Poradnik kupującego – jak wybrać wygodny pasek na aparat?

0

Znudził Ci się standardowy pasek dołączany do aparatu? A może niekoniecznie chcesz nosić swój sprzęt powieszony na szyi, np. zaczepić go o nadgarstek? Jaki pasek wybrać, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo sprzętu i dodatkowo podkreślić swój styl i wygląd?

W jaki sposób lubisz lub chcesz nosić aparat?

Standardowy pasek dołączany w zestawie z aparatem przyzwyczaił fotografów do noszenia sprzętu powieszonego na szyi. Nie jest to jedyna możliwość i w ofercie producentów znajdziesz także paski na rękę, na nadgarstek czy do przewieszenia przez ramię. Warto omówić je po kolei.

Paski na rękę i na nadgarstek

Paski na rękę i na nadgarstek różnią się tym, iż pierwszy typ owija się wokół dłoni (powinny się więc nazywać paskami dłoniowymi, ale ta nazwa nie brzmi chyba najlepiej), natomiast drugi wokół nadgarstka. Pasek na nadgarstek pełni rolę swoistej asekuracji, gdyż w przypadku wytrącenie aparatu z dłoni zawiśnie on na nadgarstku unikając twardego lądowania na ziemi. Pasek na rękę niejako spaja dłoń z aparatem. Na czym dokładnie polega różnica między tymi typami produktów zrozumiesz na przykładzie poniższych zdjęć.

pasek na aparat na nadgarstek pk

Peak Design Cuff v3 jest to typowy pasek na nadgarstek. Jak widać owija tylko nadgarstek pozostawiając dłoniom pełną swobodę.

pasek na aparat peak design clutch na reke

W porównaniu do paska nadgarstkowego może wydawać się, iż pasek na rękę taki jak np. Peak Design Clutch ogranicza swobodę dłoni, jednakże w rzeczywistości pozwala na płynne operowanie aparatem. Jednocześnie spaja dłoń z aparatem tak, iż dosłownie jest cały czas pod ręką. To bardzo dobre rozwiązanie dla fotoreporterów czy fotografów ślubnych, którzy muszą być nieprzerwanie w gotowości, aby nie przegapić żadnego kadru.

Który pasek wybrać – na nadgarstek czy na rękę? Przede wszystkim zależy to od własnych upodobań. Paski na rękę są projektowane tak, aby zapewnić wysoki komfort, jednakże dla niektórych użytkowników ich długotrwałe noszenie może być męczące. Z drugiej strony dla osób intensywnie wykorzystujących aparat w trakcie sesji dają większą pewność chwytu i pozwalają mieć aparat bez przerwy pod ręką.

Paski na nadgarstek zdają się być więc lepszym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą się rzucać w oczy, np. fotografów ulicznych, gdyż przywołują na myśl turystów. Na koniec nie bez znaczenia jest też typ wykorzystywanego aparatu. Paski na rękę są często projektowane dla dużych lustrzanek, natomiast na nadgarstek do kompaktowych bezlusterkowców.

Paski na szyję i na ramię

Teoretycznie paski na szyję to po prostu krótsze paski naramienne. Są adresowane do tych, którzy lubią mieć aparat zawieszony tak, iż będzie oparty o klatkę piersiową. Wiele modeli da się jednak przewiesić również tak, aby znajdowały się po boku ciała. Zresztą paski naramienne można skrócić tak, iż będą pełniły rolę tych dedykowanych do noszenia na szyi. Tę kategorię warto jednak wyróżnić dlatego, iż część modeli na szyję posiada specjalne profilowanie, które zmniejsza obciążenie karku.

 

Noszenie aparatu przewieszonego przez ramię to najpopularniejszy sposób transportowania sprzętu. Taki pasek na aparat świetnie sprawdzi się w rękach fotografów krajobrazowych, którzy nie wykonują zbyt wielu zdjęć pomiędzy zmianami lokalizacji, ale mimo to nie chcą chować aparatu do plecaka lub torby. W takim przypadku warto też skorzystać z innych ciekawych akcesoriów, takich jak np. uchwyt Peak Design Capture. Pasek naramienny przydaje się także podczas okazjonalnego fotografowania podczas spacerów z rodziną itp.

Paski na ramię wyróżniają się tym, iż są najdłuższe z wszystkich dotychczas omówionych. Podczas ich zakupu warto zwrócić uwagę na to, aby miały łatwy w obsłudze system zmiany długości, aby bez przeszkód dopasować go do własnej sylwetki.

Jakim typem fotografii się zajmujesz?

Część odpowiedzi na to pytanie padło w poprzednich akapitach, ale warto to jeszcze uzupełnić. Paski na rękę są więc adresowane do fotoreporterów, fotografów ślubnych, fotografów modowych i wszystkich tych, którzy nawet na moment nie odkładają aparatu podczas sesji.

