Obiektywy Samyang dla fotografa i filmowca – TOP 5

0

Jaki obiektyw Samyang wybrać? Marka słynie z dobrej jakości i cen niższych niż natywne obiektywy producentów aparatów. Oto TOP 5 obiektywów Samyang, które pokocha zarówno filmowiec, jak i fotograf.

Samyang to marka kojarzona z dobrej jakości obiektywami. Producent stawia również na cenę – jego obiektywy są wyraźnie tańsze niż te natywne od Canona, Nikona, czy Sony. Dzięki temu można otrzymać szkło o podobnych parametrach, ale w znacznie niższej cenie.

Ze względu na fakt, że produkowane szkła dostępne są z różnymi systemami mocowania, spokojnie znajdziesz odpowiednie szkło do swojego aparatu. Oto TOP 5 obiektywów, które możemy polecić.

Samyang AF 14 mm f/2.8 ED AS II UMC

Ten szerokokątny obiektyw jest następcą bardzo popularnego manualnego modelu tego producenta. Zaprojektowany jest do współpracy z pełną klatką. Działa dobrze z systemem AF w aparacie, więc ręczne ustawianie ostrości nie będzie potrzebne.

To duża zaleta, bo w przypadku manualnego obiektywu konieczne było ustawienie ogniskowej hiperfokalnej, by wszystko znalazło się w polu ostrości. Połączenie bardzo szerokiej ogniskowej z jasnym światłem (f/2.8) sprawia, że obiektyw dobrze sprawdza się podczas pracy na gimbalu. Zwłaszcza że waży niewiele (450 gramów) i ma kompaktowy tubus.

W przypadku fotografa Samyang AF 14 mm f/2.8 znakomicie sprawdzi się do fotografii krajobrazowej, ale również architektonicznej – ze względu na ciekawy efekt zakrzywiania rogów kadru, charakterystyczny dla ultraszerokokątnych szkieł. Dzięki soczewkom asferycznym aberracja chromatyczna, jak i działanie refleksów zostało zminimalizowane do takiego poziomu, że nie mają one wpływu na jakość zdjęć.

Zastosowanie: praca na gimbalu, fotografia krajobrazowa, architektura

Samyang AF 24-70mm 2.8

niektórzy fotografowie twierdzą, że należy pracować jedynie ze stałkami, bo zoomy nie gwarantują odpowiedniej jakości, wynikającej z konstrukcji. Jednak w ostatnich latach obiektywy zmiennoogniskowe zostały na tyle dopracowane, że sytuacja znacząco się zmieniła.

Samyang AF 24-70mm 2.8 jest tego najlepszym przykładem. Obiektyw ten oferuje szeroki zakres ogniskowych w połączeniu z jasnym światłem. Dzięki swojej uniwersalności świetnie sprawdza się w sytuacjach, gdy liczy się czas. Dla filmowców model ten może wręcz stać się jedynym szkłem, które będzie potrzebne.

Fotografowie docenią ten obiektyw w sytuacjach reportażowych. Gdy nie ma czasu na zmianę obiektywu, możliwość szybkiego przejścia z ogniskowej 24 mm do 70 mm okazuje się bardzo pożądana. Zwłaszcza gdy na długiej ogniskowej aparat oferuje światło f/2.8, co w połączeniu z pełną klatką gwarantuje naprawdę ładny efekt bokeh. Obiektyw ten posiada na tubusie przycisk „custom”, został też dodatkowo uszczelniony. Stanowi świetną alternatywę dla znacznie droższego odpowiednika na przykład natywnego obiektywu Sony, który kosztuje dwukrotnie więcej.

Zastosowanie: reportaż, eventy, zlecenia, na których nie ma czasu na zmianę obiektywu

Samyang AF 35 mm f/1.4 II

35 mm to bardzo ceniona i popularna ogniskowa. Daje ona bowiem zbliżony zakres do tego, co widzimy okiem, wykorzystywana jest też bardzo często w filmach. Obiektyw 35 mm to idealny kompromis między szerokością kadru, a rozmyciem tła. Oczywiście pod warunkiem, że jest odpowiednio jasny.

