Lampy Fomei LED Mini – małe lampy do zadań specjalnych

0

W fotografii jest tak, że niezależnie od tego, jakim sprzętem dysponujesz, to i tak światło robi największą różnicę. Pisałem już o dużych lampach błyskowych i ledach od Fomei, teraz przyszła pora na małe, poręczne lampy kieszonkowe z serii Mini.


Fomei LED mini 12W – kieszonkowa lampa led


Nie wiem jak Tobie, ale mi zawsze najwięcej czasu podczas robienia zdjęć zajmuje ustawienie światła. Niezależnie czy to profesjonalna sesja, czy fotka starego telefonu na OLX. Podczas zleceń lampę mam zawsze. Przy zdjęciach na szybko czasem kwestię oświetlenia olewam. Właśnie wtedy widać jaki duży to błąd. Mówię tu nie tylko o zdjęciach robionych aparatem, ale też o tych robionych smartfonem. I tutaj pojawia się lampa Fomei LED mini 12w, która jest naprawdę kompaktowa. Jest wielkości większego smartfona.

 

FOMEI LED mini

Włącznik i dwa pokrętła, w tym jeden klikalny

FOMEI LED minii

Zastosowanie

Ma bardzo duży zakres regulacji temperatury barwowej, bo od 2500 do 9000K. To pozwala dostosować ją praktycznie do każdych zastanych warunków. Na zewnątrz, w pełnym słońcu jej nie wykorzystasz, ale tam już masz światło naturalne, wystarczy je zmodyfikować, np. blendą.

Kieszonkową lampę, taką jak Fomei LED mini 12w wykorzystasz wszędzie tam, gdzie brakuje takiego delikatnego „podkreślacza”, światła nadającego fotografowanym przedmiotom trójwymiarowości.

FOMEI LED mini

Naprawdę dobrze wyposażony zestaw

Od kiedy ją dostałem, wrzucałem ją zawsze do torby lub kieszeni. To bardzo wygodne, kiedy fotografujesz obrączki w domu panny młodej, gdzie dominuje postkomunistyczny wystrój, wszystko jest matowe i ponure. Wyciągam LEDa i w kilka sekund mam bocznie podświetlone obrączki. Żeby nadać jeszcze ciekawszego tonu, mogę wrzucić jakiś kolor.

fomei led mini

Po szarości i postkomunie nie ma śladu

FOMEI LED mini

Jak widzisz, lampa świeci z prawej strony

Grid i dyfuzor w zestawie

Żeby to wszystko wyglądało naturalnie, w zestawie jest grid. Dzięki gridowi światło nie rozlewa się, tylko trafia bezpośrednio na fotografowane obrączki. Grid jest gumowy więc nie martwię się o to, że się zniszczy w torbie albo kieszeni. Jest też wystarczająco gruby, żeby jego działanie było sensowne.

fomei led mini

W zestawie mamy też gumowy dyfuzor. Ten znowu przydaje się, jeśli nie chcesz mieć typowych dla tak małego źródła światła ostrych cieni. Ten trik zastosowałem, robiąc zdjęcia używanych aparatów na sprzedaż.

Zależało mi na czymś na szybko, bez udziwnień, zdjęcie zrobiłem po prostu smartfonem. Niestety wyszło tak paskudne, jak zdjęcia na większości prywatnych aukcji. Wystarczyło oświetlić aparat z boku lampą Fomei LED mini 12w i a sprzęt od razu nabrał trójwymiarowości. Co więcej, dzięki temu prostemu trikowi oferta wyglądała najlepiej ze wszystkich, jakie były wtedy w internecie. Pamiętaj, człowiek kupuje oczami. Oferta nie wisiała nawet dnia i nie męczyłem się z Januszami biznesu. Ktoś kupił bez negocjacji. Dobre zdjęcie to podstawa.

Dzięki pokrętłom z boku lampy i wyświetlaczowi szybko ustawisz jej moc i temperaturę barwną.

