesz zabrać ze sobą słuchawki, które zmieszczą się w kieszeni. Mogą to być te same, których używasz do słuchania muzyki z telefonu.  Tylko sprawdź wcześniej czy Twój i sprzęt i słuchawki są kompatybilne.

4

Światło

Światło jest ważne, ale nigdy nie przewidzi się, jakie będzie po dotarciu na miejsce. Niestety. Blenda jest całkiem fajna, ale pracujesz sam, więc przydałoby się coś bardziej poręcznego, co pozwoli ci na samodzielną pracę. Czymś takim może być lampa LED. Przymocujesz ją sobie do kamery albo do statywu i będziesz panować nad światłem… choć trochę. Większość modeli takich lamp posiada funkcję sterowania światłem oraz filtry barwowe.

5

Deszczowa pogoda

Z pogodą nigdy nie wiadomo tak samo jak ze światłem. Jeśli długo marzyłeś o sprzęcie filmowym albo jeśli długo oszczędzałeś, by go kupić, to deszcz, który na nią spadnie, będzie ciosem w serce. Na to też już coś wymyślono. Możesz kupić ochraniacz. Będzie on chronił twoją kamerę nie tylko przed deszczem, ale i przed kurzem, nieodpowiednią temperaturą oraz zarysowaniami. Sprzęt do filmowania to nie wszystko.

pokrowiec_manfrotto_crc_14_pl_per_253092924

Jeśli już wiesz, jaki sprzęt do filmowania ze sobą zabierzesz, nie zapomnij o mniejszych, z pozoru mniej istotnych rzeczach, bo ich brak może pokrzyżować ci plany. Bez względu na to, czy kręcisz latem, czy zimą, w plenerze czy na planie, pamiętaj o kilku akcesoriach. Przydadzą się zapasowe baterie i ładowarki do każdego z urządzeń (pamiętaj również o tej do telefonu!). Obejrzyj kilka wersji prognozy pogody z różnych źródeł i zrób własne statystyki dotyczące przewidywalnej temperatury. Nawet gdy spodziewasz się bezchmurnego nieba, na dnie plecaka powinna leżeć kurtka z kapturem lub przeciwdeszczowa peleryna. I pamiętaj o kawie… O tak, pamiętaj o kawie i o czymś słodkim, co doda ci siły podczas pracy.

 

Podziel się.

O Autorze

Autorka scenariuszy i opowiadań. Uczennica w Szkole Wajdy. Publikowała w Nietakcie, Lampie i Kulturze Miasta.

Zostaw komentarz

izmir escort