Samyang AF 35 mm f/1.4 II to typowa jasna stałka, o bardzo zaawansowanej konstrukcji optycznej. Główną zaletą modelu bez wątpienia jest jego jasna przysłona f/1.4. Dzięki niej można uzyskać mocno rozmyte tło, a więc obiektyw nada się do portretów i wszędzie tam, gdzie zależy Ci na ładnej plastyce obrazu.

Dzięki zaawansowanej konstrukcji model ten gwarantuje ostrość na całej powierzchni kadru, również przy szeroko otwartej przysłonie. To ważne, bo niektóre tańsze obiektywy przy wartości f/1.4 potrafią nieco mydlić, a ich wartość użytkowa niekiedy zaczyna się dopiero od f/2.8 lub nawet f/3.5. Kupując ten obiektyw, masz pewność, że możesz korzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje jasna przysłona bez obaw o jakość. Obiektyw posiada 2 elementy asferyczne ASP i 2 HR, całość jest uszczelniona, a cichy silnik AF doskonale sprawdzi się podczas filmowania.

Zastosowanie: sesje plenerowe, studio, portrety

Samyang AF 75 mm f/1.8 AF

Model ten przyciąga swoją ceną, ale i parametrami. Obiektywy portretowe o wartości np. 85 mm z jasną przysłoną nie należą do najtańszych. Tutaj otrzymujesz bardzo podobne parametry w naprawdę rozsądnej cenie. Przysłona f/1.8 w połączeniu z długą ogniskową zapewnia świetne efekty.

Taki obiektyw jak Samyang AF 75 mm f/1.8 AF z pewnością polubią fotografowie ślubni, bo obiektyw dobrze sprawdzi się na sesji – został skonstruowany z myślą o portretach. W celu skutecznego kontrolowania aberracji chromatycznej w konstrukcji zastosowano 3 dodatkowe soczewki i niskiej dyspersji, dzięki czemu obraz uzyskiwany z użyciem tego modelu prezentuje się naprawdę dobrze.

Nie bez znaczenia są również jego miniaturowe rozmiary i waga (230 gramów), które sprawiają, że zajmuje mało miejsca w plecaku fotograficznym, więc dobrze nadaje się na fotowyprawy. Liniowy silnik krokowy STM sprawia z kolei, że obiektyw dobrze sprawdzi się podczas filmowania – ten minimalizuje wibracje i hałas.

Zastosowanie: sesje plenerowe, fotowyprawy, gdzie liczy się kompaktowość

Samyang AF 135 mm F/1.8

Bez wątpienia w plecaku fotografa powinien się pojawić teleobiektyw. Każdy fotograf wie, że ujęcia uzyskane z jego użyciem są niepowtarzalne – ze względu na efekt bliskości tła z bohaterem, który można uzyskać, tylko korzystając z naprawdę długiej ogniskowej.

Samyang AF 135mm F/1.8 oferuje naprawdę długą ogniskową 135 mm w połączeniu z rzadko spotykaną jasnością f/1.8. To wszystko pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych kadrów. Model ten sprawdzi się dobrze w rękach fotografa przyrody i wszędzie tam, gdzie albo nie możesz podejść bliżej, albo chcesz pozostać niezauważalny.

Obiektyw dedykowany jest wymagającym użytkownikom. Oferuje więc zaawansowaną obsługę, posiadając na tubusie przycisk „focus hold”, „custom” oraz przełącznik zakresu pracy autofokusa. Posiada gumowy pierścień ustawiania ostrości z mikro-wzorami. Podczas fotografowania w nocy możesz określić z łatwością stan trybu Astro-Focus za pomocą wskaźnika LED. Filmowcy z kolei docenią fakt, że w obiektywie zminimalizowano efekt „oddychania”.

Zastosowanie: fotografia przyrodnicza, zlecenia, podczas których chcesz być niewidoczny

Zerknij również na naszą serię poradników dotyczących wyboru obiektywu!

Jaki obiektyw kupić? Najważniejsze parametry cz. I

Jaki obiektyw kupić? Podstawowe parametry cz. II

TAGI:   
Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Lubię testować wszystko, co warte uwagi i dzielić się na świeżo wrażeniami. Z moją Sonią (A7 III) rozstaję się rzadko, choć po tym, jak poznałem Huawei P40 Pro zaczynam wierzyć, że czasem najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie.

Zostaw komentarz

izmir escort