Romeo led mini

Zabawy światłem

Programy dodatkowe dedykowane są głównie filmowaniu, ale w fotografii też udało mi się je wykorzystać. Poniższe zdjęcia na długim czasie prezentują, jak można malować światłem.

fomei led mini

Jakość wykonania

Lampa wykonana jest z bardzo mocnego aluminium, dlatego wrzucając ją do torby nawet przez chwilę nie martwiłem się o jej stan. Akumulator pozwala na jej działanie przez 90 minut na pełnej mocy, co oznacza, że przy słabszych ustawieniach potrafi świecić dużo dłużej. Ładowana jest przez port USB-C. Uwielbiam ten standard i mam go zawsze przy sobie.

fomei led mini

Przy tworzeniu tego zdjęcia nie wykorzystałem nikogo poza sobą

Zdjęcia na social media

Idealnie spisze się też w sytuacji, w której będziesz fotografował mniejsze produkty lub mieszał to światło z innym. Mój kolega, który prowadzi restaurację jest aktualnie zmuszony do sprzedaży tylko na wynos. Wiadomo, człowiek kupuje oczami, a on prowadzi bardzo kreatywną kuchnię. Od czasu do czasu robi zdjęcia potraw nie tylko do menu, ale choćby do social mediów.

fomei led 12w

pierwsze próby oświetlenia i już było dobrze

Zdjęcia te muszą pobudzać zmysły i zachęcać do kupna. Nie chce za każdym razem ustawiać setup z aparatem i lampami, tylko spontanicznie zrobić zdjęcie. W takiej właśnie sytuacji świetnie spisuje taka lampa. Wyciągasz z torby, stawiasz, gdzie chcesz i dostosowujesz światło i modyfikator do potrzeb danego produktu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez MigawkaCAFE (@migawkacafe)

Na koniec petarda! Odkryłem to dopiero po jakimś czasie a szkoda. Cały tylny panel lampy to magnes. Takie rozwiązanie pozwala na zamocowanie jej na każdej metalowej powierzchni. Magnes jest świetnie dobrany, trzyma lampę idealnie w miejscu, nie robiąc większego problemu czy jej ściąganiu.

Lampa dla filmowców

Poza zdjęciami przyda się też filmowcom. W zestawie mamy mocowanie zimnej stopki i uchwyt z gwintem 1/4″ co pozwoli zamocować ją na aparacie bądź statywie. Pomyśleli o wszystkim. Dodatkowe efekty pozwolą filmowcom uzyskać odpowiedni klimat, np. świeczki albo syreny z radiowozu.

 


Fomei LED mini 15W – zupełnie inna liga


 

fomei led mini

Wrota z dodatkowego zestawu akcesoriów

Obudowa i akcesoria

To już nie jest lampa, którą zabierzesz ze sobą do kieszeni, jednak nie daj się zwieść. Mimo tego, że jej konstrukcja jest bardzo solidna, wytrzymała i wygląda na zaczepno-obronną to w rzeczywistości jest bardzo lekka. Posiada zamocowaną soczewkę fresnela, co daje dużo bardziej naturalne i przyjemne światło.

fomei led mini

soczewka fresnela daje świetny efekt

Dla mnie istotniejszy jest jednak fakt, że, w odróżnieniu od poprzedniej, mogę do niej zamocować specjalnie przygotowane przez Fomei modyfikatory. Od gridów, przez wrota i żele, a na mini softboxie kończąc. Cieszę się, że nie próbują wciskać do niej dużych modyfikatorów. Lampa ta nigdy nie posłuży w fotografii jako główne źródło światła portretowego. Za to jako dodatkowe spiszę się idealnie.

fomei led mini

Softbox z zestawu modyfikatorów

Możliwości lampy Fomei LED mini 15W

W lampie tej nie można zmieniać temperatury barwnej, ale można używać filtrów żelowych. Włączana jest pokrętłem, którym można również modyfikować jej moc. Korzysta z zasilania baterii Sony NP-F, które są bardzo popularne szczególnie wśród filmowców.

fomei led mini

Bateria NF-P, a z przodu wrota sprzedawane razem z lampą

Lampy Fomei Led mini są tanie i możesz wybierać, czy wolisz duże z dużym ładunkiem energii, czy małe i bardziej poręczne. Oczywiście w zestawie poza baterią i ładowarką jest też kabel zasilający. Nie zabrakło również głowicy kulowej.

fomei led mini

Zestaw zawiera zarówno zasilanie bateryjne jak i zasilacz, głowicę kulową, uchwyt na aparat i wrota.

