15 pomysłów na prezent dla filmowca

0

Zbliżają się Święta a wraz z nimi szał zakupowy. Chcesz zrobić prezent komuś, kto lubi filmować? Oto, co możesz kupić, żeby sprawić mu przyjemność.

Filmowanie stało się dziś na tyle popularne, że filmowcy nie są już wąską grupą zawodowców. Mamy osoby filmujące śluby, małe eventy, ale też wszelkiej maści vlogerów i amatorów, którzy inwestują sprzęt. Co kupić na prezent dla filmowca? Zebrałem najciekawsze propozycje prezentów na święta dla filmowców.

Zakładając, że każdy ma już kamerę lub aparat podzieliłem propozycje na trzy kategorie. Pierwsza to stabilizacja, druga – oświetlenia, trzecia – dźwięk. Wśród propozycji znajdą się propozycje tańsze, jak i takie z wyższej półki.

Stabilizacja

Dobry gimbal to dziś podstawowe narzędzie pracy filmowca. Bez względu na to, czy korzysta z dużego aparatu, czy małego smartfona. Stabilne ujęcia zawsze są pożądane, bo świadczą o profesjonalizmie. Stabilne ujęcia zagwarantuje też solidny statyw z porządną głowicą.

Gimbal DJI RS2

Gimbal do aparatu

W przypadku gimbala kupowanego z myślą o dużym aparacie nie można oszczędzać. Budżet na taki sprzęt musi zatem być duży. Polecam dwa sprawdzone przeze mnie modele: DJI RS 2 i RSC 2. Test tych modeli możesz przeczytać na blogu. To obecnie najwyższa półki gimbali, gwarantująca świetną jakość ujęć.

Dla kogo?

Dla filmowców korzystających z aparatów, którym zależy na najwyższej jakości stabilizacji.

Za ile?

  • DJI RSC 2 z udźwigiem 3 kg 1999 zł
  • DJI RS2 z udźwigiem 4,5 kg i masą bajerów 3599 zł

Gimbal do smartfona

Smartfonem też można kręcić dobre filmy. Zwłaszcza jeśli mówimy o flagowcach. Do tak małego urządzenia można kupić gimbal za bardzo niewielkie pieniądze rzędu kilkuset złotych. Zdecydowanie warto się w taki gadżet zaopatrzyć. Wśród modeli, które polecam, znajdziesz m.in. produkty sprawdzonych producentów – Moza i DJI.

Dla kogo?

Dla osób, które filmują smartfonami, zwłaszcza vlogerów. Poniższe modele sprawdzą się również w rękach filmujących małymi kamerkami sportowymi.

Za ile?

Oświetlenie

Nie ma szans na uzyskanie tzw. „film-look’u” bez dobrego oświetlenia. Jest ono także niezbędne przy kręceniu vlogów z domu. Dobre światło to po prostu podstawa.

Lampa LED

Lampa do smartfona

Vlogowanie z założoną lampą da znacznie lepsze efekty niż bez niej. Taka lampa przyda się nie tylko po zmroku, ale również podczas filmowania we wnętrzach.

Dla kogo?

Dla vlogerów i YouTuberów dbających o dobrej klasy ujęcia.

Za ile?

Lampa stacjonarna

Zamiast montować lampę bezpośrednio na kamerze czy smartfonie, można też kupić wydajniejsze źródło światła i korzystać ze statywu. To pozwala na większą możliwość zmiany ustawień – świecenie od boku, od góry – niezależnie od ustawienia kamery. Warto szukać więc modeli o dużej mocy. Przyda się też możliwość zmiany temperatury barwowej.

Dla kogo?

Dla osób kręcących w domu, studiu. Wszystkich, którzy chcą wykorzystać światło kreatywnie.

Za ile?

Dźwięk

To zaraz po obrazie najważniejszy element filmu. Nie ma szans na uzyskanie profesjonalnych efektów bez zewnętrznego mikrofonu. Wbudowany mikrofon rzadko kiedy zapewni dobrej jakości dźwięk.

Mikrofon Boya

Mikrofon do aparatu i smartfona

Podłączenie mikrofonu odbywa się poprzez wejście 3,5 mm. W przypadku smartfonów warto pamiętać, by konkretny model miał złącze, które sprawi, że urządzenie będzie wykrywało źródło dźwięku jako mikrofon, a nie słuchawki. Kierunkowy mikrofon zapewni nieporównywalnie lepszy dźwięk niż wbudowany.

Dla kogo?

Dla każdego, komu zależy na lepszej jakości dźwięku niż z wbudowanego mikrofonu.

Za ile?

  • Canon DM-E100 kompaktowy mikrofon do aparatu 438 zł
  • BOYA K1 kompaktowy mikrofon w zestawie z dodatkowymi akcesoriami 245 zł

Zewnętrzny mikrofon i rejestrator

Zewnętrzny mikrofon sprawdzi się idealnie w domowych warunkach. Nagrywanie dźwięku na mikrofon krawatowy zapewni czysty dźwięk przy dużej odległości od kamery. Z kolei zewnętrzny rejestrator gwarantuje dużą uniwersalność. Oprócz możliwości podpięcia mikrofonu przyda się chociażby na ślubach do nagrania kazania i przysięgi bez echa i szumu.

Dla kogo?

Dla filmowców ślubnych, osób kręcących wywiady, streamerów.

Za ile?

Prezent dla fotografa. Najciekawsze gadżety od 10 do 500 zł

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Nadal jednak wierzę, że czasem najlepszy aparat to ten, który akurat masz przy sobie.

Zostaw komentarz

izmir escort