Paski na nadgarstek sprawdzą się w fotografii turystycznej, podróżniczej czy streetowej, gdzie ważne jest niezwracanie na siebie uwagi. Co ważne, chociaż początkowo może wydawać się mało istotne, to paski na nadgarstek pozwalają dużo łatwiej… uścisnąć dłoń napotkanej osoby. Łatwiej nawiązujemy nowe relacje z ludźmi spotkanymi w trakcie odwiedzania nowych miejsc. Przyda się to, gdy zechcesz ich później nakłonić do pozowania do portretu.

pasek na aparat szelki

Fotografom ślubnym i fotoreporterom przydadzą się również paski naramienne typu szelki. Pozwalają na wygodne i swobodne korzystanie z kilku korpusów jednocześnie. Dzięki nim będziesz mieć cały sprzęt zawsze w pogotowiu.

Paski na szyję i na ramię sprawdzają się np. w fotografii krajobrazowej, makro (podczas chodzenia po łące), astronomicznej, architektury, przyrodniczej czy jako uzupełnienie w dziedzinach wymienionych w poprzednich akapitach. Sprawdzą się szczególnie tam, gdzie wykorzystywany jest statyw, stanowiąc przy tym świetne uzupełnienie pasków na rękę i na nadgarstek.

pasek na aparat clutch i slide

Paski Peak Design wykorzystują system kotwic Anchor Links, które umożliwiają bardzo łatwe mocowanie i odczepianie akcesoriów. Dzięki temu możesz bez przeszkód korzystać z kilku rodzajów pasków jednocześnie, np. z paska naramiennego Peak Design Slide i na rękę Peak Design Clutch.

pasek na aparat i statyw

Pasek na nadgarstek przyda się także w trakcie operowania statywem, w szczególności gdy mocuje się go do aparatu za pomocą szybkozłączki kompatybilnej z Arca Swiss, tak jak w przypadku modelu Peak Design Clutch.

Jaki posiadasz aparat?

To najłatwiejsze pytanie, które nie dość, że dostarcza oczywistych odpowiedzi, to jeszcze celnie sugeruje wybór konkretnego modelu paska. Paski na aparaty powstają z myślą o bezlusterkowcach, lustrzankach czy małych kompaktach (istnieje cała seria pasków dla aparatów natychmiastowych). To co odróżnia te akcesoria to oczywiście ich gabaryty. Przykładowo pasek Peak Design Leash został zaprojektowany dla bezlusterkowców i jest to bardziej kompaktowa wersja paska Peak Design Slide.

pasek na aparat peak design leash

Peak Design Leash to kompaktowa wersja klasycznego paska Slide. Pomimo mniejszych gabarytów wciąż zapewnia bardzo dużą wytrzymałość – jest w stanie utrzymać ładunek o wadze do 90 kg.

Komfort zapewnia także możliwość swobodnego dopasowania paska do własnych potrzeb i przyzwyczajeń. Tutaj można wyróżnić systemy łatwej zmiany długości pasków, dzięki którym można zapomnieć o irytującym przekładaniu i przewiązywaniu pasków przez różnego rodzaju sprzączki w celu jego skrócenia lub wydłużenia. Dobierając właściwe rozwiązania możesz to zrobić jednym ruchem i z łatwością dopasowywać długość akcesorium nie tylko do swojej sylwetki, ale również zamontowanego sprzętu czy sytuacji zdjęciowej. Dotyczy to każdego typu paska.

pasek na aparat zmiana dlug

Nowoczesne paski naramienne wykorzystują proste w obsłudze mechanizmy umożliwiające zmianę ich długości. Dzięki temu możesz płynnie dopasować jego długość do aktualnych potrzeb bez konieczności ściągania i żmudnego przekładania paska przez sprzączki.

pasek na aparat nadgarstek zmiana

Podobnie w łatwy sposób można zmieniać długość pasków na nadgarstek czy rękę.

Poniżej możesz poznać opinie użytkowników na temat wybranych, prezentowanych w tym artykule pasków Peak Desing:

Peak Design Slide

Peak Design Leash

Peak Design Cuff

Jaki styl lubisz?

Pasek na aparat to nie tylko kwestia wygodnego noszenia sprzętu. To także możliwość zapewnienia sobie stylowego dodatku. W ofercie dostępnych jest wiele modeli o oryginalnej i wyróżniającej się stylistyce. Jako że wszystko jest kwestią gustu, odpowiedzią na to pytanie będzie kilka propozycji designerskich modeli.

pasek na aparat stylowy 6

Paski ideaPIX dostępny są w różnych klimatycznych stylizacjach.

pasek na aparat stylowy 4

Paski Olympus uzupełniają serię aparatów Pen.

Camera Strap to producent różnorodnych, stylowych pasków – w ofercie tej firmy każdy znajdzie coś dla siebie.

pasek na aparat stylowy 2

Pasek C&S Strap wyróżnia się ciekawą stylistyką, przypominającą linę.

https://www.cyfrowe.pl/lp/mistrz-drugiego-planu-paski.html

 

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Zostaw komentarz

izmir escort