 


Fomei LED mini 30W – większa moc i waga


 

fomei led mini 30w

konkretna soczewka, budowa i uchwyt

Ostatnia z mobilnych lamp ledowych Fomei Mini posiada dużo lepszą soczewkę i mocniejsze światło, którego kąt idealnie można ustawiać za pomocą pokrętła z tyłu. Jest to sprzęt dedykowany filmowcom, ale oczywiście zdjęcia też dzięki niemu można zrobić świetne. Mobilność schodzi jednak na drugi plan. Nie jest zwartą konstrukcją tak jak poprzednia. Do zasilenia wymaga podłączenia specjalnej „cegły”, do której można podłączyć zasilacz lub akumulatory.

fomei led mini 30w

Od lewej: „cegła” na sznurku, cegła na specjalnym zaczepie z zasilaczem, cegła z przejściówką na dwie baterie NF-P (wersja najmobilniejsza)

Wprawdzie posiada wygodne metody zaczepu, ale to nadal kawał cegły. Są potrzebne dwa akumulatory typu sony NP-F lub V-lock. Jak widzisz, to zdecydowanie produkt do filmu. Światło ma temperaturę 5600K i wysokie CRI 95+. Pasują na nią te same modyfikatory co w wersji 15W.

fomei led mini 30w

Opcja z softboxem u mnie była najczęściej wykorzystywana

Najciekawszym elementem jest pokrętło zoomu. Naprawdę świetna sprawa. Im węższy strumień światła, tym większa jego moc.

fomei led mini 30w

Lampa stoi metr od tła na maksymalnie zwężonym strumieniu światła

fomei led mini 30w

Rozszerzany strumień tyleko odrobinę słabnie, dając dużo szerszy kąt

Jej ciężar powoduje, że najwygodniej używa jej się w studio, jednak znam ludzi, którzy przy jej wykorzystaniu fotografują poszczególne elementy swoich wystaw sklepowych. Nie muszą dzięki nim niszczyć dekoracji, ponieważ mogą wybrać szerokość strumienia światła i oświetlać tylko daną rzecz pozostawiając resztę w ciemności.

fomei led mini 30w

Często by dobrze podkreślić detale jedzenia, używa się dodatkowego światła bocznego, te dodatkowo można zawęzić.

fomei led mini 30w

Potężny zestaw


Podsumowanie – co sądzę o serii lamp Fomei Mini?


Podsumowując, każda z tych lamp ma zupełnie inne przeznaczenie. Rozpakowując pudełko, spodziewałem się czegoś zupełnie innego. Znalazłem dla nich zastosowanie w prawie każdym rodzaju fotografii. Są ekstremalnie wytrzymałe, łatwe w obsłudze i niezależne od sprzętu jakim fotografujesz. Mogą służyć jako akcent, jako światło główne, jako element sceny, a nawet jako profesjonalne oświetlenie podczas wideokonferencji. Ważne, żeby przemyśleć, do czego będziesz ich używał zanim zdecydujesz się na konkretny model.

fomei led mini

zestaw dodatkowych modyfikatorów sprzedawanych osobno

fomei led mini

softbox zaliczający się w dodatkowy zestaw modyfikatorów

fomei led mini

zestaw modyfikatorów po złożeniu

Podziel się.

O Autorze

Fotograf ślubny z ponad 10 letnim stażem. Prowadzi swój własny kanał Youtube FotoWarsztat, na którym m.in rozwija tematy poruszane na blogu. Od zawsze fotografuje aparatami Canon. Gdzie tylko może tam błyska. Z uporem maniaka optymalizuje i ulepsza swoją pracę i obróbkę.

Zostaw komentarz

izmir escort